Autor Tema: Molim pomoć - operacija kralježnice  (Posjeta: 8007 )

0 Članova i 148 Gostiju pregledava ovu temu.

Flory

  • Newbie
  • *
  • Postova: 4
    • Profil
Molim pomoć - operacija kralježnice
« : Travanj 28, 2015, 16:45:44 poslijepodne »
Poštovani korisnici Foruma,

prije svega ako sam objavio temu u krivom podforumu, ispričavam se te bih molio modove ili admine da je premjeste u odgovarajući podforum.

Molio bih Vas za pomoć - radi se o mom ocu, čovjeku od 55+ godina, kojem je u veljači o.g. (nakon MRI) postavljena sljedeća dijagnoza :

Lumboishialgia lat. sin.
Extrusio disci L4-L5
Prostrusio disci L5-S1.

Nakon mjesec i pol dana fizikalne terapije u Vž Toplicama, napretka nema, već je čak nastupilo i malo pogoršanje stanja u odnosu na početno. Sjedenje je praktički neizdrživo, ležanje podnošljivo, a kretanje vrlo, vrlo otežano. Mišljenje liječnika u Toplicama i neurologa jeste - operacija. Znam da je svaki čovjek priča za sebe, ali iskustva drugih pomognu - pa me zanima, kakva su iskustva Vas, koji ste, ili prošli isto/slično ili znate nekog tko se nalazio u ovakvoj situaciji?

Kolika je uspješnost ovakve vrste operacije? Ima li alternative, budući nijedna operacija nije baš bezazlena, ali s druge strane kvaliteta ovakvog života je ispod razine čovjeka, ako me razumijete.

I konačno - što biste savjetovali, gdje najbolje obaviti tu operaciju (vidio sam na Vašem Forumu da spominjete Vinogradsku ili SM-e) te što poduzeti da se operacija i obavi tamo? Zasada postoji opcija operacije u OB VŽ, pa bi bio vrlo zahvalan, ako je netko operirao isto ili slično u OB VŽ da opiše iskustva i dojam.

Znam da je puno pitanja, ali Vas molim za razumijevanje.

Hvala unaprijed, ako treba još kakvih informacija, samo recite.

ddario

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 205
    • Profil
Odg: Molim pomoć - operacija kralježnice
« Odgovori #1 : Travanj 28, 2015, 17:42:39 poslijepodne »
Imao sam 2 operacije,sa 27 prva,28 drugasad sam 32 idem na 3, operaciju,ali malu.imao sam prolaps oba disla kao i tvoj otac Tocno znam kako je.Kod mene su problem priraslice nakon operacije,brzo mi sce zarastuje i zato mi nije dobro,ali to se rijetko dogadja.1 na 50 mozda Najbolje otic kad vec hocete u VZ,dr. Vjecislav Kcira Fiderscek,on je gosinama radio lumbalnu kraljeznicu i glava.Od 10. mjeseca prosle godine je poceo raditi u VZ.Toliko ti mogu preporucit,a svatko tko operira kraljeznicu vise nikad nemoze radit kao prije.Moraju se promjenit zivotne navike,pogotovo u slucaju tvog oca koji je tesko bolestan.Gore mu sigurno nemoze bit...
interlaminectomija L4,L5 i L5,S1 23.8.2010.,reoperacija L4,L5 15.3.2011.

bojan

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 692
    • Profil
    • Bojan - zdravstveni status
Odg: Molim pomoć - operacija kralježnice
« Odgovori #2 : Travanj 29, 2015, 13:30:29 poslijepodne »
Pozdrav,

Ja bi samo komentirao toplice. Nisam bio dosta dugo u toplicama ali čini mi se da  se terapije uglavnom svode na tipske bez obzira na konkretnu dijagnozu, godine i fizičko stanje osobe (tko je bio nedavno može reći da li se pristup promjenio). Ciljana individualna terapija sigurno može pomoći više nego klasični miks fizikalne terapije i standardnih vježbi.
Zašto to spominjem. I kada se ide na operaciju bitna je fizička sprema i stanje prije operacije jer to pomaže kod kasnijeg oporavka. Isto tako i nakon operacije individualni pristup može jako puno pomoći u oporavku i vraćanju na zadovoljavajuće stanje.
Što se tiče operacije mislim da to ne treba biti bauk. Naravno ne treba se dati  ruke bilo kome i bez barem dva mišljenja. Po meni postoperativni oporavak je jako bitan da bi rezultat operacije bio dobar na dugi rok.
Ja sam operirao L5-S1 segment 1992 i danas imam probleme ali ne zbog operacije već zbog neadekvatnog postoperativnog oporavka.
Operacija protruzije L5-S1 1992 u Vinogradskoj

Flory

  • Newbie
  • *
  • Postova: 4
    • Profil
Odg: Molim pomoć - operacija kralježnice
« Odgovori #3 : Svibanj 01, 2015, 13:26:45 poslijepodne »
@ dario

Hvala ti na informaciji. Raspitati ćemo se za ovog doktora kojeg si naveo. Samo da pitam - on radi u OB Vž ili privatno?

Za operaciju smo čuli oprečna iskustva - ima onih kojima je pomoglo, ima onih kojima nije. Ali alternative nema. Ajd' da se radi o nekoj lakšoj povredi, ali ovo ... Znači, priraslice znaju raditi probleme? O tome sam nešto čitao, ali kako kažeš nije (pre)često. Žao mi je što se to desilo u tvom slučaju.

Ovo što spominješ sa promjenom životnih navika, će biti, bojim se, i najveći problem. Radi se o "sjedilačkom" poslu, nakon čega slijedi izležavanje, i vrlo mala aktivnost kroz zimski period. Od proljeća pa do jeseni se radi po vani, obzirom je riječ o selu, ali sada to očito više neće biti opcija.

Hvala ti na podijeljenom iskustvu.

@ bojan

Hvala i tebi na savjetu. Na to ćemo obratiti pozornost, ali znaš i sam da u tim godinama i ne možeš biti nešto previše fit, pogotovo kada imaš "sjedilački" posao. Tu je i najveći problem, i vjerojatno jedan od ključnih razloga svemu ovome.

A glede Toplica ti mogu samo reći ovo - po mom mišljenju i iskustvu sada ovih mjesec i pol dana, to se svodi na čisto odrađivanje posla, 5 minuta struje, 5 minuta UZV-a, masaža koja ni ne traje 10 minuta, ali samo jednom tjedno, vježbe u dvorani i u bazenu od po pola sata (i koje realno najviše znače). Ali kao što kažeš, nema tu individualnog pristupa, po jedan čovjek na grupu od 30-ak ljudi svih uzrasta, to je smiješno. Iskreno, očekivao sam više od specijalizirane bolnice, ali su mi te nade vrlo brzo srušene. S druge strane, kvalitetna privatna pomoć košta, a i iz dosada proučenog, vrlo je upitna kod ovako ozbiljnih povreda.

Hvala još jednom.

Ako ima još koga sa nekim iskustvom, neka se slobodno javi.

bojan

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 692
    • Profil
    • Bojan - zdravstveni status
Odg: Molim pomoć - operacija kralježnice
« Odgovori #4 : Svibanj 04, 2015, 14:35:43 poslijepodne »
Kad kažem fit ne mislim pri tome na sportsku formu ili neko super kondicijsko stanje. Mislim da je velika razlika otići na operaciju kada ne možeš prijeći 500 m da se ne zadišeš ili ako si koliko toliko fizički prije bio aktivan. Mislim da se uz individualni pristup i prije operacije mogu smanjiti tegobe što onda omogućava da se se podigne fizička sprema.  Po meni je katastrofa da nakon 6 tjedna toplica/terapija nema poboljšanja. Totalno me živcira taj pristup jer se novci troše bez ikakvog učinka. Većina ljudi se tamo samo "banja"

Kao što i sam kažeš sjedalački posao je glavni krivac za sve, a ako se nakon operacije ne promjene navike i ne podigne fizička sprema uzalud je operacija. Znam iz vlastitog iskustva. Kod mene je operacija bila super ali sve nakon toga potpuno pogrešno. Od toplica pa nadalje. Nažalost onda nije bilo interneta, a ni privatnika.
Operacija protruzije L5-S1 1992 u Vinogradskoj

ddario

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 205
    • Profil
Odg: Molim pomoć - operacija kralježnice
« Odgovori #5 : Svibanj 04, 2015, 17:03:30 poslijepodne »
Dr.Kcira neradi privatno nego bas u OB VZ.Ima puno iskustva,ali ima poseban odnos prema pacjentima.Nepravi se vazan kao 99% ostalih neurokirurga i ostalih doktora.Obican covijek.Svaka osoba koja operira kraljeznicu je posebna na svojbnacin.Moj prijatelj koji takodjer ima 32 godine je operieao kraljeznicu nakon 2 godine lezanja u krevetu i sadaradi sve kao i prije samo se nesili da podize veliki teret.Vozi bicikli,radi,sve kao i prije.Ali zanimljivi su ljudi od 55+ godina,ja takve ljude nazivam"ljudi starog kova"Godinama mogu bolovat od necega i nakon klasicnomg zahvata se oporave kao da im nikad nista nije bilo.Ako he samo hernija tada bih preporucio privatno minimalno invazivnu operaciju jer nema oziljaka,tako da nemoze ni doc do problema sa priraslicama.Ja idem sad 8.5. na minimalno invazivnu operaciju pa cu vidit hoce uspjet.Idem u KB Osijek.Sto se tice toplica,prosle godine u 9. mjesecu u Bizovackim toplicama i imao sam fizioterapeuta koji je radio samnom.Dosta sam zadovoljan,preporucili su i ove godine pa cu vidit hoce mi odobrit.Nadam se da sam makar malo pomogao.
interlaminectomija L4,L5 i L5,S1 23.8.2010.,reoperacija L4,L5 15.3.2011.

Flory

  • Newbie
  • *
  • Postova: 4
    • Profil
Odg: Molim pomoć - operacija kralježnice
« Odgovori #6 : Svibanj 04, 2015, 21:05:58 poslijepodne »
@ bojan

Shvatili smo se, Bojane. Obratit ćemo pozornost na postoperativni oporavak, ako treba i kroz privatnika, jer ovo u Toplicama je baš kako kažeš. A životne navike će se morati promijeniti, kada bolest stisne, glava popusti. Nema druge. Hvala ti na savjetima.

@dario

Hvala ti Dario. Pomogao si puno, svaki savjet je dobrodošao. Vidjet ćemo onda koje su mogućnosti da se dođe do dr. Kcire. Nažalost, prema nalazima neće se moći ići sa minimalno invazivnom operacijom, ali vidjet ćemo još. Ako ne gnjavim previše, jel mi možeš ukratko još napisati kako ti je tekao postoperativni oporavak - koliko je bila jaka bol i koliko dugo je sve trajalo, nakon koliko dana si počeo hodati i slično. Znam da će to teći svojim tokom i da je individualna stvar, pogotovo kod tebe koji si mlad, ali svako iskustvo dobro dođe.

Inače, nadam se da će ti operacija proteći dobro i da ćeš se oporaviti i staviti ovo neugodno razdoblje iza sebe.

ddario

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 205
    • Profil
Odg: Molim pomoć - operacija kralježnice
« Odgovori #7 : Svibanj 06, 2015, 18:01:24 poslijepodne »
Inace je meni poslije svake operacije bilo dosta dobro.Nakon prve operacije sam prohodao nakon dva dana lezanja a nakon druge sam sat vremena nakon operacije vec bio sa fizioterapeutoma.Kazem,uvijek mi je bilo dobro nakon operacije,ali cim prodje 4 mjeseca sam de osjecao sve gore i gore.Kod mene je problem sto mi svaka rana jako brzo zaraste i napravi se veliki oziljak.Ali to je vjerovatno zbog toga sto sam mlad i sto sam se bavio mjesovitim borilackim vjestinama.U slucaju tvog oca mislim da nece bit problema sa priraslicana jer je malo stariji i sigurno ima usporeniji metabolizam.Ja sam danas operiran i nakon 6 godina neizmjerne patnje i bola napokon hodam bez staka,danas sam prehodao oko kilometar i osjecam se fantasticno.Vrijeme ce pokazat kako ce biti dalje.Ako te bilo sta zanima pitaj,drago mi je da nekom mogu pomoc.Kada sam ja isao na operaciju nije mi imao tko prenijeti iskustva.Pozdrav!
interlaminectomija L4,L5 i L5,S1 23.8.2010.,reoperacija L4,L5 15.3.2011.

Flory

  • Newbie
  • *
  • Postova: 4
    • Profil
Odg: Molim pomoć - operacija kralježnice
« Odgovori #8 : Svibanj 09, 2015, 18:50:30 poslijepodne »
Hvala ti Dario. Ovo su dobre vijesti (znam da je indidvidualno, ali ipak). Otac se boji operacije, što je razumljivo, a sluša samo one koji imaju loša iskustva, tako da mi je drago da ću mu moći navesti i pozitivna iskustva. Za priraslice sam čitao da znaju biti problem, ali kako kažeš, nisu česte i recimo da ima dobre šanse da ih ne dobije (s obzirom na sve).

Ako ću imati još pitanja, javit ću se svakako. Hvala još jednom! Mi sad čekamo termin kod neurokirurga, na kojem valjda pada definitivna odluka za operaciju.

Drago mi je da ti je operacija dobro prošla i nadam se da ovaj puta neće biti problema, koje si prije imao! Pazi na sebe Dario, pozdrav...

ddario

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 205
    • Profil
Odg: Molim pomoć - operacija kralježnice
« Odgovori #9 : Svibanj 09, 2015, 21:59:38 poslijepodne »
Operacija kraljeznice nije kao vadjenje zuba tako da uvijek postoji strah.Iskreno,ja se nisam bojao nijedne,ali gledao sam uvijek pozitivno.Kod tvog oca je problem sto se boji nepoznatog,ali dr.Kcira ce vec njega smirit.Vidjet ces,stvarno je i savrsen doktor i savrsen covjek.Sretno tvom ocu i pozdrav!
interlaminectomija L4,L5 i L5,S1 23.8.2010.,reoperacija L4,L5 15.3.2011.

Henrik VIII

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 865
    • Profil
Odg: Molim pomoć - operacija kralježnice
« Odgovori #10 : Svibanj 10, 2015, 03:51:52 prijepodne »
Valja imati, ako je moguće, više medicinskih mišljenja prije konačne odluke o operaciji jer o tome ne odlučuje samo liječnik već i pacijent. Strah je prirodna reakcija na neizvjesnost, pogotovo kad se radi o zdravlju, ali kada se važe onda se u principu odlučuje na način da se procijeni je li korist od nekog postupka veća od njegove štete, odnosno je li korist potencijalno veća od ostanka u bolesnom stanju.
St. post spondylodilesis, Th10-Th11-Th12-L1-L2-L3-L4, 27.03.2019.
St. post vertebrosynthesis transpedicularis Th11-Th12-L1-L2 sec Expidium, Stabilization (10.5.2016.)
Scoliosis THL
Radiculopathia C6C7 bill, C8Th1 dec, L3L4 i L5S1 bill
Hemangioma Th8
Sy CC et CB
Sy thoracale
Sy LS chr


i još nešto?

Da, uznapredovala osteoporoza, osteohondroza, blaga protruzija diska u L3/L4 i suženje prostora u oba kuka sa početnom sklerozom te Hashimotova bolest. Jupi! :)

ddario

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 205
    • Profil
Odg: Molim pomoć - operacija kralježnice
« Odgovori #11 : Svibanj 11, 2015, 17:01:32 poslijepodne »
Naravno da treba cuti vise misljenja,ali ljudi koji se svakako boje bez obzira na odgovor lijecnika si mogu napraviti vise stete nego koristi.Kada uplasena osoba cuje nekoliko misljenj i ako se dogodi da je svako misljenje drukcije tada ke osoba jos vise u strahu i u jos vecoj nedoumici i agoniji.Nazalost,previse sam ljudi upoznao sa problemima s kraljeznicom i mnogi su zbog straha odgadjali i napravili si jos vecu stetu.
interlaminectomija L4,L5 i L5,S1 23.8.2010.,reoperacija L4,L5 15.3.2011.

ladyanita

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 751
  • Žena si !!! Možeš sve....
    • Profil
Odg: Molim pomoć - operacija kralježnice
« Odgovori #12 : Lipanj 04, 2015, 00:01:21 prijepodne »
 Evo i ja sam danas posjetila Dr.Kčiru u Varaždinu. ; ;D mogu reći predivna osoba i odličan neurokirurg. Vračam se u ponedjeljak sa nalazom od MR......i ako bude potrebna operacija...idem odmah njemu u ruke  :P  Sav strah kojeg sam imala do dolaska u njegovu ordinaciju kroz desetak minuta je nestao. Jedino mi sad problem stvara oporavak nakon operacije.....ali preživjet ću i to ;) ;) sve sam do sada preživjela....
9.7.2015.Interlaminectomia L5S1
                 Microdiscectomia
Extrusio disc i.v. L5S1
Radikulopatija L5S1
Lumbago s išijasom
Gonartroza/artroza koljena
Lumboischialgia
hiperlordoza,skolioza,početna osteohondroza ,početna artroza.
25.07.2016. Reinterlamionectomia L5S1
                       Adhesiolyisis radicis S1
14.11.2017. Ugradnja SCSa
rujan 2021. Izvađen SCS
29.09. 2021.ALIF L5S1
08.10.2021. Stabilizacija L5S1 rujan
09.2022.emobilizacija aneurizme ACI c6

 

SMF spam blocked by CleanTalk
Nagradne igre