Autor Tema: Iskočio disk, operacija ili ne?  (Posjeta: 65535 )

0 Članova i 13 Gostiju pregledava ovu temu.

Ivica

  • Newbie
  • *
  • Postova: 13
    • Profil
Iskočio disk, operacija ili ne?
« : Veljača 18, 2010, 13:17:11 poslijepodne »
Već dulje vrijeme imam bolove u križima. Bolovi su se potkraj prošle godine proširili na desnu nogu. Jedno vrijeme su bili toliko jaki da sam jedva hodao, te sam 5 dana dobivao injekcije i trošio ibuprofene, a prije dok su bolovi bili slabiji zaldiar i diclo duo. Nakon otprilike tjedan dana bolovi su počeli popuštati i stanje se opčenito lagano počelo popravljati. Nakon desetak dana prestao sam trošiti lijekove i počeo sa terapijama koje su trajale 3 tjedna. Nakon terapija stanje mi se dodatno popravilo, bolovi su gotovo nestali iako nikad ne u potpunosti, jedino što nisam mogao sjediti dulje od pola sata jer bi se nakon toga bolovi počeli pojačavati u križima i potkoljenici desne noge. Oko 5 dana nakon završenih terapija stanje mi se ponovno počelo pogoršavati tako da sam za par dana završio na hitnoj zbog jakih bolova u križima, a i pao mi je krvni tlak te sam imao jaku vrtoglavicu. Dobio sam injekciju i infuziju, te su bolovi nakon kakvih 5 sati popustili. Počeo sam ponovo trošiti tablete protiv bolova i obavio ct kralježnice. Dijagnoza je: Lumboishialgia lat. dex (M53.27), Protrusio disciL4/L5 dorsolateralis dex (M51.1). Danas sam posjetio neurokirurga koji kaže da mi je iskočio disk i to za 7 mm, te preporuča operaciju jer kaže da nema nade da se disk vrati na mjesto. Osim toga, s vremenom bi mogle nastati nekakve priraslice koje bi dodatno zakomplicirale stvar. Zanima me ima li netko od vas na forumu tko je imao sličan problem i da li da se odlučim za operaciju sad ili da ju što dulje odgađam s obzirom da sad dok trošim tablete bolovi nisu strašni? Svaki savjet je dobrodošao, a naročito ako ovdje ima netko sa istom dijagnozom tko je to već prošao ili možda koji liječnik s tog područja.
« Zadnja izmjena: Veljača 18, 2010, 13:30:56 poslijepodne Ivica »

Denis

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 781
    • Profil
Odg: Iskočio disk, operacija nili ne?
« Odgovori #1 : Veljača 18, 2010, 13:29:30 poslijepodne »
Ivica pogledaj moju dg u predstavljanju članova pod Denis68 mislim da je slićna tvojoj,a naš Neuro će ti dat svoje mišljenje.
Moj savjet nemoj puno čekati,jer uz protruziju imaš i Lumboishijalgiju što je jedna od otežavajućih okolnosti ;)

Plavuša

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 657
  • ponekad sama sebi doktor
    • Profil
Odg: Iskočio disk, operacija ili ne?
« Odgovori #2 : Veljača 18, 2010, 14:20:25 poslijepodne »
Ivica, dobrodošao!
Tražiš savjet, pa evo mojeg skromnog mišljenja! Od cca 1997. sam imala dijagnozu Lumboishialgia, da bi me tek 2006. poslao neurolog na CT i tada sam "dobila" i dijagnozu discus hernia - "izašao" disk za 6 mm. Nakon toga posjet neurokirurgu koji zahtjeva MR jer je to njemu jedini mjerodavni nalaz koji pokazuje isti nalaz kao i CT. Nakon toga je uslijedila operacija. Nažalost, tada nije bilo mogućnosti lasera i ostalih tehnika kao danas (barem ne kod mojeg tadašnjeg neurokirurga), ali je operacija ipak izvedena tako kako je mogla biti izvedena u to doba i kod tog liječnika.
Ipak, čekanje skoro 10 godina dalo je i posljedica - oštećenje živaca koje se teško popravlja.

Stoga moja preporuka - operacija što prije, što je i preporučio onaj najmjerodavniji - neurokirurg. Je li možda spominjao vrstu operacije - laser i dr.?

Sretno!  :)
2006. interlaminectomia L4-L5

Ivica

  • Newbie
  • *
  • Postova: 13
    • Profil
Odg: Iskočio disk, operacija ili ne?
« Odgovori #3 : Veljača 18, 2010, 15:34:27 poslijepodne »
Spominjao je mikrokirurgiju, detalje nažalost nisam upamtio jer sam bio poprilično šokiran spomenom operacije s obzirom da sam mislio da se radi o znatno manjem problemu od iskakanja diska u toj mjeri. Napominjem da me sad križa bole vrlo malo, a noga mi se gotovo potpuno oporavila, međutim to je tako samo kad mirujem i pijem Zaldiar i Indometacin. Razmatram da prestanem trošiti lijekove, pa da vidim hoće li se bolovi opet pojaviti ili ne. Ne pojave li se bolovi,da li bi bilo bolje privremeno odustati od operacije ili je ipak bolje da se odlučim za operaciju? Kad bi mogao biti siguran da mi se nakon operacije stanje neće još pogoršati, ne bi imao nikakvu dilemu, išao bi u što kraćem roku na operaciju. Ali ima dosta onih koji nakon operacije imaju loša iskustva, neki govore o pojavljivanju priraslica te o potrebi ponavljanja operacije svakih par godina.

GSM

  • Gost
Odg: Iskočio disk, operacija ili ne?
« Odgovori #4 : Veljača 18, 2010, 16:06:50 poslijepodne »
Takva losa iskustva su vecinom vezana za ljude koji su operirani znatno prije, prije nekoliko godina, ili cak desetaka godina...
Medjutim u medjuvremenu se je dodatno razvila i u RH pocela primjenjivati minimalno-invazivna kirurgija kraljesnice gdje:
1. Kratkorocni postotak uspjesnosti je gotovo isto, nekad i bolji nego kod otvorene operacije kraljesnice. Medjutim, kod klasicne operacije sto duze vremena prolazi od operacije, vece su ti sanse za povratak bolova i bolesti diska (hernije). MISS-om je postotak komplikacija i recidiva smanjen.
2. Neces dobiti priraslice
3. Cak i reoperacije ne predstavlja problem niti pretjeranu traumu za tebe, tvoje tkivo i misice.
4. Dobit ces flaster, eventualno 1 sav (rez je 1.5-2 cm) i otici kuci slijedeci dan.

Pozdrav.

Denis

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 781
    • Profil
Odg: Iskočio disk, operacija ili ne?
« Odgovori #5 : Veljača 18, 2010, 20:13:23 poslijepodne »
Ivica ja sam bio veliki skeptik prema operacijii sad kad sam je napravio ,žao mi je što nisam i prije to riješio, jer bi izbjegao daljnja oštećenja.GSM ti je jako dobro,objasnio,na tebi je da se odlučiš,evo pogledaj malo komentare osoba koje su se odmah operirale i onih koji su čekali, pa ćeš vidjeti razliku,da su puno bolje prošli oni koji su odma čvrsto donjeli odluku.Moj savjet makni se sa neta te ne ulazi u dubioze problema jer će te vrijeme progutati te ćeš imat puno veći problem.Ovo sve kažem iz vlastitog iskustva koje sam stekao u bolnicama,toplicama itd..
Odlučno i bez straha nađi operatera ,te donesi konačnu odluku,moja preporuka Vinogrdaska jer tamo baš radu ovo što ti je GSM rekao, a i ja sam ujedno operiran tom metodom.Znam da ćeš pomisliti lako tebi govoriti,al vjeruj mi svako duže ćekanje i odugovlačenje probleema nosi još gori ishod tvojim tegobama.
Puno sriće u odluci :)

Goran

  • Full Member
  • ***
  • Postova: 55
    • Profil
Odg: Iskočio disk, operacija ili ne?
« Odgovori #6 : Veljača 18, 2010, 21:57:50 poslijepodne »
Ivica, mislim da ćeš ovdje - što je i logično - uglavnom dobivati odgovore prema vlastitom iskustvu onoga koji piše. Ako je dotičnom dobro nakon operacije, onda će ti savjetovati operaciju i obratno. Uglavnom, morat ćeš sam odlučiti.
Ja sam, naivac, mislio da tu "nema" razgovora, da npr. doktor kaže "ovo je za operaciju" (ili nije) i gotovo. Naime, takva sam iskustva do sada imao sa ostalim operacijama u obitelji (nevezano uz kraljeznicu). Ali ovdje sam se prvi puta susreo sa mlakim stavom tipa "trebalo bi", "ako vi hoćete", "ako se odlučite" i slično.

Neurokirurg

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 330
    • Profil
Odg: Iskočio disk, operacija ili ne?
« Odgovori #7 : Veljača 19, 2010, 15:23:16 poslijepodne »
operacija

Atleticar

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 155
    • Profil
Odg: Iskočio disk, operacija ili ne?
« Odgovori #8 : Veljača 19, 2010, 17:06:40 poslijepodne »
Ja nisam strucnjak,ali ne moram biti doktor znanosti da mogu shvatiti kako covjek kojemu je disk iskoci tak strasno puno MORA ici na operaciju i da tu nema terapije koja ce ga dugorocno rijesiti problema,naprotiv takav tip ako ceka moze mozda CAK i ostat oduzet ,riskira saki krivi pokret...

Ivica

  • Newbie
  • *
  • Postova: 13
    • Profil
Odg: Iskočio disk, operacija ili ne?
« Odgovori #9 : Veljača 19, 2010, 21:08:16 poslijepodne »
Za sad ću ipak još malo pričekati, s obzirom da su bolovi popustili i dobra stvar je što mi već dulje vrijeme nema pritiska na živac išijas tako da mi se noga već potpuno oporavila.Prije 3 tjedna dok sam radio EMNG taj živac je pokazivao znatno oštečenje jer sam jedva micao stopalo i prste prema gore. Međutim, ukoliko se bolovi ponovo jave, u vrlo kratkom vremenu ću se odlučiti za operaciju. Za sad bi još htio obaviti magnetnu rezonancu što mi je i neurokirurg preporučio. U svakom slućaju, svima zahvaljujem na savjetima koji su i ubuduće dobrodošli.

Atleticar

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 155
    • Profil
Odg: Iskočio disk, operacija ili ne?
« Odgovori #10 : Veljača 19, 2010, 21:24:32 poslijepodne »
Pa i ja mislim da bi MR trebao obaviti što je prije moguće,to je skoro najbitnije jel...što se pak tiče same iritacije zivca ,to je to...sve ovisi kak kod koga djeluje,sudeci po svim mojim nalazima ja nemam ni priblizne probleme kao vecina ljudi sa hernijama,tj nemam herniju, a npr noga mi trne,ne mogu se sagnut i uglavnom nisam dobro ne...a ti imas tak puno mm pa ideš i za takvo stanje se cak dobro drzis ne...

Uglavnom,ak ces vec na MR i ne mislis platit,probaj se naruciti na svetom duhu u Zagrebu,tamo bi mogao brzo doci na red da ne cekas par mjeseci.

GSM

  • Gost
Odg: Iskočio disk, operacija ili ne?
« Odgovori #11 : Veljača 20, 2010, 03:11:34 prijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Za sad ću ipak još malo pričekati, s obzirom da su bolovi popustili i dobra stvar je što mi već dulje vrijeme nema pritiska na živac išijas tako da mi se noga već potpuno oporavila.Prije 3 tjedna dok sam radio EMNG taj živac je pokazivao znatno oštečenje jer sam jedva micao stopalo i prste prema gore. Međutim, ukoliko se bolovi ponovo jave, u vrlo kratkom vremenu ću se odlučiti za operaciju. Za sad bi još htio obaviti magnetnu rezonancu što mi je i neurokirurg preporučio. U svakom slućaju, svima zahvaljujem na savjetima koji su i ubuduće dobrodošli.

Naravno da ima pritiska na zivac. To izmedju ostalog govori i tvoja dijagnoza... to sto trenutno nemas tegobe je samo varka, koja ti moze u buducnosti prouzrociti razne probleme.

vlado

  • Jr. Member
  • **
  • Postova: 43
  • doktore pomagaj boooli a deda reko da ne boli...
    • Profil
    • Email
Odg: Iskočio disk, operacija ili ne?
« Odgovori #12 : Ožujak 02, 2010, 21:32:51 poslijepodne »
i ja sam imao u početku išijas pa kad me pustilo ja opet na šljaku i udri ¨delat ko konj¨pa me sasjeklo opet,govorim ti iz vl.iskustva da ti se ne desi ko meni ako ti bude bolje nemoj se nikako opustit sad samo lagano vježbe,terapije i što više šetnje..
operiran 8.2. sad lagano sljedi oporavak pa...

Veronika

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 116
    • Profil
Odg: Iskočio disk, operacija ili ne?
« Odgovori #13 : Ožujak 03, 2010, 19:54:55 poslijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
operacija

iako su stvari kod svakog od nas razlicite, Ivice recimo da imamo slicnu dijagnozu (moja je hernija diska od 7 mm L5-S1). Možeš i pročitati moje iskustvo (Veronika se predstavlja).. puno toga sam već isprobala i prosla, svasta i ovdje i svagdje drugdje procitala i naslušala se svačeg (najčešće svima kojima sam dosla su bili protiv operacije!)  za razliku od savjeta i preporuka ovdje gdje sam naisla na nekoliko odgovora, pa i neura koji kaze za takve dijagnoze operacija..Uglavnom, dosla sam i ja u Vinogradsku i probala PLDD nakon cega mi nije nista bolje i nakon toga sam, jer mi je doktor koji je radio PLDD rekao da mi ne moze pomoci vise!, morala otici drugim neurokirurzima no oni sad opet kao i u početku pričaju da nisam za operaciju. Mene ne boli toliko da ne bi mogla nikud, no konstantno svaki dan me boli u lumbalnom dijelu, ne mogu sjediti /stajati duze vrijeme no vratila sam se na posao gdje mi je "bajno" izdrzat sjedenje 8 sati!  :'(  jer vise ne znam sto da radim i isprobam vise i kome da vise idem. Ostaje mi plivanje i svakodnevno vjezbanje da kolko tolko odrzavam stanje, no i mene najvise od svega brine upravo to sto kaze GSM " da ima pritiska na zivac.  to sto trenutno nemas tegobe je samo varka, koja ti moze u buducnosti prouzrociti razne probleme."
početkom 2012. dijagnosticiran HLA B-27 pozitivni spondiloartritis

19.10.2011. SED s RF anuloplastikom L5-S1, Vertebris
2009. PLDD L5-S1 Vinogradska
..........................................................................
MR: DDD L5-S1, annular tear, ekstruzija diska
diskogena bol
EMNG: kronična neuralna lezija radiksa S1 obostrano
skolioza

lipo mi je

  • Newbie
  • *
  • Postova: 15
    • Profil
Odg: Iskočio disk, operacija ili ne?
« Odgovori #14 : Ožujak 04, 2010, 09:12:55 prijepodne »
Ne znam što komentirati na sve ovo,gledam oko sebe ljude,pa od njih 10-7-ici nije ništa bolje nakon   operacije,"slušajući" vas čovik mora biti optimist,jednostavno ne znam.
Moj primjer je sličan vašem isto 7mm l5-s1,ali tako stoji već 6-7 godina i stalo bi i dalje da nisam budala forsirao fizički rad,eeee sad se pojavila bol,koja je bila strašna jedno 10-12 dana,popustila,sad malo boli donji dio lijeve noge,ali sve izdrživo,ni 10%,one boli što je bila.
Vjerujem svima da je bolje na vrijeme izliječit,ali operacija je uvijek tu,kao zadnja,tako da ću se vjerovatno teško odlučit na zahvat,hvala bogu,dok bude stanje ovakvo.
Eto molio bih koji komentar  na ovo moje stručno mišljenje !!! :D

davor

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 706
    • Profil
    • Email
Odg: Iskočio disk, operacija ili ne?
« Odgovori #15 : Ožujak 04, 2010, 13:09:35 poslijepodne »
"Stručno" mišljenje je ovo...ako sada svoj život smatraš normalnim onda živi i pusti druge da žive.....ako ne smatraš odi se liječi, jedna od metoda je i operacija......

Recimo....u mom slučaju bi puno njih reklo da im ne treba operacija i da mogu živjeti s tim...to mi je i sam neuro rekao.....međutim ja sam od života htio više i da sam se pod nož. Rezultat je u najmanju ruku izvanredan.....ali ne zanosim se ja da sam se riješio problema do kraja života.....
2 godine tegoba L5/S1. Ekstruzija od 7mm.
Operiran 01/2009 u Vinogradskoj, Zagreb
Do dan danas se osjećam kao da nikad ništa nije bilo.
Igram nogomet i košarku i sve ostale sportove.

madagaskar

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 884
    • Profil
Odg: Iskočio disk, operacija ili ne?
« Odgovori #16 : Ožujak 04, 2010, 13:30:12 poslijepodne »
I ja ću Davorovim stopama pa kako god mi bude. Ali slažem se s njim, odluka je tvoja, ako možeš trpiti trpi. Davor je primjer uspjele operacije ali kao što i sam kaže ne vjeruje u čuda do kraja života i naravno da je recidiv moguć nakon više godina, ali sam čula i primjere da su neki "mirni" i po 20 godina, dok nekome naravno bude i lošije nakon operacije. Operacija= rizik a odluka je na tebi

lipo mi je

  • Newbie
  • *
  • Postova: 15
    • Profil
Odg: Iskočio disk, operacija ili ne?
« Odgovori #17 : Ožujak 04, 2010, 16:40:45 poslijepodne »
Apsolutno se slažem sa vama,te se Davore ispričavam ako si me krivo shvatio tj. ako sam zvučao iritatno ili ironično sa onim "stručnjak".Dobio sam ovih par dana na forumu jako korisne informacije koje mi jako puno pomažu,a ovo moje dvoumljenje bih definirao-kao ne znam što bi,naravno svi smo mi svoj problem,pa je tako i na meni da odlučim.Napisao sam,a i ponavljam ako me još jednom onako stisne,dvojbe neću imati.

 

Nagradne igre