Autor Tema: Savjeti i preporuke za operirane od hernije diska  (Posjeta: 70233 )

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Joško

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 176
    • Profil
    • Email
Savjeti i preporuke za operirane od hernije diska
« : Rujan 26, 2008, 16:28:25 poslijepodne »
Mozda bi nam neurokirurg i kokolina mogli ukratko iznijeti osnovne preporuke za ponasanje nakon operacije hernije diska, u prvim mjesecima nakon operacije?!

Vecina nas operiranih koji su razgovarali s drugim pacijentima su culi razlicite savjete i preporuke.
Evo ja sam nedavno na pregledu kod fizijatrice cuo: da nema nikakvog razloga da se ne sagibam, naravno uz ne podizanje nekog tereta, jer su prosla vec 3 mj od operacije!? Kolegici, koja je također operirana, je njena fizijatrica rekla NE sagibanju, vec da sve radi u cucnju uspravnih leđa!
Drugima s kojima sam razgovarao nije nitko rekao da bi se trebali suzdrzavati sjedenja u prvom-drugom mjesecu, dok je drugima upravo to posebno naglašeno!

Je li masaza lubmalnog dijela kraljeznice preporucljiva u postoperativnom oporavku, i kada? Nakon mjesec, dva, tri..?

2007. povremena bol u desnom boku
01/2008. dijagnoza: protruzija L5/S1   01-07/2008. širenje boli u desnu nogu
07/2008. mikrodiscektomija u Vinogradskoj   Zadovoljan oporavkom. Bez bolovova.

Neurokirurg

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 330
    • Profil
Odg: Savjeti i preporuke za operirane od hernije diska
« Odgovori #1 : Rujan 26, 2008, 16:34:38 poslijepodne »
preporuka opet nije za sve jednaka. ja bolenicima koji su operirani od jednostavne diskus hernije dopuštam sjediti nekoliko puta dnevno ali ne duže od petnaestak minuta u komadu sa leđima u fiziološkom položaju. sve ostalo smiju osim saginjanja i to prva tri mjeseca jer je to vrijeme potrebno da nastane stabilan ožiljak. ovo tri mjeseca odnosi se na saginjanje i dizanje tereta. saginjanje bez dizanja tereta dozvoljeno je nakon mjesec dana. napominjem sve se mora raditi postepeno. ali svaki pacijent je individualan i svaki  pacijent dobije njemu prilagođene upute za poslijeoperacijski tijek. rehabilitacije u toplicama za HD nema. ona je rezervirana za bolesnike koji imaju neurološki deficit i to ne prije nego mjesec dana nakon operacije. i tako dalje....

kokolino

  • Guru
  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 823
    • Profil
Odg: Savjeti i preporuke za operirane od hernije diska
« Odgovori #2 : Rujan 26, 2008, 17:17:55 poslijepodne »
Vježbe fleksije trupa prvo uz rasteretni položaj fleksije koljena na podlozi, ležeći na strunjači može već 3-4 tjedan nakon operacije, a 6 tjedana potom na trbuhu ako nema pogoršanja u smislu jače boli u križima ili niz noge.Zašto ovoliko zbunjoze? Mislim zbog različitih vrsta operacijskih zahvata. Što je zahvat invazivniji rehabilitacija je poštednija i usporenija, što je stanje bolesnika teže rehabilitacija dulja i složenija. Sad smo razjasnili i nama zbunjujuće podatke oko sjedenja. Sjedenje kako je naveo kolega Neurokirurg je ono koje i mi u rehabilitaciji dozvoljavamio. Zašto zabrane? Zbog situacija svakodnevnog životra u kojima se bolesnik postoperacijski može naći. Npr.,putovanja od bolnice kući i od kuće na rehabilitaciju koja za neke iznosi i 500 km u osobnom autu ili autobusu, za neke 40 milja preko mora u uskom sjedištu katamarana itd.

Kraljeznica.com forum

Odg: Savjeti i preporuke za operirane od hernije diska
« Odgovori #2 : Rujan 26, 2008, 17:17:55 poslijepodne »

Joško

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 176
    • Profil
    • Email
Odg: Savjeti i preporuke za operirane od hernije diska
« Odgovori #3 : Rujan 26, 2008, 20:39:19 poslijepodne »
Molio bi kokolino da malo podrobnije opise vjezbe fleksije trupa uz rasteretni polozaj fleksije koljena na podlozi, lezeci na strunjaci. Odnosno na trbuhu.

Usput, sto  sa onim radnjama na koje svi križoboljci prvo budu upozoreni: oblacenjem carapa i cipela sa trupom savijenim naprijed, pranjem zubi i umivanje iznad umivaonika u polusavijenom polozaju....? 
2007. povremena bol u desnom boku
01/2008. dijagnoza: protruzija L5/S1   01-07/2008. širenje boli u desnu nogu
07/2008. mikrodiscektomija u Vinogradskoj   Zadovoljan oporavkom. Bez bolovova.

kokolino

  • Guru
  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 823
    • Profil
Odg: Savjeti i preporuke za operirane od hernije diska
« Odgovori #4 : Rujan 26, 2008, 21:29:13 poslijepodne »
To se odnosi na vježbe na leđima jer se jedino tako rade vježbe fleksije trupa. Vježbe na trbuhu nisu vj fleksije nego vježbe ekstenzije.Dakle vježbe fleksije trupa su one  pri kojima se snaže  mišići prednjeg trbušnog zida a istežu mišići uz kralješnicu i mišići stražnje lože natkoljenice i potkoljenice. U početnoj fazi ako je kod bolesnika izražena bol niz nogu uz minimalnu pokretljivost LS, što je vrlo često ,ove vježbe se rade u rasteretnom položaju, npr podmetnuti kutiju ili stolicu ispod potkoljenica što je i jedan vid autotrakcije i način da se rastereti i smanji istezanje ishijadičnog živca.U takvom položaju glava,ruke,trup i zdjelica su na strunjači, natkoljenice su u vertikalnom položaju uz kutiju a potkoljenice su na kutiji,na gornjoj plohi. Teško je to opisati. Zato služi dvorana i iskusan terapeut. Čim popusti bolna faza u smislu da je pokretljivost bolja i da je znak istezanja ischiadičnog živca naznačen manje započinju se vježbe bez rasterećenja.Jasno od početka se provode vježbe u bazenu ako je rana uredno sanirana što je u pravilu skoro uvijek.

Joško

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 176
    • Profil
    • Email
Odg: Savjeti i preporuke za operirane od hernije diska
« Odgovori #5 : Listopad 05, 2008, 20:24:07 poslijepodne »
Molio bi neurokirurga i kokolino da komentiraju trnjenje stopala (kod mene vanjski dijela stopala do malog prsta) koje je prisutno i vec tri mjeseca nakon operacije, a pojačava se i širi na cijelo stopalo nakon dužeg opterećenja, npr. nakon dužeg hodanja. Utrnulost stopala sam inače trpio tek mjesec i pol prije operacije. Podizanje na prste se vratilo  netom nakon oeracije ali je utrnulost još prisutna.

Također bi zamolio da se još jednom osvrnu na pitanje o saginjanju, budući da u prethodnim postovima dozvoljavaju saginjanje, a mislim da  je većina križoboljaca upozorena na razne tehnike kojima bi u svakodnevnim aktivnostima izbjegavali saginjanje.
2007. povremena bol u desnom boku
01/2008. dijagnoza: protruzija L5/S1   01-07/2008. širenje boli u desnu nogu
07/2008. mikrodiscektomija u Vinogradskoj   Zadovoljan oporavkom. Bez bolovova.

Jasna

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 654
    • Profil
Odg: Savjeti i preporuke za operirane od hernije diska
« Odgovori #6 : Listopad 05, 2008, 21:26:00 poslijepodne »
Joško, meni u takvim situacijama zna pomoći ova vježba: prohodam par puta preko sobe na prstima, potom na petama, a onda po unutarnjim i vanjskim dijelovima stopala, te ponovo na prstima. Znala sam tako vježbati po 15-20 minuta i stvarno bi mi uvijek pomoglo. Tu sam vježbu pronašla na nekim sportskim stranicama, ne sjećam se više kojim. Probaj, ne može škoditi...
Operacija L4/L5 2007. godine

Joško

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 176
    • Profil
    • Email
Odg: Savjeti i preporuke za operirane od hernije diska
« Odgovori #7 : Listopad 06, 2008, 09:57:30 prijepodne »
Jasna hvala na savjetu i vježbi.

Ono što me zanima je da li ta utrnulost ostaje kao trajna posljedica pritiska na diska na korjen živca.
Volio bi čuti stručno mišljenje od neurokirurga i kokoline, i što njihovo iskustvo s pacijentima govori o tome.
2007. povremena bol u desnom boku
01/2008. dijagnoza: protruzija L5/S1   01-07/2008. širenje boli u desnu nogu
07/2008. mikrodiscektomija u Vinogradskoj   Zadovoljan oporavkom. Bez bolovova.

Joško

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 176
    • Profil
    • Email
Odg: Savjeti i preporuke za operirane od hernije diska
« Odgovori #8 : Listopad 09, 2008, 19:52:14 poslijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Molio bi neurokirurga i kokolino da komentiraju trnjenje stopala (kod mene vanjski dijela stopala do malog prsta) koje je prisutno i vec tri mjeseca nakon operacije, a pojačava se i širi na cijelo stopalo nakon dužeg opterećenja, npr. nakon dužeg hodanja. Utrnulost stopala sam inače trpio tek mjesec i pol prije operacije. Podizanje na prste se vratilo  netom nakon operacije ali je utrnulost još prisutna.

Također bi zamolio da se još jednom osvrnu na pitanje o saginjanju, budući da u prethodnim postovima dozvoljavaju saginjanje, a mislim da  je većina križoboljaca upozorena na razne tehnike kojima bi u svakodnevnim aktivnostima izbjegavali saginjanje.

2007. povremena bol u desnom boku
01/2008. dijagnoza: protruzija L5/S1   01-07/2008. širenje boli u desnu nogu
07/2008. mikrodiscektomija u Vinogradskoj   Zadovoljan oporavkom. Bez bolovova.

Joško

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 176
    • Profil
    • Email
Odg: Savjeti i preporuke za operirane od hernije diska
« Odgovori #9 : Prosinac 12, 2008, 19:35:09 poslijepodne »
Pitanja za operirane (al i odgovor forumskih stručnjaka je dobrodošao): Koliko često vježbate? Koliko vremena traju vježbe? Koje vježbe preferirate?
I općenito što činite za zdravlje vaše kralježnice? Nešto što ste uočili da vam posebno koristi i što bi preporučili drugima?

Kako sam još uvijek na bolovanju moje vježbe se protegnu i do sat vremena dnevno. Ne znam koliko ću biti u prilici vježbati kad počmem raditi, a koliko sam uočio efektnije je vježbe napraviti kad si odmoran i kad imaš energije. Nastojim i odhodati sat vremena dnevno, i vidim da mi hodanje jako koristi. Preporučio bi da za hodanje koristite kvalitetne tenisice za trčanje.
2007. povremena bol u desnom boku
01/2008. dijagnoza: protruzija L5/S1   01-07/2008. širenje boli u desnu nogu
07/2008. mikrodiscektomija u Vinogradskoj   Zadovoljan oporavkom. Bez bolovova.

luna

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 439
    • Profil
    • Email
Odg: Savjeti i preporuke za operirane od hernije diska
« Odgovori #10 : Prosinac 12, 2008, 20:39:19 poslijepodne »
To s poslom i meni je problem.Vježbam kada me neko nadgleda,Kad radim samo prošetamako nije kiša, led...I strovalim se na krevet. :(

kokolino

  • Guru
  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 823
    • Profil
Odg: Savjeti i preporuke za operirane od hernije diska
« Odgovori #11 : Prosinac 12, 2008, 21:09:22 poslijepodne »
Žene 5x tjedno muškarci 3x tjedno (muškarci imaju brži metabolizam), 20-45 minuta, preferirati aerobne vježbe (bicikla,šetnja..) Za kralješniocu kombinacija vježbi na leđima i na trbuhu, plivanje..

NISAM Pegula

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 462
    • Profil
Odg: Savjeti i preporuke za operirane od hernije diska
« Odgovori #12 : Prosinac 18, 2008, 23:20:56 poslijepodne »
MEne zanima plivanje nakon operacije hernije...U Biokovci fizijatri ne daju plivat ni pacijantima nakon 2-3-4 miseca od operacije???Jel to ok????Meni nije bas jasno sta je to kod leđnog plivanja loše za nekog ko je operiran?
od 2000 g.    povremeni bolovi u kralježnici
27.10.2009.  endoskopska diskektomija-protruzija L4-L5
14.10.2010.  metrx s anuloplastikom-ekstruzija L5-S1

luna

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 439
    • Profil
    • Email
Odg: Savjeti i preporuke za operirane od hernije diska
« Odgovori #13 : Prosinac 19, 2008, 13:32:45 poslijepodne »
Ne daju plivat?Pa ja kontala da je to jedna od naj vježbi..a to mogu bez nadzora,jest malo tegoba kako  se vratiti kući nakon plivanja.ostaje taxi.

pantaghana

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 359
    • Profil
Odg: Savjeti i preporuke za operirane od hernije diska
« Odgovori #14 : Prosinac 19, 2008, 19:26:54 poslijepodne »
Ma naravno da je plivanje najbolje...i meni su fizijatri u VZ toplicama savjetoviali, kao i fizijatrica na Sv.Duhu. No, i mene, kao i Pegulu, jako zanima zasto ovi u Biokovci zabranjuju plivanje i bas bi bilo lijepo kad bi nam tom Kolkolino mozda objasnila, jer i ona je fizijatar negdje u Dalmaciji, pa mozda zna. Hvala!
Hemilaminectomia L4/L5 - srpanj 2008.

luna

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 439
    • Profil
    • Email
Odg: Savjeti i preporuke za operirane od hernije diska
« Odgovori #15 : Prosinac 19, 2008, 19:53:24 poslijepodne »
Pa,kako obisujete Biokovku,možda je bazen opasan za plivanje ;)

Jopan

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 388
    • Profil
    • Email
Odg: Savjeti i preporuke za operirane od hernije diska
« Odgovori #16 : Prosinac 19, 2008, 21:09:11 poslijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
MEne zanima plivanje nakon operacije hernije...U Biokovci fizijatri ne daju plivat ni pacijantima nakon 2-3-4 miseca od operacije???Jel to ok????Meni nije bas jasno sta je to kod leđnog plivanja loše za nekog ko je operiran?

He he, pa to ti je da ti fasada ne upadne u usta dok plivaš ako kažeš da odpada sa stropa.
Ja kada sam bio U Reumalu (Fojnica) imao sam dva puta na dan plivanje, ali ja i još jedan od nas deset plivamo a ostali samo hodaju po bazenu, pa sam ja stekao dojam da ovi što hodaju po bazenu naznaju plivati. Možda je tako Pegula bilo i u Biokovci, he he, mislim možda nije do doktora. Evo vidi Bojane kako branim doktore.

A evo da ne fulam temu, moje je mišljenje da je bolje ne vježbati nego pogrešno vježbati. A vidio sam dosta nestručnih i nezainteresiranih fizioterapeuta. Znači naći dobrog je jako bitno.
Svi problemi sa kralježnicom leže u -atlasu C1, prvi vratni kralježak.
Ne dozvolite da vam liječnici (bezuspješno) liječe posljedicu a ne uzrok. Uzrok je u pomjerenom prvom kralješku (atlasu).

NISAM Pegula

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 462
    • Profil
Odg: Savjeti i preporuke za operirane od hernije diska
« Odgovori #17 : Prosinac 20, 2008, 00:11:56 prijepodne »
Ma viruj mi da im ne daju, pitala ja...Odnosno svašđra sam im izgovorila, da šta samo hodaju da malo i zaplivaju pa su me SVI stali uvjeravat da nemam ja pojma i da oni NE SMIJU plivat da su im to DOKTORI rekli....
od 2000 g.    povremeni bolovi u kralježnici
27.10.2009.  endoskopska diskektomija-protruzija L4-L5
14.10.2010.  metrx s anuloplastikom-ekstruzija L5-S1

Kraljeznica.com forum

Odg: Savjeti i preporuke za operirane od hernije diska
« Odgovori #17 : Prosinac 20, 2008, 00:11:56 prijepodne »

 

Nagradne igre                   Shoppingiranje.com