Autor Tema: Disekcija aorte, paraplegija jedne noge druga parapareza?  (Posjeta: 10205 )

0 Članova i 65 Gostiju pregledava ovu temu.

satarash

  • Newbie
  • *
  • Postova: 1
    • Profil
    • Email
Disekcija aorte, paraplegija jedne noge druga parapareza?
« : Kolovoz 26, 2013, 22:29:31 poslijepodne »
Tata (64 god.) mi je prije otprilike dva tjedna dozivio jaku bol u leđima, negdje u razini lopatica. Pridržavao se za stolac i odjednom su mu pocele otkazivati noge. U pocetku sam mislio da nije nista strasno...Zvao sam hitnu i pokusao objasniti situaciju, cak sam im dao na telefon tatu da im objasni simptome. Za to vrijeme tata je lezao na podu. Nakon dolaska hitne, oni uocavaju kako su rekli atipicne simptome...Jednu nogu nije mogao pomaknuti, a kada su ga posjeli, padao je na lijevu stranu. Da je situacija ozbiljna moglo se vidjeti kada smo ga premjestali sa stolice kojom su ga spustili niz stepenice, kada su ga stavili na nosila i kada nije se nije mogao samostalno pomaknuti na sredinu nosila. Uglavnom, tu noc su ga zadrzali u Vinogradskoj i drugi dan oko 13 sati su ustanovili dijagnozu "Disekcija aorte". Doktor me je pozvao na konzultacije i rekao da je doslo do "raslojavanja" aorte, da je situacija ozbiljna, te da ceka misljenje kolega da li ce ga operirati. Ubrzo je stigao negativan odgovor, da ga nece operirati (aortu). U bolnici otac cijelo vrijeme priseban, jednu nogu uopce ne moze pomaknuti, a drugu moze malo sa stopalom. Doktor objasnjava da je prilikom problema sa aortom doslo do pucanja zila koje vode prema ledjnoj mozdini i da je nastalo ostenje lednje mozdine. Da ce nakon rijesavanja problema disekcije aorte (tada su odlucili lijekovima) ici na rehabilitaciju i da mi ne mogu obecati rezultate. Rekli su, sada je ovo najgore, rehabilitacijom se cak moze vratiti na noge, ali moze ostati i ovako.
Trenutno, situacija je slijedeca: Jednom nogom (desnom) moze samostalno micati, ali jako otezano i ne bas sve pokrete, a lijevom ne moze nista. Spojen je na kateter, stolicu je obavljao samo uz pomoc cepica...  Aorta se "lijeci" uz pomoc medikamenata koji mu medju ostalim snizava krvni tlak 110/60 i usporava rad srca. Navodno se aorta na taj nacin moze zalijeciti, ali ce morati nastaviti piti lijekove..Operacija ne dolazi u obzir jer bi mogao "vise izgubiti nego dobiti"...Dijagnozu na papiru nazalost jos uvijek nemam.
Kakve su sanse za oporavak...iskustva...Svaki savjet je dobrodosao...Hvala

 

Nagradne igre