Autor Tema: Operacija L5-S1  (Posjeta: 5220 )

0 Članova i 11 Gostiju pregledava ovu temu.

Katica

  • Newbie
  • *
  • Postova: 15
    • Profil
Operacija L5-S1
« : Studeni 03, 2014, 16:49:48 poslijepodne »
Pozdrav svima! Napokon da se i ja ukljucim u forum, obzirom da dijelim iste probleme sa velikim dijelom forumasa :)
Pocetkom juna pocinju moji problemi sa diskom l5-s1, kad sam pokusavala i akupunkturu, koja je pomogla oko isijasa - prestao je boliti, do yumeiho masaza i sl. Medjutim bolovi u krizima su bili nesnosni mjesecima nakon toga, noga desna povremeno trne i sl. Nisam mogla sjediti mjesecima, u suzama se vracala s posla. Isla sam i na fizikalnu terapiju, svaki dan vjezbala, uzalud. 30.07. Napravim mr koji pokaze ekstruziju diska od skoro 10 mm. Nukleus skoro potpuno iscurio. 15.09. u vinogradskoj kod neurokirurga, koji predlaze operaciju. Operirana sam 22.10. u vinogradskoj kod dr. Rotima, interlaminektomijom, nakon par dana pustena kuci. Sad uglavnom lezim, ustajem svakih sat-dva i hodam po kuci 10-15 minuta. Zivim na brdu, pa po vani ne smijem setati. Koristim zastitne oolozaje za kraljeznicu (vec cetiri mjeseca). Nisam dobila toplice. Rana zacjeljuje fino, jedino me boli desni kuk i kriza. Desni kuk me do sad nije bolio, pa mi je to malo cudno. Noga je malo zatezala, pa prestala. Jos uvijek me povremeno boli stopalo - isto me prije nije bolilo. Nakon mjesec dana sam narucena na kontrolni pregled.
Da li mozda netko zna zasto neurokirurzi ne propisuju toplice za pacijente operarine klasicnim metodom? U kojim slucajevima se daju toplice? Sto dalje? Da li sama trebam istrazivati na kakvu fizikalnu da idem ili?

Pozdrav svima!
« Zadnja izmjena: Studeni 03, 2014, 16:52:50 poslijepodne Katica »
Interlaminektomija L5-S1, oktobar 2014, Vinogradska

bojan

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 692
    • Profil
    • Bojan - zdravstveni status
Odg: Operacija L5-S1
« Odgovori #1 : Studeni 06, 2014, 12:22:35 poslijepodne »
Pozdrav,

Ja sam operirao L5-S1 prije više od 20 godina klasično u Vinogradskoj ali bojim se da se u sustavu nije previše promjenilo. U toplice sam otišao direktno iz bolnice nakon par dana.
Tu je već prvi problem jer putovanje s friško operiranom kralježnicom nije dobro.
Meni je nakon toplica bilo dobro ali je problem što su vježbe u tolicama bezveze i nisu prilagođene. Svi rade isto. U bazen se ne može ići jer je rana svježa.

Po meni toplice su dobra stvar nakon nekog vremena iako šteta je što vježbe nisu prilagođene. Možda negdje i jesu. Ja i dan danas imam problema jer nisam prošao pravu rehabilitaciju koja bi nakon operacije pomogla oko ojačavanja mišića i postepeno omogućila normalne pokrete i funkcioniranje. Nakon operacije i toplica sam bio super ali onda je sve krenulo nizbrdo.

Mislim da je idealno proći individualnu terapiju s fizioterapeutima, a možda i neku od fiziklanih terapija. Ovo je naravno samo moje mišljenje. Ne znam što je trenutna praksa.
Operacija protruzije L5-S1 1992 u Vinogradskoj

Katica

  • Newbie
  • *
  • Postova: 15
    • Profil
Odg: Operacija L5-S1
« Odgovori #2 : Studeni 07, 2014, 16:55:58 poslijepodne »
Ja cu vidjeti sta ce reci neuro na kontroli, a onda bih isla fizijatru pa sta on kaze... Individualno se moze ici samo privatno pretpostavljam, ali i tada fizioterapeuti rade samo ono sto je fizijatar napisao i to su uvijek iste vjezbe, kakve nadjes i na internetu. Najvazniji je oeriod nako operacije prvih sest tjedana a tada je pacijent isudjen sam na sebe. Ja uglavnom lezim i setam po kuci svakih npr. Dva sata po 15 minuta. Nadam se da je to ok. Fizioterapeut u bolnici je rekao da polako pojacam setanje. Nikakve vjezbe nije spominjao.
Interlaminektomija L5-S1, oktobar 2014, Vinogradska

samoVese

  • Newbie
  • *
  • Postova: 4
  • Vise srece drugi put....
    • AOL Instant Messenger - samoVese
    • Yahoo Instant Messenger - samoVese
    • Profil
Odg: Operacija L5-S1
« Odgovori #3 : Studeni 13, 2014, 12:57:55 poslijepodne »
Pozdrav Katice,
cudi me da ti nisi dobila toplice...meni je neurokirurg ( koji ce me operirati ) objasnio proceduru na slijedeci nacin:
-operacija klasicnim putem (protruzija diska 4mm) boravak u bolnici 4 dana
- dva tjedna kuci sa stakama
- toplice cca 3 tjedna (Kalos-Vela Luka)
- fizikalna terapija cca 2,5 mj
Prolapsus disci i.v.L5S1 dorsomed.et dorsolat.sin
Indicirana je operacija

Katica

  • Newbie
  • *
  • Postova: 15
    • Profil
Odg: Operacija L5-S1
« Odgovori #4 : Studeni 13, 2014, 15:16:11 poslijepodne »
Pa valjda ne trebaju svima toplice, a moj neuro nikako ne preporucuje prije sest tjedana od operacije. Cetiri tjedna od op je kontrolni pregled kad ce odluciti da li trebaju toplice  :-\
Interlaminektomija L5-S1, oktobar 2014, Vinogradska

Katica

  • Newbie
  • *
  • Postova: 15
    • Profil
Odg: Operacija L5-S1
« Odgovori #5 : Studeni 13, 2014, 15:21:09 poslijepodne »
Jos samo da javim da me kuk i zivac vise ne bole :) nadam se da evtako i ostati...  Jer kako mi je bolnicki fizioteraput rekao, bit ce boljih i losijih dana naredna dva mjeseca i na to treba biti spreman  :)
Interlaminektomija L5-S1, oktobar 2014, Vinogradska

 

Nagradne igre