Autor Tema: ekstruzija diska  (Posjeta: 20981 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

adam

  • Newbie
  • *
  • Postova: 5
    • Profil
ekstruzija diska
« : Travanj 24, 2012, 22:41:11 poslijepodne »

Prije svega, pozdrav svima.

30 mi je godina i prije 3 mjeseca prilikom intenzivnijeg vježbanja, uslijed naglog trzaja osjetio sam bol u donjem dijelu leđa. U taj čas nije se činilo strašno, al je drugog dana došlo na naplatu u vidu jutarnje ukočenosti, bolova pri sjedenju i slično. Bol je bila prisutna tijekom cca 3 tjedna, time da je protokom vremena slabila. Popio sam 2 voltarena prvih tjedan dana, malo stegnuo zube i bilo sve ok. Nakon što su bolovi minuli, nastavio s vježbanjem te se bol ponovila i od onda je manje više prisutna (naravno, prestao sam s vježbanjem). Unatrag dva tjedna stanje se pogoršalo kod naglog trzaja. Presjeklo me skroz i bolovi su ovaj put bili jaki, trnula mi noga, boljela trtica. Preležao par dana i bolovi nestali, time da se javljaju kod dužeg sjedenja. Platio sam MRI pa evo stavljam slike i mišljenje radiologa-





Trupovi kralješaka primjerene visine, strukture, oblika, uz vidljivu alordozu.
Deg. promjene diska nivoa L4/5/S1
L4/5 blago dorzokonveksno ispupčenje diska  s kompresijom duralne vreće bez neuralne kompromitacije. L5/S1 dorzalna lijevostrana centralna i subartikularna ekstruzija diska s kompresijom duralne vreće i obliteracijom lijevog lateralnog recesusa (S1 lijevo) Ad neurokirurgu.Konus medularis u razini L1 kralješka primjerene debljine i strukture.
Uredan prikaz kaude ekvine, leđna muskulatura simetrična i primjerene trofike.

Tek sam počeo njuškat po ovom forumu i čini mi se da, obzirom na nalaz, imam sreće pa su mi tegobe u usporedbi s ostalima blage. Bolovi se javljaju nakon sjedenja, al nisu takvi da bi uzimao analgetike, osjećam povremeno zatezanje u križima, pazim na pokrete, ne prigibam se nego se spuštam u čučanj, ne dižem više od par kila ...
Inače sam fizički snažnije konstitucije, redovito vježbao do unatrag 3 mjeseca, sada samo radim izrazito blage verzije trbušnjaka i leđnjaka. Kroz par danao odlazim na EMNG i kod fizioterapeuta.

Koliko sam dosad shvatio, nemam baš neki izbor - operacija ili probat s terapijom kod Peharca,, u Reaktivi ili sl.
Molio bi bilo kakvi savjet, komentar, preporuku... puno će mi značit tuđa iskustva

davor

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 706
    • Profil
    • Email
Odg: ekstruzija diska
« Odgovori #1 : Travanj 25, 2012, 09:42:05 prijepodne »
Pozdrav i dobrodošao na forum.... :) Mada je bolje da se upoznajemo pod drugim okolnostima...

Ja kao laik ću ti reći da si ti u najmanju ruku jaaaako daleko od nečega što se zove operacija....na operaciju se ide kada se počne dešavati nešto od slijedećeg:

1. Nesnosni bolovi sa 5 analgetika dnevno
2. Laseguev znak zbog kojeg šepaš....
3. Sindrom Cauda Equina.....hitna operacija....
4. Zaključak da ti kvaliteta život anije onakva kakvu bi htio....


Da sam ja na tvom mjestu mirovao bih maksimalno uz vježbe za core stability...odnosno trbušnjaci i leđnjaci....a onda vijdeti nakon par mjeseci šta je....i odgovoriti sam sebi na pitanje da li mi te tegobe utječu na kvalitetu života...

Ukoliko smatraš da ti život nije kvalitetan, posveti se nekoj od terapija koje si sam dobro naveo....i to provodi nekoliko mjeseci....ukoliko ni sa tim ne budeš zadovoljan onda se javi neurokirurgu....samo zapamti, nijedan te neće opaliti po leđima ukoliko nemaš neki od bar prva 3 gore nabrojana razloga....jer jednostavno nije vrijedno....činjenica pak da imaš ekstruziju diska a da nemaš većih tegoba je inače super...i mislim da ćeš dalji moći normalno živjeti, samo se pridržavati pravila......uglavnom....sretno i drž se...
2 godine tegoba L5/S1. Ekstruzija od 7mm.
Operiran 01/2009 u Vinogradskoj, Zagreb
Do dan danas se osjećam kao da nikad ništa nije bilo.
Igram nogomet i košarku i sve ostale sportove.

adam

  • Newbie
  • *
  • Postova: 5
    • Profil
Odg: ekstruzija diska
« Odgovori #2 : Travanj 25, 2012, 10:19:59 prijepodne »
Hvala na odgovoru Davore. Ni meni se naravno ne ide na operaciju, pogotovo kad mogu zasad funkcionirat bez analgetika. S druge strane, ne bi rado da mi se situacija pogorša, pa onda bude i teže operirat i teži oporavak (govorim napamet). Malo me prepao radiolog kad je rekao da bi odmah operirao da je na mom mjestu i da po nalazu imam sve indikacije za operaciju. Okrenuo je ploču i ostao začuđen kad sam mu objasnio da zasad nemam većih tegoba, osim sjedenja i vožnje, pa rekao da odgađam operaciju dok se simptomi ne pogoršaju.
Uglavnom, tu sam da skupim informacije i iskustva pa se znam bolje pripremit za sve solucije.
Pojasni šta si mislio pod time da bi maksimalno mirovao... ja se uskoro vraćam na posao :), a to znači puno sjedenja, pa se bojim da mi se stanje ne pogorša
Inače vježbam dvaput dnevno leđnjake i trbušnjake, šećem bar sat vremena

Kraljeznica.com forum

Odg: ekstruzija diska
« Odgovori #2 : Travanj 25, 2012, 10:19:59 prijepodne »

senainter

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 499
    • Profil
    • Email
Odg: ekstruzija diska
« Odgovori #3 : Travanj 25, 2012, 17:56:00 poslijepodne »
Mislim da ovakav MRI ce te odvesti na operaciju kad-tad. Kad dodje vrijeme za to, dobro razmisli kome ces su pustiti u ruke. Vjezbanje nikakvo nula ja ne bih radila, samo setaj i cekaj da ti fizijatar kaze koje vjezbe. Bog zna kakve ti to ledjne i trbusnjake radis, imaju posebni za krizoboljce.
Eto toliko, sretno
L4-L5, L5-S1-diskus hernija
Siringomijelija
Skolioza 43 stepena torakalna, 20 stepeni lumbalno
Operacija u Vertebrisu 2011
Stanje: neureklo se :)

adam

  • Newbie
  • *
  • Postova: 5
    • Profil
Odg: ekstruzija diska
« Odgovori #4 : Travanj 26, 2012, 07:55:52 prijepodne »
Vježbe su blage,gotovo bez podizanja trupa, i izvode se sporo i kontrolirano.
Osim toga jedino odlazim na bungee jumping, a tu me malo počne peckat vrat :)
Kakva su iskustva s ekstenzijama, ima li smisla pokušavat u mom slučaju, i ako da, kod koga?
U svakom slučaju, hvala na odgovoru i dobrim željama...
« Zadnja izmjena: Travanj 26, 2012, 09:54:58 prijepodne adam »

davor

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 706
    • Profil
    • Email
Odg: ekstruzija diska
« Odgovori #5 : Travanj 26, 2012, 10:28:29 prijepodne »
Mirovanje sam mislio samo lagane stvari....bez ikakvih naglih pokreta.....ali ovo sa bungeejem mi je totalno šaka u oko... :D

Ne znam nisam pametan....moraš dobrog ortopeda naći da ti kaže da li to možeš i li ne...iskreno ja se sa svojom kljakavom kralježnicom nikad ne bi usudio....ipak je tu previše malo tih trzaja....a to je ono što se ne smije ni pod razno dešavati u kralježnici.....
2 godine tegoba L5/S1. Ekstruzija od 7mm.
Operiran 01/2009 u Vinogradskoj, Zagreb
Do dan danas se osjećam kao da nikad ništa nije bilo.
Igram nogomet i košarku i sve ostale sportove.

adam

  • Newbie
  • *
  • Postova: 5
    • Profil
Odg: ekstruzija diska
« Odgovori #6 : Travanj 27, 2012, 23:13:39 poslijepodne »
I meni se ekstenzije čine riskantnim, uostalom, pričao mi doktor da je to dobra metoda, samo da u RH nema baš stručnjaka koji bi to znao kvalitetno raditi.
Pregledao me neurolog, rekao da EMNGni ne trebam obavljat (?) jer da su refleksi dobri, da moja pokretljivost ne ukazuje na oštećenje živca, te me uputio dalje neurokirurgu zbog ozbiljnosti nalaza.  Počeo sam s fizioterapijom, 15 minuta vježbanja, ultrazvuk, struja...uglavnom ne djeluje ozbiljno.
S obzirom da ja bolove imam samo nakon duljeg sjedenja te povremeno zatezanja i žarenje u križima, vjerojatno ću otići do Peharca na pregled i vidjet od čega se sastoje njegove terapije. S druge strane, možda bi i izokinetičke vježbe dobro došle. Jebiga, treba izdvojit pare, a čovjeku se teško odlučit...Ima li netko ideju, slično iskustvo, pa da je zaliječio svoj problem bez operacije?
Ako "dežurni" neurokirurg nađe vremena, molio bi za kratki komentar nalaza, opcije ako dođe do pogoršanja, a obzirom ću se načekat da nekog uživo čujem. Hvala unaprijed

senainter

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 499
    • Profil
    • Email
Odg: ekstruzija diska
« Odgovori #7 : Travanj 28, 2012, 17:20:51 poslijepodne »
Izbjegavaj sve sto te boli i radi te vjezbe sto su ti dali, i setaj ili plivaj sta ti je lakse. Kolko mi je poznato Peharac isto tako dadne neke vjezbe i radi. Mozda imadnes srece pa te bol popusti zauvijek, a mozda moradnes na operaciju Who knows. Al povremeni bolovi po meni nisu indikacija za operaciju Sretno
L4-L5, L5-S1-diskus hernija
Siringomijelija
Skolioza 43 stepena torakalna, 20 stepeni lumbalno
Operacija u Vertebrisu 2011
Stanje: neureklo se :)

adam

  • Newbie
  • *
  • Postova: 5
    • Profil
Odg: ekstruzija diska
« Odgovori #8 : Siječanj 21, 2013, 00:05:17 prijepodne »
Nakon duljeg vremena javljam se svekolikom forumskom pučanstvu da zaželim sve najbolje u 2013. Kako sam na ovom forumu dobio podosta dobrih savjeta i prikupio kvalitetne informacije koje su mi pomogle u oporavku, vraćam se i zahvaljujem svima na podršci.
U interesu da pomognem svima koje zadese problemi s kičmom kakve sam ja imao, prije svega bih svakome predložio da pod svaku cijenu napravi MRI. Nemojte čekat na red, već ga obavite što prije ako si možete priuštiti, od presudne je važnosti da ga uradite što ranije da znate koji su vam daljnji koraci.
Također, ako možete naći para, preporučam da posjetite doktora Peharca u Puli. Čovjek je stručnjak s dugogodišnjim iskustvom, ima izrazito korektan pristup, objasnit će vam sve šta vas interesira, predložit će vam program vježbanja i ostalih  terapija i dat će vam kvalitetne informacije i podršku. Moja su iskustva u vrijeme boravka u klinici izrazito pozitivna, od  samog doktora do cjelokupnog osoblja, a bome nije mi bilo ni najmanje neugodno provodit vrijeme u Puli u proljetno/ljetno vrijeme:)
Uglavnom, nakon svih terapija, 2 mjeseca bolovanja, te kasnijeg redovnog vježbanja, moji bolovi prilikom sjedenja su iščezli, vratio sam se svim ranijim aktivnostima, povremeno trčim, vježbam, radim, a neugodu u leđima osjetim samo kad pretjeram ili neko vrijeme zapostavim rad na tonusu trbušne i leđne muskulature.
Stojim na raspolaganju svima koji trebaju bilo kakve informacije... Pozdrav

Kraljeznica.com forum

Odg: ekstruzija diska
« Odgovori #8 : Siječanj 21, 2013, 00:05:17 prijepodne »

 

Nagradne igre                   Shoppingiranje.com