Autor Tema: siringomijelija - pomoć  (Posjeta: 14023 )

0 Članova i 55 Gostiju pregledava ovu temu.

nevenpula

  • Newbie
  • *
  • Postova: 1
    • Profil
siringomijelija - pomoć
« : Studeni 15, 2010, 09:07:46 prijepodne »
Ja bolujem od siringomijelije.
Ako nekome treba savjet o tome, slobodno me pitajte.

senainter

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 499
    • Profil
    • Email
Odg: siringomijelija - pomoć
« Odgovori #1 : Studeni 15, 2010, 19:36:38 poslijepodne »
Kakvi su ti simptomi? Imam i ja to al je jako malo a imam i diskush herniju, zasada svi misle da mi disk uzrokuje simptome. Ako mozes ispricaj ponesto o svojoj situaciji.
Pozz
L4-L5, L5-S1-diskus hernija
Siringomijelija
Skolioza 43 stepena torakalna, 20 stepeni lumbalno
Operacija u Vertebrisu 2011
Stanje: neureklo se :)

Jasna

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 654
    • Profil
Odg: siringomijelija - pomoć
« Odgovori #2 : Studeni 15, 2010, 22:38:03 poslijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Ja bolujem od siringomijelije.
Ako nekome treba savjet o tome, slobodno me pitajte.
Možeš pojasniti što je to? Hvala!
Operacija L4/L5 2007. godine

senainter

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 499
    • Profil
    • Email
Odg: siringomijelija - pomoć
« Odgovori #3 : Studeni 16, 2010, 17:37:02 poslijepodne »
To su ciste u unutar spinalnog kanala bukvalno ciste ispunjene nekakvim likvorom. Prosto receno one zacepe protok tecnosti u kicmenoj mozdini i onda podju simptomi bol, i karakteristicno je da se gubi osjecaj na toplo i hladno. I to operisu kod vas hrvata blago vam se stvarno imate super neurohirurge. ;D
Ja ju imam al je tako mala da ne prouzrokuje za sad nikakve simptome (tako mi je receno).
Pozz
L4-L5, L5-S1-diskus hernija
Siringomijelija
Skolioza 43 stepena torakalna, 20 stepeni lumbalno
Operacija u Vertebrisu 2011
Stanje: neureklo se :)

Jasna

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 654
    • Profil
Odg: siringomijelija - pomoć
« Odgovori #4 : Studeni 17, 2010, 13:56:33 poslijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
To su ciste u unutar spinalnog kanala bukvalno ciste ispunjene nekakvim likvorom. Prosto receno one zacepe protok tecnosti u kicmenoj mozdini i onda podju simptomi bol, i karakteristicno je da se gubi osjecaj na toplo i hladno. I to operisu kod vas hrvata blago vam se stvarno imate super neurohirurge. ;D
Ja ju imam al je tako mala da ne prouzrokuje za sad nikakve simptome (tako mi je receno).
Pozz
Puno ti hvala! To mi je nešto spomenula fizijatrica gledajući moje snimke cervikalne kralježnice, ali sam ja odlučila to ignorirati i previše se ne sekirati. Mrzim više bilo kakvu pomisao na bilo koju bolest. Vidjet ću koliko će mi taj stav pomoći :-)
Operacija L4/L5 2007. godine

bojan

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 692
    • Profil
    • Bojan - zdravstveni status
Odg: siringomijelija - pomoć
« Odgovori #5 : Studeni 18, 2010, 14:31:42 poslijepodne »
Nasao sam ovo na Plivazdravlje

Siringomijelija može biti primarna i sekundarna.
Primarna ili kongenitalna siringomijelija je posljedica anomalija u stražnjoj lubanjskoj jami kao što su Arnold-Chiarijeva malformacija, Dandy-Walkerov sindrom ili smetnji protoka likvora zbog zatvorenog prolaza iz četvrte moždane komore.
Sekundarna ili stečena siringomijelija nastaje kao posljedica nekog drugog patološkog zbivanja kao što su trauma, posljedice resorpcije krvi izlivene u moždini ili kao posljedica upalnih procesa mekih ovojnica. Siringomijelija može nastati i kao posljedica rasta tumora u kralježničnoj moždini, bilo iznad ili ispod tumorskog procesa.

S obzirom na komunikaciju s četvrtom moždanom komorom siringomijelija može biti komunikantna i nekomunikantna.
Komunikantna siringomijelija je ona koja komunicira s IV. moždanom komorom, najčešće u kongenitalnoj siringomijeliji i značajno rjeđe u stečenim oblicima bolesti.
Nekomunikantna siringomijelija nastaje kao komplikacija traumatskog oštećenja kralježnične moždine i/ili prijeloma kralješka.

Lokalizacija siringomijelije
Siringomijelijska šupljina najčešće se nalazi u vratnom i gornjem leđnom dijelu kičmene moždine. Šupljina zahvaća veći broj segmenata. Siva masa je djelomično smanjena, a bijela tvar moždine je značajno smanjena u tek tanak sloj vlakana. Siringomijelija donjeg dijela leđne moždine je izuzetno rijetka.

Klinička slika siringomijelije
Simptomi ove bolesti počinju u srednjoj životnoj dobi, a ovise o lokalizaciji šupljine i načinu širenja iste u moždini.
Može se registrirati propadanje mišića sve do atrofije, sa slabošću istih i tzv. fascikulacijama, nemogućnost razlikovanja stupnja temperature i jačine bolnog podražaja.
Ili se pak u drugom slučaju, može razvijati postupna slabost mišića sve do potpune kljenuti, uz povišen tonus mišića (oštećenje piramidnog puta).
Ponekad nastaje spuštena vjeđa, sužena zjenica i uvučeno oko u očnoj duplji (Hornerov sindrom).
Dio bolesnika najprije zamijeti opekotine kao posljedicu neprimijećenih povreda.

Smetnje počinju postupno, s trncima u šakama, postupnim propadanjem mišića šaka, podlaktica, nadlaktica i ramenog obruča. Nastaje obostrano oštećenje osjeta na rukama i prsnom košu, uz očuvan osjet iznad i ispod segmenta oštećenja.
Postupno nastaje slabost donjih udova uz povišen tonus mišića, te smetnje od strane mokraćnog mjehura (neurogeni mjehur).

Dijagnostika siringomijelije
Dijagnostika siringomijelije temelji se na kliničkoj slici (anamneza i klinički status) potpomognutom sa somatosenzornim evociranim potencijalima (SSEP). Kompjuterizirana tomografija (CT) prikazuje siringomijeličnu šupljinu tek kad je ona značajno uznapredovala. Mijelografija prikazuje smetnje provođenja kontrasta i/ili izduženo vretenasto proširenje kičmene moždine. Magnetna rezonancija (MRI) kralježnične moždine je najosjetljivija metoda u dijagnostici siringomijelije, pa čak i siringomijeličnih šupljina malih dimenzija.

Dodatno na
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Operacija protruzije L5-S1 1992 u Vinogradskoj

senainter

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 499
    • Profil
    • Email
Odg: siringomijelija - pomoć
« Odgovori #6 : Studeni 18, 2010, 23:13:38 poslijepodne »
Da dug je to i komplikovan odgovor Bojane :)

Jasna ne brini se dok ne pocne boljeti jer ionako se nema sta preduzeti prije. Mislim da moja a ni tvoja nije urodjena jer tad se to naziva nesto kao Arnold-Chiari sindorm, to mi je jos ostalo u glavi kad sam sve listala po internetu.
Inace u mom slucaju je izazvana najvjerojatnije krivom kicmom, i da bas je rijetka jer se nalazi u lumbalnom dijelu.
Uglavnom za sada nema razloga za brigu a ni tebi Jasna ;D ;D
L4-L5, L5-S1-diskus hernija
Siringomijelija
Skolioza 43 stepena torakalna, 20 stepeni lumbalno
Operacija u Vertebrisu 2011
Stanje: neureklo se :)

 

Nagradne igre