Autor Tema: Preporucena tezina (ITM) za operaciju  (Posjeta: 5435 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Dr_House

  • Newbie
  • *
  • Postova: 6
    • Profil
    • Email
Preporucena tezina (ITM) za operaciju
« : Siječanj 24, 2013, 19:16:44 poslijepodne »
Pozdrav svima.

Zamolila bih za odgovor koji je preporucljiv ITM (BMI) za podvrgavanje operaciji kraljeznice (problem s prekomjernom tezinom perzistira) - ne znam koja vrsta operacije bi bila primjerena. Lijecnici stalno preporucuju - smrsati, smrsati - niko nije rekao koliko - tj. koji je BMI optimalan za operaciju. Željela bih ovo znati prije nego se upustim u prekogranicne konzultacije, jer koliko mi je poznato kod nas (Sarajevo) niko ne radi min. invazivne...

Hvala

Istr

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 322
    • Profil
Odg: Preporucena tezina (ITM) za operaciju
« Odgovori #1 : Siječanj 24, 2013, 22:14:58 poslijepodne »
Koliko imate kilograma, koja dijagnoza, koji preporucen zahvat?

Prekomjerna tezina, naravno uz ostale preduvjete, je jedna od "indikacija" za minimalno invazivnu operaciju. Tj. Jedna pogodnost da se i takvi pacijenti mogu operirati.
Primum non nocere - razmotrite minimalno-invazivno liječnje kralješnice

Dr_House

  • Newbie
  • *
  • Postova: 6
    • Profil
    • Email
Odg: Preporucena tezina (ITM) za operaciju
« Odgovori #2 : Veljača 08, 2013, 09:57:03 prijepodne »
Razlog zbog koga sam pitala je taj da sam u jako lošoj akutnoj fazi bola. Međutim, ljekari koji me tretiraju sada insistiraju na tome da nema indikacija za operaciju, jer sada nemam neurološkog ispada.

Naime, prije dvije i pol godine sam imala saobraćajnu nesreću, DH L5-S1, L4-L5, hemisakralizacija desno. I to je sve na osnovu snimala iz 2010. Pitala sam trebam li ponovo raditi snimke, doktori ne smatraju da trebam, bar ne sada.

Nekoliko mjeseci nakon nesreće dijagnosticirana mi je pareza tibijalisa i peroneusa. Zahvaljujući fizikalnim tretmanima i propisanim vježbama pareza se povukla. Pored slabosti u nogama koju osjećam (hodanje, duže stajanje i slični napori) i bolova koje trpim nema neuroloških ispada.

Što se tiče, težine, jako sam debela, ITM 39 - do nedavno je bio čak 40. Željela sam vjerovati da me operacija (pri cemu razmartam jedino MI) može spasiti. Ali po prvi put mi je ljekarka otvoreno odgovorila na pitanje - ako uspijem smrsati 30 kg - da li će me manje boljeti? Ona je rekla da. Sada barem imam neki cilj i neko imaginarno "obećanje".

Samo se želim vratiti na noge. I da mogu sjediti, pa da mogu raditi.

Kraljeznica.com forum

Odg: Preporucena tezina (ITM) za operaciju
« Odgovori #2 : Veljača 08, 2013, 09:57:03 prijepodne »

senainter

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 499
    • Profil
    • Email
Odg: Preporucena tezina (ITM) za operaciju
« Odgovori #3 : Veljača 10, 2013, 14:42:42 poslijepodne »
Prekomjerna tezina ne pomaze kicmi, vec stavlja opterecenje na nju kakvo je tesko i zamisliti. Medjutim, nema nikakve garancije da kad izgubit tih 30 kg da ce vas prestati boljeti, moja tezina je idealna oduvijek bila 1,72 imam 55 kg, pa opet nije moglo bez operacije.
Moj decko je izgubio 20 kg, a nije mu pomoglo i dalje ga boli. Medjutim, da bi i uopste uzeli u razmatranje operaciju, morate izgubiti tu kilazu, inace operacija vam nece uspjeti, bar ne znam nikog pretilog da se uopste i opersiao sa viskom kila.
U svakom slucaju sretno, moj slucaj ne mora biti vas, a podignite 30 kg i hodajte sa njima cijeli dan, pa cete vidjeti kako je to tesko, a to vasa kicma cini SVAKI DAN...
L4-L5, L5-S1-diskus hernija
Siringomijelija
Skolioza 43 stepena torakalna, 20 stepeni lumbalno
Operacija u Vertebrisu 2011
Stanje: neureklo se :)

madagaskar

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 884
    • Profil
Odg: Preporucena tezina (ITM) za operaciju
« Odgovori #4 : Veljača 17, 2013, 11:46:40 prijepodne »
slažem se sa Senom.
Gubitak kila ne znači i gubitak boli no u svakom slučaju je pametno skinuti kile prije operacije da se kralježnica čim više rastereti

Kraljeznica.com forum

Odg: Preporucena tezina (ITM) za operaciju
« Odgovori #4 : Veljača 17, 2013, 11:46:40 prijepodne »

 

Nagradne igre                   Shoppingiranje.com