Autor Tema: dizanje iz kreveta nakon dugotrajnog ležanja  (Posjeta: 17786 )

0 Članova i 28 Gostiju pregledava ovu temu.

manjaa

  • Newbie
  • *
  • Postova: 5
    • Profil
dizanje iz kreveta nakon dugotrajnog ležanja
« : Lipanj 08, 2011, 07:11:39 prijepodne »
Lijep pozdrav svima!

Muž je bio prije mjesec dana na operaciji hernije diska lumbalnog dijela leđa. uklonjen mu je u potpunosti disk L4/L5. Prva operacija je prošla školski i nakon pet dana je pušten kući. napominjem da je mogao pomalo hodati. Međutim, nakon tri dana je ponovno primljen u bolnicu jer mu se rana inficicirala, ili jednostavno raspala (kako je doktor objasnio) radi bakterije koju je negdje pokupio. Ponovno je operiran da se rana očisti. Savjetovano mu je strogo mirovanje radi upale. Za to vrijeme je dobivao, i još uvijek dobiva antibiotike. upala se smanjuje (nalazi su sve bolji), al problem je u atrofiji mišić. Naime, od prvih bolova prošla su dva mjeseca i on je većinu vremena ležao, također u bolnici, kao što sam napomenula, strogo mirovao dva tjedna nakon druge operacije. Svi živci su u redu, neoštećeni, on se premješta s bok na bok, vježba nogama, miče ruke. al problem je što se ne može osoviti na noge, a ni sjesti. Lječnik svaki dan mijenja mišljenje, forsira  dizanje, pa kad vidi da ne ide, da užasno boli (cijelo tijelo, ali i rezani dio), odustaje. fizijatatrica mu je pokazala samo vježbe za noge, al za torzo mu je zabranila bilo kakve vježbe. ukratko, shvaćamo da se mora razgibati i dići s kreveta, ali nekako nam sve to na silu u bolnici. jer, po logici, ako je tijelo mirovalo u komadu dva mjeseca, mišići su jako oslabili i trebat će vremena  da ojačaju i s vremenom da se digne, a ne odmah isti dan skočiti na noge i odšetati iz bolnice. kakva su Vaša iskustva? Savjeti?

Istr

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 322
    • Profil
Odg: dizanje iz kreveta nakon dugotrajnog ležanja
« Odgovori #1 : Lipanj 08, 2011, 09:23:46 prijepodne »
Imam dosta slicnih iskustava... Mislim da misici i nisu toliko propali za to vrijeme... Ima ljudi koji su i duze lezali zbog problema s kraljesnicom (pogledaj temu "nase iskustvo od operacije do nepokrentosti").

O kojoj se bolnici radi ako smijem pitati?
Primum non nocere - razmotrite minimalno-invazivno liječnje kralješnice

kokolino

  • Guru
  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 823
    • Profil
Odg: dizanje iz kreveta nakon dugotrajnog ležanja
« Odgovori #2 : Lipanj 08, 2011, 16:28:33 poslijepodne »
Po vašem pisanju vjerovatno se radi o discitisu. Vertikalizacija ide postupno uz Jewet hiperekstenzijsku ortozu koju dobije na preporuku neurokirurga, fizijatra ili ortopeda. Ona služi da stabilizira bolesni dio te isti rastereti pri sijedenu, stajanju i hodu ujedno će i smanjiti bol.Orotzu za početak nosi stalno a kasnije nakon 2-3 tjedna, nosi je do 5 sati dnevno pri opterećenjima.

manjaa

  • Newbie
  • *
  • Postova: 5
    • Profil
Odg: dizanje iz kreveta nakon dugotrajnog ležanja
« Odgovori #3 : Lipanj 09, 2011, 07:01:41 prijepodne »
I imam još jedno pitanje. svugdje smo čitali da se nakon takve vrste operacije strogo zabranjuje sjedenje. dopušta se tek dnevno max desetak minuta radi obavljanja nužbe ili jedenja. Nakon prve operacije, isto je savjetovano i mužu. čak mu je rečeno da stojećki jede. Al sad nakon druge operacije, u bolnici njega postavljaju u poluležeći položaj, ponekad čak i pod pravim kutem, i dulje vrijeme ostaje u takvom položaju. Naravno, njega to boli.
zabrane sjedenja imaju i logičkog smisla.Ako je operirani lumbalni dio, to je najgori položaj za cijelo. donji dio tijela pritišče gornji dio tijela i na operiranom dijelu je najveći pritisak.
zašto mu to rade?

Neurokirurg

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 330
    • Profil
Odg: dizanje iz kreveta nakon dugotrajnog ležanja
« Odgovori #4 : Lipanj 09, 2011, 10:06:45 prijepodne »
...zabrana sjedenja je jedna arhaična glupost. sjedenje nema nikakve veze sa opterećenjem na kralježnici. meni je jasno da o biomehanici pacijenti ne znaju nista ali doktori koji operiraju kralježnicu o teme bi morali znati sve.....
ležanje i mirovanje samo usporava i otežava zaraštanje rane nakon discitisa i apsolutno je kontraproduktivno.
vasem suprugu je potrebna fizikalna terapija u kući ili bazen kako bi se ponovo uspostavio tonus muskulature koji je izgubljen nakon lezanja....šetnja sa ortozom svakako.
 

Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
I imam još jedno pitanje. svugdje smo čitali da se nakon takve vrste operacije strogo zabranjuje sjedenje. dopušta se tek dnevno max desetak minuta radi obavljanja nužbe ili jedenja. Nakon prve operacije, isto je savjetovano i mužu. čak mu je rečeno da stojećki jede. Al sad nakon druge operacije, u bolnici njega postavljaju u poluležeći položaj, ponekad čak i pod pravim kutem, i dulje vrijeme ostaje u takvom položaju. Naravno, njega to boli.
zabrane sjedenja imaju i logičkog smisla.Ako je operirani lumbalni dio, to je najgori položaj za cijelo. donji dio tijela pritišče gornji dio tijela i na operiranom dijelu je najveći pritisak.
zašto mu to rade?

Bronx

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 125
    • Profil
    • Email
Odg: dizanje iz kreveta nakon dugotrajnog ležanja
« Odgovori #5 : Lipanj 09, 2011, 14:39:13 poslijepodne »
bas to je receno i mom muzu nakon operacije. da zabrana sjedenja dolazi od stare skole neurokirurga i da od prvog dana moze sjediti ali ne previse dugo u komadu.
cak da je sjedenje na neki nacin i dobro zbog priraslica, nisam tocno skontala zakaj...
uglavnom, njemu je 40 dana od operacije i sjedi normalno. ne predugo ali ni ne stopa vrijeme.

senainter

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 499
    • Profil
    • Email
Odg: dizanje iz kreveta nakon dugotrajnog ležanja
« Odgovori #6 : Lipanj 09, 2011, 18:29:24 poslijepodne »
Da al sve je to mozda malo i individualno Sta kad ima ljud koje sjedenje i dalje boli i nakon operacije Jel to neki znak da operzcija nije uspjela da zivac nije doso sebi ili sta vec...?
L4-L5, L5-S1-diskus hernija
Siringomijelija
Skolioza 43 stepena torakalna, 20 stepeni lumbalno
Operacija u Vertebrisu 2011
Stanje: neureklo se :)

senainter

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 499
    • Profil
    • Email
Odg: dizanje iz kreveta nakon dugotrajnog ležanja
« Odgovori #7 : Lipanj 09, 2011, 18:37:37 poslijepodne »
Uostalom ovog covjeka boli nije u redu pustati ga dz dugo sjedi pod kutom koji mu ne odgovara ako ga to boli. Neko je pravilo pomalo dok jedes i na wc nece sjediti sad covjek sat vremenz u komadu nakon operacije a jos ga to i gadno boli. Ne znam to mi se cini i okrutno a i ne vjerujem da to iko preporucuje
L4-L5, L5-S1-diskus hernija
Siringomijelija
Skolioza 43 stepena torakalna, 20 stepeni lumbalno
Operacija u Vertebrisu 2011
Stanje: neureklo se :)

manjaa

  • Newbie
  • *
  • Postova: 5
    • Profil
Odg: dizanje iz kreveta nakon dugotrajnog ležanja
« Odgovori #8 : Lipanj 09, 2011, 19:27:45 poslijepodne »
suprug se uspio dići na noge, kratko, ali stajao je.  :)  Kaže da ga malo operirano mjesto boljelo, al ne prestrašno. Dali mu i steznik, pokušali smo i s njime, al mislim da je potrebno neko vrijeme da suprug ponovno stekne sigurnost stajanja na nogama. Velik problem je i u njegovoj glavi, odnosno strahu jer ipak nije stajao na nogama puna tri tjedna, izgubio je puno snage u mišićima radi mirovanja. Al ipak mislim da ide na bolje. Vjerojatno se bol javlja radi nerazgibanosti i dugotrajnog ležanja. Al  bol se smanjuje sa svakim dizanjem. Vidi se na mužu da mu je sve lakše premještati se s boka na bok, vježbati noge, i već sad i sam može ležeći presvući majicu i hlače.  Ne forsiramo previše, jednom, najviše dvaput ga dižemo dnevno.
Jel normalno da boli operirano mjesto? lječnici kažu da da.

manjaa

  • Newbie
  • *
  • Postova: 5
    • Profil
Odg: dizanje iz kreveta nakon dugotrajnog ležanja
« Odgovori #9 : Lipanj 09, 2011, 19:34:01 poslijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Po vašem pisanju vjerovatno se radi o discitisu. Vertikalizacija ide postupno uz Jewet hiperekstenzijsku ortozu koju dobije na preporuku neurokirurga, fizijatra ili ortopeda. Ona služi da stabilizira bolesni dio te isti rastereti pri sijedenu, stajanju i hodu ujedno će i smanjiti bol.Orotzu za početak nosi stalno a kasnije nakon 2-3 tjedna, nosi je do 5 sati dnevno pri opterećenjima.

Suprug je dobio steznik, ali mu rekli samo da ga mora nositi prilikom hodanja na toalet i eventualno kratke šetnjice. Nisu rekli da ga mora stalno nositi. Uspio se dići na noge, ali kratko. Malo je boljelo, posebno mjesto gdje je operiran, ali nije to bila nepodnošljiva bol. ipak, savjetovali lječnici neka ne forsira dizanje, nego samo koliko mu tijelo dopušta.

Bronx

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 125
    • Profil
    • Email
Odg: dizanje iz kreveta nakon dugotrajnog ležanja
« Odgovori #10 : Lipanj 09, 2011, 22:13:45 poslijepodne »
Puno je toga u glavi, moj muz je poslije operacije smijesno hodao valjda zbog rane i opreza. ipak to nije jednostavna operacija. Njega rana nije boljela u smislu boli ali ju je osjecao....
Ni ja nisam mogla vjerovati kako brzo misici odu i snaga iz nogu.
Moj muz je miravao jako kratko jer je brzo operiran, mozda mjesec i pol i vec mu je atrofirao misic noge. Brzo to valjda strada ali se i vrati. Sad je 40 dana od operacije i sve je vise snage u nogama, skoro pa je ko prije...Jako puno hoda i to je zadas najbitnije.

kokolino

  • Guru
  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 823
    • Profil
Odg: dizanje iz kreveta nakon dugotrajnog ležanja
« Odgovori #11 : Lipanj 10, 2011, 15:35:06 poslijepodne »
Pa neće steznik nositi 24 sata dnevno već 4-5 sati.Mislim da sam, tamo ranije napisala da ga nosi pri opterećenjima, sjedenje, hod. Neće dok leži.

manjaa

  • Newbie
  • *
  • Postova: 5
    • Profil
Odg: dizanje iz kreveta nakon dugotrajnog ležanja
« Odgovori #12 : Lipanj 10, 2011, 17:15:26 poslijepodne »
Kod nas jako dobre vijesti! Suprug je ustao nekoliko puta, čak i napravio nekoliko koraka. Steznik mu puno pomaže, a vjerojatno su se i posložile kockice u glavi. :) Kod njega je bila bitna volja i snaga uma. Malo je stisnuo zube i polako krenuo. :) A i najavio mu lječnik na viziti, ako u ponedjeljak nalazi pokažu da se upala smirila  i ako stane na noge, ide kući! Još jedna snažna motivacija! :)

 

Nagradne igre