Autor Tema: ekstruzija diska L5-S1  (Posjeta: 41054 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

toda78

  • Newbie
  • *
  • Postova: 8
    • Profil
Odg: ekstruzija diska L5-S1
« Odgovori #18 : Srpanj 17, 2013, 14:43:41 poslijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
POstovanje i pozdrav svima iz Beograda. Koiko god imala dobre doktore, kako fizijatra, tako i neurohirurga, mislim da iskustva, koja razmenimo mi sa istim problemom, mogu biti i te kako dragocena.Naime, operisala sam ekstruziju diska 8.5.ove godine i pre par dana, tacno dva meseca od operacije krenem na posao.Medjutim vece pre, pocne da me boli u nivou sakralne kicme i gluteusa, sto je pre dva dana kulminiralo na poslu, jer sam jedva mogla da hodam. Bol nije razdiruci, kao onaj pre operacije, ali ne da hodati. Odem kod neurohirurga, on mi kaze da sam se verovatno prenapregla i kaze mi da uzmem par dana odmora. Da li je neko od operisanih imao slicna iskustva?
Hvala unapred na odgovoru.


Toda draga pa di pobogu već nakon 2 mjeseca na posao? jel klasična operacija ili minimalno invazivna?
jel sjediš na poslu?

ne znam šta ti reći. ja sam se vratila nakon 5 mjeseci, i opet mi se činilo prerano, naravno nakon što sam počela. doduše simptome nisam imala, nikakvih bolova. i iznimno sam pazila da cijelo vrijeme radim pauze, hodam, pravilno sjedim itd (uredski posao).
i naravno stalno vježbanje.

p.s. jel si 78 godište?
Minimalno invazivna je bila u pitanju. Bolovanje se daje najvise 3 meseca, a kazem imala sam iluziju da mi je sve lakse. Dve nedelje sam se osecal super, uz male bolove, a jesam 78 godiste.

toda78

  • Newbie
  • *
  • Postova: 8
    • Profil
Odg: ekstruzija diska L5-S1
« Odgovori #19 : Srpanj 17, 2013, 14:51:31 poslijepodne »
E da, sedim na poslu. A za vezbice, radis one staticke? I na kakvoj podlozi ih radis, posto sam se ja izgleda naziuljala na pretvrdoj, pa sad ne smem da se usudim da krenem ponovo da ih radim. I fizijatar i neurohirurg su mi na odmoru, pa nemam kome da se obratim jos 15 dana. Nista, sad sam opet na bolovanju i valjda ce biti ok sve.
Inace posle minimalno invazivne ti kazu da mozes vec posle mesec dana nazad na posao, sto bas i nije tako :)

ANABELA

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 211
    • Profil
Odg: ekstruzija diska L5-S1
« Odgovori #20 : Srpanj 17, 2013, 20:12:04 poslijepodne »
Živjelo zdravstvo.Takav stav naših doktora umjetnika koji operirane pacijente prerano vraćaju na posao pune neurokirurške odjele.Kao što reče dr Saftić,onome koji vrati pacijenta prije isteka šest mjeseci od operacije na posao može se reći da je.../izaberite sami naziv/.
Potpisujem.Zbog njih sam imala tri operacije umjesto jedne.Koliko je to koštalo zdravstvo, izračunajte sami.
laminectomia disci L5-S1 2008.
relaminectomia disci L5-S1 2009.
relaminectomia disci L5-S1 2011.
protrusio disci C5-C6

Kraljeznica.com forum

Odg: ekstruzija diska L5-S1
« Odgovori #20 : Srpanj 17, 2013, 20:12:04 poslijepodne »

toda78

  • Newbie
  • *
  • Postova: 8
    • Profil
Odg: ekstruzija diska L5-S1
« Odgovori #21 : Srpanj 17, 2013, 20:20:02 poslijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Živjelo zdravstvo.Takav stav naših doktora umjetnika koji operirane pacijente prerano vraćaju na posao pune neurokirurške odjele.Kao što reče dr Saftić,onome koji vrati pacijenta prije isteka šest mjeseci od operacije na posao može se reći da je.../izaberite sami naziv/.
Potpisujem.Zbog njih sam imala tri operacije umjesto jedne.Koliko je to koštalo zdravstvo, izračunajte sami.
pa oni rade po tim nekim pravilnicima. kod nas je propis takav, da posle ove operacije, bila ona klasicna ili minimalno invazivna, ne moze duze od 3 meseca bolovanja.Ovaj dr koji je mene operisao je zaista veliki strucnjak i verujem mu skroz. zao mi je samo sto nisam odmah otisla kod njega i imala operaciju ranije, pabi ostecenje nerva bilo manje.

Fiumanka

  • Newbie
  • *
  • Postova: 19
    • Profil
Odg: ekstruzija diska L5-S1
« Odgovori #22 : Srpanj 18, 2013, 10:18:27 prijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
E da, sedim na poslu. A za vezbice, radis one staticke? I na kakvoj podlozi ih radis, posto sam se ja izgleda naziuljala na pretvrdoj, pa sad ne smem da se usudim da krenem ponovo da ih radim. I fizijatar i neurohirurg su mi na odmoru, pa nemam kome da se obratim jos 15 dana. Nista, sad sam opet na bolovanju i valjda ce biti ok sve.
Inace posle minimalno invazivne ti kazu da mozes vec posle mesec dana nazad na posao, sto bas i nije tako :)

vježbe da, statičke.
ali i teretana - ciljano ono za neke mišiće koje nisam odradila na strunjači.
(3 puta tjedno po sat i pol dva, ostale dane plivanje u moru leđno)

miruj sada odmaraj, lagano šetkaj.

a ovo za povratak na posao nakon mjesec, dva mjeseca, bez obzira na metodu neću ni komentirati. baš me zanima bi li ti isti liječnici svoje dijete poslali radit nakon toliko.  ::)

anabela slažem se potpuno s tobom. kako si ti sada?

toda i ja sam 78mo godište, a jesmo ekipa  8) ;D

L5/S1, prosinac 2012.

toda78

  • Newbie
  • *
  • Postova: 8
    • Profil
Odg: ekstruzija diska L5-S1
« Odgovori #23 : Srpanj 18, 2013, 14:31:07 poslijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
E da, sedim na poslu. A za vezbice, radis one staticke? I na kakvoj podlozi ih radis, posto sam se ja izgleda naziuljala na pretvrdoj, pa sad ne smem da se usudim da krenem ponovo da ih radim. I fizijatar i neurohirurg su mi na odmoru, pa nemam kome da se obratim jos 15 dana. Nista, sad sam opet na bolovanju i valjda ce biti ok sve.
Inace posle minimalno invazivne ti kazu da mozes vec posle mesec dana nazad na posao, sto bas i nije tako :)

vježbe da, statičke.
ali i teretana - ciljano ono za neke mišiće koje nisam odradila na strunjači.
(3 puta tjedno po sat i pol dva, ostale dane plivanje u moru leđno)

miruj sada odmaraj, lagano šetkaj.

a ovo za povratak na posao nakon mjesec, dva mjeseca, bez obzira na metodu neću ni komentirati. baš me zanima bi li ti isti liječnici svoje dijete poslali radit nakon toliko.  ::)

anabela slažem se potpuno s tobom. kako si ti sada?

toda i ja sam 78mo godište, a jesmo ekipa  8) ;D
78 godiste i rano smo poceli :). Sad me boli guza i kad kazem to nekome misli da ga zezam.Sto se sistema tice, ma necu da ga komentarisem. Nasa poremecena ministarka je za jogurt pun aflatoksina rekla da gradjani sami odluce oce li ga piti, jer su odrasli. Koji sam ja pakao prezivela, setajuci od dr do dr, izlisno je pominjati i na kraju sam sve morala preko veze, a da nisam imala vezu, pa ne znam sta bi bilo sa mnom.

toda78

  • Newbie
  • *
  • Postova: 8
    • Profil
Odg: ekstruzija diska L5-S1
« Odgovori #24 : Srpanj 18, 2013, 20:16:26 poslijepodne »
Generacijo moja, imam jos jedno pitanje- koliko posle operacije si pocela sa plivanjem i da li si tada imala neke bolove?
Meni je fizijatrica rekla da smem da krenem, ali u medjuvremenu me ovo zabolelo, a ona na odmoru, pa sam prestravljena.
Inace buni me to ledjno plivanje, posto su mi rekli to ni  slucajno.

ANABELA

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 211
    • Profil
Odg: ekstruzija diska L5-S1
« Odgovori #25 : Srpanj 23, 2013, 09:30:05 prijepodne »
Svima isti odgovor. Nemojte se forsirati.Niti poslom niti fizičkim aktivnostima.To ne znači ležati u krevetu,ali sa svakom aktivnosti polako,postepeno...Svaka slijedeća operacija je teža.Ja sam kako koji dan, uz ove kičmaste probleme imam i artritis, i onda dok je vrijeme stabilno kako, tako, ali čim je promjena vremena vlaga u zraku ili jugo, kuku lele....bolje prognoziram vrijeme od Vakule.. :)
laminectomia disci L5-S1 2008.
relaminectomia disci L5-S1 2009.
relaminectomia disci L5-S1 2011.
protrusio disci C5-C6

Fiumanka

  • Newbie
  • *
  • Postova: 19
    • Profil
Odg: ekstruzija diska L5-S1
« Odgovori #26 : Srpanj 24, 2013, 15:54:28 poslijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Generacijo moja, imam jos jedno pitanje- koliko posle operacije si pocela sa plivanjem i da li si tada imala neke bolove?
Meni je fizijatrica rekla da smem da krenem, ali u medjuvremenu me ovo zabolelo, a ona na odmoru, pa sam prestravljena.
Inace buni me to ledjno plivanje, posto su mi rekli to ni  slucajno.


ja sam sa plivanjem krenula u toplicama, šest tjedana od operacije i jako mi je godilo.
u tome su jedino svi bili jednoglasni: plivanje da, ali samo leđno.

i vježbe u bazenu su mi bile zakon, tražim sada neki molić da mogu i u moru vježbati!
L5/S1, prosinac 2012.

toda78

  • Newbie
  • *
  • Postova: 8
    • Profil
Odg: ekstruzija diska L5-S1
« Odgovori #27 : Srpanj 25, 2013, 22:31:32 poslijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Generacijo moja, imam jos jedno pitanje- koliko posle operacije si pocela sa plivanjem i da li si tada imala neke bolove?
Meni je fizijatrica rekla da smem da krenem, ali u medjuvremenu me ovo zabolelo, a ona na odmoru, pa sam prestravljena.
Inace buni me to ledjno plivanje, posto su mi rekli to ni  slucajno.


ja sam sa plivanjem krenula u toplicama, šest tjedana od operacije i jako mi je godilo.
u tome su jedino svi bili jednoglasni: plivanje da, ali samo leđno.



i vježbe u bazenu su mi bile zakon, tražim sada neki molić da mogu i u moru vježbati!

E to me buni. Meni ledjno rekli nikako :(

žena

  • Newbie
  • *
  • Postova: 1
    • Profil
Odg: ekstruzija diska L5-S1
« Odgovori #28 : Siječanj 21, 2014, 11:52:05 prijepodne »
Pozdrav svima!
Nova sam ovdje pa da i ja ispričam svoju priču - tegobe počele prije 3 godine, 6 mjeseci nakon drugog poroda. Periodički, svakih otprilike pola godine me uhvati luđačka bol u predijelu lumbalne kralješnice do te mjere da se ne mogu pomaknuti, završim na injekcijama par dana, pa terapija tabletama, eventualno fizikalna i nakon toga kao nova, cca nakon 3 tjedna. Imam 37 godina, radim vrlo zahtjevan posao, puno putujem i fizički sam aktivna. Moram napomenuti da redovito vježbam godinama, sportski sam tip i muskulatura je vrlo dobra.
Zadnja epizoda krajem 12. mjeseca je bila najgora do sada, niti nakon injekcija i tableta stanje se nije popravilo. Bitno je reći da se bol samo u najakutnijim fazama širila u nogu, nemam trnce ni probleme sa mokrenjem - samo bol u lumbalnom dijelu.
Obavila slikanje i MR - dijagnoza - ektruzija diska L5. Otišla fizijatru i po mišljenje dva neurokirurga.
Prvo dvoje rekli operacija odmah bez odgađanja, treći savjetovao pričekati - obzirom da sam fizički aktivna da nastavim sa vježbanjem i da postoji mogućnost da se disk sam povuče.
Preporučio je da ponovim MR za 3 mjeseca.
Sreća u nesreći je što ekstrudat, po slici, ne pritišće direktno živac i zato nemam dodatne tegobe.
E sad, obzirom da sam ja za to da prvo pokušam bez operacije, zanimaju me iskustva onijh koji su uspjeli:
1. prehrana? postoje li neki dodaci ili nešto specijalno što se preporuča?
2.vježbe? osim jačanja donjeg dijela leđa i trbuha jel dozvoljeno trčanje? aerobik? step aeropic? što se preporuča?
3. neki savjet?
Hvala unaprijed na odgovorima :)

davor

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 706
    • Profil
    • Email
Odg: ekstruzija diska L5-S1
« Odgovori #29 : Siječanj 23, 2014, 13:30:43 poslijepodne »
1. Prehrana ne igra neku ulogu osim u kontextu mršavljenja što je uvijek dobro za kralježnicu

2. Ja ne bih radio nikakve vježbe osim statičkih, znači nikakvo trčanje ni aerobik jer je to dodatni impuls na disk.

3. Masaže su po meni ključna stvar. Probati barem tri puta tjedna dobiti terpaiju masažom od kvalitetnog fizioterapeuta. I to kroz period od nekoliko mjeseci....znači vrlo intenzivno.

Ovo tvoje mora dati rezultate u slijedećih 6 mjeseci do godine dana....

Pozdrav,
Davor
2 godine tegoba L5/S1. Ekstruzija od 7mm.
Operiran 01/2009 u Vinogradskoj, Zagreb
Do dan danas se osjećam kao da nikad ništa nije bilo.
Igram nogomet i košarku i sve ostale sportove.

branko

  • Newbie
  • *
  • Postova: 1
  • pareza peronouse op.zah. 18.012013.
    • Profil
    • Email
Odg: ekstruzija diska L5-S1
« Odgovori #30 : Ožujak 04, 2014, 13:09:32 poslijepodne »
dobar dan svima:
extrusio discio L4.L5 , paresa peronouse.
Operiran 18.01.2013 u Vinogradskoj dr. Božić. Operacija bila u pedeset dana od povrede,i nakon godinu dana još sam na zaldiaru. Radno nesposoban(zidar).Pošto je do povrede došlo na radnom mjestu uspio sam u prvom mjesecu o.g. predati zahtjev na HZZO za priznavanje povrede na radu.Poslodavac i liječnica opće prakse su odugovlačili godinu dana da bi početkom 2014 odbili predati zahtjev. Nadležni HZZO  mi odbija pravo na povredu na radnom mjestu i navodi  da je to " ataki kronično oboljenje".Prije sam imao problema sa  lumbalnom kralježnicom koje sam liječio u par navrata injekcijama i zaldiarom.Pitam Vas ako imate saznanja dali  kod kroničnog oboljenja dolazi odmah do pucanja opne i razlijevanja diska po prostoru(extrusio) ili bi bilo logično da dođe do oticanja(hernija) istog.
Unaprijed zahvalan na odgovorima idem pisati žalbu.
                                                                                           branko

ona sama

  • Newbie
  • *
  • Postova: 3
    • Profil
Odg: ekstruzija diska L5-S1
« Odgovori #31 : Kolovoz 23, 2014, 14:53:05 poslijepodne »
Pozdrav svima,

Evo da se javim godinu i pol dana nakon ekstruzije L5 S1(12mm), upale živca i ležanja u krevetu.
Napravila sam novi MR koji pokazuje da se ekstrudiranio dio diska najvećim dijelom razgradio, povukao ili ne znam kako stručno objasniti.
Uglavnom na slici se vidi da je ostalo cca 20% za koje je dr rekao da bi i to moglo nestati.
Ja sam zasada ok, nemam bolove, ponekad osjetim lijevi lumbalni dio, a to je uglavnom kad sam umorna ili kad je vrijeme šugavo i vlažno kao npr. danas. Satičke vježbe vježbam svaki dan obavezno a često i dva puta dnevno.
Fizijatrica mi je rekla da ako prestanem da bi se moglo ponoviti. Pa di ćeš bolje motivacije.
U ovih godinu i pol dana od stvari koje radim je da pijem puno vode cca 2 litre dnevno (jer mi je fizijatrica rekla da to pospješuje razgradnju tkiva). Ja još također mažem lumbalnio dio sa kantarionovim uljem. I držim istu kilažu.
Za sada je dobro, ali uvijek ostaje u glavi da se može ponoviti.

Želim svima puno zdavlja.
I da, svaki slučaj je poseban i čini mi se da nema jedinstvenog recepta za sve nas iako imamo istu dijagnozu.

Katica

  • Newbie
  • *
  • Postova: 15
    • Profil
Odg: ekstruzija diska L5-S1
« Odgovori #32 : Studeni 03, 2014, 17:10:30 poslijepodne »
Dragi svi,

Operirala sam ekstruziju diska prije nepuna dva tjedna u vinogradskoj. Osjecam se dobro, rana zarasta, ja lezim uglavnom i pomalo hodam. Boli me desni kuk, koji do sad nikad nije, ponekad stopalo i kriza. Pijem zaldiar 2 x dnevno.
Da li neko ima iskustva sa rehabilitacijom? Koliko da hodam dnevno u prvih 6 tjedana? Ja ustajem svakih dva sata na 15 minuta, pa cu polako povecavati vrijeme hodanja. Na brdu sam pa ne mogu van, vec samo po kuci.
Nisam dobila toplice, pa me zanima u kojim slucajevima neuri salju u toplice? Zar nakon klasicne operacije ne idu toplice obavezno? Da li da sama hodam po fizikalnim ili?

Pozdrav svima!
Interlaminektomija L5-S1, oktobar 2014, Vinogradska

Kraljeznica.com forum

Odg: ekstruzija diska L5-S1
« Odgovori #32 : Studeni 03, 2014, 17:10:30 poslijepodne »

 

Nagradne igre                   Shoppingiranje.com