Autor Tema: Pozdrav  (Posjeta: 17023 )

0 Članova i 65 Gostiju pregledava ovu temu.

aladin

  • Newbie
  • *
  • Postova: 14
    • Profil
Odg: Pozdrav
« Odgovori #18 : Prosinac 09, 2010, 23:04:12 poslijepodne »
Jopan, slažem se donekle s tobom i nezanimaju me više stvari vezane uz neurokirurgiju.
Ono što me zanima je sve što je vezno uz utjecaj tjelesnog vježbanja na oporavak. Nisam usmjerio kineziterapiju, ali sam dosta učio o njoj na faxu, pogotovo jer već dugo imam problema s leđima. S druge strane stekao sam dojam da se premalo pažnje predaje kineziterapiji. Sve se svodi na skripticu u kojoj su nacrtane vježbice, plivaj, šetaj i kao to je to. Ako sam u krivu ispravi te me.

Petra, havala na postu.
Ne da me obeshrabljuješ vać suprotno.
Pročitao sam većinu tvojih postova pa me zanima jesi li počela trčati. Ja zadnje 4 god nisam mogao pretčati više od 100m i to samo u fazama kad mi leđa nisu pravila probleme, pa ako poslije oporavka budem mogao trčati to bi bilo iznad mojih očekivanja.


MODERATOR:
Odgovor na ovu poruku je prva poruka u novoj temi
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se

« Zadnja izmjena: Prosinac 12, 2010, 21:18:30 poslijepodne bojan »

petra

  • Full Member
  • ***
  • Postova: 53
    • Profil
Odg: Pozdrav
« Odgovori #19 : Prosinac 11, 2010, 19:39:51 poslijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Pročitao sam većinu tvojih postova pa me zanima jesi li počela trčati. Ja zadnje 4 god nisam mogao pretčati više od 100m i to samo u fazama kad mi leđa nisu pravila probleme, pa ako poslije oporavka budem mogao trčati to bi bilo iznad mojih očekivanja.

Osjećam se dovoljno dobro da mislim da bih mogla trčati, ali me još strah krenuti na jedan pošteni jogging da ne bih nešto zeznula. Vjerujem da neću, al kako mi nije o glavu, radije ću pričekati još malo. Ali sada se bez problema ponekad lagano zatrčim ako žurim negdje, jurim uz i niz stepenice... ma dobro je :)

aladin

  • Newbie
  • *
  • Postova: 14
    • Profil
Odg: Pozdrav
« Odgovori #20 : Siječanj 03, 2011, 18:14:39 poslijepodne »
Evo mene 10ak dana nakon operacije.

Dobro je sve prošlo. Lijeva noga je sve bolje, i krećem se sve bolje.

Radim vjezbe 30-60min dnevno i malo prošetam ispred kuće oko 30min.

Sve u svemu vrlo sam zadovoljan, jedino me brine što sam još uvijek negnut u desno.
Ne znam da li treba malo više vremena da se leđa opuste i isprave, hoće li se ispravit vježbanjem ili je po posljedica pa se na to trebam naviknit?
Kraljeznica se krivi iznad mjesta operacije, kad sam obučen vidi se ali svi mi kažu maje nego prije operacije. Kad se skinem dosta se vidi.

Ima li tko ovakvih iskustava, može li se to ispravit?

NISAM Pegula

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 462
    • Profil
Odg: Pozdrav
« Odgovori #21 : Siječanj 03, 2011, 20:31:14 poslijepodne »
Ja sam bila nakrivljena nakon prve operacije, nakon par mjeseci i fizikalne terapije ispravila sam se.
od 2000 g.    povremeni bolovi u kralježnici
27.10.2009.  endoskopska diskektomija-protruzija L4-L5
14.10.2010.  metrx s anuloplastikom-ekstruzija L5-S1

aladin

  • Newbie
  • *
  • Postova: 14
    • Profil
Odg: Pozdrav
« Odgovori #22 : Siječanj 07, 2011, 15:21:26 poslijepodne »
15ak dana nakon operacije zakrivljenost se smanjuje.

Izgleda da sam malo pretjerao sa vježbanjem i hodanjem, pa sam aktivnost otprilike prepolovio i stanje se počelo poboljšavati.

S jedne strane bi se želio što prije i bolje oporavit, ali ipak moram biti svijestan da sam prošao dosta tešku operaciju te da moram dati organizmu vremena da se oporavi.


petra

  • Full Member
  • ***
  • Postova: 53
    • Profil
Odg: Pozdrav
« Odgovori #23 : Siječanj 16, 2011, 21:35:53 poslijepodne »
Drago mi je da ti je operacija dobro prošla!
Sada se oboružaj strpljenjem i polako. I ja sam htjela pojačanim vježbama oporaviti se što prije, ali time se postiže samo kontraefekt. Zato nikud ne žuri jer neke stvari se niz uz najveći trud i volju u kratkom roku ne mogu popraviti. A kod oporavka kralježnice i živca jednostavno treba vremena. Budi samo discipliniran, ne forsiraj se previše i pusti da terapije, vježbice, šetnja i vrijeme odrade svoje.
Drži se i sretno!

aladin

  • Newbie
  • *
  • Postova: 14
    • Profil
Odg: Pozdrav
« Odgovori #24 : Veljača 19, 2011, 23:33:45 poslijepodne »
Pozdrav svima.
Zelim napisati par rijeci o svom stanju skoro 2 mj. nakon operacije. U Biokovci sam na fizikalnoj i imam samo riječi hvale. Moja iskrivljenost je gotovo nestala, vidi se još vrlo malo kad sam jako umoran ili kad je kraljeznica hladna dok se malo ne zagrije i krene normalno funkcionirati. Trnci se još ponekad jave u lijevom kvadricepsu, ali su sve blaži. Bolovi se javljaju u leđima nakon umora i to nekad u lijevoj, a nekad u desnoj strani leđa, ali sve slabije i objasnili su mi da je to posljedica iskrivljenosti. Odnosno kako se kralježnica vraća u normalu tako se pobuđivaju pojedini mišići.
Sve u svemu vrlo sam zadovoljan svojim oporavkom.
 
Pošto mi se opsimizam vratio, a i da bi dosljedno izvještavao o svom oporavku ubacit ću ovdje i svoju poruku koju sam napisao 8 dana nakon operacije, a zbog nekih problema sa forumom nije izašla na forumu. Kako me je iskrivljenost nakon operacije malo prepala, poruka mi se činila preoptimistična pa sam ju se bojao prije staviti.


"Evo me doma, bolje san odma na ženinoj spizi...Operiran u Splitu 23.12. jučer doša doma.Sve pohvale Splitskoj neurokirurgiji doktori, sestre, čistaćice ljubazni stručni i uslužni. Jedino što je bolnica dosta zapuštena, nikako u smislu higijene, već se tu vidi da se nema novaca.Moja operacija je prošla dobro. Prvo što mi je dr. rekao nakon operacije da mi tek sad vjeruje da probleme sa leđima vučem duugo, duugo vjerovatno od puberteta. Kaze da je tu bilo svega i na sve strane, da su neki djelovi srasli sa okolnim tkivom i sl. A, kako sam ga ja non-stop pilao da se ja jednostavno moram poslije baviti sportom, kaže da se namučio da izvadi sve te komadiće, a da mi što manje ošteti ligamente i zglob. Hvala Doktore Zvonimir Tomić.8 dana nakon operacije odradio 45 min. vježbi iz bolnice, bio na suncu u laganoj šetnici 15 min. i sad malo odmaram.Boli još ima, ali nista slično onome prije operacije, imam osjećaj kao da se bude mišići koji 3mj. skoro da i nisu radili pa da oni zabole. Hodam polako, više od straha nego od boli, ali lijeva noga sluša više je ne vučem.Sve u svem borba je tek počela."

kokolino

  • Guru
  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 823
    • Profil
Odg: Pozdrav
« Odgovori #25 : Veljača 21, 2011, 09:14:55 prijepodne »
Aladine želimo vam brz i uspješan oporavak. Šetajte, šetajte i šetajte po ravnom...

NISAM Pegula

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 462
    • Profil
Odg: Pozdrav
« Odgovori #26 : Veljača 22, 2011, 17:25:23 poslijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
U Biokovci sam na fizikalnoj i imam samo riječi hvale.
pozdrav iz Biokovke :):)
od 2000 g.    povremeni bolovi u kralježnici
27.10.2009.  endoskopska diskektomija-protruzija L4-L5
14.10.2010.  metrx s anuloplastikom-ekstruzija L5-S1

aladin

  • Newbie
  • *
  • Postova: 14
    • Profil
Odg: Pozdrav
« Odgovori #27 : Ožujak 07, 2011, 22:49:25 poslijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
pozdrav iz Biokovke :):)
[/quote]
Eto na, mozda smo i razgovarali, a nismo ni znali da se "znamo" sa foruma.

Evo da ja updejtam svoje stanje i dojmove oko 2.5mj. nakon operacije.
Vrlo sam zadovoljan rezultatina fizikalne u Biokovci. Noga još samo ponekad malo zasrbi (ostaci trnaca), a bolovi u ledjima su uglavnom povezani sa predhodnim naporom. Nakon plivanja me ne boli ništa, dok nakon hodanja, sjedenja i stajanja osjećam bol u križima koja odmorom i istezanjem prolazi.

U Biokovci sam plivao do iznemoglosti. Bio sam presretan kad sam shvatio da mogu plivati i plivati, a da me ledja uopće ne bole. Krenio sam sa 500m ledjno i to sa pauzom nakon svakih 25m da bi zadnji dan otplivao 5km leđno, prsno i kraul. Već nekih 10-ak godina nisam tako kvalitetno otrenirao, a da su mi ledja ujutro bila opuštena. Osim plivanja bazen (manji s toplim morem) mi je bio izvrstan za istezanje i razgibavanje.

Za duže relacije hodanja nisam imao ni vremena ni snage, ali sam čisto radi testiranja stanja odhodao predzanji dan 10km. Za vrijeme hodanja je sve bilo Ok ali navečer su me dosta bolila ledja i ujutro mi je bila zategnuta lijeva strana pa sam bio malo nakrivljen što je plivanje opustilo i ispravilo.

Ostale terapije Ok svidilo mi se što nema čekanja jer sve ide po rasporedu.

Slijedeći tjedan ponovo krećem za Biokovku ovaj put ambulantno pa se radujem plivanju.

Borba se nastavlja. Pozdrav.

Joško

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 176
    • Profil
    • Email
Odg: Pozdrav
« Odgovori #28 : Ožujak 08, 2011, 09:45:56 prijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
U Biokovci sam plivao do iznemoglosti. Bio sam presretan kad sam shvatio da mogu plivati i plivati, a da me ledja uopće ne bole. Krenio sam sa 500m ledjno i to sa pauzom nakon svakih 25m da bi zadnji dan otplivao 5km leđno, prsno i kraul. Već nekih 10-ak godina nisam tako kvalitetno otrenirao, a da su mi ledja ujutro bila opuštena. Osim plivanja bazen (manji s toplim morem) mi je bio izvrstan za istezanje i razgibavanje.

Za duže relacije hodanja nisam imao ni vremena ni snage, ali sam čisto radi testiranja stanja odhodao predzanji dan 10km. Za vrijeme hodanja je sve bilo Ok ali navečer su me dosta bolila ledja i ujutro mi je bila zategnuta lijeva strana pa sam bio malo nakrivljen što je plivanje opustilo i ispravilo.

ovo mi više izgleda kao priprema za triatlon nego kao rehabilitacija :) 
ne treba čuditi što su te leđa bolila nakon prehodanih 10 km, i slijedeći dan vjerojatno nisi hodao uoće. razmisli, mogao si 10km rasporediti na 2-3 dana pa bi te leđa bolila manje ili te uopće ne bi bolila. želju za dobrim oporavkom moraš pretvoriti u malo više strpljenja :)  i dugoročnu promjenu navika...
moja preporuka da za hodanje svakako koristiš neke od tenisica za trčanje.
2007. povremena bol u desnom boku
01/2008. dijagnoza: protruzija L5/S1   01-07/2008. širenje boli u desnu nogu
07/2008. mikrodiscektomija u Vinogradskoj   Zadovoljan oporavkom. Bez bolovova.

NISAM Pegula

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 462
    • Profil
Odg: Pozdrav
« Odgovori #29 : Ožujak 08, 2011, 10:27:59 prijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Krenio sam sa 500m ledjno i to sa pauzom nakon svakih 25m da bi zadnji dan otplivao 5km leđno, prsno i kraul.
Bazen u Biokovci ti je dug 17-18m tako da pretpostavljam da si radio pauzu svako 18 m:)
od 2000 g.    povremeni bolovi u kralježnici
27.10.2009.  endoskopska diskektomija-protruzija L4-L5
14.10.2010.  metrx s anuloplastikom-ekstruzija L5-S1

Joško

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 176
    • Profil
    • Email
Odg: Pozdrav
« Odgovori #30 : Ožujak 08, 2011, 10:53:47 prijepodne »
mislim da prsno plivanje nije dobar odabir stila za rehablitaciju i oporavak. najbolje je leđno plivanje, i možda kraul ali samo za one koji imaju ispravnu tehniku plivanja kraula.
« Zadnja izmjena: Ožujak 08, 2011, 10:56:28 prijepodne Joško »
2007. povremena bol u desnom boku
01/2008. dijagnoza: protruzija L5/S1   01-07/2008. širenje boli u desnu nogu
07/2008. mikrodiscektomija u Vinogradskoj   Zadovoljan oporavkom. Bez bolovova.

bojan

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 692
    • Profil
    • Bojan - zdravstveni status
Odg: Pozdrav
« Odgovori #31 : Ožujak 08, 2011, 11:46:59 prijepodne »
Meni se isto čini da dosta forsiraš. Ja sam nakon operacije svašta radio jer je stanje bilo super, a neurokirurg rekao da sam zdrav. Nažalost nije dobro završilo. Držim palčeve da kod tebe sve bude super. Samo polako i strpljivo.
Operacija protruzije L5-S1 1992 u Vinogradskoj

aladin

  • Newbie
  • *
  • Postova: 14
    • Profil
Odg: Pozdrav
« Odgovori #32 : Ožujak 21, 2011, 23:03:45 poslijepodne »
Ispricavam se jer neko vrijeme nisam bio on-line, ali cu ukratko prokomentirati sve komentare. Zahvaljujem se svima na komentarima.

@Joško da donekle si u pravu. Ja jesam sportaš i ovaj oporavak sam i shvatio kao natjecanje sa samim sobom. Dan poslije ovih 10 km hodanja sam preplivao 5km ili 3.4 ili 3.6 km uglavnom 200 bazena u Biokovci. Ti brojevi su sasvim nebitni u nekom smislu dokazivanja to su za mene isključivo podatci za mjerenje trenutnog stanja i smjernice za daljnje planiranje treninga-oporavka. U planskom treningu-oporavku potrebne su faze kontroliranog preopterećenja nakon čega slijede faze relaksacije u kojima se rezultati oporavka multipliciraju. U teoriji treninga govori se u fazi superkompenzacije, na svom primjeru sam utvrdio da gotovo indentično stvari funkcioniraju i u oporavku.

@Nisam Pegula onda je tako prvi dan sam radi pauzu nakon 17m (1 dužine bazena), a zadnj nakon 1700m (100 dužina bazena).

@Joško kod prsnog plivanja idealan je položaj tijela (lordoza) s druge strane rad nogu je takav da se izvrsno razgibava i jača zdjelica, kuk i kvadriceps upravo segmenti koju su u mom slučaju najjače nastradali. Slažem se da je bitna tehnika, ali i priprema za plivanje odnosno vježbe škole plivanja.

@bojan Šta upće znači forsirati? Isti volumen opterćenja za jednu osobu je preopterćenje dok kod druge neće potaknuti niti osnovne fiziološke funkcije. O tome je besmisleno suditi bez informacija o stanju. Ja nisam niti manijak niti budala koji nešto želi dokazati. Jednostavno sam čovjek koji nakon ove operacije želi živjeti punim plućima. Shvatio sam da je moj neurokirurg odradio dobar posao, fizijatri i fizioterapeuti isto tako, i hvala ima od srca na tome. Međutim sad sam u fazi kad do izražaja dolazi moje znanje i volja za oporavkom. Istina je da nije isto trening zdravog sportaša i oporavak nakon operacije kralježnice, ali upravo zato sam svim doktorima i terapeutima dosadio pitanjima.

Pozdrav svima i hvala na komentarima.

 

Nagradne igre