Autor Tema: Protuzija L4-L5, L5-S1 -pitanja  (Posjeta: 11783 )

0 Članova i 52 Gostiju pregledava ovu temu.

Ice

  • Newbie
  • *
  • Postova: 14
    • Profil
Protuzija L4-L5, L5-S1 -pitanja
« : Srpanj 09, 2010, 17:04:37 poslijepodne »
Pozdrav svima

Prije cca 3 godine su počeli moji problemi ( imam 24 godine). Sve je počelo nakon podizanja/nošenja dosta teškog tereta sa drugog kata zgrade, i prilikom nošenja ja sam bil sa gornje strane te sam bil dosta prignut/savijen u leđima prilikom toga)   

Prvo sam samo imao bolove „tu i tamo“ u leđima koji bi došli i prošli, rekli su mi da se radi o išijasu pa sam poslan na terapije ( ultrazvuk  + medicinska gimnastika),  poboljšanja nakon toga baš i nije bilo ali kak mi je počeo fakultet/predavanja  nisam opet nastavil sa terapijama nego je to čekalo do ljeta kad sam opet krenul na terapije ( iste ko gore navedene).  Nakon toga se je situacija popravila ali izgleda da je to bilo privremeno  jer mi se prilikom nogometa ili košarke počela javljati bol  u desnoj nozi, kod košarke prilikom skoka a u nogometu svaki put kad bi  lupil loptu.  Ta bol je bila popraćena određenim „refleksom“ koji mi je nogu automatski htio „skvrčiti“.   
Bol nije bila uvijek prisutna nego se je javljala „tu i tamo“ .   Prije otprilike  5-6 mjeseci su mi počeli malo ozbiljniji problemi: bol u desnoj nozi prilikom hodanja ( osjećaj ko da mi  neko „zateže“ živce“ – bol se je spuštala iz donjeg dijela leđa  kroz nogu u zadnja dva prsta na stopalu), osjećaj da mi stopalo trne dok sjedim. 

Prije 2-3 tjedna sam napokon došel pravoj doktorici u ruke :)  koja  me je  poslala na MR te dala malo „jače“ terapije.   Da ne piskaram više evo dolje  detaljnije o dijagnozi.

Citat:
Pokretan. Nalazi se blaga antalgička skolioza us asimetričan položaj zdjelice. Pvm lumb.  lagano napeta, kralj. Bezbolna na sukusiju, kretnje kralj. su term. limitirane i bolne. Hod na prstima uredan, na peti desno otežan. Lasegue je pozizivan desno kod 45 st. RPT uredni, RAT desno ugašen. GMS stopala održana.

Sa nalaza MR-a
Citat:
Kod MR  L-S  kralješnice na učinjenim transverzalnim i sagitanlim presjecima primjenom različitih tehnikama snimanja trupovi kralješaka primjerene su visine.
Gornja pokrovna ploha trupa L1 u ventralnom dijelu je iregularnih kontura – dublja Schmorlova hernija.
U razini L4-L5 dorzomedijalna protuzija diska sa širenjem desno uz kompresiju desnog korijena i duralne vreće.
U razini L5-S1 dorzomedijalna protuzija sa širenjem desno uz kompresiju korijena.
Konus medularis vidljiv u razini L1 kralješaka.
Ne nalazi se znakova intra ili ekstraduralnog tumora.

Nalaz sa EMNG-a

Citat:
U ispitivanim mišićima nogu za vrijeme relaksacije el. tišina. Blaga kronična aksonalna lezija perifernih motoneurona bilježi se u m. exten. dig. brev. m. peron. long.  i   m. gastroc. cap. me. desno. Neurografska analiza je uredna. U mišiću stopala desno F val  izrazito sporadična javljanja, u listu desno sek. ref. val je niže amplitude,  F karakteristika.
EMNG-ski nalaz nogu upućuje na blagu kroničnu radikularnu leziju L5,S1 desno.



Trenutno sam na fizikalnim terapijama u Kr. Toplicama.  15X hidrokineziterapija, podvodna ekstenzija, hidromasaža, med. Gimnastika, galvanizacija, TENS, laser. 
Nakon 5 obavljenih terapija mogu priznati da mi je lakše stajati i hodat tj. nemam više nekakav pritisak u leđima i  ne prebacujem/visim na lijevu stranu nego mogu normalno ravno stajati. Isto tak mogu i malo duže hodati bez  potrebe da si sjednem.   Nažalost bolovi mi se i dalje javljaju prilikom ležanja i to duž desne noge ( kad ležim na trbuhu na  terapijama npr. ), isto tak  i dalje mi se javlja bol prilikom hodanja/sjedenja, nije tak jako ko prije ali je ipak tu. 
Doktorica mi je preporučila da nastavim sa terapijama i da se u međuvremenu posavjetujem s neurokirurgom tak da po završenim terapijama imam svu dokumentaciju ak je moguće ( mišljenje neurokirurga, EMNG, MR itd )


E sad  par pitanja :)
Kolko sam uspel po forumu kroz postove saznati za tu moju situaciju postoji laserska dekompresija diska?    Nisam baš fan dugotrajnog ležanja u bolnici pa mi je drago videti da nakon iste mogu već isti ili drugi dan doma. 
U koju bolnicu i kod kojeg neurokirurga bi mi preporučili da se naručim za pregled te koliko se otprilike čeka na pregled.

Usput me zanima dali postoji mogućnost da se nakon operacije opet vratim nogometu i košarki ?  Kak god kaj studiram informatiku i po struci budem informatičar pa mi je i sjedenje u opisu studija/posla ipak me deprimira to kaj  nisam u mogućnosti  prejti se  van malo rastrčati i rekreirati a da ne spominjem kile koje sam skupil trenutnom neaktivnošću :(  ( prije nego su ovi problemi nastupili bil sam skoro svaki dan na igralištu barem 3-4 sata :( )  Ima možda tu koga  koji je imal istu dijagnozu pa da je to uspio  riješiti i vratiti se normalnom/aktivnom  životu ?
Inače mi je kod EMNG pregleda rečeno da ili ču se naučiti sa tim živjeti ili ću ići „pod nož“, a opet da ni operacija ne čini čuda.  :(

Unaprijed hvala na odgovorima i bilo kakvom dodatnom savjetu.

P.S.
Ispričavam se ako sam temu stavio u krivi dio foruma.

« Zadnja izmjena: Srpanj 09, 2010, 17:06:24 poslijepodne Ice »

fireman

  • Newbie
  • *
  • Postova: 17
    • Profil
Odg: Protuzija L4-L5, L5-S1 -pitanja
« Odgovori #1 : Srpanj 09, 2010, 17:30:42 poslijepodne »
Potraži dr. Saftića u Vinogradskoj. Nećeš požaliti. Ja sam jučer stigao kući od tamo. Ali morat ćeš se malo strpiti jer on ide čini mi se od ponedjeljka na godišnji odmor
Nekad sam imao tumor u vratnoj kralježnici

Ivica

  • Newbie
  • *
  • Postova: 13
    • Profil
Odg: Protuzija L4-L5, L5-S1 -pitanja
« Odgovori #2 : Srpanj 11, 2010, 15:06:53 poslijepodne »
Nebi te želio preplašiti, ali ja sam prije oko pola godine imao sličnu dijagnozu tvojoj, tj. protruziju diska L4-L5 od 7 mm. Obavio terapije u Stubičkim toplicama i imao relativno dobro stanje nekih 4 mjeseca da bi prije dvadesetak dana ponovo došlo do puno goreg stanja od onog prije pola godine tj. nisam mogao stati na desnu nogu od bolova. Prije par dana sam obavio MR i tu mi je utvrđena ekstruzija diska što znači da je zapravo pukao i iz njegovog središta je izašla tekućina koja sad tiska živac. Bio sam kod dr. Saftića i u 8. mjesecu imam dogovorenu operaciju. Trenutačno se osječam relativno dobro uz uzimanje tableta Zaldiar, ali se ne opterečujem i ne bavim nikakvim sportom osim što vozim motor jer mi je to hobi bez kojeg ne mogu.
Pozdrav!

fireman

  • Newbie
  • *
  • Postova: 17
    • Profil
Odg: Protuzija L4-L5, L5-S1 -pitanja
« Odgovori #3 : Srpanj 11, 2010, 18:20:55 poslijepodne »
Ivica : očito je da nas vežu dvije stvari: zaraženi smo motorima i forumaši smo kraljezničari. Na pregled kod dr Saftića sam jahao iz Pule na motoru i sad ga jadnog gledam u garaži. Pozdrav Ivice. malo offam sorry.
Nekad sam imao tumor u vratnoj kralježnici

tasha1703

  • Full Member
  • ***
  • Postova: 58
    • Profil
Odg: Protuzija L4-L5, L5-S1 -pitanja
« Odgovori #4 : Srpanj 13, 2010, 14:56:47 poslijepodne »
ne zelim te plasiti ali tesko da ces proc bez operacije...i ja sam pokusavala na razne nacine s terapijama ...ma sve zivo ali na kraju sam zavrsila pod nozem...i sam dr mi je rekao da je protruzija jednaka operaciji...
ali ja ti moram priznati da sam se ja operacijom preporodila....zaista...nema vise onog zatezanja u nozi,sepanja..bolova jakih...:)
a gle,prije operacije probaj sve radi sebe da znas da si ucinio sve kako bi sprijecio operaciju..drzim ti fige..:)

i btw,ja sam dosla iz krapinskih prije mjesec dana..i odlicno je bilo tamo...:) pozz mi fizioterapeute u bazenu..:))decki su mrak..:)

Ice

  • Newbie
  • *
  • Postova: 14
    • Profil
Odg: Protuzija L4-L5, L5-S1 -pitanja
« Odgovori #5 : Srpanj 13, 2010, 20:38:26 poslijepodne »
fala svima na informacijama  :)

grom84

  • Newbie
  • *
  • Postova: 1
    • Profil
    • Email
Odg: Protuzija L4-L5, L5-S1 -pitanja
« Odgovori #6 : Kolovoz 18, 2010, 12:32:39 poslijepodne »
učinjeni msct presjeci kroz podrucje i.v.otvora segmenta L5-S1 pokazuju dorzomedijalnu te obostrano više izraženu dorzolateralnu desnostranu protuziju materijala diska koji prema multiplanarnim rekonstrukcijama mjeri oko 5.7 mm.kaj sad?


kokolino

  • Guru
  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 823
    • Profil
Odg: Protuzija L4-L5, L5-S1 -pitanja
« Odgovori #7 : Kolovoz 18, 2010, 17:39:15 poslijepodne »
MRI

 

Nagradne igre