Autor Tema: Molim savjet - ekstruzija L5/S1  (Posjeta: 73531 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Katarina A.

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 207
    • Profil
    • Email
Molim savjet - ekstruzija L5/S1
« : Ožujak 04, 2009, 07:44:06 prijepodne »
Dakle, nova sam na forumu, čitam ga već nekoliko dana u kratkim intervalima koliko mi bolovi u kralježnici dozvole, možda ću više napisati o sebi ako je potrebno u pretstavljanju novih članova, ali vjerujem da ćete me dobro upoznati jer kako stvari stoje ću često biti ovdje. Profesor sam na medicinskom fakultetu, ali ne i liječnik, genetičar, mada dosta toga znam o medicini što iz dugogodišnjeg rada, što iz vlastitog iskustva kao pacijent, mogu reći da sam najveći broj korisnih savjeta baš pokupila ovih dana na forumu.
Ali da ne duljim, kratko da opišem moje stanje. Prije šest godina me užasno ulovio išijas i cijela stvar je trajala mjesecima, isprobala sve živo, od specijalnih vježbi, akupunkture, njemačkih injekcija Keltican, boravka u Biogradu na moru (gdje mi je bilo lijepo zbog atmosfere i društva, ali kratkotrajno poboljšanje), nošenje gipsanog korzeta mjesec dana, pa ortopedskog pojasa, i na kraju terapija u Lovranskoj bolnici (iz Rijeke sam) koja mi je malo po malo pomogla...tada je MR pokazao prolaps diska L5/S1, nisam imala neuroloških ispada i svi (osim naravno neurokirurga) su bili protiv operacije što se pokazalo opravdanim.
Od tada bi me povremeno ulovila križa, ali me je uredno spašavala iskusna fizioterapeutica s akupunkturom, masažom ili strujicom i sve je bilo dobro do prije dva mjeseca.
Ovog puta je počelo lagano, s boli koja se polako širila u desnu nogu, klasični išijas, podnošljiva bol koja je prolazila s voltarenom, ali vremenom ni akupunktura ni struja nisu davale rezultate, pa sam odlučila otići na trotjednu fizikalnu u Lovransku bolnicu. U početku mi je sve prijalo, ali bolovi su se se sve više pogoršavali, nakon tri tjedna smo zaključili da treba odmoriti živac, stavila opet ortopedski pojas, primala Keltican injekcije za oporavak živca i radila po deset sati dnevno na kompjuteru. Prije deset dana uz jedan nezgodan pokret kreću nenormalni bolovi, po cijele noći bez sna, ležanje niti nekoliko minuta, sjedenje ništa, hodanje jedva, a oslanjanje na nogu katastrofa od bolova...Tek tada sam opet otišla na MR i rezultat je ekstruzija L5/S1, ostala kralježnica super, ali disk lijepo nalegao na živac...Od tada primila brdo koktel injekcija  s kortikosteroidima, otišla isti dana kod kiropraltičara u Opatiju koji je završio faks u Americi i koga hvale čak i naši neurokirurzi, on je rekao da ako u tri puta nema poboljšanja onda ništa od toga...Uglavnom, jučer bila treći put, tvrdi da mi je bolje jer da ipak sad odspavam nekoliko sati (ne znam je li to zbog injekcija ili tretmana?), da trebam preživjeti bolnu fazu a da te hernije ionako vremenom atrofiraju i da ću je pomokriti...
Pišem dalje i zbog toga što vjerujem da ću s ovom pričom možda dati nekom i neki koristan podatak. Dakle, istovremeno sam nazvala i Dubrovnik, odmah su mi se javili i rekli da ne rade ekstruziju diska, već samo protruziju, zahvalna sam im jer sam bar takvu mogućnost odbacila, skratili su mi vrijeme (poznam dvoje ljudi koji su bili dolje i uspjelo im je, iako mi kažu da ima i onih gdje nije bilo efekta).
Sinoć sam bila i u Lovranskoj bolnici kod jednog pametnog kirurga koji odmah ne luduje da nekog operira. On kaže da mi je ta ekstruzija baš "lijepa" za operatera, čista stvar jer nema nekih dodatnih problemčića, da ako se odlučim vjeruje da će sve biti u redu, bol bi trebala nestati, a utrnjenje stopala koje se javilo nakon kiropraktičnog tretmana (ne znam je li to bio uzrok, do tada nikad prije nisam imala utrnulost) može dugo trajati. Uglavnom, rekao je da možda probam preživjeri tu bolnu fazu za koju ne zna da li će i koliko trajati, a u međuvremenu da možda odem u Pulu kod Peharca, jer da je on vidio puno nevjerojatnih rezultata nakon njegovog tretmana. (Za one koji ne znaju Peharac je nekad bio liječnik naše rukometne reprezentacije, uglavnom ima sisteme vježbi i pomaže sportašima, tako da moje kolegice tvrde da zato i ima uspješnost jer ne prima starije ili kronične pacijente. Dobro, ja baš nisam ubitačno stara, 50 god, a ni općenito lošeg stanja, tako da vjerujem da me ne bi otpilio).
I sad sam opet na sto čuda. Znam masu ljudi kojima ni operacija nije pomogla naročito, pa cijela ta priča s priraslicama i reoperacijom, a opet postoje i oni koji su se preporodili i nikad više nisu imali problema.
Najviše me zabrinjava taj postoperativni tok koji dugo traje, a i ovako ko zna koliko ću još izdržati od bolova, već sam se otrovala od svih mogućih lijekova...Da se radi o protuziji ja bih sigurno čekala jer sam živi primjer da sam profitirala šest godina bez operacije i živjela normalno, ali ne znam da li ekstruziju može riješiti bilo tko, moj kiropraktičar tvrdi da može, da samo trebam hodati do granice boli, ne sjediti, spavati na boku, i početi vježbati nekakve vježbice, naručio me je za sedam dana opet. (Kad sam ortopedu rekla da sam bila kod njega nije bio oduševljen, ne znam ni da li trebam nastaviti s tim odlascima).
Eto, oprostite na duljini teksta, bit ću ubuduće kraća, ali ako bilo tko ima kakav savjet dobro bi i došao...
L5/S1 ekstruzija

Mile50

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 221
    • Profil
    • Email
Molim savjet - ekstruzija L5/S1
« Odgovori #1 : Ožujak 04, 2009, 08:47:25 prijepodne »
Znam da je odluka teška, ali kod ovako jasne situacije, ja bih se definitivno odlučila za operaciju. Sretno!

Tesla

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 194
    • Profil
    • Moje predstavljanje i iskustvo
    • Email
Odg: Molim savjet - ekstruzija L5/S1
« Odgovori #2 : Ožujak 04, 2009, 10:25:02 prijepodne »
Puno pozdrava Katarina. Vidim da cinite sve kako bi ste izbjegli operaciju, sto i jest zadnja opcija. Kada je upitanju extruzija i jeste veliki znak da bi trebali operirati. Evo imamo Denisa koji se godinama bori sa tim da ne ode na operaciju, pa procitajte njegove postove (ne mislim sve :D), pa vidite dali mozete takav nacin zivota prihvatiti. Malo me zabrinjava sto se ne pojavljuje na forum evo 4 dana, to kod njega nije u praksi. Daj boze da je sve u redu. Sto se tice rizika za operaciju jesu mogucnosti 10% za ponovo. Ja sam uradio na istom nivou (L5-S1) i mogu reci da nije uspjela (priraslice). Imam tegoba, ali nije doslo dotle da se trujem tabletama, samo ponekad popijem analgin i nista jace. Bolove imam kada sam u uspravnom polozaju, ali opet malo funkcionisem, mogu voziti auto, hodam , samo sto me tada boli, pa nesmijem previse. Nemogu dugo sjediti i to nikako sto se necu rasteretiti sa rukama. Kada pogledam situaciju, meni kojem nije uspjela operacija je stanje bolje od Denisovog koji nije prihvatio operaciju. Ja  se sada pripremam za novu operaciju, koju cu obaviti kada bude toplije. Vodim racuna o ishrani (sto zdravija hrana), da bi poboljsao oporavak. Moram jos ojacati koliko toliko muskulturu.
Sto se tice kiropaticara, veoma male su sanse kod extruzije diska da ce biti bolje, a vece su da ce biti losije, mozda vam je to veci rizik nego operacija. Vama se pojavljuje trnjenje zato sto vam se stanje pogorsava, tj dobivate pritisak ne odredjeni nerv, koji ce se tesko oporaviti cak i nakon operacije.
Katarina imam i ja pitanje za vas : Dali je uzrok ili jedan od uzroka za priraslice genetika.
Ovo sto sam vam napisao je samo moje misljenje i nikakav strucni savjet.
02.2008. Povreda- Extruzija L5/S1, protuzija L4/L5
07.2008. Sarajevo Microdiscetomia, flavectomia, foramintomia L5/S1
09.2008. Post. op. Priraslice i hernija L5/S1, Protuzija L4/L5

2016. MRI torakalne kralježnice:
Kompresivni disk osteofiti na nivoima Th5-Th6, Th7-Th8,  i bulging disk Th11-Th12
U nivou Th4 diskretna siringomijelia...

Kraljeznica.com forum

Odg: Molim savjet - ekstruzija L5/S1
« Odgovori #2 : Ožujak 04, 2009, 10:25:02 prijepodne »

Pacijent

  • Newbie
  • *
  • Postova: 3
    • Profil
Odg: Molim savjet - ekstruzija L5/S1
« Odgovori #3 : Ožujak 04, 2009, 10:32:29 prijepodne »
Ti si slika i prilika mene, sve isto.. extruzija L5S1, isti bolovi iste tegobe, isto su me u dubrovniku odbili...
Bolova su me riješili u Reaktivi u Zagrebu, a za LS opseg pokreta otišao sam na laserski zahvat u vinogradsku.
Ako ti nije pukao ligament između kralježaka možda bi se to moglo riješiti laserom.
U svakom slučaju probaj minimalno invazivnu metodu prije mesarenja.

Katarina A.

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 207
    • Profil
    • Email
Odg: Molim savjet - ekstruzija L5/S1
« Odgovori #4 : Ožujak 04, 2009, 11:44:33 prijepodne »
Puno vam hvala na odgovorima...Danas sam bolje volje jer sam odspavala u kontinuitetu nekoliko sati...a s obzirom da sam dobila gripu (još i to), imam nekoliko dana viška da donesem odluku, jer ionako ne mogu raditi predoperativne nalaze...Moja prijateljica neurologica mi je jučer objašnjavala da priraslice ne ovise o grešci kirurga već o samom organizmu, iskreno nisam o tome dosad puno ni razmišljala ni raspitivala se. Samo znam da kad me ulovilo prije nekoliko godina sam na nagovor dr. Uhode iz Biograda čitala dosta znanstvenih radova o svemu tome i vidjela da doista to nije samo mehanički problem, već više upalni, s obzirom da postoji masa ljudi s hernijama koji nemaju simptoma...to mi je tvrdio jučer i ortoped u Lovranu da se sve to može primiriti vremenom, da edem i upala popuste, ako naravno imam živaca za to...
Kažu da se te priraslice mogu kasnije riješiti endoskopski, čak sam na stranici one njemačke klinike vidjela da je to idealno riješenje nakon prvotne operacije...ma jeza me hvata dok sve ovo pišem, sama sam sebi dosadila, jedino što mi olakšava je što znam da me razumijete...
L5/S1 ekstruzija

Joško

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 176
    • Profil
    • Email
Odg: Molim savjet - ekstruzija L5/S1
« Odgovori #5 : Ožujak 04, 2009, 12:19:39 poslijepodne »
Koliko sam čitao ekstruzija je situacija kad pukne vanjska opna, ligament diska. Mislim da tu terapije mogu možda ublažiti bolove, praktički samo odgoditi peraciju. Ali je onda problem što živac cijelo to vrijeme trpi pritisak, i jednom kad se stuacija operativno riješi pitanje je koliko će trajati oporavak živca koji je dugo trpio pritisak.
A što se tiče priraslica i reoperacije, Katarina savjetujem vam da se tim pitanjima ne opterećujete jer si ne možete dati odgovor na to. Mene su ta pitanja izluđivala, i jedino što sam imao od toga je dodatna nervoza.
A postoperativni oporavak, ako se odlučte, bit će vam lakše nego višemješčno mučenje po terapijama uz stalne bolove.
Uzmite 2-3 mišljenja i donesite odluku za ili protiv operacije. Svakodnevno preispitivanje je izluđujuće, znam iz vlastitog iskustva.
2007. povremena bol u desnom boku
01/2008. dijagnoza: protruzija L5/S1   01-07/2008. širenje boli u desnu nogu
07/2008. mikrodiscektomija u Vinogradskoj   Zadovoljan oporavkom. Bez bolovova.

Jasna

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 654
    • Profil
Odg: Molim savjet - ekstruzija L5/S1
« Odgovori #6 : Ožujak 04, 2009, 12:36:23 poslijepodne »
Katarina, dobro nam došli. Slažem se s Joškom, treba čuti mišljenje dva - tri stručnjaka i onda odlučiti. Nema smisla trpjeti bol ako se ona može otkloniti. 
Operacija L4/L5 2007. godine

Katarina A.

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 207
    • Profil
    • Email
Odg: Molim savjet - ekstruzija L5/S1
« Odgovori #7 : Ožujak 04, 2009, 12:51:37 poslijepodne »
Joško, koliko sam shvatila vi ste bili na operaciji i riješili se bolova?
Mene zanima da li je netko bio kod Peharca u Puli, jer mi je sinoć njega ortoped silno hvalio kako bih i to trebala probati prije operacije, danas na starim postovima foruma čitam da je bio Davor i da mu je bilo jako dobro, a poslije je ipak završio na operaciji? Ili sam nešto pobrkala?

L5/S1 ekstruzija

davor

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 706
    • Profil
    • Email
Odg: Molim savjet - ekstruzija L5/S1
« Odgovori #8 : Ožujak 04, 2009, 14:43:25 poslijepodne »
Katarina,

kao prvo dobrodošla na forum i iskreno ti želim najbrži mogući oporavak.

Ja sam imao isto što i ti samo još malo gore jer je disk pukao širokobazno odnosno ogromna rupa na opni kroz koju je nucleus iscurio van. Nakon 1 godine patnje bio u Puli i nakon 20 dana sam bio riješen svih bolova i djelomično oslobođen svih pokreta, medjutim ono što nitko nije mogao riješiti jest bila moja blokada noge u kuku odnosno laseguev znak, što znači da sam u hodu vrtio kukom da kompenziram pokret. U trenutku kad sam se odlučio na operaciju ja i nisam imao nekakvih bolova tako da su moji motivi za operaciju bili nemogućnost tih pokreta, nemogućnost šetanja i eventualno pogoršanje stanja kojeg sam se grozio. Otišao odradio to i sada sam novi čovjek :) Dokad? Vidjet ćemo, ja se pridržavam svih uputa koje mi je dao operater.

Moj savjet ti je da za početak obiđeš nekoliko neurokirurga, a jedan od njih bi trebao biti i bilo koji iz Vinogradske ZG tako da dobijš potpuniju sliku.
2 godine tegoba L5/S1. Ekstruzija od 7mm.
Operiran 01/2009 u Vinogradskoj, Zagreb
Do dan danas se osjećam kao da nikad ništa nije bilo.
Igram nogomet i košarku i sve ostale sportove.

Joško

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 176
    • Profil
    • Email
Odg: Molim savjet - ekstruzija L5/S1
« Odgovori #9 : Ožujak 04, 2009, 15:21:18 poslijepodne »
Katarina, da bio sam na operaciji prošlo ljeto i sad sm dobro. Nadam se da ću tako i ostati.
Prethodno sam bio i u Puli na terapijama kod dr Peharca. Bolovi koje sam osjećao kroz nogu su mi uvelike popustili nakon tih terapija. Ali ono što me je i dalje brinulo to je bila pareza stopala, odnosno nemogućnost podizanja na prste, čak i u bazenu. Ja sam se u toj situaciji odlučio na operaciju bojeći da da će mi pareza koju bih dugo vukao više oštetiti živac. Moja procjena je da su terapije kod dr Peharca kvalitetne i korisne, samo kad bi ih prošli u nekoj ranijoj fazi diskus hernije. E tu se mi obični smrtnici razlikujemo od sportaša, odnosno oni već uz prve tegobe s leđima obave kvalitetnu dijagnostiku i provedu kvalitetne terapije, a nama su takve terapije obično zadnji pokušaji da se spasimo od operacije. A tada je često puta već prekasno jer je hernija već povelika ili je čak riječ o ekstruziji...
Koliko sam svatio živite u Rijeci, pa vam ni Pula nije toliko daleko a pregled kod dr Peharca je nekih 300-400 kuna.
Možda vam njegovo mišljenje može pomoći u odluci.
2007. povremena bol u desnom boku
01/2008. dijagnoza: protruzija L5/S1   01-07/2008. širenje boli u desnu nogu
07/2008. mikrodiscektomija u Vinogradskoj   Zadovoljan oporavkom. Bez bolovova.

Katarina A.

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 207
    • Profil
    • Email
Odg: Molim savjet - ekstruzija L5/S1
« Odgovori #10 : Ožujak 04, 2009, 15:33:02 poslijepodne »
Davore i Joško, zahvaljujem vam na brzom odgovoru...iako po prirodi nisam neodlučna mijenjam mišljenje pet puta dnevno zadnjih dana i svaki savjet mi je dobrodošao. Upravo se spremam nazvati Peharca da čujem što će on reći, pa onda slijedi odluka. Znam da bih trebala kontaktirati više stručnjaka ali pojma nemate kako je to kad ste na neki način iz njihove struke i onda ispada da vam niko nije dobar...to me najviše i odbija da krenem po Zagrebu jer da se tamo operiram pa da nešto ne bude kako treba vjerojatno bi mi bilo još teže ovdje...Osim toga, možda sam u krivu, ali nekako ja imam najviše povjerenja, onako ljudski, u Lovransku bolnicu, jer imaju ogromno iskustvo, premda znam da bi vjerojatno bilo bolje da to obavi neurokirurg nego ortoped, iako me tješi to što mi ga svi preporučuju, a i kažu da konkretno moj slučaj nije neki baš ubitačno kompliciran za sam zahvat...
L5/S1 ekstruzija

kokolino

  • Guru
  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 823
    • Profil
Odg: Molim savjet - ekstruzija L5/S1
« Odgovori #11 : Ožujak 04, 2009, 16:33:38 poslijepodne »
Pozdrav Katarina, dobro je da ste nam se priključili, nije dobro što vas je na to natjerao disk-radix problem.U dva navrata sam čitala vaš post jer nisam mogla precizno zaključiti koliko tjedana vam sada traje ova akutizacija ishialgije.Mislim da je to oko 6 tjedana koliko sam mogla isčitati iz vaših rečenica.Gotovo 80% ishialgia prođe spontano nakon 6-9 tjedana, ali ako vam je tako veliki nalaz na MRI a prošli ste 6 tj fizikalne,medikamentnu parenteralnu i per os terapiju (jeste uzimali Decortin 30-40 mgu tbl?) i ništa vam nije dalo značajnog poboljšanja onda je mikroinvazivni zahvat kod iskusnog neurokirurga riješenje.

Katarina A.

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 207
    • Profil
    • Email
Odg: Molim savjet - ekstruzija L5/S1
« Odgovori #12 : Ožujak 04, 2009, 17:09:26 poslijepodne »
Kokolino,
meni je ovaj put počelo lagano u prosincu, ali išla sam na nekakvu masažicu, akupunkturu i struju privatno kao i uvijek kod moje fizioteraputice, triput tjedno pomalo, uz normalan posao i vječito sjedenje uz kompjuter. Tek od 20. siječnja sam otišla na trotjednu terapiju u Lovransku bolnicu i bila sigurna da će sve biti dobro, jer su me prije šest godina baš tamo potpuno izvukli iz slične situacije (tad je ipak bila samo protruzija diska). I prve dane sam lepršala na podvodnoj masaži, bazenu i vježbicama, drugi tjedan malo teže, a treći uz već jači bol u nozi, ali svi su govorili da je to reakcija. Od tableta sam trošila dva voltaren retarda dnevno s kojima se bol gubila i nije izgledalo ništa strašno, s obzirom da nije bilo neuroloških ispada, nogu sam mogla prilično podići, hodati na prstima i petama itd...Onda smo zaključili da je bolje prekinuti terapiju na dva tjedna, staviti pojas da mi olakša sjedenje na poslu i uzimati keltican injekcije za oporavak živca. I to sam prilično dobro podnjela, da bi prije desetak dana bol iznenada postala jača, otišla sam na kontrolu, neurološki nalaz i dalje dobar, ali fizijatruca je rekla da ipak snimimo MRI. Sutradan ujutro sam se poskliznula, napravila jedan nepripremljen pokret uz strahovitu bol u nozi koja nije prestajala i isti dan počela primati injekcije (dexa, volatern i apaurin-ukupno 7), a i otišla na prvu seansu kod kiropraktičara, i sljedećeg jutra već imala utrnulost dva prsta i dijela stopala, a već za dan, dva i većeg dijela stopala. Tih nekoliko dana od bolova nisam oka sklopila, nisam mogla ležati duže od nekoliko minuta, sjedeti ni pet minuta, a hodati tek pomalo kad razradim nogu, ukratko užas jedan. Posljednja dva dana mi je lakše s bolovima, evo danas pola dana tipkam što mi i nije baš najpametnije jer kažu da moram izbjegavati sjedenje, ali bila sam tako željna informacija da sam krenula od ranog jutra...
Oprostite što previše toga pišem ali samo zato što sam nova pa mislim da je sve važno, i jer sam još trenutno u nekakvoj dilemi, kasnije ću se potruditi da toliko ne gnjavim...
L5/S1 ekstruzija

denis 68

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 897
    • Profil
    • Email
Odg: Molim savjet - ekstruzija L5/S1
« Odgovori #13 : Ožujak 04, 2009, 21:23:52 poslijepodne »
Katarina A želim vam dobrodošlicu na forum sa malim zakašnjenjem.Eto pročitao sam vaš post te nemam što puno za reći već su svi rekli svoje mišljenje,jedino što bih vam rekao ako ste bili u Biogradu i primali koktele nemojte više uzimati te koktele jer nisu nikako dobri,ako ste vidjeli da vam to ne pomaže ne preostaje vam ništa drugo nego poslije akutne boli naučiti se živjeti s jednom toleranciojom boli ili se odlučiti na operaciju:Što se tiće Peharca mislim da vam on neće baš pomoći,govorim iz vlastitog ikustva mada je moj problem malo veći od vašeg,što nije rećeno da možda i bude ssuper poslije njegovog tretmanaOsobno mislim da ipak dio koji je puko treba ukloniti te se slažem se sa neurokirurzima.,al isto se slažem i sa fizijatrima ortopedima itd...jer nekima se posreći pa uz terapije i vježbe  zaobiđu operacu.Inače nisam operiran a tegobe imam 6 godinai još ovako funkcioniram al iskreno ako radite teško da će te puno izdržat ,sve ovisi koliki su vam bolovi i koliki prag tolerancije na bolove imate.Meni je najveća muka te pripreme pa naručivanje i zbog tpg bježim od operacije a samog čina se ne bojim,primjer godinama me mučio želudac i neki dan sam skroz puka i u 30 minuta obavio gastroskopiju i kolonoskopiju bio sam tako opušten jer je moja odluka bila konača,tako da sam i sam pregled lakše podnio,te čekam dan kad ču se skupiti dr i reći reži pilaj radi što hočeš jer još mi je samo to ostalo jer sam sve drugo probao te se pokazalo privremeno riješenje.Eto toliko Katarina želim vam puno zdravlja i što manje bolova ;)

bojan

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 692
    • Profil
    • Bojan - zdravstveni status
Odg: Molim savjet - ekstruzija L5/S1
« Odgovori #14 : Ožujak 04, 2009, 21:54:55 poslijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Oprostite što previše toga pišem ali samo zato što sam nova pa mislim da je sve važno, i jer sam još trenutno u nekakvoj dilemi, kasnije ću se potruditi da toliko ne gnjavim...

S moje strane takodjer zelim dobrodoslicu na forum i drago mi je da ste pronasli forum i nove informacije.

I jos samo napomena da ovdje nikada nema previse pisanja o zdravstvenim problemima. Nisu lijepe stvari ali trudimo se pomoci jedni drugima i nista nije previse ili naporno.
Svi smo bili ili smo u slicnim situacijama i kao sto ste rekli razumijemo probleme.
Operacija protruzije L5-S1 1992 u Vinogradskoj

Katarina A.

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 207
    • Profil
    • Email
Odg: Molim savjet - ekstruzija L5/S1
« Odgovori #15 : Ožujak 05, 2009, 03:47:48 prijepodne »
Po satu kada pišem možete vidjeti da je ova noć opet bez sna, a razlog je najvećim djelom kašalj koji mi je nakon dva dana primirja opet aktivirao bolove u nozi, pri svakom naletu vidim sve zvijezde kojih trenutno nema na riječkom kišnom nebu...prethodni dan ohrabrena padom temperature i umanjenih bolova sam provela u velikoj mjeri za kompjuterom i sad plaćam danak...a i ovo je bio prvi dan bez injekcija koje su ipak ublažavale stanje, a nadalje ne znam kako će ići...
Ali, htjela sam vam reći nešto drugo. Jučer sam u pauzama kad nisam preletavala po forumu i internetu razgovarala sa svim mogućim kolegama i liječnicima i već donjela skoro definitivnu odluku o odlasku na operaciju, naročito i nakon vaših savjeta. Međutim, većina mojih najbližih je bila za to kako trebam vidjeti što kaže Peharec pa ako je mišljenja da trebam otići do njega da i to pokušam, više iz razloga da jednog dana imam opravdanje da sam probala i zadnju opciju. Iskreno sam mislila da kad čuje da se radi o ekstruziji diska da se neće gnjaviti s tim, ali ispalo je da je izjavio da BAŠ s ekstruzijama ima bolje uspjehe negoli s protruzijama (?), da radi neku novu američku metodu, a najviše smo ostali zapanjeni njegovim nevjerojatnim optimizmom ... Zaključak je bio da moram doći u Pulu na pregled (što mi kad pomislim na sjedenje u autu izgleda kao nemoguća misija) i da će onda reći plan terapije...Tako da bih do kraja tjedna trebala sanirati gripu, a početkom sljedećeg tjedna u Pulu i onda vidjeti što dalje. Iako moram priznati da sam vrlo skeptična, jednostavno zbog ostalih ne mogu odbiti tu potencijalnu mogućnost jer vidim da su svi euforični kako bih mogla proći bez operacije. Mene najviše plaši činjenica da ću tamo provesti ko zna koliko vremena i onda opet biti na samom početku, ili pak da će mi se sve aktivirati za mjesec, dva, i operacija i oporavak će doći u lijepo ljetnje vrijeme, pa umjesto da se rehabilitiram plivajući na plaži ja ću po nekakvim nesnosnim vrućinama ležati kod kuće nakon operacije. Baš me ulovilo crnilo noćas, inače nisam neki mračnjak...
I još jedan problem: 17.03. moram na komisiju za produžetak bolovanja, i sad što bih im trebala reći, da idem Peharcu, mislim da to neće ići, pretpostavljam da tamo moraš imati neki valjan razlog...sjećam se da sam samo jednom prije šest godina u istim mukama bila na famoznoj komisiji i kad su mi rekli da nakon operacije kičme postoje ljudi koji već nakon petnaestak dana počinju raditi pao mi je mrak na oči...Eto, o svemu tome sad moram razmisliti do kraja tjedna a onda put Pule na pregled, a dalje kako bude. A već sam si u glavi bila posložila da je operacija jedino riješenje i da to treba što prije odraditi...
L5/S1 ekstruzija

davor

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 706
    • Profil
    • Email
Odg: Molim savjet - ekstruzija L5/S1
« Odgovori #16 : Ožujak 05, 2009, 07:10:51 prijepodne »
Gle,

Tebi je jedini prikladan scenarij da odeš u Pulu, pa što bude. Što se tiče same operacije, mislm da tu ne treba raditi neku famu. Meni je gro ljudi reklo da se ni u ludilu ne operiram jer "nikad više nisam isti". Ja sam onda pomislio "A kakav sam sad??!!" Evo me sad mjesec dana poslije operacije i velim da živim neki novi, bolji život...I, da, bio sam budala prije dvije godine kad su mi neurokirurzi rekli da se moram operirati, a ja glumio trpitelja.

Uglavnom ako Pula ne uspije, više ništa ne razmišljaj nego pravac stol, što prije to bolje....
2 godine tegoba L5/S1. Ekstruzija od 7mm.
Operiran 01/2009 u Vinogradskoj, Zagreb
Do dan danas se osjećam kao da nikad ništa nije bilo.
Igram nogomet i košarku i sve ostale sportove.

Katarina A.

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 207
    • Profil
    • Email
Odg: Molim savjet - ekstruzija L5/S1
« Odgovori #17 : Ožujak 05, 2009, 07:51:40 prijepodne »
Davore,
Ja da mogu bih sad popila kavu i otišla pravac stol, bolovi su opet prejaki, iako je dva dana izgledalo podnošljivo...sinoć popila samo Brufen, kašljem i napinjem taj živac, vani ludilo od kiše, a još dodajem da inače pušim ko smuk što također nije dobro...
I kako ću ja recimo s ovim bolovima istrpjeti sve one silne torture i vježbe koje sam čitala da se rade kod Peharca? Iako je on doduše nešto sinoć govorio da bi to liječenje bilo polukonzervativno...Ja zasigurno znam da on nije neki šarlatan ali prosto ne mogu vjerovati da može napraviti čudo, i to s ekstruzijom diska...
Ne znam, bojim se da ću samo izgubiti na vremenu i trpjeti bolove još više...mada s obzirom na gripu ne mogu ionako ništa drugo učiniti negoli čekati da prođe...
A to da nisi isti nakon operacije to i meni svi ponavljaju već godinama, a sad kad vide da je gotovo tješe me da ću biti super.
L5/S1 ekstruzija

Kraljeznica.com forum

Odg: Molim savjet - ekstruzija L5/S1
« Odgovori #17 : Ožujak 05, 2009, 07:51:40 prijepodne »

 

Nagradne igre                   Shoppingiranje.com