Autor Tema: Disk bulging - ispupcenje diska  (Posjeta: 93832 )

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

senainter

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 499
    • Profil
    • Email
Disk bulging - ispupcenje diska
« : Siječanj 04, 2010, 22:48:27 poslijepodne »
Evo zanima me jedna stvar, ako nema hernijacije diska ako je prisutan samo disk bulging (kao kod mene), da li je i od tog moguce osjecati neku bol simptome i slicno.....? Vec se dvije godine patim a najnoviji MRI ne upucuje na ledja kao moguci uzrok mojih simptoma, rekao mi je doktor pri pojasnjenju da sto se tice diskus hernije da je u tom smislu rijeci nemam, samo jedan bulging koji on ne vidi kao uzrok mojih problema.
Eto svi odgovori su dobrodosli ...........
L4-L5, L5-S1-diskus hernija
Siringomijelija
Skolioza 43 stepena torakalna, 20 stepeni lumbalno
Operacija u Vertebrisu 2011
Stanje: neureklo se :)

madagaskar

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 884
    • Profil
Odg: Disk bulging - ispupcenje diska
« Odgovori #1 : Siječanj 05, 2010, 10:22:02 prijepodne »
Draga sena uzmi za primjer mnoge naše forumaše koji imaju jake bolove a na Mr-u se ne vidi uzrok njihovih problema

madagaskar

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 884
    • Profil
Odg: Disk bulging - ispupcenje diska
« Odgovori #2 : Siječanj 05, 2010, 11:48:28 prijepodne »
Našla sam ovaj tekst na engleskom pa sam prevela najvažniji dio (nadam se dobro).  Ispupčeni (bulging) disk nema probijeni dio i likvor iz unutrašnjosti diska ne curi van i ne pritišće živac. Bulging diska se može usporediti sa vulkanom prije erupcije i može biti prethodnik herniji diska (ruptura diska i curenje likvora van diska). Disk može prodrijeti u spinalni kanal bez pucanja i otvaranja. Gel iz unutrašnjosti diska ne curi van ali nabubri poput mjehurića pričvršćenog za disk. Istezanje (trakcija) može ispupčenje koje je nastalo izvan normalnih granica diska (bulging) povući unutar diska putem vakuuma stvorenog unutar tog diska. PLDD također uspješno tretira bulging diska ali to je kirurški zahvat, iako nedestruktivan

Kraljeznica.com forum

Odg: Disk bulging - ispupcenje diska
« Odgovori #2 : Siječanj 05, 2010, 11:48:28 prijepodne »

GSM

  • Gost
Odg: Disk bulging - ispupcenje diska
« Odgovori #3 : Siječanj 05, 2010, 12:51:55 poslijepodne »
Vise o svemu ce reci ovaj link: Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se , na engleskom jeziku.

madagaskar

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 884
    • Profil
Odg: Disk bulging - ispupcenje diska
« Odgovori #4 : Siječanj 05, 2010, 13:47:09 poslijepodne »
Meni je neurokirurg savjetovao da napravim MRI na aparatu jačine 3 Tesla jer se te snimke najbolje vide. Možda su tvoje MRI slike mutne. A i sirongomijelija koju navodno imaš je iznimno rijetka u donjem dijelu leđa u kojem ti imaš problem. Ja sam bila kod 3 neurokirurga i imam 3 različite dijagnoze. Ne odustaj dok se ne otkrije pravi uzrok tvojih bolova, odnosno dok ne bude vidljiv na MRI-u

Atleticar

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 155
    • Profil
Odg: Disk bulging - ispupcenje diska
« Odgovori #5 : Siječanj 05, 2010, 18:37:27 poslijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Draga sena uzmi za primjer mnoge naše forumaše koji imaju jake bolove a na Mr-u se ne vidi uzrok njihovih problema

zakaj je ova situacija ista ko i moja...i šta da sad radimo jbt te ? da se ubijemo i gotovo ? pa mislim kakva je to medicina 21 stoljeca na kojoj jedan MR pokaze da nema niceg posebnog a čovjek trpi proklete bolove i ne moze normalno obavljati zivotne funkcije ? šta je to ? pa ja ovako mogu jos 100 godina i sve ce biti isto...

GSM

  • Gost
Odg: Disk bulging - ispupcenje diska
« Odgovori #6 : Siječanj 05, 2010, 19:31:02 poslijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Meni je neurokirurg savjetovao da napravim MRI na aparatu jačine 3 Tesla jer se te snimke najbolje vide. Možda su tvoje MRI slike mutne. A i sirongomijelija koju navodno imaš je iznimno rijetka u donjem dijelu leđa u kojem ti imaš problem. Ja sam bila kod 3 neurokirurga i imam 3 različite dijagnoze. Ne odustaj dok se ne otkrije pravi uzrok tvojih bolova, odnosno dok ne bude vidljiv na MRI-u

Ovaj link koji sam ja poslao jeste malo zastario, ali je zasnovan na strucnim clancima i jasno pise:
Iako će se kod oko 80% asimptomatičnih ljudi  na MRI jasno vidjeti bulging ili cak nesto gore, oko 40% ljudi s kroničnom boli u leđima i/ili vratu će imati poremecaj (tear) u unutrasnjosti diska koji je ponekad vidljiv na MRI (posebice s kontrastom).

Takodjer, za one koji barataju engleskim jezikom, dobro je prouciti ovaj link:
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se (Abnormalan MRI kod ljudi BEZ bolova).

Upravo zbog nekih od ovih stvari nije dovoljan pregled samo MRI slike odnosno samo pregled pacijenta, nego iskljucivo oboje u kombinaciji, popraceno jos nekim dijagnostickim pretragama.

senainter

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 499
    • Profil
    • Email
Odg: Disk bulging - ispupcenje diska
« Odgovori #7 : Siječanj 05, 2010, 21:23:30 poslijepodne »
Da, ja imam i taj neki syrinx u lumbalnom dijelu, za koji isto kazu da ne moze da mi pravi problema jer je toliko mali da je to prakticno normalno - to je misljenje 4 ortopeda hirurga i 2 radiologa. Misljenje neurohirurga je isto tako nedefinisano, on veli da je uzrok mozda i disk bulging a mozda i syrinx (iako ga u prvi mah uopte nije vidio). Bojim se da u sarajevu nema jace od 2 tesle, tako da ne znam kakav jos MRI da trazim. Ne razumijem zasto su doktori tako kategoricni u iskljucivanju tog disk bulginga kao uzrok, kad prema GSM-ovim podacima cak 40% ljudi moze osjecati kronicni i jaki bol od toga. Ja vise nista ne razumijem, dijagnoze nemam, bez dijagnoze ja ne pristajem na eksperimantalne operacije kicme, ne mogu i necu. Sve je to od dugotrajne skolioze ja to znam, al vise ne znam ni kud ni kako .......... Atleticar potpuno te shvatam, najgore je jos i to da te ljudi gledaju kao budalu koja nema sta drugo da radi nego da obilazi ljekare i bolnice dvije i po godine. Pa sta ja mogu sto su svi dokotri ovog svijeta studirali uzalud medicinu tolike godine ;D

GSM - prema ovim tvojim clancima, jednom kad dobijes disk bulging, on ne moze napredovati ni u sta drugo nego u herniju diska? Jer me je zanimalo kad bi se bacila na plivanje svaki dan da li bi ja mogla potisnuti taj vraziji disk natrag, pa da vise ne boli.........?
L4-L5, L5-S1-diskus hernija
Siringomijelija
Skolioza 43 stepena torakalna, 20 stepeni lumbalno
Operacija u Vertebrisu 2011
Stanje: neureklo se :)

Denis

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 781
    • Profil
Odg: Disk bulging - ispupcenje diska
« Odgovori #8 : Siječanj 05, 2010, 21:26:44 poslijepodne »
Eto kod mene prikazao MR jedno ,a neuro naletio na drugo pa sad ti budi pametan koji je bolji ;)

madagaskar

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 884
    • Profil
Odg: Disk bulging - ispupcenje diska
« Odgovori #9 : Siječanj 05, 2010, 21:30:20 poslijepodne »
Dovoljan je i MR od 2 Tesla, a napravi ga s kontrastom kako ti je savjetovao GSM pa če se konačno vidjeti u čemu je točno problem

Denis

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 781
    • Profil
Odg: Disk bulging - ispupcenje diska
« Odgovori #10 : Siječanj 05, 2010, 21:35:58 poslijepodne »
Madagaskar koji je onaj MR u medikol poliklniici,jel ti to poznato

madagaskar

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 884
    • Profil
Odg: Disk bulging - ispupcenje diska
« Odgovori #11 : Siječanj 05, 2010, 21:37:17 poslijepodne »
1,5 Tesla. Ja idem na taj krajem ovog mjeseca. Onaj u Splitu je 1 T. ali je skroz nov

Atleticar

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 155
    • Profil
Odg: Disk bulging - ispupcenje diska
« Odgovori #12 : Siječanj 05, 2010, 21:51:30 poslijepodne »
Čuo sam da na šalati ako se ne varam ima 3 Tesla u nekoj privatnoj klinci isto tako,to sam vidio na tv-u prije mjesec dana u jednoj emisiji vezano za tumore na glavi itd pa sad ne znam dal oni rade samo za glavu ili sve...uglavnom 2 soma kuna + 200 ili čekaj do neuma,klasika >:(...majke ti...

Denis

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 781
    • Profil
Odg: Disk bulging - ispupcenje diska
« Odgovori #13 : Siječanj 05, 2010, 21:54:31 poslijepodne »
E sad ste me zbunii sa tim Teslama odoh  na  googl  ::)

Atleticar

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 155
    • Profil
Odg: Disk bulging - ispupcenje diska
« Odgovori #14 : Siječanj 05, 2010, 22:03:39 poslijepodne »

Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se

Evo ovi orlovi vam imaju 3 tesla,brijem da su cak mozda i jedini u HR ? i da bio sam u pravu to je negdje na Šalati,ali velim onaj koji nije dubljeg dzepa neka nejde tamo...osim ako nece cekati 3-4 ili vise  mjeseci...


Denis

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 781
    • Profil
Odg: Disk bulging - ispupcenje diska
« Odgovori #15 : Siječanj 05, 2010, 22:11:58 poslijepodne »
Eto baš sad razmišljam koliko je razlika u tim mjerenjima tj boljoj slici,neznam nebih govorio ,al mislim da operateru bitna MR naj normalnija jer ona mu pokazuje smjernicu  mm više il manje, mislim da to operaterima neznači jel to utvrde samim činom operacije.Moj savjet atletićar napravi ti MR naj normalniju a pusti ti koliko ima tesla ;) jer uvjeren sam da pravom operateru neće to pravit problem.

Atleticar

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 155
    • Profil
Odg: Disk bulging - ispupcenje diska
« Odgovori #16 : Siječanj 05, 2010, 22:15:14 poslijepodne »
Već sam ti ja napravio MR stari moj...prolistaj malo onaj moj topic dobit ćeš brdu informacija o svemu jer ako je itko komunikativan i detaljan ovdje onda bi to trebao biti ja.

senainter

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 499
    • Profil
    • Email
Odg: Disk bulging - ispupcenje diska
« Odgovori #17 : Siječanj 05, 2010, 22:39:58 poslijepodne »
Ma odlezat cu u bolnici krajem mjeseca pa ce valjda da vide na osnovu tremana koje mi budu davali kako dalje i sta je moguca dijagnoza (tako mi rece doktor). Sve ovako ovaj mjesec ovo, onaj ono a godine prolaze ............... Najgore mi je u stvari sto odvratno boli pred odlazak u wc, odvratno boli u onim stvarima iako sam sad sjedenje i hodanje vratila u funkciju, ovo izgleda nikad necu. Od svih zivaca mene je bas moralo da pogodi u onaj koji kontrolise mokrenje i sekusalne funkcije, i kad ce vise ta blazena oduzetot zamijeniti ovu odvratnu bol!
MRI sa kontrastom koliko li cu cekati na taj i da li takav ima u Sarajevu to ne znam, ali ako bude dr. predlozio moze i to.
Mislim da je 2 tesla ,da, prilicno jako i da nema dalje a mislim da nema tog aparata koji bi mogao da potvrdi dijagnozu neodlucnih hirurga. U medjuvremenu ja patim, nemam ni 30 a vec se pitam kakvi me to sve divni bolovi cekaju u daljnoj buducnosti. Po belaju, kod mene svi dugovejcni u porodici pa mi ne gine jos bar 50 godina bolnog zivota........divno :-[
PS: Sta je tacno PLDD, je li to ta laserska dekompresija koja se radi u Vinogradskoj, i da li neko od bosanaca zna da li se to radi u Sarajevu, da li ima iko educiran za to posto je meni jos onomade hirurg predlagao klasicnu operaciju. Gledala sam po francuskim stranicama, oni ne rade tako vec imaju neku drugu metodu cini mi se kao ona u Dubrovniku. BTW recite mi puno ime PLDD- a da pokusam ponovo pretraziti fr stranice.
 

L4-L5, L5-S1-diskus hernija
Siringomijelija
Skolioza 43 stepena torakalna, 20 stepeni lumbalno
Operacija u Vertebrisu 2011
Stanje: neureklo se :)

Kraljeznica.com forum

Odg: Disk bulging - ispupcenje diska
« Odgovori #17 : Siječanj 05, 2010, 22:39:58 poslijepodne »

 

Nagradne igre                   Shoppingiranje.com