Autor Tema: šta kaže MR LS?  (Posjeta: 16828 )

0 Članova i 57 Gostiju pregledava ovu temu.

any

  • Newbie
  • *
  • Postova: 6
    • Profil
šta kaže MR LS?
« : Veljača 15, 2010, 17:02:42 poslijepodne »
Već par mjeseci imam jake bolove u donjem dijelu leđa, sad se bol "preselila" na desni kuk i polako se spustila niz nogu do stopala. Boli me cijelo vrijeme bez obzira dali sam u pokretu ili mirujem.
Napravila sam MR LS kralježnice i stigao mi je nalaz u kojem stoji:
"Na seriji sagitalnih i transverzalnih presjeka LS kralježnice vidi se dekstrokonveksna skolioza i reducirana fiz. lordoza uz održanu visinu lumbalnih kralježaka. Reducirana širina i.v. prostora uz promijenjen signal i.v. diskova u segmentima L4/L5 i L5/S1 i promijenjen signal pkrovnih ploha L5/S1 kralježaka po tipu deg. promjena Modic II.
Na nivou L4/L5  vidi se početna dorzocirkularna protruzija i.v. za 3 mm koja ispunjava prednji subduralni prostor i reducira i.v. recesuse.
Na nivou L5/S1 vidi se ekstruzija materijala diska dorzomedijalno i paramedijalno desno gdje u cjelosti obliterira desno i.v. recesus i značajno stenozira i.v. foramen, dorzalno potiskuje i komprimira duru.
Nema znakova intra niti ekstraduralnog tm procesa."
Molim Vas da mi kažete šta to znači i šta mi je dalje činiti.
Unaprijed zahvalna!!

Neurokirurg

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 330
    • Profil
Odg: šta kaže MR LS?
« Odgovori #1 : Veljača 15, 2010, 17:22:17 poslijepodne »
ponesi slike i dodji na pregled

Goran

  • Full Member
  • ***
  • Postova: 55
    • Profil
Odg: šta kaže MR LS?
« Odgovori #2 : Veljača 18, 2010, 21:35:06 poslijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
ponesi slike i dodji na pregled

Koliko stare mogu biti slike? Npr. ima li smisla ici na pregled sa 2g starim MR-om. Fizijatrica (i to ne jedna nego dvije) govori da nema potrebe ponavljati MR u tako _kratkom_ periodu.   ???

GSM

  • Gost
Odg: šta kaže MR LS?
« Odgovori #3 : Veljača 18, 2010, 22:04:26 poslijepodne »
Oprosti, ne pitas mene, ali vjerujem da doktor nema toliko vremena dolaziti na forum pa cu ti ja odgovoriti.

To su gluposti, MRI star dvije godine ti nitko imalo "normalan" nece pogledati u smislu donosenja dijagnoze ili odluke o lijecenju. Nekakvo je nepisano pravilo da MRI ne smije biti stariji od 6 mjeseci (sto se recimo kosi cak i sa zakonima nekih zemalja, primjerice BiH gdje se MRI smije raditi samo jednom godisnje).

Goran

  • Full Member
  • ***
  • Postova: 55
    • Profil
Odg: šta kaže MR LS?
« Odgovori #4 : Veljača 19, 2010, 00:00:29 prijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Oprosti, ne pitas mene, ali vjerujem da doktor nema toliko vremena dolaziti na forum pa cu ti ja odgovoriti.

Ma nema problema, svaki odgovor i komentar je OK, ipak je ovo forum, a ne PP.

Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
To su gluposti, MRI star dvije godine ti nitko imalo "normalan" nece pogledati u smislu donosenja dijagnoze ili odluke o lijecenju. Nekakvo je nepisano pravilo da MRI ne smije biti stariji od 6 mjeseci

Da, tako sam i mislio. Samo, netko te na taj MR mora i uputiti. Ne bi li neki redovan put bio opca praksa -> fizijatar -> MR -> neurolog/neurokirurg

Plavuša

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 657
  • ponekad sama sebi doktor
    • Profil
Odg: šta kaže MR LS?
« Odgovori #5 : Veljača 19, 2010, 12:45:04 poslijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Oprosti, ne pitas mene, ali vjerujem da doktor nema toliko vremena dolaziti na forum pa cu ti ja odgovoriti.

Ma nema problema, svaki odgovor i komentar je OK, ipak je ovo forum, a ne PP.

Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
To su gluposti, MRI star dvije godine ti nitko imalo "normalan" nece pogledati u smislu donosenja dijagnoze ili odluke o lijecenju. Nekakvo je nepisano pravilo da MRI ne smije biti stariji od 6 mjeseci

Da, tako sam i mislio. Samo, netko te na taj MR mora i uputiti. Ne bi li neki redovan put bio opca praksa -> fizijatar -> MR -> neurolog/neurokirurg

Meni je uvijek doktorica opće prakse pisala uputnicu za MR na preporuku neurokirurga. Ona kaže da jedino on to može preporučiti, naravno u slučajevima kralježnice. Rekla mi je da fizijatar može preporučiti samo odlazak neurokirurg ili neurologu, a neurolog mi može samo preporučiti CT. Barem je tako bilo do sad kod mene ali moja dr je stvarno čudna žena - prije mjesec dana me gledala kao da mi nije ništa, a od kad sam došla sa diskografije stalno pita kako sam i da li mi što treba. Očito i ona pripada u onu kategoriju onih koji mi nisu vjerovali da me uistinu tako boli budući da mi je nalaz MR bio o.k., a mene je boljelo.
2006. interlaminectomia L4-L5

Tesla

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 194
    • Profil
    • Moje predstavljanje i iskustvo
    • Email
Odg: šta kaže MR LS?
« Odgovori #6 : Veljača 19, 2010, 14:59:25 poslijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Nekakvo je nepisano pravilo da MRI ne smije biti stariji od 6 mjeseci (sto se recimo kosi cak i sa zakonima nekih zemalja, primjerice BiH gdje se MRI smije raditi samo jednom godisnje).

U BiH je pravilo, da ne smije biti stariji od 5 mjeseci ako si primljen u bolnicu radi operacije. Jednom godisnje kontrolni MRI se smije raditi kada nema ozbiljnijih promjena u stanju bolesnika, kao sto je kod mene. Tako da moze i prije, ali iz opravdanih razloga. Sve se mora pravdati.
02.2008. Povreda- Extruzija L5/S1, protuzija L4/L5
07.2008. Sarajevo Microdiscetomia, flavectomia, foramintomia L5/S1
09.2008. Post. op. Priraslice i hernija L5/S1, Protuzija L4/L5

2016. MRI torakalne kralježnice:
Kompresivni disk osteofiti na nivoima Th5-Th6, Th7-Th8,  i bulging disk Th11-Th12
U nivou Th4 diskretna siringomijelia...

Neurokirurg

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 330
    • Profil
Odg: šta kaže MR LS?
« Odgovori #7 : Veljača 19, 2010, 15:19:31 poslijepodne »
glupost, prema nasem zakonu specijalist( neurolog, fizijatar ili neurokirurg te reumatolog ili ortoped) moze preporuciti MR kraljesnice. to sto oni to ne zele e to je..........

Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Oprosti, ne pitas mene, ali vjerujem da doktor nema toliko vremena dolaziti na forum pa cu ti ja odgovoriti.

Ma nema problema, svaki odgovor i komentar je OK, ipak je ovo forum, a ne PP.

Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
To su gluposti, MRI star dvije godine ti nitko imalo "normalan" nece pogledati u smislu donosenja dijagnoze ili odluke o lijecenju. Nekakvo je nepisano pravilo da MRI ne smije biti stariji od 6 mjeseci

Da, tako sam i mislio. Samo, netko te na taj MR mora i uputiti. Ne bi li neki redovan put bio opca praksa -> fizijatar -> MR -> neurolog/neurokirurg

Meni je uvijek doktorica opće prakse pisala uputnicu za MR na preporuku neurokirurga. Ona kaže da jedino on to može preporučiti, naravno u slučajevima kralježnice. Rekla mi je da fizijatar može preporučiti samo odlazak neurokirurg ili neurologu, a neurolog mi može samo preporučiti CT. Barem je tako bilo do sad kod mene ali moja dr je stvarno čudna žena - prije mjesec dana me gledala kao da mi nije ništa, a od kad sam došla sa diskografije stalno pita kako sam i da li mi što treba. Očito i ona pripada u onu kategoriju onih koji mi nisu vjerovali da me uistinu tako boli budući da mi je nalaz MR bio o.k., a mene je boljelo.

Plavuša

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 657
  • ponekad sama sebi doktor
    • Profil
Odg: šta kaže MR LS?
« Odgovori #8 : Veljača 19, 2010, 15:26:18 poslijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
glupost, prema nasem zakonu specijalist( neurolog, fizijatar ili neurokirurg te reumatolog ili ortoped) moze preporuciti MR kraljesnice. to sto oni to ne zele e to je..........

Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Meni je uvijek doktorica opće prakse pisala uputnicu za MR na preporuku neurokirurga. Ona kaže da jedino on to može preporučiti, naravno u slučajevima kralježnice. Rekla mi je da fizijatar može preporučiti samo odlazak neurokirurg ili neurologu, a neurolog mi može samo preporučiti CT. Barem je tako bilo do sad kod mene ali moja dr je stvarno čudna žena - prije mjesec dana me gledala kao da mi nije ništa, a od kad sam došla sa diskografije stalno pita kako sam i da li mi što treba. Očito i ona pripada u onu kategoriju onih koji mi nisu vjerovali da me uistinu tako boli budući da mi je nalaz MR bio o.k., a mene je boljelo.

Dakle, dokazala sam da je moja liječnica opće prakse - "čudna" - blago rečeno. Hvala doktore na odgovoru!
2006. interlaminectomia L4-L5

any

  • Newbie
  • *
  • Postova: 6
    • Profil
Odg: šta kaže MR LS?
« Odgovori #9 : Veljača 21, 2010, 11:43:56 prijepodne »
društvo moje!!
evo mene ponovo, prvi post bio je napisan u trenutku bola i straha (ne znam koji je osjećaj bio jači) pa je možda i nejasan i nepotpun......
sve u svemu MR je od 9.2. o.g., ja imam 34 god. i troje dječice - od 7, 3 i 1,5 god.
bila sam i na pregledu kod neurokirurga koji mi je objasnio da mi je iskočio "dobar" komad diska i da mi je on priklještio živac pa zato trpim ove strašne bolove u desnoj nozi i da je jedino rješenje operacija!!
ima li smisla tražiti i drugo stručno mišljenje ili je to TO?!

GSM

  • Gost
Odg: šta kaže MR LS?
« Odgovori #10 : Veljača 21, 2010, 11:45:44 prijepodne »
Da, ima. Jer ima doktora koji na MRI vide ono sto drugi mozda ne vide. I jer ima doktora koji znaju radit miljama naprednije i zahtijevnije zahvate!!!

any

  • Newbie
  • *
  • Postova: 6
    • Profil
Odg: šta kaže MR LS?
« Odgovori #11 : Ožujak 10, 2010, 18:33:33 poslijepodne »
Pozdrav svima!  :-*
evo, nije prošlo ni mjesec dana od mog prvog javljanja  a kod mene puuuuno novosti i novih pitanja!!
05.03. sam operirana, uklonio se ekstrudirani subligamentarni dio diska te dio između pokrovnih ploha LV i SI kralješka.
Osjećala sam se kao da me vlak pregazio, al' sad se osjećam puno bolje. Bol u desnoj nozi je nestala, s vremena na vrijeme zaboli me kuk ili živac u bedru ali još pijem ketonale pa se može izdržati.
Sad me prvenstveno zanima kad je najbolje ići u toplice na fizikalnu terapiju?? Da li nakon dva-tri tjedna ili mjesec-dva??

uriel

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 254
  • ko drugom jamu kopa fizicki je radnik
    • Profil
Odg: šta kaže MR LS?
« Odgovori #12 : Ožujak 10, 2010, 19:17:31 poslijepodne »
Bolje ti je strpiti se najmanje par mjeseci,
jer u protivnom nećeš moći pola vježbi raditi.
Neka sve zaraste,a dotada puno,puno šetnji i manje ketanola.
Dijagnoza prije operacije proturzija L4-L5 i ekstruzija L5-S1 diska
19.5.2009 operirao ekstruziju diska L5-S1
Rehabilitacija i bolovanje od šest mjeseci.
Vratio se na posao 26.10.2009.
Još manje tegobe prisutne u vidu  povremenog trnjenja lijeve noge.Stvari polako idu na bolje.

Plavuša

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 657
  • ponekad sama sebi doktor
    • Profil
Odg: šta kaže MR LS?
« Odgovori #13 : Ožujak 10, 2010, 19:23:27 poslijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Sad me prvenstveno zanima kad je najbolje ići u toplice na fizikalnu terapiju?? Da li nakon dva-tri tjedna ili mjesec-dva??

Najmjerodavniji odgovor na to pitanje dati će ti tvoj operater - neurokirurg. Neki pacijenti idu u toplice - neki ne idu. Ja osobno sam išla dva mjeseca nakon operacije i to mi je bilo sasvim o.k. A "čujem" da i većina ide nakon mjesec-dva, čak i tri.
2006. interlaminectomia L4-L5

Denis

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 781
    • Profil
Odg: šta kaže MR LS?
« Odgovori #14 : Ožujak 10, 2010, 20:22:17 poslijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Pozdrav svima!  :-*
evo, nije prošlo ni mjesec dana od mog prvog javljanja  a kod mene puuuuno novosti i novih pitanja!!
05.03. sam operirana, uklonio se ekstrudirani subligamentarni dio diska te dio između pokrovnih ploha LV i SI kralješka.
Osjećala sam se kao da me vlak pregazio, al' sad se osjećam puno bolje. Bol u desnoj nozi je nestala, s vremena na vrijeme zaboli me kuk ili živac u bedru ali još pijem ketonale pa se može izdržati.
Sad me prvenstveno zanima kad je najbolje ići u toplice na fizikalnu terapiju?? Da li nakon dva-tri tjedna ili mjesec-dva??
Any neurokirug će ti reći najbolje ja sam otišao nakon 2 mjeseca zbog neurološkog ispada.Iskreno sad mu vjerujem zašto je pobornik toplica,jer u istima svi radu sve i onda  on opet mora krpat ono što je neko pokvario,zato ja radim po svom i neslušam nikog od fizioterapeuta,jer meni moj organizam govori što je ispravno.Svakodnevno slušam priće vježbaj,a ako boli pij tablete ,ja u tom nevidim nikakvog smisla,i mislim da čovjek treba raditi ono što mu odgovara a ne što mu se naređuje ;)

any

  • Newbie
  • *
  • Postova: 6
    • Profil
Odg: šta kaže MR LS?
« Odgovori #15 : Ožujak 10, 2010, 20:32:36 poslijepodne »
.... to me malo i zbunilo!
čitajući vaša iskustva ovdje navodi se vrijeme od nekih dva mjeseca ili kasnije kao "najbolje" za vježbe,
a meni moj operater kaže da idem nakon 3 - 4 tjedna  :-\

Denis

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 781
    • Profil
Odg: šta kaže MR LS?
« Odgovori #16 : Ožujak 10, 2010, 20:52:33 poslijepodne »
A čuj što da ti kažem svak ima svoja pravila čija su ispravna ne ulazim u to,miuslim da je neizvedivo iči nakon 3 do 4 tjedna u toplice osim ako nisi operirana klasično pa te bolnica upućuje,ako si došla doma dok se prijaviš proće tebi malo više vrimene dok neodeš.U svakom slučaju da li otići koji tjedan više ili manje nemoj se sekirati,nego posveti pažnju u toplicama na vježbe i e radi svašta što di zadaju,jer po njihovom bi svi trebali sve raditi,zato budi pametna i čuvaj sebe,najbolja je ona do granica boli

Plavuša

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 657
  • ponekad sama sebi doktor
    • Profil
Odg: šta kaže MR LS?
« Odgovori #17 : Ožujak 10, 2010, 21:13:15 poslijepodne »
Denis dobro kaže - ne radi sve što ti kažu. Npr. ako kažu ponovi vježbu 10 puta ti ponovi onoliko koliko možeš.
Jer u toj grupi za vježbe su oni svježe operirani i oni koji su operirani prije 5 godina i oni koji nikad nisu operirani, a imaju lumboishialgiu nekoliko godina, pa već toliko godina vježbaju i naučeni su na vježbe.
To ti govorim iz vlastitog iskustva. Kod nas ne postoje individualne terapije - barem ja to nisam to doživjela.

A to što je tebi određeno da ideš na operaciju 4 tjedna nakon operacije - to je odluka tvog operatera i u to se ne bi miješala. On zna kako je i što operirao i kako i što treba dalje.

Sretno!
2006. interlaminectomia L4-L5

 

SMF spam blocked by CleanTalk
Nagradne igre