Autor Tema: AS ili nešto drugo?  (Posjeta: 28414 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

bule11

  • Newbie
  • *
  • Postova: 6
    • Profil
    • Email
AS ili nešto drugo?
« : Prosinac 30, 2016, 16:20:19 poslijepodne »
Od 2. mj. 2012. god. hvataju me bolovi u donjem dijelu leđa i lijevom guzu te ne mogu hodati. To je trajalo sve do 10. mj. 2012. god. dok ne odlazim kod dr.Egića koji mi je uspio umanjiti bolove tako da uspijevam raditi. 
6. mj. 2012. god Mr ls –Požega
Na razini LIV/V bulging diska
Na razini LV/SI bulging diska diskretno uži ljevi lateralni recesus sa diskretno zamućenim perineuralnim masnim tkivom
Početne artroske promijene maih zglobova
Nakon toga, neko vrijeme, sve je bilo u redu. Međutim zadnje 2-3 godine ne mogu spavit. Nakon 2-3 sata spavanja bude me bolovi u donjem dijelu leđa. Isprobao sam više madraca te nema promijene  pa kombiniram spavanje ležanje i sjedenjem. Ponekad, jako rijetko se bol poajvljuje preko dana. Otišao sam napravti Mr L-S.
Iz nalaza koštani edem prednjih dijelova kralježnice,th 11 th 12 l1, l2m uz lig.long.ant. spondilitis longitudinalni. OA promijene Vide se i uvećani retroperitoenalni ly paraaort, te aortokavalno i 2ly čvora na D strani veličine 2 cm
Rdg  SI zgl. SI zglobovi uredni Th kralježnice L skllioza donjih TH segmenata ThL prijelaz squering, a od L2 do L5 uredno oblikovan
Mri SI
Prikazane strukture su nešto naglašenije masno izmijenjene. Zglobni prostor lijevo je reduciraniji, skleroziranijih pokrovnih ploha, izraženije na ilijačnoj strani
Lijevo u distalnom dijelu SI zgloba na ilijačnoj strani diferencira se zona subhondralnog edema. U srednjem dijelu zgloba lijevo na ilijačnoj strani vidi se subhondralna cista promijera 4mm
Zaključak Opisani nalaz u području lijevog SI zgloba, dif.dg. može odgovarati sakroiletisu.
Protočna citomerija hla-b27 negativan
TIPIZACIJA HUMANIH LEUKOCITNIH ANTIGENA (HLA)
Nalaz molekularne tipizacije niske rezolucije pozitivan na alel hla b27 i prisutnost HLA-b44

Molim Vas za savijet, što da radim, dok čekam odlazak kod reumatologa. Prihvaćam i savijet ako misliti da trebam ići negdje privatno.
Hvala !

Henrik VIII

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 865
    • Profil
Odg: AS ili nešto drugo?
« Odgovori #1 : Prosinac 30, 2016, 17:04:25 poslijepodne »
Dobrodošli na Forum! Niste rekli koliko imate godina pa je teško reći što od degenerativnih promjena su od starosti, a koliko od vjerojatno reumatoloških uzroka. No, kako god, tu će trebati pretpostavljam i protuupalno liječenje i fizikalna terapija. Nemojte ništa raditi na svoju ruku, morate sve obaviti kod liječnika, pa čak i možete tražiti privatno mišljenje neurokirurga da "ubrzate" da se vidi ima li indikacija za kakav operativni zahvat. To da ne možete spavati mi je itekako poznato, jer nisam spavao kako spada 3 godine, isprobao sam sve lijekove za spavanje i 0 bodova. Meni se čini da kod vas dominiraju degenerativne promjene i da što prije trebate kod reumatologa.
St. post spondylodilesis, Th10-Th11-Th12-L1-L2-L3-L4, 27.03.2019.
St. post vertebrosynthesis transpedicularis Th11-Th12-L1-L2 sec Expidium, Stabilization (10.5.2016.)
Scoliosis THL
Radiculopathia C6C7 bill, C8Th1 dec, L3L4 i L5S1 bill
Hemangioma Th8
Sy CC et CB
Sy thoracale
Sy LS chr


i još nešto?

Da, uznapredovala osteoporoza, osteohondroza, blaga protruzija diska u L3/L4 i suženje prostora u oba kuka sa početnom sklerozom te Hashimotova bolest. Jupi! :)

bule11

  • Newbie
  • *
  • Postova: 6
    • Profil
    • Email
Odg: AS ili nešto drugo?
« Odgovori #2 : Prosinac 30, 2016, 19:10:24 poslijepodne »
Hvala na dobrodošlici! Imam 33 godine!

Kraljeznica.com forum

Odg: AS ili nešto drugo?
« Odgovori #2 : Prosinac 30, 2016, 19:10:24 poslijepodne »

Henrik VIII

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 865
    • Profil
Odg: AS ili nešto drugo?
« Odgovori #3 : Prosinac 30, 2016, 21:21:04 poslijepodne »
Što reći nego "dobrodošao u klub" iz one Severinine pjesme. Neću prejudicirati prije mišljenja reumatologa jer je on ipak liječnik, no sve upućuje na dosta uznapredovale degenerativne promjene. One vode izazvati skoliozu (što su meni napravile) i još svašta neugodnoga s kičmom, no u Vašem slučaju to bi navjerojatnije bio AS. Očekujte dugo liječenje i nikako ne posustajanje. Morat ćete zbog bolova uzimati lijekove, prva linija su nesteroidni antireumatici kao npr. Brufen, ali reumatolog može odrediti i nešto drugo, fizikalna terapija kontinuirano, prilagodba radnog mjesta i radnog vremena, dosta odmora. Mladi ste, vjerujem da Vam je to sve koma. Meni je skolioza dijagnosticirana sa 13, a tek sada sa 34 otkriveno da je uzrokovana degenerativnim promjenama koje nisu otkrili na vrijeme. Bit će da je to i sa Vama bio slučaj i da je situacija već uznapredovala bila od prvog puta kada ste se 2012. žalili na bolove, a dalje se još pogoršalo radom. Ostanite tu s nama na Forumu, i ako nema indikacija za operativni zahvat, mi smo svi tu više-manje degeneriranog koštanog tkiva i možete svašta od nas čuti. Naravno, računajte da su to samo naša individualna iskustva i da za sva stručna pitanja morate konzultirati liječnika, a odlučit ćete u skladu s time što mislite da je za Vas najbolje.
St. post spondylodilesis, Th10-Th11-Th12-L1-L2-L3-L4, 27.03.2019.
St. post vertebrosynthesis transpedicularis Th11-Th12-L1-L2 sec Expidium, Stabilization (10.5.2016.)
Scoliosis THL
Radiculopathia C6C7 bill, C8Th1 dec, L3L4 i L5S1 bill
Hemangioma Th8
Sy CC et CB
Sy thoracale
Sy LS chr


i još nešto?

Da, uznapredovala osteoporoza, osteohondroza, blaga protruzija diska u L3/L4 i suženje prostora u oba kuka sa početnom sklerozom te Hashimotova bolest. Jupi! :)

vrhhy

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 202
    • Profil
    • Email
Odg: AS ili nešto drugo?
« Odgovori #4 : Prosinac 31, 2016, 08:50:41 prijepodne »
Pozdrav Bule11 i dobro došao na forum,
Ja sam se godinama mučio sa nespavanjem i isto kao i vi budio sam se u noci nakon nekoliko sati spavanja. Na početku to uopće nisam povezivao sa kralježnicom, no kasnije kad su nakon par godina stvari isplivale na vidjelo, osjetio sam i te bolove.
Kada sam pokušao sam sebi pomoći tražio sam po Netu članke i mislio sam da ja imam Reumatološke upalne probleme bas sa LS zglobovima, no nakon MR-a i tih zglobova utvrdilo se da moj problem nije toliko vezan uz degenerativne promjene već uz herniju koja mi je radila kompresiju na korijen L5 živca.
U vašem slučaju će vam Reumatolog moći dati najbolji savjet oko terapija tabletama ili injekcijama i fizikalne terapije koja će vam pomoći. U svakom slučaju ibrufen bi već sada mogli/trebali koristiti.
Bude to dobro, uz pravu terapiju to se može sanirati i držati pod kontrolom.
A za bolje spavanje, magnezij za noć te od LOM-a tražite Helix ili slične tablete u manjim dozama.
Lumboischialgia L4-L5 i. sin.
Extrusio disci L4-L5 I.sin

Interlaminectomija L4-L5 l.sin. et microdiscectomia f. 11/2016. u KBC Sestre Milosrdnice

bule11

  • Newbie
  • *
  • Postova: 6
    • Profil
    • Email
Odg: AS ili nešto drugo?
« Odgovori #5 : Prosinac 31, 2016, 09:42:28 prijepodne »
Tablete protiv bolova pio sam različite vrste, ali mi nisu nijedne pomogle.

Henrik VIII

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 865
    • Profil
Odg: AS ili nešto drugo?
« Odgovori #6 : Prosinac 31, 2016, 11:21:38 prijepodne »
Vi morate piti antireumatske lijekove, a to nisu svi lijekovi protiv bolova. To su najčešće nesteroidni antireumatici kao Brufen u dozama od 600 x2-3 puta, ili Aclexa do 400 mg dnevno. Meni je Aclexa jako pomogla za sklerozu kukova, za razliku od Brufena koji nije pomogao ništa osim što mi je razorio želudac. Isto je moguće da dobijete i steroidne lijekove, ali se oni uzimaju kraće jer izazivaju smanjenje imuniteta i druge nuspojave. Zasigurno postoji još antireumatika za koje mi ne znamo pa će Vam to odrediti reumatolog.
U podforumu o bolovima imate moj post o skali boli pa to pročitajte i probajte odrediti koji stupanj boli imate. Bol koja meni nije dala spavati je 5 i više.
Ukoliko antireumatici ne pomažu, možete otići u Ambulantu za bol gdje će Vam spec. anesteziologije odrediti liječenje, u prvom redu opijatskim lijekovima, a ukoliko nema učinka niti od toga, može Vam propisati derivate morfija. To zadnje je stvarno kad su bolovi više od 5 (meni su pred operaciju bili 8-9/10) i izaziva dosta gadnih nuspojava, jako drogira i nije optimalno za dugotrajno uzimanje.
AS izaziva posljedično deformacije kralježnice, može Vam se dogoditi da se kasnije ona i destabilizira što može zahtijevati operativni zahvat stabilizacije, koji je meni napravljen prije gotovo 8 mjeseci, a ovdje nas ima još par koji smo tako operirani. Sve ovisi i o tome kakve imate dodatne nuspojave osim bolova u kralježnici, da li se bolovi projiciraju u noge, da li imate osjećaj da ćete se raspasti dok hodate, kolika vam je hodna pruga, itd. Ako su bolovi lokalizirani samo na kralježnicu to je još dobro za sada, samo morate vrlo ozbiljno shvatiti reumatološko liječenje.
St. post spondylodilesis, Th10-Th11-Th12-L1-L2-L3-L4, 27.03.2019.
St. post vertebrosynthesis transpedicularis Th11-Th12-L1-L2 sec Expidium, Stabilization (10.5.2016.)
Scoliosis THL
Radiculopathia C6C7 bill, C8Th1 dec, L3L4 i L5S1 bill
Hemangioma Th8
Sy CC et CB
Sy thoracale
Sy LS chr


i još nešto?

Da, uznapredovala osteoporoza, osteohondroza, blaga protruzija diska u L3/L4 i suženje prostora u oba kuka sa početnom sklerozom te Hashimotova bolest. Jupi! :)

Elina

  • Full Member
  • ***
  • Postova: 80
    • Profil
Odg: AS ili nešto drugo?
« Odgovori #7 : Prosinac 31, 2016, 17:11:20 poslijepodne »
Dobrodosli
Poslusajte Henrika, slazem se s njim

daxdax

  • Full Member
  • ***
  • Postova: 97
    • Profil
Odg: AS ili nešto drugo?
« Odgovori #8 : Siječanj 01, 2017, 20:22:35 poslijepodne »
Ja mislim da ti imaš tipične kronične probleme sa skeletom i to je neko opće stanje a ne lokalno.
Koliko je kronično i degerativno stanje promjenjivo teško je reći ,dobar primjer je Hendrix a ima vjerojatno i loših primjera.
Oni sa kroničnim stanjem eh kaj reći ,znam da te to lupi saznanje i potoneš,ali probaj ostati pribran i probaj koliko toliko uz pomoć najboljeg savjeta neurologa živjeti koliko toliko u normali i probaj doznati kako usporiti sve degeneracije koje su te zahvatile.
« Zadnja izmjena: Siječanj 01, 2017, 20:27:24 poslijepodne daxdax »

bule11

  • Newbie
  • *
  • Postova: 6
    • Profil
    • Email
Odg: AS ili nešto drugo?
« Odgovori #9 : Siječanj 12, 2017, 19:40:13 poslijepodne »
Prvo Hvala svima

bio kod reumatologa dobio salazopyrin EN 500mg 2*1 
Celixib 200mg 1 dnevno.
Fizikalnu naglasak na medicinsku gimnastiku za ankilozatni spondilitis.
Rekao mi je da to nije to samo preventive radi.
Dali mi možete preoručiti najboljeg stručnjaka za to područije

Hvala 

Henrik VIII

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 865
    • Profil
Odg: AS ili nešto drugo?
« Odgovori #10 : Siječanj 12, 2017, 22:36:22 poslijepodne »
Ne znam odakle ste. Ako ste u Zagrebu, preporučio bih dr. Višnju Serdar iz DZ Zapad, ali skoro cijelu 2016. je bila na bolovanju tako da ne znam da li se vratila. Ona je odlična, ali su fizioterapeutkinje koje tamo rade u rasponu od strave i užasa u odnosu prema pacijentima do vrhunske ljubaznosti. Na to kod koga ćete pasti u ruke se ne može utjecati, ja sam doslovce morao nakon operacije ravnatelju DZ prijetiti tužbom koliko je jedna fizioterapeutkinja bila bezobrazna. Inače, svaki fizijatar bi morao znati koja fizikalna terapija je ordinirana za Vaše stanje, osobno nisam sklon preporučivati liječnike jer je to kako će tko s kime funkcionirati individualna stvar transfera između liječnika i pacijenta, ali meni je ljubaznost i pristupačnost presudna za terapijski uspjeh pa zato preporučam dr. Serdar. Ona se posveti pacijentu, razgovara, uzme u obzir i nije generalno bijesna što su pacijenti bolesni.
Celoxib je lijek koji meni odlično djeluje na sklerozu kukova i nakon njega nemam bolova, onaj Brufen mi nije pomagao ama baš ništa. Dobili ste istu dozu kao i ja, inače je maksimalna doza 400 mg na dan, za razliku od Brufena kojeg možete popiti i 3 grama (a da ne djeluje niš). Za Salazopyrin ne znam, ali se očito u oba slučaja radi o lijekovima koji trebaju zaustaviti progresiju ankilozatnog spondilitisa.

Pitajte reumatologa da li Vam može preporučiti liječenje u toplicama. Naime, topla voda bi Vam mogla isto dosta pomoći, ali ne znam kakva pravila ima oko toga HZZO. I vjerojatno biste čekali dulje nego operirani pacijenti, ali bolje išta nego ništa.
St. post spondylodilesis, Th10-Th11-Th12-L1-L2-L3-L4, 27.03.2019.
St. post vertebrosynthesis transpedicularis Th11-Th12-L1-L2 sec Expidium, Stabilization (10.5.2016.)
Scoliosis THL
Radiculopathia C6C7 bill, C8Th1 dec, L3L4 i L5S1 bill
Hemangioma Th8
Sy CC et CB
Sy thoracale
Sy LS chr


i još nešto?

Da, uznapredovala osteoporoza, osteohondroza, blaga protruzija diska u L3/L4 i suženje prostora u oba kuka sa početnom sklerozom te Hashimotova bolest. Jupi! :)

bule11

  • Newbie
  • *
  • Postova: 6
    • Profil
    • Email
Odg: AS ili nešto drugo?
« Odgovori #11 : Siječanj 13, 2017, 09:17:11 prijepodne »
Mislio samo za drugo misljenje

Henrik VIII

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 865
    • Profil
Odg: AS ili nešto drugo?
« Odgovori #12 : Siječanj 14, 2017, 18:45:49 poslijepodne »
Ne znam tko je najbolji reumatolog u RH, ali svaki liječnik iste specijalizacije bi morao moći dati drugo mišljenje.
No, imajte na umu da kod Vas postoji više pokazatelja, pored kliničke slike to su MR nalaz i rezultat HLA tipizacije tkiva, koji govore u prilog AS i mislim da Vam je liječenje potrebno što je prije moguće. Ja imam manje progresivne degenerativne promjene od Vas, a kralježnica mi se skoro raspala. Zato probajte balansirati tako da krenete sa terapijom, a svakako imate pravo tražiti i druga mišljenja liječnika.
St. post spondylodilesis, Th10-Th11-Th12-L1-L2-L3-L4, 27.03.2019.
St. post vertebrosynthesis transpedicularis Th11-Th12-L1-L2 sec Expidium, Stabilization (10.5.2016.)
Scoliosis THL
Radiculopathia C6C7 bill, C8Th1 dec, L3L4 i L5S1 bill
Hemangioma Th8
Sy CC et CB
Sy thoracale
Sy LS chr


i još nešto?

Da, uznapredovala osteoporoza, osteohondroza, blaga protruzija diska u L3/L4 i suženje prostora u oba kuka sa početnom sklerozom te Hashimotova bolest. Jupi! :)

bule11

  • Newbie
  • *
  • Postova: 6
    • Profil
    • Email
Odg: AS ili nešto drugo?
« Odgovori #13 : Siječanj 14, 2017, 20:25:28 poslijepodne »
Mislim krenit s terapijama ali me zanima i ako postoji bolje i ucinkovitije terapije. Moze i privatno ali da nejdem na blef negdije

ljiljana252

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 350
    • Profil
    • Email
Odg: AS ili nešto drugo?
« Odgovori #14 : Siječanj 14, 2017, 21:58:03 poslijepodne »
Pozdrav Bule11, nažalost nisam iz Zg.Jako mi je žao radi diagnoze pogotovo radi vaših godina,Pokušajte se ne predat i svakako krenite sa fizikalnima.Iskreno se nadam da če vam se javit netko sa diagnozom As.da vam pomogne.Možda netko od starih članova.ako nađete nekog dobrog reumatologa slobodno napišite,sigurno čete pomoči novim članovima.Sretno.
St.post  fract vertebrae L4 aa XI
St post interlaminectomiam L5-S1 dex.
St.post reinterlaminectomia,adhaesiones L5-S1
st.post ESI 2X, et EPIDUROLIZA.
st.post RF (radiofrekventna denervacija od L2/L3-L5/S1-obostrano)
Failed back surgery
Radiculopathija L4L5S1
Spondiloartroza,spondiloza....
Sy,c,cc Radiculopathija C8-Th1
st.post spondylodesisLl5-S1 cum PLIF

JuliusGlamnJD

  • Newbie
  • *
  • Postova: 3
    • Profil
    • Email
Odg: AS ili nešto drugo?
« Odgovori #15 : Veljača 14, 2017, 15:39:17 poslijepodne »
Postovani puno pozdrava pre svega.
Sad mi je lakse na neki nacin kada procitam koliko ljudi ima problem sa diskus hernijom.
Bolovi u donjem delu kicme su krenuli krajem avgusta prosle godine na moru. PO preporuci doktora,pocetkom oktobra krecem na fizikalu terapiju u akutnoj fazi bola, i posle samo 3 dana terapija dozivela sam uzasno ukocenje. Par dana uopste nisam mogla da ustanem iz kreveta. Fizioterapeut je morao da dodje kod mene,izvukao mi prsljenove i ja sam posle par dana ustala. Nalaz MR od 27.01.2017 je sledeci:
Na L5S1 nivou prikazuje se sira dorzalna protruzija i ekstruzija diska, dorzolateralno levo, u fazi sekvestracije, KK promera 20mm, obliterise levi lateralni recesusuz kompresiju istupa S1 korena sa leve strane, promera duralne vrece 15x7mm. IV forameni uzi ekstraneuralno,bez radikalne kompresije.
ZAKLJUCAK: Ekstruzija diska L5-S1,kompresija S1 korena,levo.
POvremeno sam imala bol posle uzastopnog nosenja od par dana deteta, ali nposle magnetne ga vise ne nosim .Vodim racuna o zastitnim polozajima,odmaram,povremeno me zaboli ali ne viste tako strasno.
Misljenje jednog neurohirurga je da od moje odluke zavisi da li cu se operisati jer je bol svakog od nas subjektivan a drugi neurohirug misli da treba da sacekam jer moja klinicka slika je bolja od nalaza MR. Na pregledu je ustanovljen smanjen Ahilov refleks,ne trne mi stopala,prsti... Samo u jedan navrat me je bolela leva noga. Po preporuci treba da krenem na fizikalne terapije,plivanje,banju. 86 sam godiste i zivim u strahu da se bol i ukocenost ponovo vrate. Nisam sigurna da li sam donela dobru odluku da sacekam sa operacijomjer po objasnjenju doktora moze se desiti da taj deo koji pritiska korenove zivaca moze vremenom da dehidrira ili da se telo adaptira na nononastalu situaciju.

vrhhy

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 202
    • Profil
    • Email
Odg: AS ili nešto drugo?
« Odgovori #16 : Veljača 14, 2017, 17:30:22 poslijepodne »
Pozdrav Arsinoja,
Dobro došli na forum.
Ova MR snimka ne izgleda dobro, no ako nemate neuroloških ispada mogli bi s time živjeti uz pažneje i vjerojatno smanjenje kvalitete života.
Ja sam od 1998 do 2016 bio bez operacije, no zadnjih 2 godine je situacija bila sve gora, sve veći neurološki problemi i odluku sam donio da se operiram.
Sada imam utrnuto stopalo i prste lijeve noge jer nisam ranije išao na operaciju.
'98 sam imao ugašen reflex na lijevom stopalu no s vremenom se reflex vratio. Tada sam vježbao TaiChi vježbe koje su mi pomogle da iz atrofiranih mišića dođem u normalnu formu.
Po meni (koji nisam stručnjak) vaša MR snimka upućuje na potrebu za operacijom no stanje vam je bolje pa je na vama odluka što dalje.
Dosta objašnjena ova tema je na ovom linku: Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
« Zadnja izmjena: Veljača 14, 2017, 18:06:52 poslijepodne vrhhy »
Lumboischialgia L4-L5 i. sin.
Extrusio disci L4-L5 I.sin

Interlaminectomija L4-L5 l.sin. et microdiscectomia f. 11/2016. u KBC Sestre Milosrdnice

Henrik VIII

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 865
    • Profil
Odg: AS ili nešto drugo?
« Odgovori #17 : Veljača 14, 2017, 18:14:23 poslijepodne »
Prvo, u akutnim bolovima ne smijete vježbati. Čak i ako imate kronične bolove, možete vježbati samo do granice boli, ali nikako da vas boli pa da vježbate. Potražite i treće mišljenje neurokirurga, jer ova dva nisu suglasna. Ekspektativan stav da čekate da se pogorša meni se osobno čini bezobrazan. Tako su mi tri neurokirurga rekla za moje stanje, pa mi se tako pogoršalo da nije bilo da više uopće mogu funkcionirati i općenito je bilo opasno kretati se zbog nestabilnosti kralježnice. Dok nisam našao četvrtog koji me pak hitno operirao. Vrhhy je u pravu, MR nalaz ne izgleda dobro. Mislim da nikako nije dobro čekati da se pogorša do krajnjih granica.
St. post spondylodilesis, Th10-Th11-Th12-L1-L2-L3-L4, 27.03.2019.
St. post vertebrosynthesis transpedicularis Th11-Th12-L1-L2 sec Expidium, Stabilization (10.5.2016.)
Scoliosis THL
Radiculopathia C6C7 bill, C8Th1 dec, L3L4 i L5S1 bill
Hemangioma Th8
Sy CC et CB
Sy thoracale
Sy LS chr


i još nešto?

Da, uznapredovala osteoporoza, osteohondroza, blaga protruzija diska u L3/L4 i suženje prostora u oba kuka sa početnom sklerozom te Hashimotova bolest. Jupi! :)

Kraljeznica.com forum

Odg: AS ili nešto drugo?
« Odgovori #17 : Veljača 14, 2017, 18:14:23 poslijepodne »

 

Nagradne igre                   Shoppingiranje.com