Autor Tema: Lumbalni dio kralježnice  (Posjeta: 47119 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Denis

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 781
    • Profil
Odg: Lumbalni dio kralježnice
« Odgovori #18 : Prosinac 23, 2009, 09:23:01 prijepodne »
Da napomenem uz debelu vezu nisam vidio para a iznos je bio bar nekih 800 kn kroz cijelu godinu,eto ostala mi veza a para nigdi :D :D

Kreso

  • Jr. Member
  • **
  • Postova: 24
    • Profil
Odg: Lumbalni dio kralježnice
« Odgovori #19 : Prosinac 23, 2009, 09:40:34 prijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Pegula ti je dala odličan savjet. Samo jedan segment kralježnice ti košta 1600 kn, a ima 3 segmenta. 2 vrhunska neurokirurga su mi rekla da MR ne smije biti slabiji od 1,5 Tesla, pa pazi na to


Zar nije to sa snagom MR-a standardizirano, mislim na tih 1,5 Tesla? Nije valjda da moram prije snimanja tj. naručivanja provjeravati koliko je jeak MR uređaj?  ???

Denis

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 781
    • Profil
Odg: Lumbalni dio kralježnice
« Odgovori #20 : Prosinac 23, 2009, 09:52:49 prijepodne »
Kreo ma svi uređaji su manje više isti ne razbijaj glavu uzmi uputnicu i odi to napravi ako ideš privatno,predaj za povrat možda ti se posreći

Kraljeznica.com forum

Odg: Lumbalni dio kralježnice
« Odgovori #20 : Prosinac 23, 2009, 09:52:49 prijepodne »

Kreso

  • Jr. Member
  • **
  • Postova: 24
    • Profil
Odg: Lumbalni dio kralježnice
« Odgovori #21 : Prosinac 23, 2009, 10:18:21 prijepodne »
Moram još vidjeti gdje je najbolje napraviti to snimanje. Imate neke preporuke? Ova cijena od 1600kn je svugdje ista ili je to neki prosijek?

Slučajno sam naletio na ovo...

Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Magnetska rezonancija (MR) je skupi test koji može prikazati strukture leđa sa zadivljujućom preciznošću. Ne radi se rutinski već kad se planira kirurški zahvat ili kad se očekuje neuobičajen, ozbiljan uzrok bolova. Za većinu osoba s bolnim leđima ovaj test nije vrijedan truda, vremena niti novca. Iako može pokazati herniju diska, mnogo osoba s tim stanjem nema nikakvih simptoma. Stoga je teško biti siguran što je točno uzrok leđne boli.

Zvuči mi dosta kontradiktorno.

Kreso

  • Jr. Member
  • **
  • Postova: 24
    • Profil
Odg: Lumbalni dio kralježnice
« Odgovori #22 : Prosinac 23, 2009, 11:42:43 prijepodne »
Evo, kao slijedeći korak naručio sam se kod fizijatra da me pregleda i da popričam sa njim. Daljnji koraci ovisit će o tom razgovoru i pregledu, tj. vidjet ću da li je to imalo smisla. Vjerojatno ću nakon tog pregleda na MR u neku polikliniku, naravno bez uputnice jer ju vrlo vjerojatno neću niti dobiti.

Plavuša

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 657
  • ponekad sama sebi doktor
    • Profil
Odg: Lumbalni dio kralježnice
« Odgovori #23 : Prosinac 23, 2009, 19:37:46 poslijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Magnetska rezonancija (MR) je skupi test koji može prikazati strukture leđa sa zadivljujućom preciznošću. Ne radi se rutinski već kad se planira kirurški zahvat ili kad se očekuje neuobičajen, ozbiljan uzrok bolova. Za većinu osoba s bolnim leđima ovaj test nije vrijedan truda, vremena niti novca. Iako može pokazati herniju diska, mnogo osoba s tim stanjem nema nikakvih simptoma. Stoga je teško biti siguran što je točno uzrok leđne boli.

Evo npr. kod mene MR prikazuje samo manju ekstruziju diska, a ja imam bolove do neba i očito oštećenja na više mjesta u kralježnici, a ne samo u tom jednom koji je vidljiv na MR. Zato sad idem na diskografiju - bolna, ali koliko sam čula i čitala točna pretraga kojom će se odrediti gdje me točno boli, a vjerojatno i što me boli.
2006. interlaminectomia L4-L5

Denis

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 781
    • Profil
Odg: Lumbalni dio kralježnice
« Odgovori #24 : Prosinac 23, 2009, 20:37:10 poslijepodne »
Renata da li znaš kako se odrađuje  pregled diskografija i koliko je on mjerodavan

Plavuša

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 657
  • ponekad sama sebi doktor
    • Profil
Odg: Lumbalni dio kralježnice
« Odgovori #25 : Prosinac 23, 2009, 21:59:46 poslijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Renata da li znaš kako se odrađuje  pregled diskografija i koliko je on mjerodavan

Nažalost znam i čujem od onih koji su ga obavili da su otkrili uzrok svojih problema. Nadam se da će tako biti i kod mene jer više ne znam drugo što ću.
Zašto pitaš? Ti si protiv? Imaš drugi prijedlog? Rado slušam.
2006. interlaminectomia L4-L5

Denis

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 781
    • Profil
Odg: Lumbalni dio kralježnice
« Odgovori #26 : Prosinac 23, 2009, 22:59:01 poslijepodne »
Ne pitam tražim neki link koji pojašnjava kako se radi taj pregled.

bojan

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 692
    • Profil
    • Bojan - zdravstveni status
Odg: Lumbalni dio kralježnice
« Odgovori #27 : Prosinac 23, 2009, 23:00:46 poslijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Slučajno sam naletio na ovo...
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Magnetska rezonancija (MR) je skupi test koji može prikazati strukture leđa sa zadivljujućom preciznošću. Ne radi se rutinski već kad se planira kirurški zahvat ili kad se očekuje neuobičajen, ozbiljan uzrok bolova. Za većinu osoba s bolnim leđima ovaj test nije vrijedan truda, vremena niti novca. Iako može pokazati herniju diska, mnogo osoba s tim stanjem nema nikakvih simptoma. Stoga je teško biti siguran što je točno uzrok leđne boli.
Zvuči mi dosta kontradiktorno.

Autor je sigurno vrsni znalac.
Njegov opus na stranici
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se

Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Iako može pokazati herniju diska, mnogo osoba s tim stanjem nema nikakvih simptoma

Pa nece na MR ici netko tko nema problema. Autor je pobrkao ljude bez simptoma i osobe s bolnim leđima.
Na MR idu svi koji imaju ozbiljnije probleme s kraljeznicom. Ovdje svi znaju da velicina proturzije nije uvijek proporcionalna boli i problemima.
Mislim da je dobro znati stanje kraljeznice jer moze pomoci u promjeni stila zivota. Cak i kad tegobe nisu dramaticne.

Nece se valjda ici na CT koji koliko razumijem prilicno zraci.
« Zadnja izmjena: Prosinac 23, 2009, 23:02:27 poslijepodne bojan »
Operacija protruzije L5-S1 1992 u Vinogradskoj

bojan

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 692
    • Profil
    • Bojan - zdravstveni status
Odg: Lumbalni dio kralježnice
« Odgovori #28 : Prosinac 23, 2009, 23:19:44 poslijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Prije tjedan dan ponovno sam otiša do doktorice, ponovno slikao kralježnicu ( RTG ) i opet je sve OK, ništa se ne vidi, sve je za 10, a mene i dalje boli!

Mozes mi molim te reci sto tvoja doktorica kaze na sve to.? Ne mogu vjerovati da zena ne zna biti proaktivna i predloziti daljnje korake koji su uobicajni kod ovakvih stvari.
Operacija protruzije L5-S1 1992 u Vinogradskoj

Kreso

  • Jr. Member
  • **
  • Postova: 24
    • Profil
Odg: Lumbalni dio kralježnice
« Odgovori #29 : Prosinac 24, 2009, 16:06:31 poslijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Prije tjedan dan ponovno sam otiša do doktorice, ponovno slikao kralježnicu ( RTG ) i opet je sve OK, ništa se ne vidi, sve je za 10, a mene i dalje boli!

Mozes mi molim te reci sto tvoja doktorica kaze na sve to.? Ne mogu vjerovati da zena ne zna biti proaktivna i predloziti daljnje korake koji su uobicajni kod ovakvih stvari.

Kako sam joj kod prvog posjeta ( prije slikanja ) rekao da sam zbog bolova i straha da se ne ozljedim ( eventualno još više ) prestao vježbati i baviti se nekim većim fizičkim aktivnostima dok ne dobijem potvrdu od liječnika kako mi nije ništa - nakon RTG-a u kojemu piše da je lumbalni dio u granicama normale - rekla je da slobodno nastavim sa vježbanjem, samo da malo više pazim i ne pretjerujem, dobio sam jedan letak sa nekoliko vrsta vježbi za kralježnicu i uputnicu za fizijatra, za što mi je rečeno da barem odem kod njega na pregled, ali se iz načina razgovora isčitavalo nešto kao - idi, ali i onako ti neće ništa pomoći.

Meni je to aspurdno jer ako u današnjoj modernoj medicini ne mogu ustanoviti uzrok boli u križima, pa kako se onda oni nose sa karcinomima i sličnim stvarima? Na kraju ispada da bi se trebao uvjeriti kako je meni stvarno super, da me ništa ne boli, nastaviti vježbati, zanemariti bol i sve 5!(?) A ovo sa MRom... pa to je nevjerojatno! Na RTG koji te pošteno ozrači uputnicu dobiješ na dobar dan, a za MR koji je detaljiniji i koji ne zrači ( ili minimalno ) za to neeeee, prvo se treba proći sve moguće zezancije i mjeseci pa onda eventualno. Nije mi jasno na temelju čega fizijatar propisuje terapiju / vježbe kada nema detaljan uvid u situaciju - a koji mu omogućuje MR? Malo apsurno ovako gledajući sa moje strane i sa mojom količinom saznanja o tome svemu, što nije previše, ali ipak...

Još nisam niti krenuo pošteno rješavati svoju situaciju, a već sam frustriran!  :-\

Kreso

  • Jr. Member
  • **
  • Postova: 24
    • Profil
Odg: Lumbalni dio kralježnice
« Odgovori #30 : Prosinac 24, 2009, 16:16:56 poslijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Evo npr. kod mene MR prikazuje samo manju ekstruziju diska, a ja imam bolove do neba i očito oštećenja na više mjesta u kralježnici, a ne samo u tom jednom koji je vidljiv na MR. Zato sad idem na diskografiju - bolna, ali koliko sam čula i čitala točna pretraga kojom će se odrediti gdje me točno boli, a vjerojatno i što me boli.

Uhh, ovo djeluje stvarno bolno i zastrašujuće!  :o

Kratki postupak:
Nakon sedacije bolesnik se postavi u potrbušni klečeći položaj na operacijski stol. Postavljena
mu je infuzija i monitorira se rad srca. Leđa se operu i pokriju kao i u svim drugim kirurškim
postupcima. Dugačkom tankom iglom, a uz pomoć rentgen aparata, ubrizgava se kontrastno
sredstvo u središte diska. Povećanje intradiskalnog tlaka trebalo bi izazvati konkordalne
bolove ukoliko je punktirani disk generator boli. Bitni dio ove pretrage je razgovor bolesnika i
doktora tokom ovog postupka. Slika koja se dobije na rentgenu samo je usputna potvrda
ustanovljenog nalaza.


Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se

GSM

  • Gost
Odg: Lumbalni dio kralježnice
« Odgovori #31 : Prosinac 24, 2009, 16:25:42 poslijepodne »
Diskografija je detaljno (s gledista pacijenta) na forumu opisana vec barem 3 puta.

Neurokirurg

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 330
    • Profil
Odg: Lumbalni dio kralježnice
« Odgovori #32 : Prosinac 24, 2009, 17:47:49 poslijepodne »
Low Back Pain ili bol u donjem dijelu ledja je najkompliciraniji i najkompleksniji problem sa kojim se susreće liječnik usko specijaliziran za liječenje bolesti kralješnice. Dijagnostika i liječenje ovog problema je dugotrajno i neizvijesno a zahtijeva veliki angažman liječnika i pacijenta. 90 posto liječi se individualno prilagodjenom fizikalnom terapijom........ U HR i EU trenutno ne postoji LAS EMNG koji omogućava približavanje uzroku boli i pronalaženju isshodišta boli a sve ostale metode kao i diskografija su invazivne.

Kreso

  • Jr. Member
  • **
  • Postova: 24
    • Profil
Odg: Lumbalni dio kralježnice
« Odgovori #33 : Prosinac 24, 2009, 19:06:47 poslijepodne »
Koliko je pametno u mojem slučaju posjetiti kiropraktičara sa RTG nalazom? Bio sam kod Bolkovca i bilo je OK, pa sam mislio možda ponovno svratiti do njega ovaj put sa RTG nalazom.

Plavuša

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 657
  • ponekad sama sebi doktor
    • Profil
Odg: Lumbalni dio kralježnice
« Odgovori #34 : Prosinac 26, 2009, 18:43:02 poslijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se

Uhh, ovo djeluje stvarno bolno i zastrašujuće!  :o
Kratki postupak:
Nakon sedacije bolesnik se postavi u potrbušni klečeći položaj na operacijski stol. Postavljena
mu je infuzija i monitorira se rad srca. Leđa se operu i pokriju kao i u svim drugim kirurškim
postupcima. Dugačkom tankom iglom, a uz pomoć rentgen aparata, ubrizgava se kontrastno
sredstvo u središte diska. Povećanje intradiskalnog tlaka trebalo bi izazvati konkordalne
bolove ukoliko je punktirani disk generator boli. Bitni dio ove pretrage je razgovor bolesnika i
doktora tokom ovog postupka. Slika koja se dobije na rentgenu samo je usputna potvrda
ustanovljenog nalaza.


Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se

Meni to ne zvuči zastrašućuje jer sam igle u kralježnicu već dobivala kao neku vrstu blokade, a idem 30.12. u ambulantu za bol, pa pretpostavljam da će me opet "bosti u leđa". A što se tiče boli - boli me i ovako tako da pretpostavljam da me može boljeti možda malo jače nego što me boli sada. Tako sam si ja to zamislila. Ako ću time i sebi doktoru omogućiti postavljanje točne dijagnoze i konačno rješavanje bolova, a druga metoda ne postoji - izbor je i dalje na meni i ja sam odlučila.
2006. interlaminectomia L4-L5

Denis

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 781
    • Profil
Odg: Lumbalni dio kralježnice
« Odgovori #35 : Prosinac 26, 2009, 19:00:43 poslijepodne »
Renata nemoraš se bojat dobija sam blokade io kad sam vidio onu iglu patike su mi se tresle al kad je doktor piknuo u leđa nisam ni osjetio,mislim da taj pregled kao što sama kažeš nije bolniji od boli kralješnice.Meni je bila samo mala nelagoda kad sam osjetio iglu kao strano tjelo u kralješnici al boli velike nije bilo

Kraljeznica.com forum

Odg: Lumbalni dio kralježnice
« Odgovori #35 : Prosinac 26, 2009, 19:00:43 poslijepodne »

 

Nagradne igre                   Shoppingiranje.com