Autor Tema: Lumbalna kraljeznica  (Posjeta: 18941 )

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

IvanaD78

  • Newbie
  • *
  • Postova: 13
    • Profil
Lumbalna kraljeznica
« : Ožujak 21, 2017, 01:58:15 prijepodne »
Bokic evo i ja nova u svemu ovome...
Imam 38.god.i nikad do sad nisam imala problema sa donjim dijelom kicme do lani 11mj.kad me iznenada ukocilo...
Prosla fizikalnu mali pomak ali sve po starom...bolovi duz straznjice,desne noge pa sve do koljena...sepam i usporila sam na pola...problem mi se sagnut ,cucnut,dici nesto tesko a kamoli stajat dugo.
Napravila EMNG i MR.
Zanima me posto cekam neurokirurga kako vec to kod nas ide...da li je tko imao slicni nalaz i na koji nacin ga je rjesio?
Svaka prica dobro dosla.
 Nisam navikla biti  van funkcije  a momentalno to jesam.
NALAZ MR:
Lordoza.
Ocuvane su visine trupova  kraljezaka i dorzalna interkorporalna linija.
Hemangiom trupa L3 desnostrano,velicine 15mm.
Medularni konus zavrsava u razini L1/L2.
U razini L4/L5 intervertebralni disk pokazuje incipijentni "bulging",bez vidljive redukcije centralnog spinalnog kanala.
U razini L5/S1 iv.disk je reducirane visine i snizenih T2 signala u smislu desikacije,pokazuje ljevostranu centralnu i paramedijalnu hernijaciju s redukcijom anteriornog epiduralnog prostora uz moguci kontakt s neuralnim polazistem S1.
U ostalim razinama centralni spinalni kanal je uredne sirine,iv.diskovi su urednog izgleda.
Neuralni forameni su odrzane sirine.

EMNG nalaz:
Jasna i teza neuralna lezija registrira se u miotomima L5-S1 desno,dok je srednje teska i kronicna neuralna lezija u miotomima L5-S1 lijevo. Klincki, nalaz odgovara  radikularnoj leziji u spomenutim miotomima. Nad zadnjom skupinom analiziranih misica ,nalaz je uredan.
Neurografska obrada desnog n.peroneusa profundusa pokazuje snizenje motorne brzine provodljivosti,nesto ispod donje granice normale.

Molila bi savjete sta dalje ...jel tko imao slicni nalaz i kako je prosao i ako dodje do operacije,gdje je najbolje operirati.
Lp

ladyanita

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 751
  • Žena si !!! Možeš sve....
    • Profil
Odg: Lumbalna kraljeznica
« Odgovori #1 : Ožujak 21, 2017, 06:26:19 prijepodne »
Bok Ivana i dobro došla u klub.
Ja sam imala slični nalaz,samo tebi piše moguć kontakt s korijenom S1. Meni je bio kontakt sa korijeno S1....tj.disk je izletio i pritišće korijen živca S1. Na L5L4 piše bulging...to znači da je disk malo vani. Tako je bilo i meni na prvoj MR,a dalje na drugim snimanjima nije bio vani. Znači jedino L5S1 bi možda bilo za operirati,ali to će naravno odlučiti neurokirurg dok bude vidio slike jer na nalazima napišu svašta. Sretno i javljaj se....svi smo tu sa podijeliti iskustva.
9.7.2015.Interlaminectomia L5S1
                 Microdiscectomia
Extrusio disc i.v. L5S1
Radikulopatija L5S1
Lumbago s išijasom
Gonartroza/artroza koljena
Lumboischialgia
hiperlordoza,skolioza,početna osteohondroza ,početna artroza.
25.07.2016. Reinterlamionectomia L5S1
                       Adhesiolyisis radicis S1
14.11.2017. Ugradnja SCSa
rujan 2021. Izvađen SCS
29.09. 2021.ALIF L5S1
08.10.2021. Stabilizacija L5S1 rujan
09.2022.emobilizacija aneurizme ACI c6

IvanaD78

  • Newbie
  • *
  • Postova: 13
    • Profil
Odg: Lumbalna kraljeznica
« Odgovori #2 : Ožujak 21, 2017, 10:58:31 prijepodne »
Hvala na dobrodoslici...posto ste mi spomenuli operaciju ,tko ima kakva iskustva gdje, kako dugo oporavak...koji neurokirurg
Lp

Kraljeznica.com forum

Odg: Lumbalna kraljeznica
« Odgovori #2 : Ožujak 21, 2017, 10:58:31 prijepodne »

Henrik VIII

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 865
    • Profil
Odg: Lumbalna kraljeznica
« Odgovori #3 : Ožujak 21, 2017, 21:57:28 poslijepodne »
Ima tu dosta ljudi već s iskustvom, Ladyanita je to odradila 2 puta, no nema baš jednostavnog odgovora na Vaša pitanja. Naime, koji neurokirug je nešto što je teško reći, za početak odite kod prvog koji Vam je dostupan što je prije moguće, a potom nakon njega tražite drugo mišljenje. Sasvim je vjerojatno da će se prvo pokušavati konzervativnim metodama, no ja sam osobno prije za nož odmah nego pokušavanje fizikalnim terapijama i raznim tome sličnim metodama, jer se čovjek samo muči i na kraju opet završi na operaciji. Da mi je 2014. netko htio operirati odmah kičmu bio bih najsretniji na svijetu, a ne da se mučim kao pas (čak bi i psa prije operirali, tj. barem ga eutanazirali ako ništa drugo).
S obzirom da je zdravstvo sporo, ako imate jake bolove, najvažnije je da prvo to sanirate. Nemojte se uplašiti ako dobijete opijate ili druge narkotike, sedative pa čak i ako Vam se preporuče antidepresivi. To je sve za ljude, naročito nas kičmenjake, jer ako nešto boli užasno, onda to boli kompresija živca. Na početku bol možete pokušati trpiti, ali kad se to pogorša i traje dulje vrijeme onda Vam jako pokvari kvalitetu života. Za liječenje boli preporučam da tražite od LOM uputnicu za Ambulantu za liječenje boli i tamo će Vam najbolje složiti ono što Vam odgovara da suzbije bol, a opet da očuvate intelektualne funkcije.
Nemojte raditi nikakve teže fizičke poslove niti one koji zahtjevaju rotaciju kralježnice u bilo kojem smjeru (saginjanje naprijed-natrag, okretanje lijevo-desno), nemojte nositi teže stvari, kada ležite namjestite se tako kako Vas najmanje boli (često pomogne fetalni položaj). Kod osobne higijene radije se tuširajte nego kupajte u kadi, za pranje zuba koristite čašu s vodom, smanjite fizičke napore najviše što možete. Ali, isto tako, vodite računa o prehrani jer ako Vam se poveća kilaža možete računati i na jače bolove.
Bilo bi dobro da pored ovih pretraga izvadite krv, da Vam liječnik pogleda CRP kako bi se provjerilo da li imate upalu živca. U tom slučaju možete dobiti kortikosterioidne lijekove, koji se ne uzimaju dugo jer su štetni, ali kod takvog stanja bi se i otrov popio tako da se ne uplašite niti toga, nego obavite to po preporuci i uz nadzor liječnika.
To će vas sve nekako održati do operacije, za koju je izvjesno da će biti potrebna i nemojte oklijevati s time.
St. post spondylodilesis, Th10-Th11-Th12-L1-L2-L3-L4, 27.03.2019.
St. post vertebrosynthesis transpedicularis Th11-Th12-L1-L2 sec Expidium, Stabilization (10.5.2016.)
Scoliosis THL
Radiculopathia C6C7 bill, C8Th1 dec, L3L4 i L5S1 bill
Hemangioma Th8
Sy CC et CB
Sy thoracale
Sy LS chr


i još nešto?

Da, uznapredovala osteoporoza, osteohondroza, blaga protruzija diska u L3/L4 i suženje prostora u oba kuka sa početnom sklerozom te Hashimotova bolest. Jupi! :)

IvanaD78

  • Newbie
  • *
  • Postova: 13
    • Profil
Odg: Lumbalna kraljeznica
« Odgovori #4 : Ožujak 22, 2017, 07:07:53 prijepodne »
Hvala Henrik....da bolovi su grozni trudim se koliko mogu da sta manje radim neke pokrete koji mi smetaju ...imam 170cm...67kg.i istina je da je lakse kad si sa onoliko kila da ti ne smeta...Meni je najveci problem noc ...mjesta za namjestit koma...sa jastukom...bez...nikako dobro.
A imam sina sa autizmom...uz kojeg nema odmora ...hrpa terapija ...skola...obaveza na sve strane....iskreno se nadam da nece trebat opetacija ...jel je dug oporavakk...a ja moram biti u pogonu svaki dan.

Lp Ivana
Lp

ladyanita

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 751
  • Žena si !!! Možeš sve....
    • Profil
Odg: Lumbalna kraljeznica
« Odgovori #5 : Ožujak 22, 2017, 08:31:26 prijepodne »
To je isto pitanje na koje nema odgovora. Ima ljudi koji su za tri mjeseci već zaboravili da su bili operirani,a ima kojima ni ta jedna oparcija nije dovoljna i sve se proteže u nedogled.Ako ste kod novaca,onda bi bilo dobro sve to obaviti privatno uz minimalno invazivne vrste operacija. Tu kod nas tu je Dr.Saftić u bolnici Aksis ili SV.Katarina u Zaboku. Ja bi ovo prvo.
9.7.2015.Interlaminectomia L5S1
                 Microdiscectomia
Extrusio disc i.v. L5S1
Radikulopatija L5S1
Lumbago s išijasom
Gonartroza/artroza koljena
Lumboischialgia
hiperlordoza,skolioza,početna osteohondroza ,početna artroza.
25.07.2016. Reinterlamionectomia L5S1
                       Adhesiolyisis radicis S1
14.11.2017. Ugradnja SCSa
rujan 2021. Izvađen SCS
29.09. 2021.ALIF L5S1
08.10.2021. Stabilizacija L5S1 rujan
09.2022.emobilizacija aneurizme ACI c6

IvanaD78

  • Newbie
  • *
  • Postova: 13
    • Profil
Odg: Lumbalna kraljeznica
« Odgovori #6 : Ožujak 22, 2017, 11:30:16 prijepodne »
Razmisljam o dr.Safticu ...pregled je 500kn.
Da se vise maknem negdje sa mrtve tocke.
Lp

Henrik VIII

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 865
    • Profil
Odg: Lumbalna kraljeznica
« Odgovori #7 : Ožujak 22, 2017, 15:14:40 poslijepodne »
Morat ćete naći nekoga da Vam pomogne jer nema šanse da ćete uspjeti sve ovo odraditi što radite sa kompresijom živca. Samo će postati još gore. Isto tako, neko vrijeme nakon operacije ćete morati mirovati, a i nakon oporavka ostati ograničeni na one kretnje koje su dopuštene da ne dođe do pogoršanja. Kralježnica je koštani sustav sastavljen od velikog broja segmenata koji lančano funkcioniraju i kada se nešto poremeti, ona cijela trpi, a funkcionalnost ovisi o težini tog poremećaja. To nije isto kao da izvadite mandule i vozite dalje.
Bol noću je normalna, ja dan danas ne mogu noću spavati. Prvo zato što me kralježnica i dalje jako umara pa predugo spavam po danu, a drugo zato što noću iz nekog razloga pak boli jače i nema šanse da se namjestim i zaspim. Eto, danas sam do 8 ujutro bio budan, a onda prespavao jutro do 2 popodne.
St. post spondylodilesis, Th10-Th11-Th12-L1-L2-L3-L4, 27.03.2019.
St. post vertebrosynthesis transpedicularis Th11-Th12-L1-L2 sec Expidium, Stabilization (10.5.2016.)
Scoliosis THL
Radiculopathia C6C7 bill, C8Th1 dec, L3L4 i L5S1 bill
Hemangioma Th8
Sy CC et CB
Sy thoracale
Sy LS chr


i još nešto?

Da, uznapredovala osteoporoza, osteohondroza, blaga protruzija diska u L3/L4 i suženje prostora u oba kuka sa početnom sklerozom te Hashimotova bolest. Jupi! :)

IvanaD78

  • Newbie
  • *
  • Postova: 13
    • Profil
Odg: Lumbalna kraljeznica
« Odgovori #8 : Ožujak 22, 2017, 18:08:49 poslijepodne »
Lijepo je kad mozes odspavat a budan si cijelu noc...ja neznam kad sam zadnji put spavala duze 6 .... :)
U zadnjih 12 god.valjda nisam.
Znam da cu morat nesto, ali vidjet cemo.
Lp

IvanaD78

  • Newbie
  • *
  • Postova: 13
    • Profil
Odg: Lumbalna kraljeznica
« Odgovori #9 : Ožujak 23, 2017, 03:35:34 prijepodne »
Dobila termin kod dr.Škore u Vinogradskoj da li je netko bio kod njega...cula sam da su jako dobri sta se kicme tice?
Lp

IvanaD78

  • Newbie
  • *
  • Postova: 13
    • Profil
Odg: Lumbalna kraljeznica
« Odgovori #10 : Ožujak 23, 2017, 03:43:33 prijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Dobila termin kod dr.Škore u Vinogradskoj da li je netko bio kod njega...cula sam da su jako dobri sta se kicme tice?
Lp

Henrik VIII

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 865
    • Profil
Odg: Lumbalna kraljeznica
« Odgovori #11 : Ožujak 23, 2017, 07:28:25 prijepodne »
Jesu, Vinogradska jest za pohvaliti. Meni nisu htjeli operirati kičmu jer je bilo prerizično, ali dobro je da sam i to saznao i da je doktor bio iskren, a ne da se upustio pa me upropastio.
St. post spondylodilesis, Th10-Th11-Th12-L1-L2-L3-L4, 27.03.2019.
St. post vertebrosynthesis transpedicularis Th11-Th12-L1-L2 sec Expidium, Stabilization (10.5.2016.)
Scoliosis THL
Radiculopathia C6C7 bill, C8Th1 dec, L3L4 i L5S1 bill
Hemangioma Th8
Sy CC et CB
Sy thoracale
Sy LS chr


i još nešto?

Da, uznapredovala osteoporoza, osteohondroza, blaga protruzija diska u L3/L4 i suženje prostora u oba kuka sa početnom sklerozom te Hashimotova bolest. Jupi! :)

ladyanita

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 751
  • Žena si !!! Možeš sve....
    • Profil
Odg: Lumbalna kraljeznica
« Odgovori #12 : Ožujak 23, 2017, 07:30:00 prijepodne »
Sad sam se sjetila da je Patriciju on operirao i to dva puta,ali ona se uopće ne javlja više na forum. Budem ju zamolila da se javi. Uglavnom ona ima samo riječi hvale za doktora.
9.7.2015.Interlaminectomia L5S1
                 Microdiscectomia
Extrusio disc i.v. L5S1
Radikulopatija L5S1
Lumbago s išijasom
Gonartroza/artroza koljena
Lumboischialgia
hiperlordoza,skolioza,početna osteohondroza ,početna artroza.
25.07.2016. Reinterlamionectomia L5S1
                       Adhesiolyisis radicis S1
14.11.2017. Ugradnja SCSa
rujan 2021. Izvađen SCS
29.09. 2021.ALIF L5S1
08.10.2021. Stabilizacija L5S1 rujan
09.2022.emobilizacija aneurizme ACI c6

vrhhy

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 202
    • Profil
    • Email
Odg: Lumbalna kraljeznica
« Odgovori #13 : Ožujak 23, 2017, 13:57:44 poslijepodne »
Pozdrav,
Ja sam bio kod njega.
Sve lijepo i realno objasni, ja sam bio zadovoljan s njime.
Lumboischialgia L4-L5 i. sin.
Extrusio disci L4-L5 I.sin

Interlaminectomija L4-L5 l.sin. et microdiscectomia f. 11/2016. u KBC Sestre Milosrdnice

IvanaD78

  • Newbie
  • *
  • Postova: 13
    • Profil
Odg: Lumbalna kraljeznica
« Odgovori #14 : Ožujak 23, 2017, 16:37:18 poslijepodne »
Eto bar nesto pozitivno!:)
Lp

Natali34

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 369
    • Profil
    • Email
Odg: Lumbalna kraljeznica
« Odgovori #15 : Ožujak 23, 2017, 22:47:39 poslijepodne »
I Ja Sam cula za njega da je OK.... On nije bio moj operater al u viziti mi se cinio uvijek pristupacan I ljubazan.

IvanaD78

  • Newbie
  • *
  • Postova: 13
    • Profil
Odg: Lumbalna kraljeznica
« Odgovori #16 : Ožujak 24, 2017, 08:28:25 prijepodne »
Bila kod neurokirurga....i naravno kakve sam ja srece...otisao na hitnu oper.
Mijenjao ga neki mladi doktor nekih 30god.ako ima i toliko.
Niti me pregledao...napisao nalaz ...brzinski na upit koje radnje smijem koje ne ...odg.oni koji vam ne odgovaraju.
Preporucio kliniku za bol i fizikalnu javit se u slucaju pogorsanja.
Sta da tadim trazim dr.misljenje ?
Ili da idem na fizikalnu?
Lp

Natali34

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 369
    • Profil
    • Email
Odg: Lumbalna kraljeznica
« Odgovori #17 : Ožujak 24, 2017, 11:33:35 prijepodne »
Molim te ako mozes napisi na pp tko ti je bio.
Ima specijalizanata koji su ok I ful pametni mozda ti je taj bas bio.

Kraljeznica.com forum

Odg: Lumbalna kraljeznica
« Odgovori #17 : Ožujak 24, 2017, 11:33:35 prijepodne »

 

Nagradne igre                   Shoppingiranje.com