Autor Tema: Upoznavanje - L4-L5-S1  (Posjeta: 47287 )

0 Članova i 3 Gostiju pregledava ovu temu.

vrhhy

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 202
    • Profil
    • Email
Odg: Upoznavanje - L4-L5-S1
« Odgovori #18 : Veljača 14, 2016, 09:50:19 prijepodne »
Ja se nakon posjeta Neurokirugu osjećam bolje barem u glavi, jer su mi dali mogućnost i nadu da problem možda može riješim bez operacije.
Kako sam bolove kakve opisuje Ivan imao i 98., pa sam uspio uz vježbe i TaiChi doći u neku normalu i dalje se nadam da to mogu.
Neurokirurg mi je je rekao da se diskovi sami od sebe baš ne povlače i da ih vježbama ne mogu namjestiti, već da jači mišići leđa i trbuha će lakše sve u problematičnim segmentima držati pod kontrolom da ne dođe do većeg pomaka i pritiska na živac koji ide u nogu.
Doktori operacijom ne vraćaju osjet u noge, već smanjuju bol. Ako je živac oštećen, a pritiskom diska se on polako tari i reže, on izaziva trnce i u fazi jakog oštećenja i pritiska diska na korijen živca nemogućnost kontrole stopala, mokrenja i stopala. Naglasio je da oni prilikom operacije mogu i dodatno pojačati trnjenje u nozi jer moraju s alatima odvajati disk od živca pa i oni stružu po njemu i oštećuju ga.
Sadržaj diska koji iscuri tijelo navodno može djelomično i samo zacijeliti, tj. "popapati". Gledao sam jedan video kako se radi operacija i doktor koji je to radio je spominjao da je upravo slučaj koji pokazuje takav i to je bio razlog što se pored disk gdje je bio prolaps pojavljuje puno krvnih žila koje vjerojatno čiste to područje uz oštećen disk. Tijekom operacije tu mu je jako krvarilo. Krvarenje kasnije može izazivati pojavu novih problema.
Uglavnom ja bih Ivanu savjetovao da čuje i mišljenje Neurokirurga.

Što se mojih problema tiče, otkrio sam da mi hodanje, cca 5-6 km dnevno olakšava život. Nakon hodanja osjećam se dobro i mislim si kako mi ništa nije, no nažalost ujutro opet osjećam "žuljanje".
Vježbanje nakon šetnje mi je najlakše, pa možda i netko drugi može na svojoj koži isprobati.

Lumboischialgia L4-L5 i. sin.
Extrusio disci L4-L5 I.sin

Interlaminectomija L4-L5 l.sin. et microdiscectomia f. 11/2016. u KBC Sestre Milosrdnice

ivan bozic

  • Jr. Member
  • **
  • Postova: 27
    • Profil
    • Email
Odg: Upoznavanje - L4-L5-S1
« Odgovori #19 : Veljača 14, 2016, 10:22:59 prijepodne »
Pozdrav Henriku,Ladyaniti,Ljiljani i ostalima. Hvala na odgovorima. Vidite god.dana prije prve operacije bio sa osobno kod kiropraktičara i godinu dana sam bil ok. Tad sam još radil pa su me u firmi stisnuli zbog malo češćih bolovanja i odoh ja na operaciju. 2005-6 već se ne sjećam,bil sam sa svojim najstarijim sinom kod Smolčića(tad u Jaski) zbog pomaka u vr.kr. Čovjek namjestil i dečko je danas ok. 2008.sam bil sa drugim sinom kod kiropraktičara u Daruvarskim toplicam(dr. Stići fizijatar),pomak dva diska u l-s kr. Vraćeno na mjesto i nikakvih problema poslije. Pa sad si mislim,idem i ja,možda se izvučem bez op. Al mi nekak sve više izgleda da bu moralo ovak kak ste i vi pisali. Moram samo smisliti način kak da idem pod hitno jer naruči se pa čekaj,pa sim pa tam a MR sve pokazala. Ne da nemam vremen(u invalidskoj sam),al se dodatno bavim gažerskim svirkama da si a malo pridodam ovoj "velikoj" penziji... Odem na op.,mogu dva mjeseca najmanje ziher preskočiti...a opet ovako,dokle? Zaldiar,lumidol,kokteli injekcija prije svirke. Neznam,još sam nekak na vagi zbog fin.situacije a negdje u dubini pameti (ak mi je još kaj ostalo) vuče na ovo kaj ste mi i vi pisali... Hvala još jednom i pozdrav

ivan bozic

  • Jr. Member
  • **
  • Postova: 27
    • Profil
    • Email
Odg: Upoznavanje - L4-L5-S1
« Odgovori #20 : Veljača 14, 2016, 10:42:30 prijepodne »
Pozdrav vrhhy ! Već sam otipkal prijašnji tekst pa mi se nije dalo prepravljati. Hvala na ovim objašnjenjima,stvaraju malo drugačiju sliku stvari... Za ispravak u prijašnjem tekstu...dr. Egić a ne Stići kak piše... Pozdrav

Kraljeznica.com forum

Odg: Upoznavanje - L4-L5-S1
« Odgovori #20 : Veljača 14, 2016, 10:42:30 prijepodne »

vrhhy

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 202
    • Profil
    • Email
Odg: Upoznavanje - L4-L5-S1
« Odgovori #21 : Veljača 14, 2016, 12:09:27 poslijepodne »
Meni je Dr. Fizijatar u nalazu dao preporuku da se javim Neurokirurgu. Nakon što sam dobio uputnicu od svoje doktorice opće prakse, poslao sam email u subotu sa skeniranim svim papirima i uputnicom u Vinogradsku, u ponedjeljak ujutro prije 8h dobio sam potvrdu da sam naručen za 7 radnih dana.
Pa sad ne znam da li je tako sa svima, no meni ovo nije uopće puno čekanja. Kod privatnog Neurokirurga sam isto čekao na red oko 5-6 dana.
Više čekam da dođem na red kod Fizijatra i na terapije, a da ne govorim koliko se čeka za MR.
Što se tiče Kyroja, bio sam i ja kod njega '98. no uz sve što sam tada isprobavao, ne znam što mi je točno pomoglo, možda i on, no tad nisam imao prolaps.
Imam i ja neke poznanike koji su tako riješili svoje probleme, no možda je bolje medicinski prvo znati što je točno problem i koji su rizici, pa onda probati, no svako mora tu odluku donijeti za sebe.
Lumboischialgia L4-L5 i. sin.
Extrusio disci L4-L5 I.sin

Interlaminectomija L4-L5 l.sin. et microdiscectomia f. 11/2016. u KBC Sestre Milosrdnice

ladyanita

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 751
  • Žena si !!! Možeš sve....
    • Profil
Odg: Upoznavanje - L4-L5-S1
« Odgovori #22 : Veljača 14, 2016, 13:38:28 poslijepodne »
Za 7 radnih dana!! Odlično!  Tu kod nas u Varaždinu se čeka i do 6 mjeseci. To je prestrašno! Ja sam prvi put išla preko veze i za tri radna dana sam bila kod neura,a sada samo zovem na odjel i brzinski riješim. Za fizijatra sad moram tri tjedna čekati i to da sam molila sa suzama za raniji termin,pitanje kolko pa budem čekala za terapije. Ali većinom  jednostavno moram ići preko kakve veze. Jer te liste čekanja su katastrofa. Za MR u Vinogradskoj su mi poslali termin za 9 mjeseci. Katastrofa! Javite rezultat i sretno!
9.7.2015.Interlaminectomia L5S1
                 Microdiscectomia
Extrusio disc i.v. L5S1
Radikulopatija L5S1
Lumbago s išijasom
Gonartroza/artroza koljena
Lumboischialgia
hiperlordoza,skolioza,početna osteohondroza ,početna artroza.
25.07.2016. Reinterlamionectomia L5S1
                       Adhesiolyisis radicis S1
14.11.2017. Ugradnja SCSa
rujan 2021. Izvađen SCS
29.09. 2021.ALIF L5S1
08.10.2021. Stabilizacija L5S1 rujan
09.2022.emobilizacija aneurizme ACI c6

Henrik VIII

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 865
    • Profil
Odg: Upoznavanje - L4-L5-S1
« Odgovori #23 : Veljača 14, 2016, 14:39:19 poslijepodne »
Sva priremena rješenja koja mogu biti olakšavajuća, odgađaju rješavanje biti problema, a to je hernija diska. Dotle se živac pati, ovako kako to kaže vrhhy, pa i nakon operacije ostanu razni gadni simptomi. Neuropatija uključuje i bol i trnce, liječi se simptomatski lijekovima i činjenica je da kako god okrenuli, uvijek budemo pili nekakve lijekove. Samo je ipak pitanje u tome možemo li ili ne funkcionirati s tim lijekovima. U radiološkom nalazu ako piše da se preporuča pregled neurokirurga onda to ne mora napisati fizijatar, s time da LOM može dati uputnicu za neurokirurga i kad postoje indikacije za pregled, a to je svakako protruzija diska. Samo što se LOMovi i LOMače boje HZZO-a pa traže često preporuku nekog drugog, iako ne kuže da to više košta. Za neurokirurga se dugo čeka, ali ovisi i o uputnoj dijagnozi, za što je važno da LOM napiše, a može napisati i "molim hitno" na uputnici.
St. post spondylodilesis, Th10-Th11-Th12-L1-L2-L3-L4, 27.03.2019.
St. post vertebrosynthesis transpedicularis Th11-Th12-L1-L2 sec Expidium, Stabilization (10.5.2016.)
Scoliosis THL
Radiculopathia C6C7 bill, C8Th1 dec, L3L4 i L5S1 bill
Hemangioma Th8
Sy CC et CB
Sy thoracale
Sy LS chr


i još nešto?

Da, uznapredovala osteoporoza, osteohondroza, blaga protruzija diska u L3/L4 i suženje prostora u oba kuka sa početnom sklerozom te Hashimotova bolest. Jupi! :)

vrhhy

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 202
    • Profil
    • Email
Odg: Upoznavanje - L4-L5-S1
« Odgovori #24 : Veljača 14, 2016, 17:16:24 poslijepodne »
Provjerio sam sada na skenu uputnice nigdje ne piše "Molim hitno" ili slična napomena.
Uputna dijagnoza: Dorisaglia, Molim, traži se: Prvi pregled neurokirurga.
Znači bez ikakve veze, poznanstava, javio sam se na email centralnog naručivanja i brzo dobio odgovor i termin.
Za MR ako nekom treba, predlažem Medikol poliklinike, rade preko HZZO uputnica, ja sam čekao oko 45 dana.
Inače prije Medikola sam bio naručen u Pakracu (čekanje oko 3 mj.), no kad sam dobio potvrdu poštom, na dnu je malim slovima pisalo da ne rade MR pacijentima koji imaju struk veći od 110cm (ja imam 6-8cm više od toga  :-[), nakon njih sam tražio termin u Dubravi i dobio 15.6.2017., tako da mi je Medikol bio najbrži. Svaka im pohvala, a rezultate čak dostavljaju poštom, sve u roku od 7 dana od obavljene pretrage.
Lumboischialgia L4-L5 i. sin.
Extrusio disci L4-L5 I.sin

Interlaminectomija L4-L5 l.sin. et microdiscectomia f. 11/2016. u KBC Sestre Milosrdnice

ivan bozic

  • Jr. Member
  • **
  • Postova: 27
    • Profil
    • Email
Odg: Upoznavanje - L4-L5-S1
« Odgovori #25 : Veljača 14, 2016, 18:03:22 poslijepodne »
Ha ništa,što je tu je... Malo sam kontal... Ono što sam prošel s klincima kod kyra,a i ja sam 95.kad sam bio na tretmanu bil puno mlađi,mada je i tada disk bio" raspucan".... Druge situacije i dijagnoze. Odoh ja sutra do svoje LOMice,da dogovorimo kak najbrže na operaciju. Mislim da bude najbolja opcija hitno na neurologiju i onda dalje sve ide po špagi. Slično je bilo kod druge operacije. Držite fige... Pozdrav

ladyanita

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 751
  • Žena si !!! Možeš sve....
    • Profil
Odg: Upoznavanje - L4-L5-S1
« Odgovori #26 : Veljača 14, 2016, 19:13:26 poslijepodne »
Držimo fige,naravno!
Ja idem prekosutra i nadam se kraju ovoj agoniji.

MA...SRETNO NAM SVIMA  ! :-*
9.7.2015.Interlaminectomia L5S1
                 Microdiscectomia
Extrusio disc i.v. L5S1
Radikulopatija L5S1
Lumbago s išijasom
Gonartroza/artroza koljena
Lumboischialgia
hiperlordoza,skolioza,početna osteohondroza ,početna artroza.
25.07.2016. Reinterlamionectomia L5S1
                       Adhesiolyisis radicis S1
14.11.2017. Ugradnja SCSa
rujan 2021. Izvađen SCS
29.09. 2021.ALIF L5S1
08.10.2021. Stabilizacija L5S1 rujan
09.2022.emobilizacija aneurizme ACI c6

Henrik VIII

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 865
    • Profil
Odg: Upoznavanje - L4-L5-S1
« Odgovori #27 : Veljača 15, 2016, 03:22:57 prijepodne »
Sretno svakako! Ja sutra počinjem uzimati drogu. Prpcedura je zastrašujuća. Moram sada nositi svuda sa sobom nalaz iz ambulante za bol da ako negdje opadnem ne ispadne da sam narkoman i završim na psihijatriji. A jako me prpa te droge, no nema mi druge. Moram se vratiti na med. gimnastiku i plivanje jer mi je opet pak lošije u cervikalnom dijelu.
St. post spondylodilesis, Th10-Th11-Th12-L1-L2-L3-L4, 27.03.2019.
St. post vertebrosynthesis transpedicularis Th11-Th12-L1-L2 sec Expidium, Stabilization (10.5.2016.)
Scoliosis THL
Radiculopathia C6C7 bill, C8Th1 dec, L3L4 i L5S1 bill
Hemangioma Th8
Sy CC et CB
Sy thoracale
Sy LS chr


i još nešto?

Da, uznapredovala osteoporoza, osteohondroza, blaga protruzija diska u L3/L4 i suženje prostora u oba kuka sa početnom sklerozom te Hashimotova bolest. Jupi! :)

vrhhy

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 202
    • Profil
    • Email
Odg: Upoznavanje - L4-L5-S1
« Odgovori #28 : Veljača 15, 2016, 20:25:13 poslijepodne »
Držite se svi, sretno !!!
Lumboischialgia L4-L5 i. sin.
Extrusio disci L4-L5 I.sin

Interlaminectomija L4-L5 l.sin. et microdiscectomia f. 11/2016. u KBC Sestre Milosrdnice

Elina

  • Full Member
  • ***
  • Postova: 80
    • Profil
Odg: Upoznavanje - L4-L5-S1
« Odgovori #29 : Veljača 15, 2016, 21:23:44 poslijepodne »
Svima sretno, i nadam se da ce biti dobrih vijesti.
To zelimo cuti

ivan bozic

  • Jr. Member
  • **
  • Postova: 27
    • Profil
    • Email
Odg: Upoznavanje - L4-L5-S1
« Odgovori #30 : Veljača 15, 2016, 23:41:28 poslijepodne »
Pozdrav svima. Prije dva sata vratili me sa hitne neurološke Sv. Duh. LOMica me poslala sa uputnicom za hitni prijem. Na lijevu nogu stati jok... Tablete drže možda sat-dva al ni tada bol ne popusti do kraja. Noga ne funkcionira kak treba,snage ni pola. Diska l5-s1 praktički i nema kolko je istrošen(njihovo očitanje mr). Veli doktorica nije za operaciju,naručite se na pregled kod neurokirurga. Dali mi tri injekcije i mogu doma. Sutra opet svojoj LOMici po uputnicu za neurokir.i naručiti se. Vjerojatno u Vinogradsku,najmanje se čeka. Ja se nadao ovak prek hitne ću brže al evo ti ga na... Još tjedan dana injekcija i tableta... ..bem ti život!

Elina

  • Full Member
  • ***
  • Postova: 80
    • Profil
Odg: Upoznavanje - L4-L5-S1
« Odgovori #31 : Veljača 16, 2016, 10:52:16 prijepodne »
Ivane, drzi se. I moja doktorica me mislila slati hitno za Zg, da cu tako prije obaviti, ali smo se obje slozile da bi me u nasoj Og hitnoj samo natopili infuzijama i to je to.
Zelim ti da sto prije dodjes na red i rijesis problem

Henrik VIII

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 865
    • Profil
Odg: Upoznavanje - L4-L5-S1
« Odgovori #32 : Veljača 16, 2016, 13:26:10 poslijepodne »
Ivane, nije više hitna kao što je nekad bila.  :'( To što kažu oni da nije za op. nema veze, jer oni samo procijenjuju da li je za hitnu operaciju. Neka pogleda MR nalaz neurokirurg i vidi. Neurokirurgija u Vinogradskoj je i moja referentna bolnica za slučaj pogoršanja, neurokirurg je OK, samo je problem što moj užas boli, a nije operabilan. Bar ne još. Ako je cijeli disk istrošen, u obzir dolazi zamjena cijelog diska, a to je nešto invazivnija operacija i skuplja. Ne znam da li se radi u RH, ali u svakom slučaju to ne može ostati tak. Ako diska nema, nema funkcije kralježnice, a bolovi su nadrealni. U međuvremenu dok se sve te odluke o operacijama donesu, traži od LOMice da ti da uputnicu za Ambulantu za bol; možeš i na Rebro i u Vinogradsku pa će ti skombinirati neke droge.
St. post spondylodilesis, Th10-Th11-Th12-L1-L2-L3-L4, 27.03.2019.
St. post vertebrosynthesis transpedicularis Th11-Th12-L1-L2 sec Expidium, Stabilization (10.5.2016.)
Scoliosis THL
Radiculopathia C6C7 bill, C8Th1 dec, L3L4 i L5S1 bill
Hemangioma Th8
Sy CC et CB
Sy thoracale
Sy LS chr


i još nešto?

Da, uznapredovala osteoporoza, osteohondroza, blaga protruzija diska u L3/L4 i suženje prostora u oba kuka sa početnom sklerozom te Hashimotova bolest. Jupi! :)

ivan bozic

  • Jr. Member
  • **
  • Postova: 27
    • Profil
    • Email
Odg: Upoznavanje - L4-L5-S1
« Odgovori #33 : Veljača 16, 2016, 14:54:37 poslijepodne »
Hvala Elina na podršci i lijepoj želji. Hvala tebi Henrik na uputama... Uopće nisam razmišljal o amb.za liječenje boli. Mislim da ima tu amb.i nova bolnica u Zaboku. To mi je 1 km zračne linije. Danas je moja LOM poslala dok.za narudžbu za Vinogradsku. Čekam odgovor... Tam sam imal i ove dvije operacije prije,oba puta kod prim.dr. Božića. Ivan za Vas moli
Da Vas manje boli
Pozdrav

ladyanita

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 751
  • Žena si !!! Možeš sve....
    • Profil
Odg: Upoznavanje - L4-L5-S1
« Odgovori #34 : Veljača 16, 2016, 16:59:19 poslijepodne »
Da se pridružim. Samo bude neurokirurg rekao da li je za operaciju ili ne. I ovi neurolozi,a pogotovo radiolozi nemaju pojma....žao mi je da moram tako napisati.

Npr : Ja sam danas nosila nalaz MRe od prijatelja i zamolila sam neura da pogleda. Po nalazu JE za operaciju,ali doktor mora vidjeti pacijenta,saznati dal ima kakve probleme,bolove i to. I tek se onda odlućuje o operaciji.

Meni je radiolog koji mi je radio MR rekao da to nije za operaciju,neurologica isto.....e a neuro je rekao to mora hitno van. Eto....neuro je BOSS
9.7.2015.Interlaminectomia L5S1
                 Microdiscectomia
Extrusio disc i.v. L5S1
Radikulopatija L5S1
Lumbago s išijasom
Gonartroza/artroza koljena
Lumboischialgia
hiperlordoza,skolioza,početna osteohondroza ,početna artroza.
25.07.2016. Reinterlamionectomia L5S1
                       Adhesiolyisis radicis S1
14.11.2017. Ugradnja SCSa
rujan 2021. Izvađen SCS
29.09. 2021.ALIF L5S1
08.10.2021. Stabilizacija L5S1 rujan
09.2022.emobilizacija aneurizme ACI c6

ivan bozic

  • Jr. Member
  • **
  • Postova: 27
    • Profil
    • Email
Odg: Upoznavanje - L4-L5-S1
« Odgovori #35 : Veljača 16, 2016, 17:20:55 poslijepodne »
Hvala Ladyanita! Mislil sam na ovaj način preskočiti proceduru oko naručivanja i čekanja jer bolovi stvarno znaju biti neizdrživi... 2006.sam išao na taj način i bio operiran nakon četiri dana. Sada nije prošlo bez obzira što je situacija slična. Sad su mi javili iz corpus centruma gdje sam bio kod kyra da su stigli fizio-pojasevi za rasterećenje kralježnice i da mi mogu posuditi jedan na tjedan dana. Kaj da radim? Da uzmem dok čekam pregled kod neuro-kirurga ili...? Pomalo me depra lovi i niš mi se neda

Kraljeznica.com forum

Odg: Upoznavanje - L4-L5-S1
« Odgovori #35 : Veljača 16, 2016, 17:20:55 poslijepodne »

 

Nagradne igre                   Shoppingiranje.com