Autor Tema: Ekstruzija diska l5 S1  (Posjeta: 15563 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

richie79

  • Newbie
  • *
  • Postova: 8
    • Profil
Ekstruzija diska l5 S1
« : Travanj 13, 2016, 09:30:05 prijepodne »
Pozdrav svima,

Evo da napišem par riječi i iskustva koja sa imao sa ovom ozljedom.  Moji problemi sa kralježnicom krenuli su prije nekih 7,8 godina kada sam igrao tenis i bolovi su me hvatali u lumblanom dijelu. Nakon šta bih otišao kod liječnika i pio tablete nakon 2 tjedna ti bolovi bi nestali. Sve dok jednog dana nisam ostao totalno blokiran tj nisam mogao raditi ekstenziju prema naprijed. Otišao sam kod jednog liječnika u Lovran i on mi je rekao da je to početak degenerativnih promjena na kralježnici i da to nije ništa strašno, tj da mogu nastaviti sa svojim aktivnostima. Ja sam nakon toga krenuo u teretanu vježbat i radio sam dosta vježbi za jačanje leđnih i trbušnih mišića i nakon toga nisam imao više problema sa leđima. Sve do jednog dana kada sam radio čučanj i tu me je odjednom presjeklo u leđima, drugo jutro kad sam ustao više nisam mogao hodati. Otišao sam na hitnu gdje su mi dali inekciju i nakon toga su mi bolovi u leđima nestali ali nakon par dana su mi bolovi krenuli kroz lijevu nogu sve do prstiju. Otišao sam kod Peharca u Pulu gdje me je pregledao i rekao da je to teška lumboišijalgija i dao mi je vježbe i terapiju. Odradio sam kompletnu terapiju ( udarni val, struje, rastezanje kralježnice) plus masaže i te vježbe koje mi je dao, radio sam vježbe 5 puta tjedno. Nakon 4,5 mjeseci sam došao na svojih 90 posto, jedino problem koji sam imao je taj da nisam imao osjet u prstima lijeve noge. Tako sam funkcionirao godinu i pol dana u uz povremene bolove, najviše kako se vrijeme mjenjalo onda bih imao problema. Lani u 10 mjesecu sam odlučio da napravim magnetnu rezonancu u Zagrebu i slika je pokazala da na nivou L5 S1 ekstruziju diska od 11 mm, naučio sam se u KBC Sestre milosrdnice na pregled kod neurokiruga, primio me je dr. Subašić i pogledao cd, ja u tom trenutku nisam imao nikakve bolove osim tog osjeta u prstima lijeve noge. Čovjek mi je savjetovao da odem na operaciju i ja sam na to pristao. Rekao mi je da će se raditi METRIX, 1,5 cm rez i operacija traje sat i pol vremena. JA sam se pojavio nakon mjesec dana u bolnici kako je dogovoreno, gledam ljudi leže ispred na onim klupicama, voze ih unutra u krevetima i koliciima jer nisu mogli hodati.Ja sam bio jedini koji nije imao nikave bolove i niti ne pije tablete. Sestra mi je odmah rekla da šta tu radim da mogu doma :) Prvi dan došli mi u vizitu i pitaju me kako sam da li imam bolove i ja im kažem, nemam osim sta nemam osjeta u prstima lijeve noge. Pratili su me dva dana i meni stanje isto, nema bolova ne uzimam tablete. Kažu mi navečer da ću drugi dan otići kod anesteziologa na pregled, računo sam da ću ići na operaciju. Drugi dan kada sam trebao otići kod anesteziologa došao je kod mene Dr. Rotim sa svojom ekipom, rekao sam mu da nemam nikavih bolova i da jedino me to u prstima malo zeza, ponekad me znaju boljeti malo kukovi ali to je sve. On mi kaže da su gledali 2 dana moje slike i povijest bolesti i da ja nisam za operaciju, tj da zahvat koji bi mi napravio ne bi puno pomogao. Isti dan sam spremio stvari o otišao iz bolnice. Preporučili su mi fizikalnu terapiju i da se javim nakon 2 mjeseca. Nakon 15 dana otišao sam u Zagreb u Polikliniku Patela i tamo sam se našao sam Gdin Saša Bašćevan čovjek me je uredno pregledao i popričao sam sa njim šta i kako dao mi je vježbe koje su totalno drukčije od onih šta sam radio kod Peharca, znači ovo su vježbe specijalizirane da određeni stadij bolesti kralježnice. Evo sada je prošlo nekih 3 mjeseca od toga od kada sam krenuo sa tim vježbama i ja LETIM, da se razumijemo ja još uvijek nisam sto posto ali sam jako blizu toga, jedini problem mi predstavlaj taj osjet u nozi, drugih bolova nemam nikavih. Radim vježbe istezanja, jaćanje trbušnih i leđnih mišića, odem tu i tamo na masažu i osjećam se odlično. Nadam se da će tako biti i dalje.

ladyanita

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 751
  • Žena si !!! Možeš sve....
    • Profil
Odg: Ekstruzija diska l5 S1
« Odgovori #1 : Travanj 13, 2016, 12:13:36 poslijepodne »
Dobro nam došao na forum Richie ;)

Baš zanimljiva priča i meni je eto drago da si trenutno super.Evo da ti iskreno velim,mislim da kupuješ vrijeme. Pošto sam eto već godinu dana na bolovanju pa puno vremena samo čitam o tim protruzijama,ekstruzijama,razno raznim bolestima kralježnice,a imala sam prilike upoznati puno ljudi s problemima sa kralježnicom...i moje je mišljenje da bude kad tad buknulo i onda bude neophodna operacija.  Sugurno već i sam znaš da disk koji je vani pritišće živac i od tud problemi s prstima. Nisi napisao da li si radio Emng pretragu,tu bi saznao u kakvom su stanju živci u nozi. Živac se može jako oštetiti ako je kakav pritisak na njega,a onda je puno vremena potrebno da se oporavi...ako se oporavi.

Ja sam ti eto jedan primjer....imam velike probleme za tim korijenom živca S1.Operirana sam zbog ekstruzije diska i to samo 5mm,ali je bio jaki pritisak na živac. I sad već par mjeseci muku mučim sa upaljenim živcem...nema nikakvog pritiska na njega,ali je upaljeni.Sad idem drugi tjedan na hospitalizaciju da me nafilaju s nečim i da se ta upala smiri.

11 mm je puno i ja bi potražila drugo mišljenje jer nema se baš smisla godinama zezati sa takvom ekstruzijijom....jer bude sigurno napravila puno štete.

Eto...to je samo moje mišljenje  8) i jako se čuvaj naglih pokreta i ostalih drugih teških gluposti koje izvodimo dok smo kao zdravi....
Lp
9.7.2015.Interlaminectomia L5S1
                 Microdiscectomia
Extrusio disc i.v. L5S1
Radikulopatija L5S1
Lumbago s išijasom
Gonartroza/artroza koljena
Lumboischialgia
hiperlordoza,skolioza,početna osteohondroza ,početna artroza.
25.07.2016. Reinterlamionectomia L5S1
                       Adhesiolyisis radicis S1
14.11.2017. Ugradnja SCSa
rujan 2021. Izvađen SCS
29.09. 2021.ALIF L5S1
08.10.2021. Stabilizacija L5S1 rujan
09.2022.emobilizacija aneurizme ACI c6

vrhhy

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 202
    • Profil
    • Email
Odg: Ekstruzija diska l5 S1
« Odgovori #2 : Travanj 13, 2016, 18:04:44 poslijepodne »
Pozdrav Richie i dobro došao na forum.

Nisam liječnik i ovo što ću napisati je samo neki moj dojam i osobno mišljenje, te se za stručno mišljenje trebaš obratiti liječnicima.
Ja nisam operiran i isto imam probleme slične tvojima, no ja ti nebi preporučio da to još ideš operirati.

Meni su dva nurokirurga predložila da izbjegavam operaciju koliko god dugo mogu sve dok u potpunosti ne izgubim mogućnost kontrole podizanja stopala tj. kad ne mogu hodati na prstima ili kontrole stolice i mokrenja i dok mogu kontrolirati bol. Osjet u prstima lijeve noge mi je smanjen i jedno vrijeme je bilo konstantan osjećaj trnjenja, mravinjanja u stopalu. Odgađati operaciju, jer se nakon operacija razmak između dva kralješka smanji, taj segment se fiksira i onda zakonom poluge stradaju segmenti iznad i ispod, pa u narednih 2 god. 25% pacijenata završi ponovno na operaciji i tako redom prije ili poslije se ponavljaju problemi.

Nakon malo surfanja i razgovora s ljudima koji imaju slične probleme počeo sam koristiti Nurobion tablete, za koje sam dobio preporuku LOM-a, a sam ih platio u ljekarni.
Danas, nakon malo više od mjesec i pol korištenja, trnjenje u nozi se znatno smanjeno i osjet je bolji gotovo normalan. Ove tablete ne smijem koristiti dulje od npr. 4 mj. jer onda ubijaju završetke živčanih stanica u periferiji.
Neurokirug mi je rekao da on operacijom mi neće vratiti osjet u nogama, već da će ga možda i pogoršati, ali će spriječiti daljnju progresiju.
Protruzijom/ekstruzijom dolazi do tarenja živčanog tkiva i finog uništavanja živčanih stanica vlakana.
Rekao bih da je kod tebe u jednom trenutku došlo do oštećenja živčanih vlakana i da ti je nakon toga ostalo to kao posljedica.
Vjerujem da bi ti se osjet mogao i vratiti, no to se obično jako sporo događa. Probaj još malo posurfati oko Neurobiona, možda ti pomogne.
Kad sam bio mlađi, isto sam izgubio osjet u istoj nozi, no nakon 2-3 godine mi se je vratio bez ovih tableta.

Inače Dr. Rotim je sada otišao u privatnu polikliniku, pa ne znam da li je to ona nova mogućnost da liječnici rade poslije radnog vremena kod privatnika ili je skroz otišao u privatni sektor koji će sad vjerujem početi nuditi minimalno invazivne zahvate kralježnice. To je dobro za privatnu polikliniku i one koji si to mogu platiti, a vjerojatno loše za pacijente preko HZZO-a jer su izgubili tu mogućnosti.

Hvala za info oko vježbi i pohvala poliklinici ako ti pomaže njihov drugaćiji pristup i te vježbe.
« Zadnja izmjena: Travanj 13, 2016, 18:08:38 poslijepodne vrhhy »
Lumboischialgia L4-L5 i. sin.
Extrusio disci L4-L5 I.sin

Interlaminectomija L4-L5 l.sin. et microdiscectomia f. 11/2016. u KBC Sestre Milosrdnice

Kraljeznica.com forum

Odg: Ekstruzija diska l5 S1
« Odgovori #2 : Travanj 13, 2016, 18:04:44 poslijepodne »

ladyanita

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 751
  • Žena si !!! Možeš sve....
    • Profil
Odg: Ekstruzija diska l5 S1
« Odgovori #3 : Travanj 13, 2016, 18:20:17 poslijepodne »
Ne treba biti da se kralješci spuste ako se izvadi disk. Ja sam u petak bila kod neura i baš je to komentirao gledajući slike,kako je super s ostatkom kralježnice i da se ni kralješci nisu spustili ni malo.
Meni problem jedino radi taj upaljeni živac i nadam se da će se i to uskoro sanirati.
Meni ipak nije žao što sam bila na operaciji. A indikacije za operaciju su u prvom redu bolovi koji traju duže od tri mjeseca s time da su se i isprobali i drugi naćini liječenja....fizikalne,mirovanja u akutnoj fazi i ostale opcije.
Ustvari neurokirurzi najbolje znaju dal operirati ili ne. Mi smo tu samo da podijelimo iskustva,damo pokoji savjet i da jedni druge tješimo i ohrabrujemo.
9.7.2015.Interlaminectomia L5S1
                 Microdiscectomia
Extrusio disc i.v. L5S1
Radikulopatija L5S1
Lumbago s išijasom
Gonartroza/artroza koljena
Lumboischialgia
hiperlordoza,skolioza,početna osteohondroza ,početna artroza.
25.07.2016. Reinterlamionectomia L5S1
                       Adhesiolyisis radicis S1
14.11.2017. Ugradnja SCSa
rujan 2021. Izvađen SCS
29.09. 2021.ALIF L5S1
08.10.2021. Stabilizacija L5S1 rujan
09.2022.emobilizacija aneurizme ACI c6

richie79

  • Newbie
  • *
  • Postova: 8
    • Profil
Odg: Ekstruzija diska l5 S1
« Odgovori #4 : Travanj 13, 2016, 19:06:34 poslijepodne »
  Drago mi ja da mozemo ovako podijelit misljenja i savjete, ja sam vise od 2 godine proucavao bolesti kraljeznice konkretno tu diskus herniju. Meni su 2 dana vijecali nalaze i povijest bolesti u KBC sestre milosrdnice, napisao sam prije sta su mi rekli. Mislim da cu brzo otici kod dr \. Saftica za kojeg sam cuo da je vrhunski neurokirurg po jos jedno misljenje. Ovdje napominjem jednu stvar normalno hodam po petama i prstima, ne pijem tablete za bolove. Recimo da mi smeta dugostrajno stajanje na mjestu po par sati ili sjedenje ali nakon sta sam poceo raditi ove vjezbe to se jako smanjilo, recimo mogu normalno voziti auto na duzem putovanju. Sta se tice operacije ja sam stvarno oko toga upoznao jako puno ljudi koji su mi rekli da se na operaciju ide kad vise stvarno ne mozes bas nikako da funkcioniras normalno. Idkreno nisam znao za taj osjet sta ste mi napisali ovdje, probat cu se raspitat malo o tabletama iako ne volim da se kljukam.

vrhhy

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 202
    • Profil
    • Email
Odg: Ekstruzija diska l5 S1
« Odgovori #5 : Travanj 13, 2016, 21:52:05 poslijepodne »
Meni je neurokirug rekao da nakon što izvade jezgru diska i ostane potkova koja je srasla sa kralješcima se prostor između kralježaka obično smanji za 25%.
To je vjerujem neki statistički podatak, nekome se možda smanji za 0%, nekome za 50%.
Ja nisam operiran i već mi je sada prostor smanjen, diskovi na MR-u su tamnije boje i razmak između L5 i S1 je manji nego na ostalim segmentima, a to je znak da imaju manje vode, pa možda dok izvade ostatk diska bi se još samo malo smanjio razmak.
Neurobion je kombinacija B vitamina, pogledaj moje postove i odgovore koje sam dobio.
Meni isto stvara problem duže stajanje i sjedenje, no svejedno svaki dan sjedim po 10-tak sati na poslu i doma. Normalno hodam na prstima i petama, mogu nekako i bez tableta, no obično mi je lakše ako jednu na dan popijem. Problem vučem još iz '98, no od prošle godine mi se stvar pogoršala.
Vidjet ću kako će biti nakon ESI injekcije jer vjerujem i mene mući upala korijena živca kojeg iritira protruzija.
Lumboischialgia L4-L5 i. sin.
Extrusio disci L4-L5 I.sin

Interlaminectomija L4-L5 l.sin. et microdiscectomia f. 11/2016. u KBC Sestre Milosrdnice

ladyanita

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 751
  • Žena si !!! Možeš sve....
    • Profil
Odg: Ekstruzija diska l5 S1
« Odgovori #6 : Travanj 14, 2016, 05:30:22 prijepodne »
Evo Vrhi da ti dam nadu u vez i ESIce. Bio je moj frend prošli tjedan i pomogla mu je. Sve si nekak mislim da neoperiranima pomogne,a i prijateljica je bila prije operacije i bilo joj je kojih 6 mjeseci super. E onda joj druga nije pomogla i tada je nastupia operacija.Evo vjerujem da će i tebi pomoći.

Već sam napisala da se moja kralježnica super drži s obzirom da je bila operirani i diskovi su lijepi bijeli i na svom mjestu jedino da taj živac oporave i ja sam ko nova....hahaha...možda :P
« Zadnja izmjena: Travanj 14, 2016, 07:24:57 prijepodne ladyanita »
9.7.2015.Interlaminectomia L5S1
                 Microdiscectomia
Extrusio disc i.v. L5S1
Radikulopatija L5S1
Lumbago s išijasom
Gonartroza/artroza koljena
Lumboischialgia
hiperlordoza,skolioza,početna osteohondroza ,početna artroza.
25.07.2016. Reinterlamionectomia L5S1
                       Adhesiolyisis radicis S1
14.11.2017. Ugradnja SCSa
rujan 2021. Izvađen SCS
29.09. 2021.ALIF L5S1
08.10.2021. Stabilizacija L5S1 rujan
09.2022.emobilizacija aneurizme ACI c6

Henrik VIII

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 865
    • Profil
Odg: Ekstruzija diska l5 S1
« Odgovori #7 : Travanj 16, 2016, 12:50:31 poslijepodne »
Dobrodošao na forum! Imati herniju diska, a ne imati bolove, je čisti medicinski fenomen. :)
Meni problemi sa kičmom traju oko 20 godina već radi skolioze, ali unazad zadnje tri godine je sve lošije. Sjećam se da sam još 2014. dok sam radio samo mislio, joj da dovršim ovaj posao i onda moram doktoru. U rujnu 2014. više nisam mogao hodati. Sve se radilo da bi se odradilo bez operacije, primio sam 120 fizikalnih terapija, plivao, vježbao, da bi na kraju završio na narkoticima u Amb. za bol. Anesteziologinja je procijenila na skali procjene boli da je jačina 6, a skala je 1 do 10. 90% vremena imam grozne bolove, ne mogu raditi, hodna pruga je 1 km, ako se sagnem opadnem, uzimam šaku lijekova i to ako nastavim piti, crknut ću. Ne znam da li je mudro sa hernijom diska čekati da ona počne izazivati bolove; ja bih se raspitao putem drugog mišljenja o prevenciji pogoršanja.
St. post spondylodilesis, Th10-Th11-Th12-L1-L2-L3-L4, 27.03.2019.
St. post vertebrosynthesis transpedicularis Th11-Th12-L1-L2 sec Expidium, Stabilization (10.5.2016.)
Scoliosis THL
Radiculopathia C6C7 bill, C8Th1 dec, L3L4 i L5S1 bill
Hemangioma Th8
Sy CC et CB
Sy thoracale
Sy LS chr


i još nešto?

Da, uznapredovala osteoporoza, osteohondroza, blaga protruzija diska u L3/L4 i suženje prostora u oba kuka sa početnom sklerozom te Hashimotova bolest. Jupi! :)

Kraljeznica.com forum

Odg: Ekstruzija diska l5 S1
« Odgovori #7 : Travanj 16, 2016, 12:50:31 poslijepodne »

 

Nagradne igre                   Shoppingiranje.com