Autor Tema: Ortopedija u Hrvata  (Posjeta: 12791 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Dario

  • Full Member
  • ***
  • Postova: 68
    • Profil
Ortopedija u Hrvata
« : Studeni 14, 2009, 09:47:59 prijepodne »
Čitam u stranim publikacijama o dijagnostičkim metodama otkrivanja uzroka bolova u leđima/kralježnici/ekstremitetima. Ovdje ne mislim na MRI. Stručnjaci navode niz metoda, od "prastarih" - ESI (datira još iz 1953 g.) do najnovijih. U svojoj gotovo dvogodišnjoj potrazi za uzrokom konstantnih bolova u vlastitoj kralježnici, nitko od brojnih hrvatskih stručnjaka mi nikada nije preporučio niti jednu, od vjerujem opće poznatih, dijagnostičkih metoda (osim Neurokirurga nedavno). Posjećivao sam u tom periodu i neurokirurge i fizijatre i fizioterapeute i osteopate i ...
Nedavno se sjetih, čitajući neki medicinski članak, da nikada nisam posjetio ortopeda. Brzo nađem najrazvikanijeg u Hrvata koji radi privatno, rezerviram termin i pošteno platim. Nakon 10-minutnog pregleda, koji je identičan fizijatarskim pregledima, dijagnoza: Zdrav'ko dren. Samo su mi stopala spuštena i trebam uloške koje su mi odmah naplatili, sića - 300 kn.

E sad, u stranim publikacijama se spominje da sve one dijagnostičke metode (ove i one injekcije pa i diskografiju) obavljaju upravo ortopedi. Pa i "novi" strani stručnjak koji dolazi u Split da liječi Hrvate od bolova u kralježnici je upravo ortoped.

Čime s onda bave hrvatski ortopedi?

GSM

  • Gost
Odg: Ortopedija u Hrvata
« Odgovori #1 : Studeni 14, 2009, 10:06:03 prijepodne »
"Problem" (namjerno pod navodnicima) u RH je sto se samo 2-3 ortopeda bave kraljesnicom. Ja znam jednog, koji kraljesnicu sluzbeno ne radi (ne znam iz kojeg razloga, mozda nedostatak vremena, novca, volje), ali o kraljesnici zna stvarno puno. Svaku pretragu i svaku dijagnozu koju su mi na Rebru za mamu dali, on mi je objasnio puno bolje od onih doktora tamo. Svaku pretragu i sve ostalo, na svako moje pitanje imao je spreman kvalitetan odgovor. Radi se o doktoru Peci iz Siska.

Na ponekim stranim web stranicama se navodi cak da ortopedi imaju vece uspjehe kod odredjenih zahvata jer na odredjene stvari drukcije gledaju (ne pitaj me sta tocno, nisam previse to proucavao jer ne vjerujem previse u to). Ako malo bolje proucis, neki od pionira i inovatora u spinalnoj kirurgiji su upravo ortopedi - Dr. Yeung, Dr. Hoogland, Dr. Zeegers.

Sto se tice raznih dijagnostickih metoda za koje pitas - rade ih oni koji su za njih obuceni. Nasi ortopedi nisu.

Pogledaj ovo, ako vec nisi vidio: Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se

Pozdrav.
« Zadnja izmjena: Studeni 14, 2009, 10:22:12 prijepodne GSM »

madagaskar

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 884
    • Profil
Odg: Ortopedija u Hrvata
« Odgovori #2 : Studeni 14, 2009, 11:12:40 prijepodne »
GSM točno sam to i ja primjetila,da Ortopedi iz inostranstva znaju sve o kralježnici a naši ti znaju samo uručiti ortopedske uloške,to valjda svima rade.I ja sam pokušala naći kvalitetnog Ortopeda ali sam odustala od nemoguće misije.

Kraljeznica.com forum

Odg: Ortopedija u Hrvata
« Odgovori #2 : Studeni 14, 2009, 11:12:40 prijepodne »

NISAM Pegula

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 462
    • Profil
Odg: Ortopedija u Hrvata
« Odgovori #3 : Studeni 14, 2009, 12:28:49 poslijepodne »
Uh koliko ortopeda sam obisla od djetinjstva pa do danas, koliko pari ortopedskih uložaka...A sve što danas imam od toga su još spuštenija stopala i kompletno atrofirani mišići u stopalu. Dođe ljeto i u sandale ne možeš stavit uloške i ja ne mogu hodat. Već par godina ne nosim uloške i spasila sam se, stopala mi se koliko toliko vratila u normalu.
Ne virujem ja ništa tim našim ortopedima!
od 2000 g.    povremeni bolovi u kralježnici
27.10.2009.  endoskopska diskektomija-protruzija L4-L5
14.10.2010.  metrx s anuloplastikom-ekstruzija L5-S1

madagaskar

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 884
    • Profil
Odg: Ortopedija u Hrvata
« Odgovori #4 : Studeni 14, 2009, 12:55:12 poslijepodne »
Dobro kažeš pegula :-*

GSM

  • Gost
Odg: Ortopedija u Hrvata
« Odgovori #5 : Studeni 14, 2009, 16:06:23 poslijepodne »
Da napomenem sta je mami rekao ortoped u Vinkovcima:
"Dosta mi je vas sa lumboišijalgijom"... hahah.

pantaghana

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 359
    • Profil
Odg: Ortopedija u Hrvata
« Odgovori #6 : Studeni 14, 2009, 16:53:27 poslijepodne »
he he...mozda bi nas bilo manje kad bi on(i) radili svoj posao  ;D ;D
Hemilaminectomia L4/L5 - srpanj 2008.

madagaskar

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 884
    • Profil
Odg: Ortopedija u Hrvata
« Odgovori #7 : Studeni 14, 2009, 18:35:38 poslijepodne »
Da,ili kad bi besplatno dijelili uloške ;D

Katarina A.

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 207
    • Profil
    • Email
Odg: Ortopedija u Hrvata
« Odgovori #8 : Studeni 14, 2009, 18:45:38 poslijepodne »
Ja naprotiv imam odlična iskustva s ortopedima iz Lovranske bolnice. Kad me prije osam godina prvi put ulovilo u kralježnici imala sam protruziju L5S1 i neurokirurg mi je predložio odmah operaciju i kad sam odbila rekao je da je pitanje dana kad ću doći tj. da ovisi samo koliki mi je prag za bol. Potražila sam drugo mišljenje kod ortopeda-kirurga koji je baš operater kralježnice i on me je odgovorio jer je rekao da nemam neuroloških ispada i da pokušam riješiti terapijama. Tako sam profitirala osam godina dok me opet nije steglo ove godine. Ovaj put mi je isti ortoped savjetovao da ako imam živaca prije operacije pokušam otići do Peharca i ostatak priče znate, ovog puta s ekstruzijom L5S1 sam u stanju da trenutno ne mislim na operaciju, jer zasad nakon višemjesečnih problema konačno funkcioniram dobro.
L5/S1 ekstruzija

GSM

  • Gost
Odg: Ortopedija u Hrvata
« Odgovori #9 : Studeni 14, 2009, 19:45:03 poslijepodne »
Nadam se da me neces krivo shvatiti, ali tvoj je zivac ocito svo to vrijeme pod kompresijom, iako te ne boli.

To sto te ne boli, ne znaci da je tvome tijelu i organizmu dobro...

Denis

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 781
    • Profil
Odg: Ortopedija u Hrvata
« Odgovori #10 : Studeni 14, 2009, 19:56:48 poslijepodne »
Da složio bi se sa GSM živac je pod pritiskom,eto ja sam dobio injekciju da mi malo umrtvi živac,i bilo mi je super a eto nije mi vrag dao mira i danas sam cjeli dan brao masline,e sad ajme meni moja leđa znači da ipak pritisak na živac je jači od bilo koje injekcije te izaziva bol.Eh da mi je znati kako će bit poslije operacije,jedino što se bojim bolova leđnih mišića jer mi se stalno grću da li je to zbog pritiska na živac ili su slabi ne znam

Katarina A.

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 207
    • Profil
    • Email
Odg: Ortopedija u Hrvata
« Odgovori #11 : Studeni 14, 2009, 20:10:19 poslijepodne »
GSM, naravno da neću krivo shvatiti...međutim, bilo bi jednom za svagda jako dobro kad bismo znali što je prava istina. Jer, na primjer neki liječnici govore kako je živac pod stalnom kompresijom dok drugi tvrde da hernija vremenom može atrofirati i ne vršiti pritisak na živac, kao i da je važna širina spinalnog kanala. Recimo u mom slučaju je lasegue negativan, mogu dignuti potpuno nogu i fizijatar tvrdi da živac ne može biti pod pritiskom već da je hernija ili atrofirala ili se spustila niže u kanal. Ma meni ne pada na pamet da se zavaravam, ali u trenutku dok nemam nikakvih neuroloških ispada i dok su me napustili bolovi naravno da mi se ne ide na operaciju, a i neurokirurg s Rebra mi je rekao da ne trebam žuriti. Vjerojatno bi bilo dobro napraviti MR i vidjeti što se događa ali nekako mi se ne ide bez potrebe. A inače sam vidjela MR mnogih pacijenata kod kojih se hernija smanjila, čak i na webu na stranicama o kralježnici kažu da nema nikakvog pravila, da ponekad veće probleme može raditi protruzija od ekstruzije ili da veće hernije pokazuju bržu sklonost atrofiranju. Eto, normalno da svako navodi vodu na svoj mlin, zasad uzimam ono što mi najviše odgovara :).   
L5/S1 ekstruzija

Kraljeznica.com forum

Odg: Ortopedija u Hrvata
« Odgovori #11 : Studeni 14, 2009, 20:10:19 poslijepodne »

 

Nagradne igre                   Shoppingiranje.com