Autor Tema: Pozdrav od supatnice  (Posjeta: 8258 )

0 Članova i 64 Gostiju pregledava ovu temu.

lacroma

  • Full Member
  • ***
  • Postova: 74
    • Profil
Pozdrav od supatnice
« : Travanj 11, 2010, 23:10:59 poslijepodne »
Već neko vrijeme češljam ovaj forum u potrazi za korisnim informacijama, a evo je došlo i vrijeme da se pridružim.

Naravno bole me leđa, a i noga.
Prvi put su me zaboljela u prvoj trudnoći prije pet godina, pa sam se prvi put ukočila šest mjeseci nakon poroda i od tad nikako na zelenu granu. Ali kralježnica je bila u drugom planu, nekako sam izdržavala na poslu (ponekad intenzivno sjedećem).
Dočekala sam drugu trudnoću koju sam dobrim dijelom preležala, a bolove koji su uslijedili do poroda smatrala onim "sve u rok službe".
Trinaesti dan po porodu budim se s boli u nozi i čekam da prođe. Nakon nekoliko dana bol postaje intenzivnija,shvaćam da ima veze s leđima, jako mi smeta kod sjedenja. Posjećujem liječnika, dijagnoza lumboischialgia -fizikalna terapija, TENS ne pomažu, stanje je sve teže podnošljivo...Tako je prošlo pet mjeseci. Ujutro ne mogu presvuć ni sebe ni bebu...

Nalaz MR-a pokazuje hernijaciju diska L4-L5 s ispupčenjem u spinalni kanal 7-8 mm i suženim lateralnim recesusima te protruziju od 2 mm u razini L5-S1. Vide se degerativne koštane promjene na trupovima L4-L5 subhondralno s promijenjenim intenzitetom signala kosti uz pokrovne plohe prema disku L4-L5.

Pretpostavljam da ne mogu izbjeći operaciju, molim vaše komentare.
2010. hemilaminektomija s foraminotomijom L4-L5

Bais

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 113
    • Profil
Odg: Pozdrav od supatnice
« Odgovori #1 : Travanj 11, 2010, 23:36:32 poslijepodne »
Klasična priča. Najbolji savjet koji ovdje možeš dobiti je da ako već moraš na operaciju svakako razmotriš neku od minimalno invazivnih metoda. Rade ih u Vinogradskoj ili privatno u klinici Vertebralis, a jedan neurokirurg koji ih izvodi je aktivan i na ovom forumu pa možeš pričekati i njegov komentar.

melica

  • Full Member
  • ***
  • Postova: 86
    • Profil
Odg: Pozdrav od supatnice
« Odgovori #2 : Travanj 12, 2010, 21:23:05 poslijepodne »
Naravno, dobrodošla,
nisi ni prva , ni posljednja, u ovom našem klubu.
Svi smo mi počeli pomalo s bolovima a završili u nekoj fazi nepokretni.
I sve nas čeka ista stvar - operacija , nekog prije a nekog kasnije.
Imam sličnu dijagnozu, iako smo svi mi tako slični a tako različiti.

Uz najbolje želje, pokušaj pročitati neke postove unatrag, jer sve se svodi na isto.
Meni je najviše pomoglo mirovanje, ali uz malu bebu mislim da je to nezamislivo.
Iako znam da to kako sam sad nije nikakvo trajno rješenje, polako se pripremam za operaciju.

Puno zdravlja  :D
30.08.2007. stvaranje Schmorlove hernije donje pokrovne plohe trupa L5 kralješka, uz diskretno reduciran i.v.prostor L5 S1, masivniji poprečni nastavak na L5 kralješku desno uz suspektno stvaranje pseudoartroze
MR 11.02.2010 diskopatija i dorzomedijalna protruzija i.v.diska L4-L5, L5-S1 ekstruzija i.v.diska prema spinalnom kanalu, u visini kralješka S1 perineuralna Tarlowljeva cista.

bojan

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 692
    • Profil
    • Bojan - zdravstveni status
Odg: Pozdrav od supatnice
« Odgovori #3 : Srpanj 11, 2010, 20:07:38 poslijepodne »
Napisala si na drugom mjestu da si operirana prije dva tjedna. Mozes napisati gdje i kojom metodom?
Operacija protruzije L5-S1 1992 u Vinogradskoj

lacroma

  • Full Member
  • ***
  • Postova: 74
    • Profil
Odg: Pozdrav od supatnice
« Odgovori #4 : Srpanj 15, 2010, 00:41:37 prijepodne »
Evo me ukratko jer mi je nezgodno tipkat...

Mikrokirurška djelomično reducirana hemilaminektomija s foraminotomijom je izvedena u dubrovačkoj bolnici. Na nogama sam bila sutradan, a tad sam počela raditi lagane vježbice.

Dva tjedna od operacije počela sam s fizikalnom terapijom u bolnici, ali mi se nekako to čini prebrzo i previše (iako se odlično osjećam).
Izgleda da ne idem ni u kakve toplice nego samo ta terapija u bolnici.


2010. hemilaminektomija s foraminotomijom L4-L5

kokolino

  • Guru
  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 823
    • Profil
Odg: Pozdrav od supatnice
« Odgovori #5 : Kolovoz 31, 2010, 15:40:31 poslijepodne »
3-4 mj nakon operacije ne pregibati se ne rotirati trup, ne voziti auto, sjediti na kratko višekratno 15 min(WC,jelo) Pješačite2-5 km, odmarajte,kad zaboli legnite, uzmite neki lakši analgetik Lekadol ili Zaldiar ako je bol jača, od fizikalne TENS i pustite vrijeme da učini svoje. Nakon mjesec dana možete lagano hodati u dubokom moru, voziti nogama biciklu u moru, u vodi istezati stražnju ložu natkoljenica,hodatio kroz more od dubljeg ka plićem i obrnuto, plivati leđno bez peraja.

lacroma

  • Full Member
  • ***
  • Postova: 74
    • Profil
Odg: Pozdrav od supatnice
« Odgovori #6 : Studeni 04, 2010, 12:27:32 poslijepodne »
Prošla su četiri mjeseca od operacije pa se osjećam dužna (a i usudim se) napisati nešto o mome dosadašnjem oporavku i trenutačnom stanju.

Operacija je prošla odlično, nakon višemjesečnih više-manje nesnosnih bolova osjećala sam se preporođeno. Prof. Bini je odradio izvrstan posao i hvala mu na tome.
 Digla sam se na noge sutradan, šetala kroz hodnike nakon tri dana. Nakon izlaska iz bolnice nisam popila niti jednu tabletu za bolove, nogu sam osjetila par puta unutar dva-tri mjeseca od operacije nakon pretjerivanja u aktivnostima.

Kako osim standardnih uputa nije bilo nekih posebnih zabrana, dosta sam se štedila, ali i vrlo brzo sam se vratila kuhanju i drugim sitnim kućanskim poslovima. Dijete sam dojila (i to činim još uvijek) ležeći, što možda ponekad i nije bilo najpovoljnije za moju kralježnicu, ali o toga nisam odustajala.

Vježbala sam (2-3 mjeseca svakodnevno) vježbice na krevetu, sad sam zanemarila vježbanje <sramim se>.

Da sad ne navodim razloge zašto nisam prije, počela sam više hodati mjesec i pol nakon operacije, a nakon dva i pol mjeseca sam počela više-manje redovito i svakodnevno hodati oko pet kilometara.

Isto tako, plivanje sam intenzivirala tri mjeseca nakon operacije, u početku sam plivala 1 km, a sad 1,5-2 km bar tri puta tjedno (po 40-45 min). Čini mi se da je plivanje i najviše pomoglo mom odličnom stanju.

Trenutačno sam sposobna bez problema odraditi dva sata na kompjuteru (vjerojatno i više, ali sam oprezna).  Kućanske poslove radim razmjerno normalno, izbacila sam usisavanje i glačanje (otkrila sam da je većina robe nakon što se lijepo osuši, složi i stavi u ormar ista kao i kad se izglača prije spremanja).

Dobila sam četiri kilograma, ali što ću kad se štedim. Lako gubim kila u svakodnevnoj ludnici :-\, ali ovako kad se štedim- nema šanse.

Kad ne bih imala dijete koje upravo prohodava, kvaliteta života bi mi bila izvrsna (naravno u datim okolnostima). Ovako se malo spusti u koljenima i držim je za ručice, a ponekad je i dovučem na krevet ili stolicu (rijetko, ali kad nemam izbora...). U cijeloj ovoj priči je najveći gubitak to što dijete ne podižem od njezinog petog mjeseca  života, pa kad treba naručje ne traži mamu  :(.

Iako je post dug, ne mogu ne naglasiti nemjerljivu ulogu moje obitelji -muža (kojeg zadnja dva mjeseca nema doma, ali je ljeto odradio bez greške), mame, za koju nema riječi koje bi opisale njezin doprinos (od oblačenja mene u najgorim danima, do brige oko djece) i ostalih koji su uskakali.

Moram zahvaliti i forumašici kokolino, koja je u ključnim trenucima imala prave savjete za mene :).

Nadam se da će moje iskustvo nekome dobro doći, a ono što bih htjela naglasiti je da je najvažnije (osim dobre medicinske skrbi) imati podršku kako bi oporavak bio dovoljno spor i dovoljno dobar.
2010. hemilaminektomija s foraminotomijom L4-L5

NISAM Pegula

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 462
    • Profil
Odg: Pozdrav od supatnice
« Odgovori #7 : Studeni 04, 2010, 14:07:00 poslijepodne »
Super prica Lacroma, veselim se zbog tebe!! Nadam se da ce ti se stanje i dalje popravljati.
Vidim rasturas po bazenu, aj jos koja godina pa cemo nabacit neko forumsko takmicenje u ledjnom :)
Pozdrav
od 2000 g.    povremeni bolovi u kralježnici
27.10.2009.  endoskopska diskektomija-protruzija L4-L5
14.10.2010.  metrx s anuloplastikom-ekstruzija L5-S1

madagaskar

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 884
    • Profil
Odg: Pozdrav od supatnice
« Odgovori #8 : Studeni 04, 2010, 14:28:12 poslijepodne »
Lacroma i meni je jako drago što ti je dobro       :)

kokolino

  • Guru
  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 823
    • Profil
Odg: Pozdrav od supatnice
« Odgovori #9 : Studeni 04, 2010, 15:58:10 poslijepodne »
Pozdrav Lacroma, svima nam je drago da se dobro oporavljate. Samo strpljivo i nemojte zapustiti vježbanje i plivanje. Ne zaboravite da  morate voditi računa o opterećenjima kralješnice. Drago mi je da smo vam barem malo pomogli u uspostavljanju što kvalitetnijeg života. Uživajte u vašoj obitelji. Pozdrav.

lacroma

  • Full Member
  • ***
  • Postova: 74
    • Profil
Odg: Pozdrav od supatnice
« Odgovori #10 : Studeni 04, 2010, 21:41:34 poslijepodne »
Pegula, odmah možemo formirati organizacijski odbor.

Inače, tek kad vidim vaše komentare shvaćam da sam stvarno dobro (iako mi moja priroda ne dopušta da se opustim, pa valjda ni nema opasnosti od zapuštanja aktivnosti u svrhu rehabilitacije i poboljšanja stanja).

 I svima želim bar jednako poboljšanje stanja...
2010. hemilaminektomija s foraminotomijom L4-L5

zamila

  • Jr. Member
  • **
  • Postova: 27
    • Profil
Odg: Pozdrav od supatnice
« Odgovori #11 : Studeni 04, 2010, 21:45:44 poslijepodne »
Super,drago mi je cuti da ste dobro i od srca vam zelim da tako i ostane...a sad uzivajte sa svojom djecicom...i muzem  ;D (cim se vrati doma)
28.10.2010.-PLDD operacija-Poliklinika Vertebralis

NISAM Pegula

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 462
    • Profil
Odg: Pozdrav od supatnice
« Odgovori #12 : Studeni 05, 2010, 12:06:59 poslijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Pegula, odmah možemo formirati organizacijski odbor.
Moze evo ja odma prijavljujem dva takmicara, Pantaghanu i mene za par miseci:)
od 2000 g.    povremeni bolovi u kralježnici
27.10.2009.  endoskopska diskektomija-protruzija L4-L5
14.10.2010.  metrx s anuloplastikom-ekstruzija L5-S1

lacroma

  • Full Member
  • ***
  • Postova: 74
    • Profil
Odg: Pozdrav od supatnice
« Odgovori #13 : Studeni 07, 2010, 21:35:04 poslijepodne »
 :)
2010. hemilaminektomija s foraminotomijom L4-L5

 

SMF spam blocked by CleanTalk
Nagradne igre