Autor Tema: Potreban savjet  (Posjeta: 35451 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

plavooki

  • Full Member
  • ***
  • Postova: 75
    • MSN Messenger - zlaja_ha@hotmail.com
    • Profil
    • Email
Potreban savjet
« : Studeni 15, 2008, 00:21:03 prijepodne »
Evo sjeo sam i natjerao da otipkam istoriju moga zivota u zadnje dvije godine.

-   01.11.2006. godine  povreda u saobračajnom udesu i dg su: Contusio capitis, Distensio mm colli, Contusio thoracis et sterni i propisano nositi philadelphija collar;
-   12.11.2006 - Dijadgnosticirana fractura verterbrae th IX;
-   15.12.2006 - prvi pregled neurologa koji je primjetio življe reflekse naročito na donjim ekstremitetima i preporučio dalje pretrage;
-   18.12.2006 - propisan trouporišni korzet;
-   24.01 2007 - nošenje korzeta po potrebi i indicinran fizikalni tretman( nalaz ortopeda);
-   30.01.2007- 06.03.2007- Fizikalna terapija
-   12.03.2007 - Nalaz nurologa: Sy cervicale et cervicobrachiale, paraparesis in obs
-   14.03.2007 - rađen EMG: teža do teška denervacija miotoma C4-C8 uz znake distalne polineuropatije blaže do srednje teškog stepena izraženosti;
-   10.04.2007- rađen MRI cervikalne kičme sa cervikotorakalnim prelazom: dorzomedijalna hernija diska nivoa C5-C6;
-   20.03.-21.04 2007 - kontrole neurologa sa istom dijagnozom;
-   09.07.2007 - MR torakalne kičme: Protruzija Th12-L1 iv diska sa blagom kmpromitacijom duralne vreče bez značajnog suženja spinalnog kanala, Anularno bubrenje Th 6-7, Th 7-8, Th 8-9 bez značajnih kompresivnih efekata;
-   28.08.2007 - kontrola neurologa: tegobe još uvijek iste;
-   30.08.2007 - EMG analiza: Nađeni neurofiziološki parametri idu u prilog teže hronične posttraumatske denervacije miotoma C4 - C8, L4, L5, S1 obostrano distalno nešto više desno;
-   06.09.2007 - kontrola ortopeda koji je potvrdio prethodne dijagnoze;
-   12.12.2007 - Nalaz neurologa: na već postojeće dijagnoze jos jedna Quadriparesis pp paraparesis spastica posttraumatica;
-   21.04 2008 - nalaz neurohirurga: MRI cervikalne, torakalne i L/S kičme pokazuje multiple degenerativne promjene kičme se Schmorlovim hernijama i diskopatijama po tipu bulginga diska, potrebno uraditit MRI kraniuma;
-   25.04.2008 - MRI kraniuma uredan;
-   07.05.2008 - kontrola kod neurologa
-   19.05.18.06.2008 - fizikalna terapija koja je prekinuta zbog otkazivanja lijeve noge i preporučena kontrola neurologa;
-   04.07.2008 - kontrola kod neurologa;
-   25.07.2008 MRI L/S kuičme: Th 12 -L1 vidjiva manja hernija koja pravi neznatnu kompresiju na duralnu vreču, u nivou iv prostora L4- L% vidljiva je lučna napetost diska  po tipubaldjinga koja ne pravi kompresiju na ogranke kaude ekvine;
-   22.08.2008 - kontrola neurologa: na već postojeće dijagnoze dodat i Sy. compresivum;
-   22.09.2008 - 03.11.2008 - ležao na neurološkoj klinici gdje je novi MRI kraniuma pokazao 3 promjene moguće vaskularnog tipa ali nisu isključene ni druge mogućnosti, i uz druge pretrage ostalim dijagnozama dodata i sclerosis multiplex ( RR forma).

MEDJUTIM, uvijek postoji ali - niko nikada nije posveti dovoljno paznje mojim bolovima, problemima sa hodom, nikada jos niko nije
detaljno ocitao sve moje snimke. nedavno sam ih sam uzeo i uporedjivao sa snimkama na internetu 8kraljeznice kakav bi trebala biti i kraljeznice sa promjenama tipa diskus hernija).

Sada radim na tome da dobijem termin za pregled kod dr. Stancica (cuo sam da je on specijalista za povrede kicme nastala uslijed udesa), mada znam da mi je i nophodan pregled dobrog neurologa da razluci koje tegobe imam od kicme a koje od MS-a)

Molim neurokirurga i kolikolinu, i sve vas za misljenje, savjete....
jer moj zivt se u posljednje dvije godine sasvim promijenio - prije sam se aktivno bavio sportom, bio jak a sada ... :( :(

Unaprijed se svima zahvaljujem na pomoci!
Nada postoji...

kokolino

  • Guru
  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 823
    • Profil
Odg: Potreban savjet
« Odgovori #1 : Studeni 15, 2008, 21:04:01 poslijepodne »
Plavooki dobro nam došao. Puno toga si ti ovdje napisao a ipak je dosta stvari nepovezano, nelogično i nepotpuno.Reci kakvi su ti motorički ispadi s obzirom na spominješ oduzimanje noge. Imaš li kakve bolove, ofgraničenu pokretljivost, ispade osjeta, smetnje ravnoteže..MRI glave 08 opisuješ nekakve vaskul promjene a za MS je ipak karakteristična demijelinizacija. Iz svih onih MRI C,LS i Th kralj ne vidi se sa sigurnošću supstrata za operacijsko liječenje već za konzervativno ali o tom će ti ipak više reči neurokirurg i traumatolozi. Mislim da rehabilitacija i to stacionarna u nekom spinalnom centru, ne znam gdje živiš, da li si u RH ili negdje vani bi ti najviše mogla koristiti.Sve te dijagnoze ništa ne znače ako postigneš dobru kvalitetu života. Nisi nam puno napisao o tome osim da seviše ne baviš sportom.

plavooki

  • Full Member
  • ***
  • Postova: 75
    • MSN Messenger - zlaja_ha@hotmail.com
    • Profil
    • Email
Odg: Potreban savjet
« Odgovori #2 : Studeni 16, 2008, 02:41:00 prijepodne »
Hvala na dobrodošlici.
ovo su samo istorijski podatci sa mojih pregleda, a ispadi sa nogom ili bolje rečeno sa mojim ekstremitetima su različiti. Često mi otkazuju noge nekad lijeva (češče),a nekad desna. Nešto rijeđe mi otkazuju ruke, a nerijetko i sva četiri ekstremiteta, naročito ako napravim neki pokret kao što su torzioni pokreti vrata i leđa, nekad samo protezanje nakon što se probudim, a i samo trajanje istih je različito. Nekad mi se ekstremiteti bilo jedan bilo svi oduzmu na samo par minuta, a nekad i se oduzmu (Tu mislim iste neosjačem, nemogu ih kontrolirati niti pomjerati), i na par sati. Spazam mišića se nije bitno smanjio iako uzimam spazmolitike kao što je Lioresal i još uz njega i apaurin 2 puta na dan. Što se tiče nalaza navedenih u prvom postu nedavno sam počeo sumnjati u njihovo ispravno očitanje. Pošto i sam posjedujem ne  malo medicinsko znanje a znam čitati i većinu radioloških snimaka primjetio sam da mi niko nije očitao neispravan položaj 3 vratnog kralješka, a da problem bude veći isti se vidi na RTG snimcima koji su snimljeni u stojećem stavu ali na magnetu kad kao pacijent ležim taj položaj je ispravan. Još sam primjetio da mi nisu očitane hernije između C3 i C4, C4 i C5 koje su znatno izraženije od one koja je opisana.
Osim navedenih nije opisan čitav niz Schmorlovih hernija koje se mogu vidjeti na snimcima i ima ih veći broj od C1 dole do S2 kralješka. Neznam da li su to obični previdi zbog količine posla koju radiolozi imaju ili je nešto drugo posrijedi. Možda nisam dovoljno kompetentan ali kao neko ko od prvog dana nakon nesreće trpi jake bolove i kome se stanje pogoršava iz dana u dan mogu izraziti svoje sumnje u to da su moje nalaze radiolozi očitavali kako treba iz samo njima poznatih razloga.
I ne nisam se prestao baviti sportom i vježbe koje su mi preporučili fizijatri a koje redovno obavljam uz redovne šetnje od par kilometara bez obzira na bolove i mogučnost djelimičnog ili potpunog oduzimanja ekstremiteta mogu se ipak smatrati nekom vrstom rekreacije. Nisam od onih koji žale sebe nego od onih koji se ne daju inače bih prema stanju mojih  nogu i neurološkim nalazima dok je još MRI glave bio uredan trebao biti u kolicima.
 Znam da se to ne slaže sa nalazima koji su napisani ali i to mi daje pravo da sumnjam u njihovo očitanje kao i povišen nivo albumina u likvoru kod lumbalne punkcije, a koji je karakterističan za povrede moždine a nikako za MS. Zbog toga se i raspitujem o lječnicima u Zagrebu jer mislim da su ovi naši u BiH zakazali kad sam ja u pitanju.
Još jednom hvala i možda sam sada upotpunio sliku.

Nada postoji...

Kraljeznica.com forum

Odg: Potreban savjet
« Odgovori #2 : Studeni 16, 2008, 02:41:00 prijepodne »

Neurokirurg

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 330
    • Profil
Odg: Potreban savjet
« Odgovori #3 : Studeni 16, 2008, 12:18:27 poslijepodne »
Tko je i temeljem čega dijagnosticirao MS? Da li na mRI imaš promjene karakteristične za MS? Opiši svoje bolove, kada se javljaju, gdje kada se pojačavaju i smirivaju....

plavooki

  • Full Member
  • ***
  • Postova: 75
    • MSN Messenger - zlaja_ha@hotmail.com
    • Profil
    • Email
Odg: Potreban savjet
« Odgovori #4 : Studeni 16, 2008, 13:29:02 poslijepodne »
Iskreno prvo ću odgovoriti vezano za svoje bolove. Stalno su prisutni i dok pijem propisane lijekove uglavnom su pod kontrolom i mogao bih ih klasificirati kao umjerene. Bol je obično najjača u predjelu vrata i između skapula otprilike u visini frakturiranog kralješka, za koji su mi rekli da je i deformisan i da su pršljenovi oko istog takodjer deformisani i njihovi diskovi ali nisu to napisali izuzev vezano za diskove iznad preloma.
Bez obzira na analgetike i šta sve mi nije propisano povremeno moram zvati hitnu pomoć da mi daju inekcije ili poiti u kapima bar 100 mg tramadola na sve ono prije toga. A u slučaju da se ne pridržavam propisanih lijekova bol napreduje i zakašnjelo uzimanje lijekova ga čak i ne smiruje tad zovnem hitnu i injekciona terapija mi smiri bolove za neka 2 sata a onda se moram početi pridržavati propisanog. osim navedenog povemeno mi se javljaju bolni spazmi koje karakterišu trzaji kompletnog tijela i osječam se kao da sam na elektrošokovima. oni se javljaju kao pratilac jakih bolova u predjelima koje sam već naveo ali ne saki put nego samo onda kad bol postepeno se povečava.
a sad MS dijagnostika:
Kod MRI mozga vidljive promjene dvije paraventrikularno sa desne strane i jedna sa lijeve ne veće od 1 mm dif. dg. najvjerovatnije vaskularne etiologije ali se nemože isključiti i druga etiologija;
Evocirani potencijali kažu da su nađeni poneki neurofiziološki parametri čija latenca prelazi normalno vrijeme pa se nlaz može smatrati graničnim;
Nalaz likvora: glukoza-3.7; proteini-0.3; Lkc-0; hloridi 123; Erc- nešto svježih; prealbumini-0.6; Albumini-0.66; A/G-1.94; a1 gobullini-0.02; a2 globulini-0.06; Beta globulini-0.11; gama globulini-0.09, IgG-29.8;
Primjetan pozicioni nistagmu u svim položajima u lijevo.
Nisam siguran u svu tu dijagnozu iz više razloga ali navešču samo to da nijedan parametara važnih za dijagnozu MS-a u likvoru nije ni blizu granice a i to da mi nakon pulsne teaparpije jedino oko više nema primjetan nistagmus a ostale stvarisu se zadržale
otpušten sam kao oporavljen iz bolnice a na kraju nalaza se kaže da " za sada nije evidentirano ni značajnijih promjena u neurološkom nalazu".
Prihvatio sam i tu dijagnozu iako postoje sumnje ali bolje je na vrijeme reagovati nego čekati kao što to već dvije godine rade sa mojom kičmom.
Jedan neurokirurg mi je rekao da mi je kičma jako deformisana i da izgleda bar 15-20 godina starije nego što sam ja li da on misli da sa operacijama nebi ništa popravio.
opet sam opširan ali šta ću više nemogu pustiti da neko drugi odlučuje u moje ime naročito kad sam i sam  pregledao svoju kičmu.
Iči ču i u Zagreb i u dubrovnik i  gdje god treba da mi napokon neko kaže šta mi je raditi. živjeti svaki dan u bolovima nije baš kvalitetan život, ali vježbe u određenom stupnju pomažu.
Nada postoji...

Mile50

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 221
    • Profil
    • Email
Odg: Potreban savjet
« Odgovori #5 : Studeni 16, 2008, 13:57:57 poslijepodne »
Da li su ti rađeni vidni evocirani potencijali? Ako ti  kod VEP-a latencija P100 vala kreće od 115 ms na dalje, a visina amplitude u granicama, nalaz postaje suspektan na demijelinizaciju. Evocirani potencijali su vrlo kvalitetna, neinvazivna metoda u ranoj dijagnostici MS (naročito vidni, pa onda slušni i somatosenzorni).

plavooki

  • Full Member
  • ***
  • Postova: 75
    • MSN Messenger - zlaja_ha@hotmail.com
    • Profil
    • Email
Odg: Potreban savjet
« Odgovori #6 : Studeni 16, 2008, 15:04:43 poslijepodne »
rađeni su EP i to je ono što su meni rekli kako se zove. Nisu mi uopće  govorili o tome kolika je dužina vala ili bilo šta drugo sem da je kompletan nalaz graničan ( šta god mu to značilo )
Nada postoji...

plavooki

  • Full Member
  • ***
  • Postova: 75
    • MSN Messenger - zlaja_ha@hotmail.com
    • Profil
    • Email
Odg: Potreban savjet
« Odgovori #7 : Studeni 19, 2008, 15:00:05 poslijepodne »
Danas sam radio novi MRI torakalne kralježnice čiji ću zaključak citirati:

" Nalaz kod MR TH kičme ukazuje na stanja nakon kompresivne frakture TH-9 kralješka, protruziju diska Th8-Th9 i protruziju diska Th9-Th10, mjestimične schmorlove hernije i degenerativne promjene pojedinih i.v diskusa. Trup Th9 kralješka je niže visine. "

 Smijem biti iskren i reći da mi stanje i ne ide baš na bolje.
Ono za kompresivnu frakturu je doktor sam primjetio bez da je mene išta pitao.

A znate šta sam ja odlučio eto me vama u Zagreb pa da pravimo žur.
Ko je za??????
Nada postoji...

plavooki

  • Full Member
  • ***
  • Postova: 75
    • MSN Messenger - zlaja_ha@hotmail.com
    • Profil
    • Email
Odg: Potreban savjet
« Odgovori #8 : Studeni 28, 2008, 01:49:49 prijepodne »
 :) Danas sam malo bolje raspoložen. Naime tim od dva strana i dva hrvatska liječnika ( neurolog, radiolog i dva neurohirurga) su mi dali  još jednu dijagnozu.
Naime potvrdili su spastičku Quadri(tetra)parezu, ali su našli i neke stvari koje do sada nisu očitane:
- od samog počeka tj od snimanja odmah nakon saobraćajke se može primjetiti kontuzija medule spinalis cervicalis
- a na kasnijim snimcima se verificirala kao ožiljak.
Nisam siguran kako je nisu idjeli stručnjaci u BiH ili su se oni ipak malo više koncentrirali na sam stub kralježnice, a kasnije zajedno sa neurolozima na MS.

Ovi doktori su bili apsolutno sigurni da je riječ o kontuziji i ožiljku (koji će na moju žalost ostaviti trajne posljedice), a ne o plakovima kod MS-a zbog razlike u denzitetu mesule spinalis kod takvih slučajeva.

Moram biti iskren volio bih da su bile hernije njih bih mogao riješiti, ali sad bar znam dijagnozu koja je izazvala tettraparezu,i moje nevolje još prije pojave MS-a

Volio bih čuti vaše mišljenje o svemu ovome
Nada postoji...

plavooki

  • Full Member
  • ***
  • Postova: 75
    • MSN Messenger - zlaja_ha@hotmail.com
    • Profil
    • Email
Odg: Potreban savjet
« Odgovori #9 : Studeni 28, 2008, 15:38:20 poslijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Plavooki dobro nam došao. Puno toga si ti ovdje napisao a ipak je dosta stvari nepovezano, nelogično i nepotpuno.Reci kakvi su ti motorički ispadi s obzirom na spominješ oduzimanje noge. Imaš li kakve bolove, ofgraničenu pokretljivost, ispade osjeta, smetnje ravnoteže..MRI glave 08 opisuješ nekakve vaskul promjene a za MS je ipak karakteristična demijelinizacija. Iz svih onih MRI C,LS i Th kralj ne vidi se sa sigurnošću supstrata za operacijsko liječenje već za konzervativno ali o tom će ti ipak više reči neurokirurg i traumatolozi. Mislim da rehabilitacija i to stacionarna u nekom spinalnom centru, ne znam gdje živiš, da li si u RH ili negdje vani bi ti najviše mogla koristiti.Sve te dijagnoze ništa ne znače ako postigneš dobru kvalitetu života. Nisi nam puno napisao o tome osim da seviše ne baviš sportom.
Moram priznati da si vezano za moje dalje liječenje imala apsolutno pravo jer danas sam opet posjetio jednog neurohirurga i on mi je nakon duzeg gledanja mojih snimaka potvrdio jucerasnju dijagnozu.
Nisam siguran koliko ona pojasnjava moje stanje meni se cini prilicno ali bih volio cuti o tome tvoje i neurovo misljenje jer Vas oboje jako cijenim.
I naravno volio bih znati sta dalje jer mi je i MS potvrdjena ali se prema nalazima pocela razvijati iza maja ove godine i sa ovom novom dijagnozom je ( bar tako kazu strucnjaci) izgubila u ovom trenutku uticaj na moju tetraparezu.
Iako je tako znam da moram biti oprezan i volio bih cuti Vase savjete.
Nada postoji...

kokolino

  • Guru
  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 823
    • Profil
Odg: Potreban savjet
« Odgovori #10 : Studeni 28, 2008, 16:46:06 poslijepodne »
Za početak stacionarna rehabilitacija u Varaždinske Toplice.Što dulje to bolje. Potom odlučiti da li je stanje odraz više kontuzije ili ev MS kako bi se daljnje liječenje utvrdilo. Stacionarna rehabilitacija nadalje jednom godišnje u centrima specijaliziranim za spin ozljede (u našoj regiji Varaždinske Tpl, a ko ima novaca u Italiji,Španjolskoj, Izraelu, Švedskoj, Vel.Britaniji,USA....), ambulantno u Poliklinikama stručni, educirani terapeuti koji će primjeniti više tehnika neuroplastičnosti...U  svakom slučaju drži se dobrog neurologa i vrši povremene kliničke i MRI kontrole.

plavooki

  • Full Member
  • ***
  • Postova: 75
    • MSN Messenger - zlaja_ha@hotmail.com
    • Profil
    • Email
Odg: Potreban savjet
« Odgovori #11 : Studeni 28, 2008, 18:07:35 poslijepodne »
Kokolino hvala ti puno na detaljnom odgovoru.
Definitivno cu te poslusati i potraziti jedan takav centar sa dobrim terapeutima i kod nas u BiH.
mozda jednom dodjem i do tebe na pregled ako mi ovi sto ovdje rade ne pokazu se sa najboljim rjesenjima.
Nada postoji...

kokolino

  • Guru
  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 823
    • Profil
Odg: Potreban savjet
« Odgovori #12 : Studeni 28, 2008, 20:21:45 poslijepodne »
Vjerujem da ćeš i gore kod vas pronać tim koji se bavi neurorehabilitacijom i spinalnim ozljedama.Sretno.

plavooki

  • Full Member
  • ***
  • Postova: 75
    • MSN Messenger - zlaja_ha@hotmail.com
    • Profil
    • Email
Odg: Potreban savjet
« Odgovori #13 : Studeni 28, 2008, 20:35:59 poslijepodne »
Uh trebalo bi ali sve ovo sto mi se dešavalo u zadnje 2 godine mi je poljulalo povjerenje u neke liječnike. Srećom u ambulanti fizikalne medicine koja pripada nasšem kliničkom centru je doktorica koja me je nakon nezgode podigla na noge i njoj vjerujem malo više nego ostalima.
Hvala ti puno na svim savjetima
Nada postoji...

Jopan

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 388
    • Profil
    • Email
Odg: Potreban savjet
« Odgovori #14 : Studeni 29, 2008, 15:27:37 poslijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Da li su ti rađeni vidni evocirani potencijali? Ako ti  kod VEP-a latencija P100 vala kreće od 115 ms na dalje, a visina amplitude u granicama, nalaz postaje suspektan na demijelinizaciju. Evocirani potencijali su vrlo kvalitetna, neinvazivna metoda u ranoj dijagnostici MS (naročito vidni, pa onda slušni i somatosenzorni).

Mile50 jesi li ti neki medicinski djelatnik?
Svi problemi sa kralježnicom leže u -atlasu C1, prvi vratni kralježak.
Ne dozvolite da vam liječnici (bezuspješno) liječe posljedicu a ne uzrok. Uzrok je u pomjerenom prvom kralješku (atlasu).

Mile50

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 221
    • Profil
    • Email
Odg: Potreban savjet
« Odgovori #15 : Studeni 29, 2008, 16:32:45 poslijepodne »
Mile50 jesi li ti neki medicinski djelatnik?
Da, viši fizioterapeut u inv. mirovini. 31 godina staža,prvih 14 na Odjelu intenzivne njege Neurološke klinike, 17 u Neurofiziološkom laboratoriju.

plavooki

  • Full Member
  • ***
  • Postova: 75
    • MSN Messenger - zlaja_ha@hotmail.com
    • Profil
    • Email
Odg: Potreban savjet
« Odgovori #16 : Studeni 29, 2008, 21:27:25 poslijepodne »
A Mile jel kod vas bas kazu pacijentima sve te podatke ili kazu kao meni zbog dvije granične amplitude nalaz EP je graničan i da li je VEP kad gledam u onu crvenu tačkicu sa promjenjivim šahovskim poljem? jer su mi radili to i sa zvukom jedan dio
Nada postoji...

Mile50

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 221
    • Profil
    • Email
Odg: Potreban savjet
« Odgovori #17 : Studeni 30, 2008, 14:01:44 poslijepodne »
A Mile jel kod vas bas kazu pacijentima sve te podatke ili kazu kao meni zbog dvije granične amplitude nalaz EP je graničan i da li je VEP kad gledam u onu crvenu tačkicu sa promjenjivim šahovskim poljem? jer su mi radili to i sa zvukom jedan dio                                                                                                                                                                                                    Na našim nalazima piše da li je P100 val urednih ili produženih latencija. Da, VEP je kad pacijent gleda u crvenu točkicu, a vidni put stimulira se šahovskim poljem, cijelim i polpoljima.

Kraljeznica.com forum

Odg: Potreban savjet
« Odgovori #17 : Studeni 30, 2008, 14:01:44 poslijepodne »

 

Nagradne igre                   Shoppingiranje.com