Autor Tema: Pitanja oko oporavka nakon interlaminektomije  (Posjeta: 10300 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Plajvek

  • Newbie
  • *
  • Postova: 5
    • Profil
Pitanja oko oporavka nakon interlaminektomije
« : Srpanj 12, 2016, 21:47:40 poslijepodne »
Pozdrav ljudi,
za početak imam 25 godina i 16.6.2016. sam imao gore nazvan zahvat na L5S1. Visok sam 188, bio sam težak 115 kg kad su počele tegobe, ali sam bio u dobroj atletskoj spremi što se toga tiče, ali moj način života mi nije pomogao oko današnje tegobe. Sad sam na 95 kg nakon operacije. Prije operacije sam bio na 100. Prvih dva tjedna nakon operacije su bili super, hodao sam sve više i više, vježbao sam vježbe koje su mi dali u bolnici, malo i više nego što sam trebao. Tegobe od prije operacije su nestale, nema bolova u nogama, list i stopalo mi nisu utrnuti kao prije. Sad mi je problem, smatram da sam previše hodao. Upaljen mi je donji dio leđa i gluteusi, povremeno imam grčeve u nogama, osjetim laganu bol u preponama. Mogu reći da sam radi tih spazmova koji se tokom hodanja javljaju i u donjem dijelu leđa podosta nestabilan na nogama. Danas mi je neurokirurg propisao više odmaranja što zadnjih tjedan i pol već i radim. Uglavnom ustajem radi nužde i hranjenja. Problem mi je u tome što sam prijavio ispite ovaj tjedan, te sad mi je kasno za odjaviti ih. Sutra imam jedan pismeni, a ostalo idem samo skupiti ocjene. Čisto me zanima da li je netko imao slične tegobe, danas sam na faks nosio steznik, mogu reći da mi je malo pomogao što se toga tiče. Osobno mogu reći da kratkotrajno toplo hladni tuševi mogu pomoći, mažem upaljeno područje sa voltaren kremom. Problem mi je također sjesti na krevet prije samog ustajanja iz kreveta. Unaprijed hvala, i tko god prolazi kroz slične tegobe, držite se i budite pozitvni.

ladyanita

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 751
  • Žena si !!! Možeš sve....
    • Profil
Odg: Pitanja oko oporavka nakon interlaminektomije
« Odgovori #1 : Srpanj 13, 2016, 07:31:51 prijepodne »
Pozdrav Plajvek( nadam se da sam ime zapamtila) svi mi na forumu koji smo aktivni prolazimo kroz takve ili slične probleme. Moje je mišljene da si ipak prerano počeo sa fizičkim aktivnostima. Ne mislim pri tom na lagane vježbe,ali hodanja je ipak malo previše pogotovo za prva dva do tri tjedna. Ja sam se malo bolje pazila,ali sam svejedno išla u toplice sa upaljenim živcom. Onda pa sam se tamo počela ponašati kao da i nisam bila na operaciji,pogotovo kaj se tiće sjedenja tak da mi sjedenje i dan danas ne odgovara,živac se očito nikad nije smirio mada sam dobila u međuvremenu i ESI blokadu i pulsne terapije.Drugi tjedan idem na novu operaciju,MR ne pokazuje novu herniju,ali je zato korijen živca upaljeni i to jako. Tak da treba otvoriti i vidjeti kaj je za problem.
Moj savjet je odmaraj da se živac pokuša smiriti i što manje sjedenja. Mlad si,ali to je ipak bila operacija kralježnice.
Pozdrav i nadam se da će se sve smiriti.
9.7.2015.Interlaminectomia L5S1
                 Microdiscectomia
Extrusio disc i.v. L5S1
Radikulopatija L5S1
Lumbago s išijasom
Gonartroza/artroza koljena
Lumboischialgia
hiperlordoza,skolioza,početna osteohondroza ,početna artroza.
25.07.2016. Reinterlamionectomia L5S1
                       Adhesiolyisis radicis S1
14.11.2017. Ugradnja SCSa
rujan 2021. Izvađen SCS
29.09. 2021.ALIF L5S1
08.10.2021. Stabilizacija L5S1 rujan
09.2022.emobilizacija aneurizme ACI c6

ljiljana252

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 350
    • Profil
    • Email
Odg: Pitanja oko oporavka nakon interlaminektomije
« Odgovori #2 : Srpanj 13, 2016, 10:39:18 prijepodne »
Slažem se s Anitom,i moja preporuka da ne sjediš dok pišeš ispit na faksu,ako bi se mogao dogovorit s prof.da stojiš dok ga pišeš,ili lagano hodaš oko stola,jer ni stajanje na mjestu nije bajno.dosta teška odluka u vezi faksa :-\
St.post  fract vertebrae L4 aa XI
St post interlaminectomiam L5-S1 dex.
St.post reinterlaminectomia,adhaesiones L5-S1
st.post ESI 2X, et EPIDUROLIZA.
st.post RF (radiofrekventna denervacija od L2/L3-L5/S1-obostrano)
Failed back surgery
Radiculopathija L4L5S1
Spondiloartroza,spondiloza....
Sy,c,cc Radiculopathija C8-Th1
st.post spondylodesisLl5-S1 cum PLIF

Kraljeznica.com forum

Odg: Pitanja oko oporavka nakon interlaminektomije
« Odgovori #2 : Srpanj 13, 2016, 10:39:18 prijepodne »

Plajvek

  • Newbie
  • *
  • Postova: 5
    • Profil
Odg: Pitanja oko oporavka nakon interlaminektomije
« Odgovori #3 : Srpanj 13, 2016, 10:47:58 prijepodne »
da, rijetko kad sjedim što se tog tiče jer mi nikako ne paše, a nadam se da će mi dozvoliti da za katedrom pišem, jednostavno u tome ne vidim problem. mogu se malo više kretat što se toga tiče, ali je više slabost u leđima i nogama što me muči. sa živcem nemam problema, također sjedenje ću izbjegavat što više mogu. znam da je možda malo preoptimistično, čak toliko da je glupavo od mene ići na ispite, ali si ne mogu dozvolit ganjanje 9 ispita na jesen. kao što sam rekao 4 ispita idem samo po ocjene i nebude bilo teško. danas u 15:00 idem napisat kaj znam pa ako prođem prođem

Natali34

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 369
    • Profil
    • Email
Odg: Pitanja oko oporavka nakon interlaminektomije
« Odgovori #4 : Srpanj 13, 2016, 11:40:28 prijepodne »
Sjedenje ti ni ja ne preporucam, ipak si frisko operiran a dugotrajno stajanje je problem za L5-S1 jer se radi jos veci pritisak. Odluka je na tebi ali sretno u svakom slucaju.  :)

ladyanita

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 751
  • Žena si !!! Možeš sve....
    • Profil
Odg: Pitanja oko oporavka nakon interlaminektomije
« Odgovori #5 : Srpanj 13, 2016, 18:50:06 poslijepodne »
Napisao si da su upaljena leđa i gluteus to ti je u prijevodu upaljen živac,kak i meni.
Nadam se da je ispit položen  ;)
9.7.2015.Interlaminectomia L5S1
                 Microdiscectomia
Extrusio disc i.v. L5S1
Radikulopatija L5S1
Lumbago s išijasom
Gonartroza/artroza koljena
Lumboischialgia
hiperlordoza,skolioza,početna osteohondroza ,početna artroza.
25.07.2016. Reinterlamionectomia L5S1
                       Adhesiolyisis radicis S1
14.11.2017. Ugradnja SCSa
rujan 2021. Izvađen SCS
29.09. 2021.ALIF L5S1
08.10.2021. Stabilizacija L5S1 rujan
09.2022.emobilizacija aneurizme ACI c6

Plajvek

  • Newbie
  • *
  • Postova: 5
    • Profil
Odg: Pitanja oko oporavka nakon interlaminektomije
« Odgovori #6 : Srpanj 13, 2016, 19:55:29 poslijepodne »
ispit je profesor iz prve ruke ocjenio prolazno, bol bila kakva bila smatram da je više od slabosti mišića nego upaljenog živca

ladyanita

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 751
  • Žena si !!! Možeš sve....
    • Profil
Odg: Pitanja oko oporavka nakon interlaminektomije
« Odgovori #7 : Srpanj 13, 2016, 20:26:03 poslijepodne »
Super...čestitam  :)
9.7.2015.Interlaminectomia L5S1
                 Microdiscectomia
Extrusio disc i.v. L5S1
Radikulopatija L5S1
Lumbago s išijasom
Gonartroza/artroza koljena
Lumboischialgia
hiperlordoza,skolioza,početna osteohondroza ,početna artroza.
25.07.2016. Reinterlamionectomia L5S1
                       Adhesiolyisis radicis S1
14.11.2017. Ugradnja SCSa
rujan 2021. Izvađen SCS
29.09. 2021.ALIF L5S1
08.10.2021. Stabilizacija L5S1 rujan
09.2022.emobilizacija aneurizme ACI c6

Henrik VIII

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 865
    • Profil
Odg: Pitanja oko oporavka nakon interlaminektomije
« Odgovori #8 : Srpanj 13, 2016, 22:38:56 poslijepodne »
Čestitam na položenom ispitu! Dobrodošao na Forum!
Potpisujem sve što su kolegice u muci ispred mene rekle. Još ti nije prošlo mjesec dana od operacije i radiš iste početničke greške kao i ja.  :P To je razumljivo jer kad su prošli glavni simptomi, čini ti se da je sve OK, ali nije odmah. Treba proći podosta vremena za oporavak. Zahvat je služio tome da oslobodi prostor oko živca da se on može oporaviti od upale, no svi napori i neprilagođene aktivnosti mogu samo dovesti do održavanja upale ili do pogoršanja.
Što se tiče faksa, obrati se prodekanu za studente i zamoli za razumnu prilagodbu kao osoba s invaliditetom, što svakako imaš pravo jer operirati kičmu nije isto što i operirati nokat. Fakultet je po zakonu dužan izaći u susret i prilagoditi svoje aktivnosti tako da možeš položiti ispite prema dinamici koja omogućuje tvoj oporavak. Inače, ako radi 9 ispita ne uspije operacija, onda samo može biti veća koma.
BMI ti je još previsok, dakle trebaš smanjiti težinu i to za 10 kg. Idealno bi bilo oko 85 kg, bez obzira na to imaš li mišiće umjesto sala. Salo je "flufasto" pa je čovjek deblji, mišići su OK, ali je problem što su i teži i težina radi pritisak upravo na L5S1. Meni je razlika između 80 i 70 kg, bila ogromna što se tiče bolova.
St. post spondylodilesis, Th10-Th11-Th12-L1-L2-L3-L4, 27.03.2019.
St. post vertebrosynthesis transpedicularis Th11-Th12-L1-L2 sec Expidium, Stabilization (10.5.2016.)
Scoliosis THL
Radiculopathia C6C7 bill, C8Th1 dec, L3L4 i L5S1 bill
Hemangioma Th8
Sy CC et CB
Sy thoracale
Sy LS chr


i još nešto?

Da, uznapredovala osteoporoza, osteohondroza, blaga protruzija diska u L3/L4 i suženje prostora u oba kuka sa početnom sklerozom te Hashimotova bolest. Jupi! :)

Natali34

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 369
    • Profil
    • Email
Odg: Pitanja oko oporavka nakon interlaminektomije
« Odgovori #9 : Srpanj 13, 2016, 23:19:47 poslijepodne »
Cestitam na polozenom ispitu  :) I u svakom slucaju potpisujem Henrikov post I trazi da ti izadju u susret.

Plajvek

  • Newbie
  • *
  • Postova: 5
    • Profil
Odg: Pitanja oko oporavka nakon interlaminektomije
« Odgovori #10 : Srpanj 15, 2016, 16:17:37 poslijepodne »
Evo ekipa, između ostalog bio sam kod svog neurokirurga. Operirao me doktor Chudy kojeg bi preporučio svakome. Bolovi očito jesu mišićni jer se ublaže podosta kad se odmorim. Sve ispite koje sam prijavio sam položio, a sada dupe u krevet do 27.7. i na lijep plaćen godišnji od strane HZZO-a. Malo se moram šalit. Što se tiče mog bmi-a, dovest ću ga u red čim budem mogao. Smatram da je čak uvijek bio u redu, BMI realno ne gorovi ništa o čovjekovoj spremi. Sa 115 kila sam bio osoba u zbilja jako dobroj formi, a sad ću morat nažalost biti tu negdje oko 95. Volio sam se više sa 115, to želim reći. Prednost svega je u tome, nakon ove zime budem imao pločice, makar ih nikad nisam htio :D. Nadam se da ostali treniraju barem yogu da održe mišiće "corea" u dobroj formi. Samo budite pozitivni mentalno i sve će biti u redu.

Natali34

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 369
    • Profil
    • Email
Odg: Pitanja oko oporavka nakon interlaminektomije
« Odgovori #11 : Srpanj 15, 2016, 17:10:49 poslijepodne »
Bok Plajvek  :). Cestitam na polozenim ispitima I samo tako nastavi. Cula sam za neurokirurga Chudy- a da je dobar. Samo pazi na sebe I svoje pokrete jer tri mjeseca treba da se napravi stabilan oziljak diska. Polako I u toplicama jer se tam najcesce ljudi opuste i udre po starom... To ti govorim iz iskustva... Daj sebi I tijelu vremena da se oporavi.... Yoga ti je za nas operirane zabranjena jer su prevelike rotacije I savijanja ledja. Meni je moj neurokirurg preporucio pilates, a sada je to trenutno na standby-u do daljnjega....

ladyanita

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 751
  • Žena si !!! Možeš sve....
    • Profil
Odg: Pitanja oko oporavka nakon interlaminektomije
« Odgovori #12 : Srpanj 15, 2016, 17:53:27 poslijepodne »
Evo ja se moram pohvaliti da sam skinula 7 kg i LOM mi čestitala. Nakon operacije sam napapala 9 kg i nikako skinuti. Tek sad kad sam počela s nadoknađivanjem željeza,prestala sam imati želje za slatkim. Tak da čokoladu nisam jela sigurno mjesec dana. Znači u mjesec i pol je otišlo 7 kg. Još samo dvije kile i ista ko i lani prije operacije. Ali to je sad do srijede nemoguća misija. Samo sad da se ne desi opet nekakvo sranje nakon operacije...mirovanje i to. Obećajem da ću se truditi kaj se tiće težine :P

I jedva čekam godišnji na teret Hzzo-a....to je odmor za živce. Malo nekud sam i na miru otići,pogotovo mi kojima su djeca na praznicima pa im je jako jako dosadno,pa samo zezaju i zezaju ;) baš sam bezobrazna
« Zadnja izmjena: Srpanj 15, 2016, 17:56:37 poslijepodne ladyanita »
9.7.2015.Interlaminectomia L5S1
                 Microdiscectomia
Extrusio disc i.v. L5S1
Radikulopatija L5S1
Lumbago s išijasom
Gonartroza/artroza koljena
Lumboischialgia
hiperlordoza,skolioza,početna osteohondroza ,početna artroza.
25.07.2016. Reinterlamionectomia L5S1
                       Adhesiolyisis radicis S1
14.11.2017. Ugradnja SCSa
rujan 2021. Izvađen SCS
29.09. 2021.ALIF L5S1
08.10.2021. Stabilizacija L5S1 rujan
09.2022.emobilizacija aneurizme ACI c6

Kraljeznica.com forum

Odg: Pitanja oko oporavka nakon interlaminektomije
« Odgovori #12 : Srpanj 15, 2016, 17:53:27 poslijepodne »

 

Nagradne igre                   Shoppingiranje.com