Autor Tema: Istina o lijekovima  (Posjeta: 9769 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Jasna

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 654
    • Profil
Istina o lijekovima
« : Lipanj 23, 2009, 22:01:12 poslijepodne »
Preporučam vrlo zanimljiv članak i knjigu...Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se

Dr. Gajski: Farmaceutska industrija od zdravih radi bolesne da im proda lijekove

Od kolesterola je stvoren rizik za srčani udar, od visokog tlaka za moždani, od šećera rizik za zatajenje bubrega i sljepoću. To je smisao svega − što veća potrošnja lijekova, te povećanje zarade.

Piše: Ana Vučetić-Škrbić

Nakon pet godina istraživanja, zagrebačka internistica dr. Lidija Gajski objavila je knjigu “Lijekovi ili priča o obmani”. To je prvi put da jedna hrvatska liječnica, koja poznaje sustav iznutra, otvoreno kritizira farmaceutsku industriju, razotkriva njihovu spregu s liječničkom strukom i manipulacije kliničkim ispitivanjima lijekova, sve u službi povećanja profita.

Zbog podataka koje je iznijela u knjizi dospjela je na “crnu listu”, jedva je pronašla izdavača i recenzenta, a podrška liječničke struke potpuno je izostala.

Jesu li lijekovi spas za bolesne ili je riječ o najobičnijoj prijevari iza koje stoji interes jakog lobija farmaceutske industrije i liječnika, Slobodna Dalmacija razgovara s dr. Gajski, koja kaže da je nastupilo “medicinsko ludilo“.

− Dovoljno je reći da se osnovne smjernice prema kojima radimo u posljednjih 10-ak godina kose s kliničkim iskustvom liječnika, ali i zdravim razumom bolesnika. Primjera radi, normale za krvni tlak su sa 160/95 pale na 140/90, a optimalni tlak je niži od 120/80. Slično je sa šećerom i kolesterolom. Da bi postigli te vrijednosti, sve više ljudi uzima lijekove i postaje ovisno o farmakoterapiji.

To spuštanje normala nije slučajno jer je farmaceutski kompleks do te mjere ekspandirao da je potrošio bolesne ljude i sada ulazi među zdrave na način da ih pretvara u rizične. Pa je od kolesterola stvoren rizik za srčani udar, od visokog tlaka za moždani, od šećera rizik za zatajenje bubrega i sljepoću.

Tada zdravi ljudi postaju rizični i trebaju lijekove. A to je smisao svega − što veća potrošnja lijekova koji su, usput rečeno, vrlo upitne djelotvornosti, te povećanje zarade farmaceutske industrije.

Koliko su vjerodostojna ispitivanja na temelju kojih lijekovi ulaze u široku primjenu?

− Posljednjih 15 godina industrija lijekova preuzela je u značajnoj mjeri medicinska istraživanja, ispitivanja lijekova i edukaciju, a jednim dijelom zdravstvenu politiku, medije i udruge pacijenata.

Oko 70 posto ispitivanja lijekova danas financira upravo farmaceutska industrija, a ispitivanja u privatnoj režiji pristrana su i nisu vjerodostojna, nego proizvode rezultate kakve želi sponzor. Veliki stručnjaci, ugledni liječnici, postali su dio establishmenta i rade za farmaceutsku industriju.

Dovoljno je reći kako je pozitivan ishod ispitivanja lijeka četiri do pet puta češći kad ga plaća farmaceutska industrija nego kad ga financira javni novac. Farmakološka i epidemiološka ispitivanja još su problematičnija od kliničkih, jer im je jedini cilj povećati upotrebu lijekova.

Na koji se način manipulira ispitivanjem lijekova?

− Na razne načine, počevši od biranja uzoraka pacijenata. Namjerno se izabiru pacijenti koji imaju veće šanse za ozdravljenje i kod kojih će učinak lijeka biti veći. Dobiveni podaci prikazuju se djelomično, selektivno i njima se manipulira tako da se kao relevantni prikazuju laboratorijski parametri koji uopće nisu klinički relevantni.

Primjerice, smanjenje tlaka umjesto broja infarkta. Takav drastičan slučaj dogodio se 80-ih godina s lijekovima za aritmiju srca za koje se poslije pokazalo da su skraćivali život. Isto tako, negativni rezultati primjene lijeka rjeđe se objavljuju nego pozitivni.

Kao najveće krivce za ovakvo stanje ističete kliničke profesore, ugledne eksperte, koji su u sprezi s farmaceutskom industrijom?

− Da, oni funkcioniraju u savršenoj simbiozi: ugledni kliničari svojim ispitivanjima daju legitimitet lijekovima, a farmaceutska industrija njima zauzvrat daje financijsku moć.

Kad otkrijete da su ti ljudi, koji su bili vaši profesori i autoriteti kojima vjerujete, postali dio farmaceutskoga kompleksa koji ih plaća i povećava im moć, to je porazno. Međutim, problem je čak i puno dublji jer ti eksperti ne samo da su plaćeni, nego su stvoreni od farmaceutske industrije.

Vi danas ne možete napraviti znanstvenu karijeru bez suradnje s industrijom, jer od države i ministarstva zdravstva ili znanosti novac za istraživanja neće dobiti. Isto je i s edukacijom akademskih kliničara.

Ukratko, vi ste njihov zarobljenik i ne možete biti neovisni. Sve to rezultira time da o lijekovima znamo jako malo i da je prava istina od nas skrivena, jer nam je nema tko reći.

Ispitivali ste učinkovitost lijekova za krvožilni sustav koje liječnici najčešće propisuju bolesnicima. Do kakvih ste zaključaka došli?

− Do zastrašujućih. To je balon od sapunice jer je riječ o preparatima vrlo skromne ili upitne djelotvornosti. Najbolji dokaz za to su lijekovi za smanjivanje masnoće u krvi.

Liječnici ih masovno propisuju iako kolesterol nije čimbenik rizika za žene i lijekovi tu apsolutno ništa ne mijenjaju. Uzimali li ih ili ne, dužina života ostaje ista i broj infarkta isti, dakle, nemaju nikakvo djelovanje.

A upravo su preparati iz te grupe bili drugi na ljestvici troška i njihova je cijena bila nerealno visoka. Istodobno, potrošnja lijekova i zarada industrije stalno raste, samo na recepte troši se 3,3 milijarde godišnje.

Kako je to moguće?

− Lako. Širenjem indikacija lijekova i definicija bolesti lijekovi dobivaju sve širu primjenu. U praksi to izgleda ovako: antihipertenzivi, lijekovi koji su u početku bili registrirani za sniženje tlaka, sada su dobili indikaciju za anginu pectoris, bubrežnu bolest ili za bolest mrežnice.

Lijekovi za masnoću pretvoreni su u čudotvorni napitak koji je automatizmom uveden svim ljudima nakon infarkta u golemim dozama iako uopće ne postoje dokazi o djelotvornosti.

Antidepresivi iz skupine SSRI u početku su bili registrirani samo za teške oblike depresije, a danas imaju 12 indikacija, među kojima je i blaži anksiozni poremećaj. S druge strane, za bolesti poput astme i depresije sniženi su kriteriji za težinu kliničke slike, a uz to su stvorene i nove bolesti.

Osteoporoza je klasični primjer korporacijskog primjera stvaranja bolesti. Ljudski rod tu bolest nije prepoznavao tisućama godina, sve do 1994. godine kad su za normalu gustoće kostiju uzeli ženu između 20 i 30 godina.

Ako već definiramo mladost kao zdravlje, onda su svi iznad 50. bolesni koje moramo liječiti, i to nedjelotvornim lijekovima.

Bolesničke udruge

Malo je poznato da je te udruge stvorila upravo farmaceutska industrija koja ih financira kako bi preko njih promicala bolest i lijek te, što je najvažnije, upravo preko udruga vrše pritisak na državu da lijek uvrsti na listu zdravstvenog osiguranja, što im je velika pogodnost.

To se lijepo moglo pratiti kod naših udruga za osteoporozu, koje su uspjele najpopularniji preparat staviti na listu HZZO-a, a slično se dogodilo sa skupim inzulinom preko dijabetičkih udruga.

U prvom planu priče bolesnih ljudi koji se bore za svoja prava, ali u pozadini svega je redovito interes farmaceutskog proizvođača. Na žalost, ljudi koji boluju od neprofitnih bolesti zakinuti su za lijekove.
Prikriveni marketing

Korupcija farmaceutske industrije u zdravstvu postoji i na nižim razinama, počevši od liječnika opće prakse?

− Otkad je privatni biznis ušao u zdravstvo, u sukob interesa doveden je čitav niz sudionika tog sustava, uključujući i liječnike opće prakse koji od suradnje s industrijom ostvaruju neke svoje sitne interese, poput čestih plaćenih putovanja na egzotične lokacije.

Ti su seminari prikriveni marketing, koji je vrlo prisutan i općeprihvaćen. Liječnici se uopće ne pitaju tko to plaća, odakle taj novac i zašto ih se vodi. Riječ je, naravno, o korupciji. No, ona je ipak blaža nego što je na razini opinion makera i uglednih stručnjaka.
Operacija L4/L5 2007. godine

brinetka

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 215
    • Profil
Odg: Istina o lijekovima
« Odgovori #1 : Lipanj 24, 2009, 10:44:04 prijepodne »
Jasna super clanak, nisam sigurna al mislim da je bila u emisiji Dan za danom??? Nesto sam cula o tom al neznam gdje (taman sam produzila preplatu za HTV  ;D ;D ;D) pa pratim...

Ja se toj zeni divim i nadam se, da ce knjiga obroditi plodom i da ce ljudi shvatiti, da umjesto ljeka nekad treba samo se malo vise kretati, a ne svesti sve na tabletu. Naravno ima i onih kojim su tablete potrebne, al mislim da se je farmaceutska ind. obogatila....samo pogledaj reklame, tablete ko bonboni..
Nadam se i tom, da ta doktorica nece imati posljedica....zna se za one, koji pricaju istinu, kako to ide....
Discus hernia L4-L5 ljevo maj 93
discus hernia L5-S1 ljevo jan 94
neurogen mjehur + infekcije mjehura, bubrega
neuropatoloski bolovi (ponavljajuci ishiasi)
Rhizolys L4-L5 i L5-S1
Disk-artroza 2009

Jasna

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 654
    • Profil
Odg: Istina o lijekovima
« Odgovori #2 : Lipanj 24, 2009, 13:51:28 poslijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Ja se toj zeni divim i nadam se, da ce knjiga obroditi plodom i da ce ljudi shvatiti, da umjesto ljeka nekad treba samo se malo vise kretati, a ne svesti sve na tabletu. Naravno ima i onih kojim su tablete potrebne, al mislim da se je farmaceutska ind. obogatila....samo pogledaj reklame, tablete ko bonboni..
Nadam se i tom, da ta doktorica nece imati posljedica....zna se za one, koji pricaju istinu, kako to ide....

Ja joj se također divim, ali se bojim da će nažalost imati posljedica. Jedva je i izdavača pronašla...
Operacija L4/L5 2007. godine

Kraljeznica.com forum

Odg: Istina o lijekovima
« Odgovori #2 : Lipanj 24, 2009, 13:51:28 poslijepodne »

Katarina A.

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 207
    • Profil
    • Email
Odg: Istina o lijekovima
« Odgovori #3 : Lipanj 24, 2009, 15:51:44 poslijepodne »
Bilo bi zanimljivo napraviti analizu putovanja i predavanja uglednih profesora koje financiraju farmaceutske kuće, mislim da bismo se svi iznenadili količinom premda smo uglavnom upoznati s time. U našoj bolnici je to i svojevrsno sjeme razdora s obzirom da šefovi samo mrvice podijele kolegama. Ali moram navesti i jedan primjer o kojem smo nedavno razgovarali a to je da naš ravnatelj riječke bolnice jako rijetko putuje, osim do Ministarstva u Zagreb, a inače radi i operira punom parom...
Što se tiče autorice knjige zanimljivo je da ova vijest nije pobudila uopće komentiranje na Connect portalu, mreži hrvatskih znanstvenika i znanstvenika iz inozemstva, gdje se inače iscrpljuju na komentiranju i svađanju oko puno beznačajnijih tema, mislim da će šutnja prekriti dobre namjere dr. Gajski.
L5/S1 ekstruzija

frenky

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 141
  • spinal cord stimulation
    • AOL Instant Messenger - frenk
    • Profil
    • Email
Odg: Istina o lijekovima
« Odgovori #4 : Lipanj 24, 2009, 19:14:06 poslijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Jasna super clanak, nisam sigurna al mislim da je bila u emisiji Dan za danom??? Nesto sam cula o tom al neznam gdje (taman sam produzila preplatu za HTV  ;D ;D ;D) pa pratim...

Ja se toj zeni divim i nadam se, da ce knjiga obroditi plodom i da ce ljudi shvatiti, da umjesto ljeka nekad treba samo se malo vise kretati, a ne svesti sve na tabletu. Naravno ima i onih kojim su tablete potrebne, al mislim da se je farmaceutska ind. obogatila....samo pogledaj reklame, tablete ko bonboni..
Nadam se i tom, da ta doktorica nece imati posljedica....zna se za one, koji pricaju istinu, kako to ide....
Vezano za problem oko lijekova pa onda i placebo efekta,razmišljam i o mojoj Lyrici - lijek u početku isključivo za epilepsiju a sada i za sve neuropatske boli,depresiju,anksioznost,a ujedno potiće  suicidne misli kao nuspojavu pa onda kad to sve pročitaš kud si ga platio "ko Grčka ne usudiš ga se početi uzimati ali ipak počneš jer ti je propisan.Tema je preopširna pa neću više o tome.

Molim te Brinetka , dali bi mogla višak Lyrice poslati na adresu u FR prijatalju koji uskoro dolazi u Osijek i ako si saznala za cijenu u Sloveniji javi,hvala i sve dobro / ne najbolje jer smo mi svi prezadovoljni i sa DOBRO /
frenk

brinetka

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 215
    • Profil
Odg: Istina o lijekovima
« Odgovori #5 : Lipanj 24, 2009, 21:13:19 poslijepodne »
Frenky dobra ideja....poslat cu ti sve sto imam, na privat mi napisi adresu, nadam se da nece biti problem sto je visa doza...nisu 75, ja sam imala visju dozu, pogledat cu koju, ti samo razmisli dal to zelis ili ne. Nisam pitala u SLO, izvini zaboravila sam, jucer sam imala doktora, al sutra cu zvati u apoteku pa pitati...
Sta se tice nuspojava, svi ljekovi imaju nesto, nemoj misliti da ce sve tebe strefiti, nedao Bog...oni su napisala da npr. 1 osobi na 1000 je npr. suicidne misli al eto ja to nisam imala...manje me je peklo zadaj i bila sam malo ubrzana...znaci zeljela sam se kretati, to mi je bila nuspojava, a razdrazljivost pripisivam pobrkanim hormonima hahaha (zene). Meni Neurontin nisu lose, skoro pa isto kao Lyrica, i te bi ukinila al se ne rjesim onog zatezanja zivaca...
Izvinite na Off-u
Discus hernia L4-L5 ljevo maj 93
discus hernia L5-S1 ljevo jan 94
neurogen mjehur + infekcije mjehura, bubrega
neuropatoloski bolovi (ponavljajuci ishiasi)
Rhizolys L4-L5 i L5-S1
Disk-artroza 2009

frenky

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 141
  • spinal cord stimulation
    • AOL Instant Messenger - frenk
    • Profil
    • Email
Odg: Istina o lijekovima
« Odgovori #6 : Lipanj 24, 2009, 21:48:13 poslijepodne »
 Hvala ti Brinetka na brzom odgovoru,ja od sutra prelazim na 2x150mg a za 2 tjedna idem na kontrolu,tko zna možda mi povisi na 2x300 tako da mi pašu sve veličine jedino mi za lijevu atrof nogu treba broj manja obuća pa mi sve klepeče što obujem.Ne znam, ja sam primijetio isto da sam postao preaktivan,stalno bi nešto radio a znam da ne mogu i onda glavinjam,odem čak i autom do Lidla /2km/ ali, evo sad me od koljena prema gore toliko bole noge za poludit,a i ta hladnoća,zebu mi noge kao da su u frižideru,a istovremeno me stopala žare,ma šta ja to i kome pričam kad ti to sve znaš "iz prve ruke".Molim te,ne zovi SL da si nabijaš impulse, ja ću se snaći da saznam cijenu, a adresu i TF broj od prijatelja u Parizu ti šaljem sutra ,a poštarinu što platiš da mu pošalješ ćemo nekako dogovorit kako da ti to nadoknadim,hvala veliko,pozdrav
frenk

glagen

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 121
    • Profil
Odg: Istina o lijekovima
« Odgovori #7 : Lipanj 24, 2009, 22:04:05 poslijepodne »
ah, pa farmaceutske kompanije i kompanije koje proizvode hranu su među najvećima na svijetu. većina nas će lakomisleno, ako nas tko pita koje su najbogatije i najmoćnije kompanije na svijetu, pokazati u naftaše, ali to naprosto nije istina. hrana i lijekovi, to je ono čime se bave najmoćniji, to je naše "gorivo" :(
ekstruzija l5-s1, srpanj '09. interlaminektomija. dobro mi je, što jest jest :)

brinetka

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 215
    • Profil
Odg: Istina o lijekovima
« Odgovori #8 : Lipanj 25, 2009, 12:46:47 poslijepodne »
Sta bi farmaceutske tvrdke bez nas....kad bi bar svi saznali istinu il kad bi bar procitali knjigu od te doktorice...znam zasigurno da se neki ljekovi djele bezveze....i da mnogima ne trebaju, ne bi onda omladina na tulumima koristila tramal kao sredstvo za zurku.....kombinirano sa alkoholom...

Frenky poslat cu ti 2 kutije, a u svakoj kutiji je 84 tableta, i 100mg su, meni su predpisivali na 2 mjeseca...ono otvoreno necu slati...
Eto drago mi je da mogu pomoci, kao da sam bratu dala...posalji mi adresu od prijatelja (na privat)
Discus hernia L4-L5 ljevo maj 93
discus hernia L5-S1 ljevo jan 94
neurogen mjehur + infekcije mjehura, bubrega
neuropatoloski bolovi (ponavljajuci ishiasi)
Rhizolys L4-L5 i L5-S1
Disk-artroza 2009

Neurokirurg

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 330
    • Profil
Odg: Istina o lijekovima
« Odgovori #9 : Lipanj 26, 2009, 09:08:53 prijepodne »
kada puno ne znas o svome poslu, kada imas puno slobodnog vremena i prilicno ti je dosadno onda pises o teorijama zavjere....da bi nesto postalo lijek mora imati poznati sastav, mora proci tri neovisne duplo slijepe, randomizirane, multicentricne faze ispitivanja, mora imati poznate ucinke i nus pojave itd... stoga olako za nesto sto je lijek, sto je proslo toliki obim istrazivanja reci da je zavjera!.. temeljem desetogodisnjeg istrazivanja( ma sta god to znacilo..) moilm vas ne budimo smijesni.
da se ovdje govori o suplementima prehrani kao sto su vitamini, tu bi se vec slozio ali o lijekovima na ovaj nacin plasiti ljude to mi se cini presmjelo i opasno..

Jasna

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 654
    • Profil
Odg: Istina o lijekovima
« Odgovori #10 : Lipanj 26, 2009, 21:08:00 poslijepodne »
Ja nekako ne vjerujem da je ona riskirala milijunske odštete, jer sigurno će je tužiti zbog toga što je napisala. No, kako ja nikomu ne vjerujem 100 posto  :), nameće mi se još jedna mogućnost...da je odradila posao, čiji će rezultat biti daljnje snižavanje potrošnje lijekova. U svakom slučaju, vidjet ćemo...sada puno toga počinje izlaziti na vidjelo.
Operacija L4/L5 2007. godine

glagen

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 121
    • Profil
Odg: Istina o lijekovima
« Odgovori #11 : Lipanj 27, 2009, 12:32:34 poslijepodne »
ma nisu to teorije zavjere... mislim da se "muljaže" mogu i dokazati. ne znam koliko u hrvatskoj jer naše je tržište premalo pa nema možda toliko interesa. ali američka agencija za hranu i lijekove ponekad vrlo čudnovato funkcionira. ljudi iz velikih korporacija prelaze raditi za agenciju pa se potom vraćaju u korporaciju, a za vrijeme njihova rada u agenciji odobri se neki proizvod (prehrambeni ili lijek) koji proizvodi baš ta njihova firma. slučajno ili ne... tko zna, ali tako je na am. tržištu odobren gmo... i tko zna što još.

dodaci prehrani su isto priča za sebe, ali i kozmetički preparati, pogotovo oni koji nose atribut medicinski...

u svakom ću slučaju nabaviti tu knjigu ;)
ekstruzija l5-s1, srpanj '09. interlaminektomija. dobro mi je, što jest jest :)

Jasna

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 654
    • Profil
Odg: Istina o lijekovima
« Odgovori #12 : Srpanj 01, 2009, 21:51:16 poslijepodne »
Sutra će dr. Gajski biti gošća Branimira Bilića u Licima nacije.....ako vas zanima...
Operacija L4/L5 2007. godine

bojan

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 692
    • Profil
    • Bojan - zdravstveni status
Odg: Istina o lijekovima
« Odgovori #13 : Srpanj 01, 2009, 22:13:57 poslijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Sutra će dr. Gajski biti gošća Branimira Bilića u Licima nacije.....ako vas zanima...

Odnosno u petak. Prema trenutnom rasporedu u 22:30
Biti ce zanimljivo.
Bilic je poceo nesto zestoko protiv lobija. Prosli tjedan ili tjedan ranije na tapeti je bio GMO-u i GMO lobij.
 :)

Nadam se da nece dobiti packu. Super za informaciju.
Operacija protruzije L5-S1 1992 u Vinogradskoj

Jasna

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 654
    • Profil
Odg: Istina o lijekovima
« Odgovori #14 : Srpanj 02, 2009, 21:02:39 poslijepodne »
Bojane, hvala za ispravak. Toliko sam u poslu, da više ne znam ni koji je dan  :)
Operacija L4/L5 2007. godine

Kraljeznica.com forum

Odg: Istina o lijekovima
« Odgovori #14 : Srpanj 02, 2009, 21:02:39 poslijepodne »

 

Nagradne igre                   Shoppingiranje.com