Autor Tema: UPOMOĆ-opet nešto ne štima!  (Posjeta: 27795 )

0 Članova i 13 Gostiju pregledava ovu temu.

magi

  • Full Member
  • ***
  • Postova: 90
    • Profil
UPOMOĆ-opet nešto ne štima!
« : Svibanj 14, 2009, 22:31:39 poslijepodne »
Pozdrav svima! Evo mene iz euforije u depresiji.Već sam napisala da sam prije nepuna 3 mj. operirala herniju diska u razini L5/s1 (ekstruzija).Sve je proteklo odlično, osjet u nozi se potpuno vratio i sve bi bilo krasno da me nije počela boljeti druga noga tj. desna i to prije nekih 10-ak dana. Zapravo ne boli me cijela noga nego samo osjećam pečenje ispod desnog dijela stražnjice. U početku sam to pridavala tome da sam krenula na plivanje pa se mišić upalio, pa sam onda pomislila kako sam dugo opterećivala tu nogu jer sam štedila lijevu i još uvijek nesvijesno više opterećujem nju.
To nije jaka bol zapravo neusporediva je s onom prije operacije ali nelagodan je osjećaj i ujedno dovoljan da dignem cijelu paniku! Fizijatru idem kroz tjedan dana ali sam luda od razmišljanja šta je sad opet! Redovito vježbam idem na plivanje tj.tek sam krenula na plivanje.Ako netko ima kakav pametan savijet ili ideju o čemu se radi molila bih odgovor.Molim vas budite blagi jer sam samu sebe već ubila u pojam! Hvala

Jasna

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 654
    • Profil
Odg: UPOMOĆ-opet nešto ne štima!
« Odgovori #1 : Svibanj 14, 2009, 22:37:57 poslijepodne »
Magi, vjeruj mi, to ti je samo zato što si se krivo držala, to jest štedila bolesnu nogu. Imala sam isti slučaj kada sam hodala samo s jednom štakom. Zdrava me strana bila počela boljeti za izluditi. Sva sreća išla sam svakodnevno na terapije pa su me u ambulanti umirili i naučili me kako da pravilnije hodam. I doista je bol vrlo brzo prošla...
Operacija L4/L5 2007. godine

magi

  • Full Member
  • ***
  • Postova: 90
    • Profil
Odg: UPOMOĆ-opet nešto ne štima!
« Odgovori #2 : Svibanj 14, 2009, 22:47:09 poslijepodne »
Ajme Jasna hvala ti! Ja sam već luda od brige  a kod neurokirurga sam bila početkom 5 mj. i sve je bilo ok i nakon par dana to pečenje.Kako bi do neurokirurga mogla doći tek za mjesec-dva mislila sam idem fizijatru pa neka mi on kaže što bi to moglo biti jer ovo me jako uplašilo! Iako se nadam da će mi terapije na koje krećem 29.05 možda pomoći ali ću svakako prije do fizijatra da mi kaže svoje mišljenje. Realno je da i sad usprkos tome puno opterećujem tu nogu a kad se nekih navika teško riješiti još sam k tome i dešnjak pa mi je ta noga inače puno jača. Jasna hvala ti još jednom na odgovoru.pozdrav

Joško

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 176
    • Profil
    • Email
Odg: UPOMOĆ-opet nešto ne štima!
« Odgovori #3 : Svibanj 14, 2009, 22:58:43 poslijepodne »
Magi, nemoj paničariti. Vjerojatno samo malo više osluškuješ svoje tijelo. Ja sam isto tako u mjesecima nakon operacije stalno osjećao negdje nešto. Također, kad sam se počeo malo više kretati nekih mjesec dana poslije operacije osjećao sam nešto u lijevom boku, iako mi je problem bila desna noga i prethodni bol u desnom boku. Samo se opusti i vježaj kad si odmorna, hodaj.... Meni je trebalo 3-4 mjeseca da se opustim, ja sam se valjda od straha cijeli držao ukočeno. Bazen mi je tu puno pomogao, ali nisam ni u bazenu htio pretjerivati. Malo po malo i danas mi je leđni stil plivanja sasvim solidan :)
2007. povremena bol u desnom boku
01/2008. dijagnoza: protruzija L5/S1   01-07/2008. širenje boli u desnu nogu
07/2008. mikrodiscektomija u Vinogradskoj   Zadovoljan oporavkom. Bez bolovova.

magi

  • Full Member
  • ***
  • Postova: 90
    • Profil
Odg: UPOMOĆ-opet nešto ne štima!
« Odgovori #4 : Svibanj 14, 2009, 23:02:51 poslijepodne »
Hvala Joško! I moji doma već kažu da umišljam ali i sami znate kad prođete sve ovo ne želite ni najgorem neprijatelju da to prolazi! Puno hvala još jednom

Superman

  • Full Member
  • ***
  • Postova: 53
    • Profil
Odg: UPOMOĆ-opet nešto ne štima!
« Odgovori #5 : Svibanj 15, 2009, 16:28:51 poslijepodne »
Evo, da te utješim nisi jedina.
Ista stvar kod mene samo kaj se meni to pojavilo prvi put u toplicama a dr mi je rekla
da je to reakcija na terapije, i nek pijem ljekove protiv boli i N 2 mg.
Na kraj pameti mi nije bilo da počnem opet s ljekovima i propustil sam to mada možda nisam trebal.
Sad ima več mjesec dana od toga a stanje je isto
Bolovi unatrag 6-7 godina
Dijagnoza: Extrusio disci i.v. L V dorsomedialis
               Lumboischialgia bil. preciouae I dex.
OP :25.02.2009. desnostrana interlaminektomija   L5-S1

Neurokirurg

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 330
    • Profil
Odg: UPOMOĆ-opet nešto ne štima!
« Odgovori #6 : Svibanj 15, 2009, 16:57:51 poslijepodne »
Radi navedenoga u ovom postu to jest tipičnog problema koji se javlja nakon odstranjenja velike većine diska ili stručno rečeno radikalne mikrodiskektomije, mi smo pristupili novoj metodi liječenja bolesti kralješnice - minimalno invazivnom pristupu. Opisane tegobe ako se ne smire vode do nečega što se zove FBSS ili faild back surgery sindrome i koji je posljedica radikalnih operacija kralješnice a javlja se u 30-40% operiranih. Pitanje koje tebe zanima je a šta sada i zašto opet boli. E tu odgovor nije jednostavan. Kao posljedica vađenja diska dolazi do poremećaja biomehanike kralješnice gdje se većina težine prebacuje na male zglobove koji na to nisu bili spremni( oni nose oko 25-30 % težine) tako da počinju rasti, tj. hipertrofirati. Obzirom da su oni obavijeni čahurom koja je dobro inervirana, rastezanje provocira te male živce i oni bole.  Drugi problem koji se vjerojatno desio je pošteda nekih položaja(sjeddenje) i nametnuti neprirodni režim života( hranjenje stojeći, spavanje na povišenom ležaju i dizanje potrbuške) nakon operacije a i preuranjena neselektivna fizikalna terapija( unutar mjesec dana od operacije).  Otprilike.
Dva su izbora: 1. smiri se i ne vježbaj, koristi nesteroidne antireumatike i moli Boga da se stvar smiri. 2. uzmi AOFK06P ortozu i nosi je nekoilko tjedana, 3. ako se situacija bude pogoršavala RF rizotomija malih zglobova. 4. ako bol krene niz nogu onda se razvija sindrom foraminalne stenoze koji zahtijeva operacijsku dekompresiju.5. ako ništa ne pomogne unutar godinu dana u obzir dolazi fuzija kralješnice kao zadnja metoda liječenja.
Nemoj ovo shvatiti kao plašenje ili nešto slično, obzirom da si tražila odgovor ovo je ono što po meni najviše odgovara istini, jer prave istine u medicini nema.
Sretno


Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Evo, da te utješim nisi jedina.
Ista stvar kod mene samo kaj se meni to pojavilo prvi put u toplicama a dr mi je rekla
da je to reakcija na terapije, i nek pijem ljekove protiv boli i N 2 mg.
Na kraj pameti mi nije bilo da počnem opet s ljekovima i propustil sam to mada možda nisam trebal.
Sad ima več mjesec dana od toga a stanje je isto

Superman

  • Full Member
  • ***
  • Postova: 53
    • Profil
Odg: UPOMOĆ-opet nešto ne štima!
« Odgovori #7 : Svibanj 15, 2009, 17:37:46 poslijepodne »
Hvala doktore

Nije utješno ali čovjek bar zna na čemu je.
Bolovi unatrag 6-7 godina
Dijagnoza: Extrusio disci i.v. L V dorsomedialis
               Lumboischialgia bil. preciouae I dex.
OP :25.02.2009. desnostrana interlaminektomija   L5-S1

Jasna

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 654
    • Profil
Odg: UPOMOĆ-opet nešto ne štima!
« Odgovori #8 : Svibanj 15, 2009, 21:52:01 poslijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Kao posljedica vađenja diska dolazi do poremećaja biomehanike kralješnice gdje se većina težine prebacuje na male zglobove koji na to nisu bili spremni( oni nose oko 25-30 % težine) tako da počinju rasti, tj. hipertrofirati. Obzirom da su oni obavijeni čahurom koja je dobro inervirana, rastezanje provocira te male živce i oni bole. 

Mene ovo malo plaši jer mi je RTG koji sam bila napravila prije MR-a, bio pokazao degenerativne promjene u gornjem dijelu kralježnice. Mislim, sada me to ne boli, ali s obzirom da više nisam baš u cvijetu mladosti te da imam potpuni platfus stopala (ortoped mi je bio rekao da ću u starijoj dobi morati operirati zglobove), bojim se da bi zbog operacije (L4-L5) i svega ovog što sam navela - s vremenom opet mogla imati problema. Možda bezveze pitam, ali bila bi vam zahvalna na odgovoru jer ako to jest potencijalno novi problem - bolje da sad odmah počnem raditi na prevenciji, ako je uopće moguća.  Unaprijed hvala na odgovoru.
Operacija L4/L5 2007. godine

magi

  • Full Member
  • ***
  • Postova: 90
    • Profil
Odg: UPOMOĆ-opet nešto ne štima!
« Odgovori #9 : Svibanj 15, 2009, 21:52:18 poslijepodne »
Puno hvala Neurokirurgu i Supermenu na odgovorima! Poslušat ću vaše savjete i nadati se najboljem tj. da neću doći do 2. a kamoli 3. ili 4. opisanog slučaja. Jučer i danas je već puno bolje ali nastojim što manje opterećivati tu nogu

magi

  • Full Member
  • ***
  • Postova: 90
    • Profil
Odg: UPOMOĆ-opet nešto ne štima!
« Odgovori #10 : Svibanj 15, 2009, 22:12:08 poslijepodne »
Još samo jedno pitanje-mogu li se te promjene na kralježnici koje opisujete vidjeti na MR? Kako sam poprilično zabrinuta nakon ovog vašeg teksta zanima dali bi bilo pametno napraviti MR da se vidi stanje nakon operacije? Hvala na odgovoru

magi

  • Full Member
  • ***
  • Postova: 90
    • Profil
Odg: UPOMOĆ-opet nešto ne štima!
« Odgovori #11 : Lipanj 22, 2009, 14:55:36 poslijepodne »
Eto mene opet! Trenutno stanje-žarenje ispod desnog dijela stražnjice još je uvijek prisutno ali rijeđe nego prije. Obavila sam i terapije na koje kad sam krenula sam mislila odustati jer mi je prvih par dana bilo grozno-jaka bol,rezanje ispod desnog dijela stražnjice ali nakon odrađenih terapija stanje se malo smirilo. Ono što me muči je to što još uvijek ne znam uzrok te boli.Nalaz MR-a koji sam napravila 16.06 je ok-prema tumačenju doktorice koja je i radila MR a nalaz glasi:
Kod MR L-S kralježnice učinjenim transferzalnim i sagnitalnim presjecima primjenom različitih tehnika snimanja trupovi kralježaka primjerene su visine, oštro ocrtanih kontura.
Stanje nakon operacije u razini L5-S1 lijevo uz vidljivo ispupčenje ostatnog diska. Postoperacijske promjene bez znakova recidiva ili rizidue diska s lijeve strane.Konus medularis vidljiv u razini L1 kralješka.

po tumačenju liječnice tu nije ništa zabrinjavajuće što bi moglo dovesti do bolova ali ja ih ipak povremeno imam.
Ne znam dali bi problem mogao biti u nepravilnom držanju ili hodanju. Iako sam presretna što je nalaz MR-a ok zabrinjava me ta bol koja ponekad zahtjeva i tabletu protiv bolova. Ako je netko imao sličnu situaciju ili ima kakav savijet molila bih odgovor. Unaprijed hvala i pozdrav svima.

GSM

  • Gost
Odg: UPOMOĆ-opet nešto ne štima!
« Odgovori #12 : Lipanj 22, 2009, 14:57:23 poslijepodne »
Pa moj savjet ti je da se ne vodis time sto pise u nalazu MR-a, nego da slike odneses neurokirurgu (koji 99% nece ni pogledati nalaz).

Iz osobnog iskustva znam da radiolozi ili ne znaju, ili ne vide, ili ne zele vidjeti recidive. Naravno, ovo se ne odnosi na sve radiologe...

brinetka

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 215
    • Profil
Odg: UPOMOĆ-opet nešto ne štima!
« Odgovori #13 : Lipanj 22, 2009, 18:04:31 poslijepodne »
Da se nadovezem na GSM, slusaj sebe i onaj glasic, i ako si sigurna da nesto nije u redu, onda tjeraj do kraja...znam da ima i supersensibilnih ljudi koji koriste neke stvari, pa onda izpastaju bolestni, al slusaj moj savjet, vjeruj u sebe i ne dozvoli da te neko ubjedjiva, da je to tebi u glavi, da je to fantom bol itd...(dobro ima i tog), al da sam bar ja vise slusala sebe...ako znas da nije ok, onda doktoru.
Discus hernia L4-L5 ljevo maj 93
discus hernia L5-S1 ljevo jan 94
neurogen mjehur + infekcije mjehura, bubrega
neuropatoloski bolovi (ponavljajuci ishiasi)
Rhizolys L4-L5 i L5-S1
Disk-artroza 2009

frenky

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 141
  • spinal cord stimulation
    • AOL Instant Messenger - frenk
    • Profil
    • Email
Odg: UPOMOĆ-opet nešto ne štima!
« Odgovori #14 : Lipanj 22, 2009, 23:35:52 poslijepodne »
  U vezi slućaja sa Magi imam potrebu da nešto napišem jer sam sebe našao u tom postu.Naime,poslije druge operacije u lijevom stopalu sa vanjske strane prema malom prstu su mi se stvorile dvije kvrge / to je samo osjećaj / zbog kojih sam,izbjegavajući ih nagaziti počeo više opterečivati desnu,tada još zdravu nogu i to je trajalo gotovo 5 godina,a već nakon 3 god. takvog držanja osjetio sam slične simptome na desnoj strani kao prije operacije na lijevoj.Nisam se ni usudio pomisliti da bi to sad bila desnostrana hernija.Vremenom me ta desna strana poćela boljeti i kada legnem spavati u omiljeni desni bočni položaj i to toliko da sam morao ići na lijevi bok a taj mi položaj bio stran pa ne mogu zaspati i tako sve dok nisam otišao na MR prije treće operacije jer jedno jutro,došavši do firme,hoću izaći iz auta,kad je to presjeklo,da se nisam uhvatio lijevom rukom za vrata pao bih pored auta i onda sam se polako uvukao nazad nekako na sjedalo i znajući da mi je disc opet iskočio,ravno u bolnicu ali to hoću reći,MR mi ovog puta pokaže obilnu lijevostranu i srednje izraženu desnostranu herniju koju sam nabio štedeći nekoliko godina lijevu stranu,a mogu reći zbog bolova sam čak vrlo malo i hodao.I tu je počela moja katastrofa kada mi je operirao lijevu a zaboravio na desnu stranu,pa nakon 1,5 mj. ponovo i lijevu i desnu i nikad više na zelenu granu...tako sam prošao ja,nemojte i vi,i još samo nešto sada imam između ostalog i bolove s desne strane u malim zglobovima kako je to napisao naš neurokirurg kao posljedicu stanja desne noge/pareza itd/
frenk

magi

  • Full Member
  • ***
  • Postova: 90
    • Profil
Odg: UPOMOĆ-opet nešto ne štima!
« Odgovori #15 : Lipanj 24, 2009, 21:40:48 poslijepodne »
Hvala vam svima na odgovorima i pomoći. Ipak mislim da je da je nalaz MR-a dobro očitan jer kad sam ga radila i prije operacije neurokirurg se složo s mišljenjem radiologa koji je obavio i ovaj put pretragu. Ipak ću za svaki slučaj slike odnjeti fizijatrici a u 9mj. i svom neurokirurgu do kojeg nikako ne mogu prije doći. S obzirom da je nalaz MR-a za sada ok a nadam se da će i drugo mišljenje biti ok,mislim da je moj problem hod. Naime osim tog oštrog rezanja ispod desnog dijela stražnjice u ostalom dijelu noge imam jaku upalu mišića (ako par dana nisam duže hodala pa onda odvalim dužu rutu-drugi dan me bole mišići) a i pimjetila sam da pomalo čudno gazim tom desnom nogom kao da hodam sa vanjskim dijelom stopala stoga mislim da bih trbala potražiti savijet ortopeda.E sad uvijek ostaje pitanje uslijed čega se to desilo-dali zbog dugotrajne štednje lijeve noge pa je desna bila pod stalnim opterećenjem,dali sam narušila balans kukova(mišljenje fizijatrice) ili nešto treće...
Nedavno mi je jedan neurokirurg slikovito opisao kako ti živci izgledaju i koliko ih ima-kao konjski rep-a dovoljno je da je jedan od njih iritiran-bilo nepravilnim hodom,bilo uklještenjem, upalom javlja se bol. Ja se iskreno nadam da je ovo problem koji će se dati riješiti vježbama ili ulošcima koji će ispraviti hod a sad krećem i na drugi krug terapija a nakon toga i na more pa se nadam da će biti bolje. O drugim gorim opcijama koje je naveo naš neurokirurg s foruma ne želim za sada niti razmišljati. Veliki pozdrav svima

Jasna

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 654
    • Profil
Odg: UPOMOĆ-opet nešto ne štima!
« Odgovori #16 : Lipanj 24, 2009, 22:32:14 poslijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
O drugim gorim opcijama koje je naveo naš neurokirurg s foruma ne želim za sada niti razmišljati. Veliki pozdrav svima

I nemoj Magi...probaj se doista opustiti, a posebno kada odeš na more. Ako uglavnom ne moraš piti tablete zbog boli, onda je dobro. Ovo će, iskreno se nadam, sve "sjesti" na svoje mjesto. Treba ipak malo vremena...mene je prvih par mjeseci stalno nešto boluckalo...U svakom slučaju, sretno!
Operacija L4/L5 2007. godine

magi

  • Full Member
  • ***
  • Postova: 90
    • Profil
Odg: UPOMOĆ-opet nešto ne štima!
« Odgovori #17 : Lipanj 24, 2009, 23:14:21 poslijepodne »
Hvala ti Jasna i ja se svaki dan nadam kako će sve krenuti na bolje. Ipak je to kod mene kao i kod mnogih na ovom forumu bila operacija koja zahtijeva da preokrenem život na glavačke a svakome treba da se privikne na novonastalu situaciju pa je tako vajda i kod mene. Puno osluškujem svoje tijelo, nikada me nisu mučile promjene vremena a sada kad zaboli odmah mislim da je nešto a i ne razmišljam o promjeni vremena. Ovo sada sam odlučila dovesti do kraja idem ortopedu pa ako je samo to u pitanju nitko sretniji od mene. Najviše me zapravo muči to što sama sebi radim presing (a znam da to nebi smjela) kako se moram oporaviti do 9mj. kako bi bila spremna za posao koji mi toliko nedostaje. Glupo razmišljanje ali kad si mlad i skoro na početku karijere postaješ nestrpljiv. Znam želje su jedno a mogućnosti drugo i zato "step by step" i valjda će sve doći na svoje.Jasna veliki pozdrav!

 

Nagradne igre