Autor Tema: Pušenje i problemi s kralježnicom  (Posjeta: 13310 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Plavuša

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 657
  • ponekad sama sebi doktor
    • Profil
Pušenje i problemi s kralježnicom
« : Siječanj 28, 2010, 21:37:56 poslijepodne »
Odmah na početku molim moderatore da premjeste ovu temu ako joj ovdje nije mjesto.

Budući da sam na bolovanju, imam podosta vremena, pa na netu čitam razne članke, u zadnje vrijeme vezane uz kralježnicu.
Pa sam tako pronašla članak koji se zove: "Pušenje dovodi do bolova u leđima i problema sa kralježnicom".
Članak se nalazi ovdje: Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se a za one koji uopće ne znaju ili slabo poznaju engleski jezik evo kratkog sadržaja.
Stručnjaci Instituta za neurokirurgiju i neuroistraživanja Chicaga, SAD došli su do slijedećeg zaključka:
Njihova istraživanja su pokala da pušači i bivši pušači imaju veću vjerojatnost da će imati više problema sa leđima i patiti od kroničnih bolova u leđima nego nepušači. Smatraju da je uzrok tome nikotin iz cigareta koji ograničava protok krvi u diskove kralježnice.
Također je ustanovljeno da pušenje nakon izvršene fuzije kralježnice usporava oporavak.

Sa posljednjom činjenicom slažu se i stručnjaci sa Odjela ortopedije i neurokirurgije Medicinskog fakulteta Lousville i Kenton D. Leatherman Spine Center, Louisville, SAD. Njihov članak objavljen je na ovoj stranici: Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Naime, oni su objavili podatak da se nakon fuzije kralježnice uspješno vratilo na posao 71% nepušača, 75% osoba koje je prestalo pušiti nakon operacije na razdoblje duže od 6 mjeseci i 53% pušača.

p.s. Inače, sada nisam pušač, bila sam u razdoblju od po nekoliko godina, ali max cigareta bio je 5 dnevno.
« Zadnja izmjena: Siječanj 28, 2010, 22:02:41 poslijepodne bojan »
2006. interlaminectomia L4-L5

GSM

  • Gost
Odg: Pušenje i problemi s kralježnicom
« Odgovori #1 : Siječanj 28, 2010, 23:24:33 poslijepodne »
Kakva telepatija, bas sam razmisljao danas o ovome jer sam vec naisao na vise clanaka na ovu temu.

Citao sam po raznim forumima i razne clanke da pusenje ozbiljno smanjuje sansu za dugorocni uspjeh fuzije kao zahvata, ali i fuzije kao procesa.


Plavuša

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 657
  • ponekad sama sebi doktor
    • Profil
Odg: Pušenje i problemi s kralježnicom
« Odgovori #2 : Siječanj 28, 2010, 23:29:24 poslijepodne »
Ja sam se toga sjetila jer je nekome od članova foruma doktor spomenuo pušenje, pa sam išla malo istraživati.
Za to sam rođena, pa ako trebaš što za prevesti ili potražiti na netu, a nema vremena - tu sam!
2006. interlaminectomia L4-L5

Kraljeznica.com forum

Odg: Pušenje i problemi s kralježnicom
« Odgovori #2 : Siječanj 28, 2010, 23:29:24 poslijepodne »

GSM

  • Gost
Odg: Pušenje i problemi s kralježnicom
« Odgovori #3 : Siječanj 28, 2010, 23:37:55 poslijepodne »
Hehehe, aj dat cu ti neku zadacu pa se javim !

luna

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 439
    • Profil
    • Email
Odg: Pušenje i problemi s kralježnicom
« Odgovori #4 : Siječanj 29, 2010, 00:06:42 prijepodne »
ja sam počela raditi 15 dana nakon koblacije.. 21. oktobar 2008. pušim ko smuk.. dva puta me malo jače zabolilo od tad jednom od nezgodnog dizanja i drigi put od kašlja.. vjerovatno.. možda  i od pranja vrata..
meni je problem dugo sjednje, ne usuđujem se nositi teži teret, nerviranje...

NISAM Pegula

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 462
    • Profil
Odg: Pušenje i problemi s kralježnicom
« Odgovori #5 : Siječanj 29, 2010, 09:42:50 prijepodne »
Meni je neurokirurg u nalazu na kontroli napisao "ne pušiti" jer sam mu se pofalila da san prestala pušit :)
Skoro pa mi je napisao i "ne jesti"  kako je krenuo, al to je vec druga tema :)
od 2000 g.    povremeni bolovi u kralježnici
27.10.2009.  endoskopska diskektomija-protruzija L4-L5
14.10.2010.  metrx s anuloplastikom-ekstruzija L5-S1

luna

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 439
    • Profil
    • Email
Odg: Pušenje i problemi s kralježnicom
« Odgovori #6 : Siječanj 29, 2010, 10:02:28 prijepodne »
Pa ako je jedna kg viška jednako 10 kg na kičmu onda s ene bi čudila da je napisao ne jesti. meni doktorica čim vidi da sam se malo udebljala kaže
da to nije dobro za kičmu.. ;) Još da prestanem pušiti ???

Plavuša

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 657
  • ponekad sama sebi doktor
    • Profil
Odg: Pušenje i problemi s kralježnicom
« Odgovori #7 : Siječanj 29, 2010, 11:12:55 prijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Meni je neurokirurg u nalazu na kontroli napisao "ne pušiti" jer sam mu se pofalila da san prestala pušit :)
Skoro pa mi je napisao i "ne jesti"  kako je krenuo, al to je vec druga tema :)

Pa i tebe sam se sjetila Pegulo kada sam tražila taj članak jer sam se sjetila da ti je neurokirurg to napisao, pa sam htjela istražiti zašto. Ali nisam htjela tvoje ime stavljati odmah bez da ti sama potvrdiš da si to ti u pitanju.  :)
2006. interlaminectomia L4-L5

Gloria

  • Jr. Member
  • **
  • Postova: 29
    • Profil
Odg: Pušenje i problemi s kralježnicom
« Odgovori #8 : Siječanj 29, 2010, 19:19:42 poslijepodne »
Pušenje, osim što povećeva razinu toksina u tijelu, snažno utječe na razinu kisika u krvi.
Kod diskova izaziva dehidraciju diska i shodno tome ubrzava prirodni proces starenja diska, te dovodi do ranije pojave degenerativnih promjena. Prema nekim istraživanjima, pušenje doprinosi i do 30% bolnosti u kroničnim bolovima kralježnice.
Kod fuzije kralježnice treba se stvoriti novo koštano tkivo, a za rast koštanog tkiva neophodna je dobra oksigenacija i prokrvljenost koju pušenje kompromitira. Kod nepušača se neuspjeh fuzije ( ne stvaranjne kosti) kreće do 10 %, kod pušača i do 40%. Osim toga svega, kod žena u predmenopauzi reducira količinu estrogena čime dovodi do povećanog rizika od osteoporoze.
Ali kad nam bolovi u kičmi oduzmu mnogo toga lijepoga što smo nekada mogli raditi, ovo je bar jedan od gušteva koji možeš raditi u bilo kojem položaju.... ;D

besana

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 150
    • Profil
    • Email
Odg: Pušenje i problemi s kralježnicom
« Odgovori #9 : Siječanj 29, 2010, 23:04:50 poslijepodne »
Nedavno sam isto pitanje postavila, jer sam i ja cula da je pusenje stetno, Ustvari citala sam, i sad se sjecam naslova clanka "DIM U LEDJA"  :o . Naravno i ja pusim ,eto tjesim se da je to rijetko vishe od 10 cigareta dnevno, i pusim one tanke, iliti slim, ali ...pusim  ::)
Dakle, istina je.
Moracu prestati,a kazu da je neminovno dobiti pet kilograma kada prestanete pusiti. I ovako ih imam viska, pa jos tih pet  :(

operacija  L5-S1 1998. g.

Nalaz MR IZ 2009. g. : Diskovi L2-L3, L3-L4, L4-L5, L5-S1 izmjenjenog izgleda i snizene visine
Spin. kanal suzen u nivou LS-L4 i L5
Umjereno velika her. dis. na L3-L4 sa kompresijom
degenerativne promjene kicme i spondiloza, radikulopatija

25.02.2011. Nakon fizikalne terapije i terapije antidepresivima,stanje puno bolje. Povremeni, mali bolovi.

Plavuša

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 657
  • ponekad sama sebi doktor
    • Profil
Odg: Pušenje i problemi s kralježnicom
« Odgovori #10 : Siječanj 30, 2010, 00:03:07 prijepodne »
To što kažu... Ne mora značiti da ćeš dobiti tih 5 kg. Ja sam isto pušila i to ne puno, barem ne u odnosu na one koji na dan popuše kutiju. I slučajno sam prestala pušiti mjesec dana prije nego sam ostala trudna iz čistog mira odjednom i onda sam opet počela pušiti kad sam se nakon poroda vratila na posao, pa sam opet iz čista mira prestala pušiti. I nikada se poslije nisam udebljala, barem ne od cigareta.
Kao za inat u vrijeme operacije 2006. imala sam najnižu moguću kilažu ikad - 62 kg i već kad sam došla na prvu kontrolu imala sam 65 kg - nakon mjesec dana, onda sam u toplicama to malo smanjila, ali nikada više nisam došla na tu kilažu. I sad se mučim između 64 - 68.

Očito ćemo morati otvoriti temu kako smršaviti i održavati kilažu da ne ugrozimo svoju kralježnicu još više i da joj ipak malo pomognemo!

 :D  :D
2006. interlaminectomia L4-L5

Kraljeznica.com forum

Odg: Pušenje i problemi s kralježnicom
« Odgovori #10 : Siječanj 30, 2010, 00:03:07 prijepodne »

 

Nagradne igre                   Shoppingiranje.com