Autor Tema: Operacijsko lijecenje u Dubrovniku  (Posjeta: 199095 )

0 Članova i 102 Gostiju pregledava ovu temu.

zidov

  • Jr. Member
  • **
  • Postova: 38
    • Profil
    • Email
Odg: Operacijsko lijecenje u Dubrovniku
« Odgovori #54 : Rujan 23, 2008, 16:58:01 poslijepodne »
Opet malo ja. Dago mi je da se kokolina uključila jer vidim da se neizmjerno brine o pacijentima u Dubrovniku i okolici te da suosjeća sa svima jer imamo strašno lošu bolnicu u kojoj ništa ne valja te da bi ona vjerovatno sve to promijenila.
Moram reći da sam neizmjerno sretan što surađujem sa OB Dubrovnik jer danas ta bolnica ima više od 30 što domaćih što stranih priznatih stručnjaka koji povremeno rade u njoj. Uskoro se otvara koronarografija, dolazi i neurokirurg. Možda se nekom iz većih gradova to i ne čini nešto značajno ali nama koji ovdje živimo saznanje da se koronarni incident ili subduralni hematom može riješiti kod kuće a ne u 220 km udaljenom Splitu ili pak Zagrebu puno znači. Zašto zamjerati ako želimo da u našem gradu zdravstvena usluga bude što bolja? Ja ne znam, valjda kokolina zna.
Ali svakako, bolnica nastavlja dalje i trudit će se da pruži najbolje što svjetska medicina može pružiti te evo ovdje najavljujem još novih minimalno invazivnih zahvata ( dinamička stabilizacija, laserska kirurgija, liječenje boli ozonom )
Želim naglasiti da stojim na raspolaganju svima koji žele neki savjet u vezi sa minimalno invazivnim zahvatima da mi se slobodno obrate. Nadam se da ću imati odgovor na vaša pitanja.

linda

  • Newbie
  • *
  • Postova: 3
    • Profil
Odg: Operacijsko lijecenje u Dubrovniku
« Odgovori #55 : Rujan 23, 2008, 17:02:29 poslijepodne »
ne kokolino, razumjela sam vrlo dobro. no kako nešto postići ako nemaš nekoga od koga ćeš naučiti? ili ako nemaš jednu zajedničku volju da nešto zajedno naučimo.
ljudi koje pate od bolova učiniti će sve samo da se bolova riješe. kakav novac!!!?? Ma dajte....
 naravno, i mene je pomalo strah da dam 12-ak hiljada kuna i da mi nista ne pomogne, ali barem sam probala...

zidov

  • Jr. Member
  • **
  • Postova: 38
    • Profil
    • Email
Odg: Operacijsko lijecenje u Dubrovniku
« Odgovori #56 : Rujan 23, 2008, 19:23:55 poslijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Pozdravljam obostrano pojavljivanje na forumu, ali već sam jedanput rekao da bi bilo bolje da se nama laicima iznesu nekakvi argumenti o bilo kojoj operaciji, odnosno da se detaljno objasne tehnike i postupci operacija i klasične i ove u Dubrovniku. Ja sebe smatram nekim predoperativnim slučajem i još uvijek mi nitko na forumu nije detaljizirao malo o tim operacijama.
Dragi davork, molio bi da mi pojasniš što te točno interesira o minimalno invazivnim zahvatima da ti pokušam odgovoriti.

kokolino

  • Guru
  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 823
    • Profil
Odg: Operacijsko lijecenje u Dubrovniku
« Odgovori #57 : Rujan 23, 2008, 20:30:12 poslijepodne »
Židov, očito ne znaš o čemu govoriš. Osobno sam igrom slučaja bila u situaciji da meni i mojima treba medicinska skrb u OB Dubrovnik i vrlo dobro znam što pišem ali Forum svakako nije mjesto za to. Neke stvari ipak trebaju ostati u struci i trebaju se rješavati u okviru struke i institucija sustava koji je takav kakav je. I dalje stojim pri svome da se budućnost ne gradi povremenim boravcima vanjskog kadra kojeg se plaća u zlatu nego školovanjem i zadržavanjem vlastitog.

zidov

  • Jr. Member
  • **
  • Postova: 38
    • Profil
    • Email
Odg: Operacijsko lijecenje u Dubrovniku
« Odgovori #58 : Rujan 23, 2008, 21:50:10 poslijepodne »
Pretpostavljam da imaš i rješenje za to kokolina. Ali u jednom se slažem se s tobom a to je da forum nije mjesto za to i mislim da je bolje da prestanemo sa tim. Inače mislim da svi mi formiramo svoja mišljenja nakon osobnih iskustava, a tvoje i sa Dubrovačkom bolnicom očito nije bilo neko. Ali netko drugi i ne misli tako. Svi mi imamo svoja iskustva i nema bolnice na svijetu koja je udovoljila svima, niti će je ikada bit. Samo je nekad najbolje da se prvo promisli o sebi pa onda baci kamen. Moj pozdrav kokolina. I samo da znaš da nema nikakvog zlata ni stanova, ali ne mislim ni da je to nešto loše. Pitaj Mamića.

bojan

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 692
    • Profil
    • Bojan - zdravstveni status
Odg: Operacijsko lijecenje u Dubrovniku
« Odgovori #59 : Rujan 23, 2008, 22:04:47 poslijepodne »
Zidove, kao prvo drago mi je da ste se pridrzuli forumu unatoc ne bas lijepoj situaciji i tonovima u porukuma. I prije nego ste se pridruzili u nekoliko poruka se pozivalo na smanjenje negativnih tonova  i nacina komunikacije. Ovo je forum koji bi trebao pomoci pacijentima. Ostale stvari ce se rijesavati na skupovima i drugim mjestima. Ovo se odnosi na sve sudionike rasprave.

Osobno pravo svakoga je da vise vjeruje strancu ili domacem kirurgu. Ne samo u ovom slucaju nego bilo kojem drugom. Neki vole „zapad“, a drugi ga gledaju kao izvor svog zla.

Nadam da svi mogu prijeci preko nekih stvari i fokusirati se na davanje informacija. Kao sto je davork napisao nakon svega napisanog jos nije siguran sto se dobiva operacijom u Dubrovniku odnosno usporedbu u odnosu na klasicnu operaciju.

Meni je drago da se u Dubrovniku radi ta operacija bez obzira na sve napisano, a isto tako mi je drago da postoji netko na forumu tko kritizira rad, postavlja pitanja i na taj nacin potice da dobijemo dodatne informacije.

Darko09, cijenim vas trud da branite ljude koji su Vam pomogli i pozitivno govorite o njihovom radu. Vjerujem da bi se svi tako ponasali.
Operacija protruzije L5-S1 1992 u Vinogradskoj

zidov

  • Jr. Member
  • **
  • Postova: 38
    • Profil
    • Email
Odg: Operacijsko lijecenje u Dubrovniku
« Odgovori #60 : Rujan 23, 2008, 22:20:22 poslijepodne »
Dragi Bojane, slažem se sa svim što ste napisali i vjerujte mi da što se mene tiće ovo je završena priča. Samo mi je teško vidjeti da  se na istim stranicama hvali jedna klinika iz Njemačke u kojoj nitko nikad nije bio i daje im se velika podrška vjerovatno jer su 10 godina ispred nas kako je napisala uvažena forumašica a u isto vrijema kada jedan njemački ili izraelski liječnik to ili slično radi kod nas onda se na to gleda sa velikom skepsom. Dubrovnik definitivno nije Munchen i teško da će ikada biti, ali mislim da se tu kod nas nešto radi na tome da budemo bar na 5 godina u zaostatku. Još jednom puno pozdrava dragi forumaši, odsada samo odgovori na upite.

bojan

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 692
    • Profil
    • Bojan - zdravstveni status
Odg: Operacijsko lijecenje u Dubrovniku
« Odgovori #61 : Rujan 23, 2008, 22:53:53 poslijepodne »
Moram priznati da mi je pomalo neudogno pisati smirujuce poruke. Bez obzira na stanje u drzavi prema svakom lijecniku u startu moram imati apsolutni respekt. Moze netko pricati ovakav ili onakav lijecnik ali pola ljudi nije u stanju zavrsiti bilo kakav fakultet, a kamoli medicinu ali je zato spremno pricati o necemu o cemu nemaju pojma (ne zelim nikoga podcjenjivati). To samo pokazuje odnos prema znanju i strucnosti. A svi se pravimo da su nam to ideali.

Sto se tice Njemacke klinike sve je stvar prezentacije i percepcije. Nadam se da cemo imati i nekog tko je bio i Njemackoj.
Ustvari ne samo iz Njemacke. I iz Njemacke, SAD-a, Francuske, Bosne,..... Sto vise informacija i iskustava je cilj foruma.

Usput, znam da je tesko citati kada netko na internetu prica protiv firme u kojoj se radi. Ali sve ima svojih prednosti i mana pa tako i internet.
:)

Toliko od mene u ovoj raspravi.
Operacija protruzije L5-S1 1992 u Vinogradskoj

worf

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 598
    • Profil
Odg: Operacijsko lijecenje u Dubrovniku
« Odgovori #62 : Rujan 23, 2008, 23:10:33 poslijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Dragi Bojane, slažem se sa svim što ste napisali i vjerujte mi da što se mene tiće ovo je završena priča. Samo mi je teško vidjeti da  se na istim stranicama hvali jedna klinika iz Njemačke u kojoj nitko nikad nije bio i daje im se velika podrška vjerovatno jer su 10 godina ispred nas kako je napisala uvažena forumašica a u isto vrijema kada jedan njemački ili izraelski liječnik to ili slično radi kod nas onda se na to gleda sa velikom skepsom. Dubrovnik definitivno nije Munchen i teško da će ikada biti, ali mislim da se tu kod nas nešto radi na tome da budemo bar na 5 godina u zaostatku. Još jednom puno pozdrava dragi forumaši, odsada samo odgovori na upite.


Eto,ja sam bio postavio konkretno pitanje  Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se  ali nisam dobio konkretan odgovor?
Moramo graditi tvornice lijevom rukom,u desnoj ruci držati pušku,a s obje noge gaziti crve.
Ernesto Che Guevara

VENCEREMOS

davor

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 706
    • Profil
    • Email
Odg: Operacijsko lijecenje u Dubrovniku
« Odgovori #63 : Rujan 24, 2008, 09:39:18 prijepodne »
Zidov,

Ja sam pisao o svojim problemima i dijagnozom DH L5-S1 6mm dorzolateralno lijevo sa utiskivanjem u lateralni recesus. Godinu dana pakla od bolova, ali bez teških simptoma (mokrenje itd), onda otišao u Pulu na rehab. Otada mi je super osim što doslovno imam kolac u leđima i ne mogu napraviti pregib više od 10 stupnjeva. Ja tako mogu živjeti, ali me počelo to pomalo živcirati jer ne znam da li je to dobro ili loše, a to mi valjda nitko ne zna odgovoriti na ovom forumu. Situacija mi je specifična pa kad bi mi netko rekao da sa time dugoročno ugrožavam zdravlje, isti bi čas legao na stol, ali bih još vidio da li bi to bio DU ili klasična kirurgija. Moram priznati kad vidim postoperativni period kod klasičnih i kod ovih iz DU ne treba mi puno da se odlučim kuda bih išao. Ali mislim da bih čak i u Minken zapalio, pa makar me koštalo i ušteđevinu. Ako se Hebrang liječi vani, onda mi je sve jasno :) , mala šala za Neurokirurga i Kokolinu.

Ustvari me zanima što se to točno radi u DU, a na klasičnoj operaciji ne pa da već jednom razriješimo taj misterij.
2 godine tegoba L5/S1. Ekstruzija od 7mm.
Operiran 01/2009 u Vinogradskoj, Zagreb
Do dan danas se osjećam kao da nikad ništa nije bilo.
Igram nogomet i košarku i sve ostale sportove.

zidov

  • Jr. Member
  • **
  • Postova: 38
    • Profil
    • Email
Odg: Operacijsko lijecenje u Dubrovniku
« Odgovori #64 : Rujan 24, 2008, 10:20:48 prijepodne »
Davork, problem koji imaš sa kralježnicom vjerovatno se može riješiti minimalno invazivnom kirurgijom. Prolaps diska od 6 mm bez slobodnog fragmenta je indikacija za koblaciju naravno nakon fizikalnog pregleda. Po meni najveća prednost minimalno invazivne kirurgije je ta da se zahvat izvodi uz minimalni rizik komplikacija koje su uopće u kirurgiji a to je rizik infekcije te stvaranje ožiljnog tkiva. Naime, razvoju komplikacija najviše doprinosi dužina operacije i veličina kirurškog reza. Ovi zahvati u prosjeku traju oko 20 minuta uz minimalni rez na koži. S druge strane pristup kralježnici nije kroz žuti ligament kao što je lijepo opisano na web stranici klinike iz Munchena te ne postoji realan rizik oštećenja drugih struktura a samim tim i stvaranje ožiljka. Dakle, ukoliko i ne bude uspješan zahvat uvijek ostaje rezerva otvorene operacije. Ukoliko ste sretnik te se nalazite u skupini 70% ljudi kojima zahvat pomaže, kratkotrajnim zahvatom u lokalnoj anesteziji riješavate se tegoba. Kolege iz Munchena rade ne istim već sličnim metodama ali sve se metode baziraju na minimalno invazivnim tehnikama radi njihove očite prednosti o kojima sam ti ranije napisao. Inače, bez obzira na vrsu kirurškog zahvata, dakle bilo u trbuhu, zglobovima ili na kraju i na mozgu polako istiskuju tkz. otvorenu kirurgiju jer minimaliziraju rizik i ubrzavaju oporavak. Danas se u svijetu više od 70% kirurških zahvata i obavlja u tkz. jednodnevnoj kirurgiji te je to očito put kojim medicina kreće. S druge strane, otvorena kirurgija niukada neće biti do kraja bez posla jer uvijek postoje stvari koje se neće moći na ovaj način riješiti već postoje jasne indikacije za otvorene zahvate. Nadam se da sam ti donekle bio od pomoći da bi mogao donijeti odluku o tome operirati se ili ne i gdje da to obaviš. Iskreno se nadam da će i naši neurokirurzi uskoro poćeti raditi ove zahvate te da će biti priznati od strane HZZO-a kojima smo by the way odavno uputili prijedlog da se uvrste na listu zahvata koji će biti priznati za sve hrvatske osiguranike te tako ne bi bile financijski teret za naše bolesnike kojih očito ima jako veliki broj. Moj prijedlog je dođi u Dubrovnik, razgovaraj sa liječnicima a onda odluči da li je to za tebe najbolji način. Pregled je još uvijek besplatan.
Puno pozdrava, a worfa molim da mi ponovno postavi pitanje jer ga ja nisam vidio.

davor

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 706
    • Profil
    • Email
Odg: Operacijsko lijecenje u Dubrovniku
« Odgovori #65 : Rujan 24, 2008, 11:41:59 prijepodne »
Zidov,

Hvala ti lijepa na brzom odgovoru, naravno, više ću saznati od samog liječnika na pregledu. Što je najbolje, zadnjih mjeseci sam na terenu blizu Dubrovniku, odnosno u Crnoj Gori :) tako da mi i nije daleko, samo što još nisam napravio "frišku" MRI i EMNG, a bez toga niti ne želim napraviti pregled. Moram se organizirati i napraviti sve te pretrage i onda doći u DU. Mislim da bi mi tjedan dana godišnjeg bilo dovoljno za to sve.
2 godine tegoba L5/S1. Ekstruzija od 7mm.
Operiran 01/2009 u Vinogradskoj, Zagreb
Do dan danas se osjećam kao da nikad ništa nije bilo.
Igram nogomet i košarku i sve ostale sportove.

worf

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 598
    • Profil
Odg: Operacijsko lijecenje u Dubrovniku
« Odgovori #66 : Rujan 24, 2008, 11:50:00 prijepodne »
Za pitanje ste trebali samo kliknut na link koji sam postavio ;D  ali nebitno,djelimično ste mi odgovorili u ovom postu,moje pitanje je bilo koje su razlike u metodi koja se primjenjuje u Dubrovniku i one koja se primjenjuje u Minhenu?
Dakako u opremi znam da su drastične razlike,to ne treba niti spominjati ;D
Glede prepucavanja mene i jednog vašeg pacijenta,neću ga imenovat,tako da izbjegnemo daljnja prepucavanja ;D
Razlika u pogledu na operaciju u Dubrovniku je u tome šta je to njemu bilo prvo pa uspješno,a ja sam postao skeptičan ponajviše zato jer sam isprobao sve i svašta i to uglavnom bezuspješno ???Pa apriori više ne vjerujem nikom,kao šta Talijani kažu"provare,per credere",ali mislim da za mene nije DU metoda nakon dvije bezuspješne operacije,kao i za večinu forumaša koji su operirani i reoperirani?Volio bih da me demantirate ;D
Koliko sam ja shvatio u Minhenu rade i sa pacijentima koji su već klasično operirani,te ih rješavaju problema koji nastaju nakon klasičnih operacija,kao šta su stvaranje ožiljnog tkiva,priraslice i rehernija?
Moramo graditi tvornice lijevom rukom,u desnoj ruci držati pušku,a s obje noge gaziti crve.
Ernesto Che Guevara

VENCEREMOS

zidov

  • Jr. Member
  • **
  • Postova: 38
    • Profil
    • Email
Odg: Operacijsko lijecenje u Dubrovniku
« Odgovori #67 : Rujan 24, 2008, 12:08:33 poslijepodne »
Worfe, kliknuo sam na link ali nebitno je. Moj odgovor tebi je sljedeći: uspješnost zahvata na ovaj način manji je kod već operiranih jer u slučaju da je postoperativno ožiljno tkivo ono koje sada vrši pritisak na korjene živaca na to se ne može utjecati koblacijom koja se primjenjuje na sami disk, tako da bi kod tebe prvo trebalo utvrditi što sada uzrokuje bol, rezidua diska ili ožiljno tkivo. zavisno da li patiš od velikih bolova ono što se može napraviti je radiofrekvencija iliti umrtvljavanje živca koji prenosi bol te to može privremeno dovesti do uklanjanja bolova. Privremeno znači od tri mjeseca pa sve do 2 godine zavisno od toga koliko dugo će trebati živcu da se ponovno vrati u funkciju. Kako vidiš ova metoda ne ide na uklanjanje uzroka boli nego uklanja samo bol i obično je samo privremena. Dosada smo operirali jako puno ljudi nakon operacije, oko 20% ukupnih zahvata, te je obično to metoda izbora za postoperativnu bol. Oni iz Minhena vidio sam i ja rade i na priraslicama te im je postotak uspješnosti dosta velik.
Davork, treba ti ili novi CT ili MRI pa dođi.

denis 68

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 897
    • Profil
    • Email
Odg: Operacijsko lijecenje u Dubrovniku
« Odgovori #68 : Rujan 24, 2008, 16:26:15 poslijepodne »
Zidov može li mišljenje  na nalaze koji su priloženi u temi molim očitanje nalaza i mišljenje.
Hvala i pozdrav!!!

zidov

  • Jr. Member
  • **
  • Postova: 38
    • Profil
    • Email
Odg: Operacijsko lijecenje u Dubrovniku
« Odgovori #69 : Rujan 24, 2008, 19:16:58 poslijepodne »
Bog denis68, oprosti ja sam pregledao cijelu temu ali naisam našao ni jedan tvoj nalaz pa te molim da isto ponoviš samo za mene. Unaprijed hvala.

denis 68

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 897
    • Profil
    • Email
Odg: Operacijsko lijecenje u Dubrovniku
« Odgovori #70 : Rujan 26, 2008, 11:45:13 prijepodne »
Bok zidov evo nalaz se nalazio u temi Molim očitanje stručne osobe i mišljenje na priložen nalaz evo da nebi tražio to je taj nalaz jedan kje stari drugi je naj noviji znači dva nalaza u prilogo vam dostavljam-



--------------------------------------------------------------------------------
  Izražena je blaža redukcija širine vertebralnog kanala u razini l4-l5kralješka.
Vidljiva je desikacija diska l4-l5 i l5-s1sa  posljedičnim suženjem i-v prostora kao izraz  difuznih deegenerativnih promjena-
   U razini l4-l5 kralješka vidljiv je prolaps diska desno dorzolateralno sa naznačenom ekstruzijom kaudalno u lateralni recesus l5 kralješka.Oobliteriran je periradikularni prostor korjena l5 na desnoj strani.Imprimirana je duralna vreća-
    U razini l3-l4 kralješka vidliiva je plića dorzomedijalna i desnostrana mediolateralna protruzija diska sa impresijom duralne vreće i djelomičnom obliteracijom pararadikularnog prostora korjena l4 desno-
     U razini l5-s1 kralješka vidljiva je manja ovapnjela protruzija diska bez reprekusija na duralnu vreću i pripadajuće korjenove   
       Gore navedeni nalaz je očitan dana 22 04 2004 godine te je u istima naznačeno očitanje od 7 do 12 mm
 
       Novi nalaz napravljen dana  14 11 2006 godine

      Izravnata fiziološka lordoza lumbalne kralješnice održana stražnja interkolporalna linija.
       I.V osteeonhondroza u segmentima l3-l4,l4-l5,i l5-s1uključuje pad signala iv disca u T2 mjernoj slici znak degeneracijeredukcije i.v. prostora te marginalne osteofite pokrovnih ploha trupova kralješaka
       U segmentima l3-l4 disk hernija dorzomedijalno i i dorzolateralno desno 3-4 mm blaže imprimirajući prednju konturu
duralnog sakusa te reducirajući desni lateralni recesus
        U segmentima l4-l5 i.v. disk hernija dorzomedijalno dorzolateralno i lateralno desno za 6-7 mm obliterira prednji epiduralni prostor i rducira desni neuralni foramen ispod korjena
        U segmentima l5-s1 nalazi se manja dorzomedijalna protruzija diska spindilofit kompleksa neuralni forameni su slobodni

  Evo zidov ovo su moja dva nalaza datumi su navedeni ali me strahovito buni zašto su drugačijeg mjerenja zar ne postoji pravilo mjerenja?

   Pozdrav od Denisa!!

zidov

  • Jr. Member
  • **
  • Postova: 38
    • Profil
    • Email
Odg: Operacijsko lijecenje u Dubrovniku
« Odgovori #71 : Rujan 26, 2008, 12:33:29 poslijepodne »
Bog Denis, mjerenja su očito drugačija a ne bi trebala biti jer se bar centimetri i milimetri ne mjenjaju od ustanove do ustanove. Ali nisi ti jedini, sad je ovdje u Dubrovniku frajer radiolog predavao o različito opisanim MRI i CT nalazima i toga ima da se smrzneš. Mene više čudi što ti je na prijašnjem nalazu opisana ekstruzija diska na L5-S1 a koja se u zadnjem nalazu uopće ne spominje. Nažalost, najbolje ti je da odneseš slike neurokirgu ili već gdje želiš pa da ti on sam to iščita i utvrdi jer su oni za to educirani. Drugo ne znam kako da ti pomognem.

 

SMF spam blocked by CleanTalk
Nagradne igre