Autor Tema: Eksturzija L5/S1 12mm !!!!  (Posjeta: 15045 )

0 Članova i 33 Gostiju pregledava ovu temu.

gogy

  • Newbie
  • *
  • Postova: 6
    • Profil
Eksturzija L5/S1 12mm !!!!
« : Veljača 29, 2012, 12:53:39 poslijepodne »
Pozdrav svima.
Imam 33 godine, automehaničar sam i imam vrlo nepovoljan položaj pri radu (polunagnut u stojećem položaju) što jako opterećuje kralježnicu.
Nov sam  u ovom svemu, ali mi je forum u 3-4 dana čitanja pružio puno informacija, tako da imam roku od 3 dana od početka jakih bolova došao do uzroka boli.
U petak zabolilo, subotu i nedjelju čitao vaš forum, u ponedjeljak u 9h nazvao privatnika za MR u Osijeku i isti dan u 13h obavio pregled koji kaže:

MR LS kralježnice u T1, T2 mjernoj slici sagitalno i transverzalno
Izravnanje fiziološke lordoze lumbalne kralježnice.
Trupovi svih L kralježaka primjerene su visine.
Početna deformirajuća spondiloza trupova.
I.v. diskovi promjenjenog intenziteta signala u sklopu deg. promjena na nivoima L4/L5 i L5/S1.
Opisani i.v. prostori u manjoj mjeri reducirani.
Na nivou L5/S1 eksturzija i.v. diska dorzolateralno lijevo i dorzomedijalno za oko 12 mm.
Komprimirana prednje kontura duralnog sakusa, izrazitije dorzolateralno lijevo.

Na nivou L4/L5 bulging diska sa znacima manjeg razdora anulusa fibrosusa
Reducirano periduralno masno tkivo.

Uredni intenziteti signala conusa medule i caude equine.

DG
M511  -

Preporuke: Pregled kod neurokirurga


Naručen sam u KB-Osijek za 2 tjedna na pregled.
Kaže mi teta na MR "pa vi i dobro još hodate"
Za sada nekoristim lijekove protiv bolova jer mislim da je bol=upozorenje za nepovoljan položaj.
Nemogu sjediti, mogu stajati i hodati 30min, a u krevetu nađem položaj bez imalo boli, ponekad se bol spusti u prepone ali nije jaka.
Na slici od MR jasno se vidi kako je disk pritisnuo živce.

Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se

Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se


Čitam da osobe sa eksturzijom od 5-6mm imaju strašne probleme (osjet u nogama, nekontrolirano mokrenje, nemogućnost hodanja) koje ja za sada neosjetim.
Bojim se da ako napravim pogrešan pokret dođe do još gorih komplikacija.
Operacija ili ne?
Pitam vas iskusne, iako ću poslušati moju savjest i naravno liječnika koji mi ulije najviše povjerenja.
Da li je nekome sa sličnim nalazom pomoglo razvlačenje tj. dekompresija kralježnice?
Ima li netko za preporučiti liječnika u istočnom dijelu RH?

bojan

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 692
    • Profil
    • Bojan - zdravstveni status
Odg: Eksturzija L5/S1 12mm !!!!
« Odgovori #1 : Veljača 29, 2012, 14:54:08 poslijepodne »
Samo mogu reći svaka čast na opisu i svim koracima koje si napravio do sada (proučavanje foruma, brzo obavljanje MR, slike na forumu). Kao što i sam kažeš situacija nije idealna i ne izgleda dobro. Mislim da je ćeš vidjeti kroz sljedećih par dana kako će se stvar razvijati. Tko zna koliko dugo imaš tu ekstruziju.
Preporuke prepuštam drugima. Vjerujem da ćeš uspijeti pronaći dobro rješenje. Sretno!
« Zadnja izmjena: Veljača 29, 2012, 15:32:39 poslijepodne bojan »
Operacija protruzije L5-S1 1992 u Vinogradskoj

Neurokirurg

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 330
    • Profil
Odg: Eksturzija L5/S1 12mm !!!!
« Odgovori #2 : Veljača 29, 2012, 15:38:19 poslijepodne »
... pa ne izgleda strašno. Ja bih pokušao sa ekstenzijama tijekom deset puta. Ako bude bolje još deset ako ne bude.....javite se neurokirurgu dr. Kčira u Osijeku i lijepo ga pozdravite od mene..
LP
Dr. Saftić

gogy

  • Newbie
  • *
  • Postova: 6
    • Profil
Odg: Eksturzija L5/S1 12mm !!!!
« Odgovori #3 : Veljača 29, 2012, 16:11:42 poslijepodne »
Hvala vam na brzom odgovoru.
Pošto imam jedno privatno zdr. osig. koje mi pokriva jedan spec. pregled godišnje, pa reko da iskoristim tu mogućnost, osiguranje me uputilo kod neurologa Kukića u Osijeku
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
 koji mi je rekao da trebam napraviti EMNG nogu, e sad da li je meni to potrebno ili ne?

Istr

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 322
    • Profil
Odg: Eksturzija L5/S1 12mm !!!!
« Odgovori #4 : Veljača 29, 2012, 17:39:18 poslijepodne »
Bio sam kod Kukica... Sto da kazem da ne uvrijedim covjeka i da me ne napadnu forumasi...??? Zaobidji ga u sirokom luku. EMNG mozes obaviti i u Suncu u Osijeku
Primum non nocere - razmotrite minimalno-invazivno liječnje kralješnice

gogy

  • Newbie
  • *
  • Postova: 6
    • Profil
Odg: Eksturzija L5/S1 12mm !!!!
« Odgovori #5 : Veljača 29, 2012, 17:57:17 poslijepodne »
Pošalji mi pp ako nećeš javno o njemu.
Malo mi je čudan taj pregled, sve osjetim i sa svim mogu micati i ništa ne trne.
Čemu služi taj EMNG?

ddario

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 205
    • Profil
Odg: Eksturzija L5/S1 12mm !!!!
« Odgovori #6 : Veljača 29, 2012, 23:08:26 poslijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Pošalji mi pp ako nećeš javno o njemu.
Malo mi je čudan taj pregled, sve osjetim i sa svim mogu micati i ništa ne trne.
Čemu služi taj EMNG?
EMNG služi za mjerenje protoka signala kroz živce.Malo boli,ali ništa strašno.Ja nisam doktor,ali imam ogromno iskustvo i sa zajebima doktora,i sa odličnim iskustvima.Neurolog ti nemože reći više od neurokirurga,stoga se slažem sa odeš kod dr.Kćire.mlad je razgovara s tobom kao sa čovijekom,a ne brojkom kao svi ostali,i napravi dobar posao.Koliko sam vidio,a jako se dobro vidi,čudo je što nemaš jake bolove,i dobro je što izbjegavaš zablete,nedo Bog,ali kasnije bi se mogao nažderat tableta i tableta.Ja trenutno pijem od 10 na dalje dnevno samo da bi mogao normalo ležati,a kamoli nešta drugo.Poslušaj iskusnije i idi kod Kćire,čovjek će ti stvarno pomoći,mene je 2 puta operirao,a da nisam došao do njega,sada bi bio u kolicima.Spasio me.SRETNO!!!
interlaminectomija L4,L5 i L5,S1 23.8.2010.,reoperacija L4,L5 15.3.2011.

Bronx

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 125
    • Profil
    • Email
Odg: Eksturzija L5/S1 12mm !!!!
« Odgovori #7 : Ožujak 02, 2012, 09:12:27 prijepodne »
Pozdrav i dobrodosao. Moj muz je imao eksturziju 8 mm i operiran je prije 11 mjesceci u vinogradskoj i sad je ok, osim sitnih smetnji koje mu se ponekad javljaju. Rijetki su slucajevi da se takva eksturzija rijesi bez operacije. Dobar neurokirurg i sve ce biti ok...

gogy

  • Newbie
  • *
  • Postova: 6
    • Profil
Odg: Eksturzija L5/S1 12mm !!!!
« Odgovori #8 : Ožujak 02, 2012, 18:30:48 poslijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Bio sam kod Kukica... Sto da kazem da ne uvrijedim covjeka i da me ne napadnu forumasi...??? Zaobidji ga u sirokom luku. EMNG mozes obaviti i u Suncu u Osijeku

Evo danas sam obavio EMNG  kod neurologa Kukića i bio je susretljiv, čak sam i kasnio 45min i nije bilo nikakvih problema, uljudan je bio i sve mi objasnio.
Nalaz EMNG je uredan za sada, kaže imam sreće što je eksturzija otišla u stranu i da sam tek u početku tegoba, preporučio mi je da što prije odem na operaciju.
Pričekaću do 14. 3. pa da čujem mišljenje neurokirurga u KB-Osijek, ako on kaže da smijem na dekompresiju kralježnice (neurolog kaže da smijem) onda idem na 10 tretmana pa pravim opet MR ako se eksturzija smanjila, otići ću na još koji tretman, a ako nije idem pod nož.

Istr

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 322
    • Profil
Odg: Eksturzija L5/S1 12mm !!!!
« Odgovori #9 : Ožujak 02, 2012, 20:18:41 poslijepodne »
Drago mi je da je bio korektan...
sretno
Primum non nocere - razmotrite minimalno-invazivno liječnje kralješnice

davor

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 706
    • Profil
    • Email
Odg: Eksturzija L5/S1 12mm !!!!
« Odgovori #10 : Ožujak 04, 2012, 06:04:27 prijepodne »
Meni se tvoj slučaj čini tako da imam osjećaj da bi tebi vrhunska terapija u narednom periodu mogla jako pomoći....u svijetu a i kod nas postoje slučajevi gdje se intenzivnom terapijom riješila ekstruzija diska.

Ja sam imao ekstruziju od 8mm i završio sam na stolu. Ali danas igram nogać, teretana, ovo ono....najnormalnije živim dokle god se pridržavam nekih pravila. Ne pada mi napamet podizati neke terete, pazim kako sjedim na poslu, ne radim nagle pokrete osim ako nisam dobro zagrijan i istegnut.

Što se tiče terapije, u najtežem stanju sam došao u Pulu kod Stanislava Peharca, koji btw, ima svjetski ugled. I u 3 tjedna terapija mi je pomogao jedno 50%, a da sam imao vremena i novaca ostati barem 2-3 mjeseca, garantiram da bi me uspio srediti do kraja i prošao bih bez operacije.

Pročitaj malo moje postove i bit će ti puno jasnije.

A inače potpisujem Bojana, sve si napravio kako treba, slijedio si pravi algoritam.
2 godine tegoba L5/S1. Ekstruzija od 7mm.
Operiran 01/2009 u Vinogradskoj, Zagreb
Do dan danas se osjećam kao da nikad ništa nije bilo.
Igram nogomet i košarku i sve ostale sportove.

gogy

  • Newbie
  • *
  • Postova: 6
    • Profil
Odg: Eksturzija L5/S1 12mm !!!!
« Odgovori #11 : Ožujak 15, 2012, 11:05:24 prijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Pošalji mi pp ako nećeš javno o njemu.
Malo mi je čudan taj pregled, sve osjetim i sa svim mogu micati i ništa ne trne.
Čemu služi taj EMNG?
EMNG služi za mjerenje protoka signala kroz živce.Malo boli,ali ništa strašno.Ja nisam doktor,ali imam ogromno iskustvo i sa zajebima doktora,i sa odličnim iskustvima.Neurolog ti nemože reći više od neurokirurga,stoga se slažem sa odeš kod dr.Kćire.mlad je razgovara s tobom kao sa čovijekom,a ne brojkom kao svi ostali,i napravi dobar posao.Koliko sam vidio,a jako se dobro vidi,čudo je što nemaš jake bolove,i dobro je što izbjegavaš zablete,nedo Bog,ali kasnije bi se mogao nažderat tableta i tableta.Ja trenutno pijem od 10 na dalje dnevno samo da bi mogao normalo ležati,a kamoli nešta drugo.Poslušaj iskusnije i idi kod Kćire,čovjek će ti stvarno pomoći,mene je 2 puta operirao,a da nisam došao do njega,sada bi bio u kolicima.Spasio me.SRETNO!!!

Obavio sam pregled kod dr.Kćire, baš je onakav kako si ga opisao, preporučio mi je prvo fizikalnu, pa ako nebude bolje ili mi se stanje pogorša onda operacija.

ddario

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 205
    • Profil
Odg: Eksturzija L5/S1 12mm !!!!
« Odgovori #12 : Ožujak 15, 2012, 21:22:41 poslijepodne »
Da,dr.Kćira je inaće jako susreljiv,i na tebi je naravio klasičnu stvar,znači ako možeš bez nekih jakh tableta izdržati,tada ide fizikalna.Neznam jel imaš trnjnja u nogama ili stopalima,da li hodaš na prstima i petama,da li imaš sijevajuću bol u jednoj ili obadvije noge,ako nemaš,ja kao laik bih ti preporučio da sačekaš sa operacijom,osim ako te to spriječava u obavljanju posla,ali ako se odlučiš za operaciju,znaj da tegobe neće nestati preko noći,morat češ imati mnogo volje za silne vježbe koje češ morati raditi,ali najbinije ti je da ti tijelo nije sklono priraslicama,jer ako je,tada si naje....Uglavnom dr.Kćira jako dobro obavlja takve vrste operacije,to je rutina koja se obavlja skoro svaki dan,i nemoj se dvoumiti gdje na operaciju.Opet ako budeš dugo čekao može doći do velikog oštećenja živca,a tada si strašno naje... jer tu se glavni živac račva na ostale djelove,i to baš na tom dijelu gdje je lumbalna kralježnica,između kralježnica se nalaze korijenovi živaca i mogu se jako oštetiti,a to jaaako boli,tako je barem kod mene.Na tebi je da odlučiš,a mi koji smo to prošli ti možemo samo dati savjet.SRETNO!!!
interlaminectomija L4,L5 i L5,S1 23.8.2010.,reoperacija L4,L5 15.3.2011.

davor

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 706
    • Profil
    • Email
Odg: Eksturzija L5/S1 12mm !!!!
« Odgovori #13 : Ožujak 16, 2012, 09:08:25 prijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Da,dr.Kćira je inaće jako susreljiv,i na tebi je naravio klasičnu stvar,znači ako možeš bez nekih jakh tableta izdržati,tada ide fizikalna.Neznam jel imaš trnjnja u nogama ili stopalima,da li hodaš na prstima i petama,da li imaš sijevajuću bol u jednoj ili obadvije noge,ako nemaš,ja kao laik bih ti preporučio da sačekaš sa operacijom,osim ako te to spriječava u obavljanju posla,ali ako se odlučiš za operaciju,znaj da tegobe neće nestati preko noći,morat češ imati mnogo volje za silne vježbe koje češ morati raditi,ali najbinije ti je da ti tijelo nije sklono priraslicama,jer ako je,tada si naje....Uglavnom dr.Kćira jako dobro obavlja takve vrste operacije,to je rutina koja se obavlja skoro svaki dan,i nemoj se dvoumiti gdje na operaciju.Opet ako budeš dugo čekao može doći do velikog oštećenja živca,a tada si strašno naje... jer tu se glavni živac račva na ostale djelove,i to baš na tom dijelu gdje je lumbalna kralježnica,između kralježnica se nalaze korijenovi živaca i mogu se jako oštetiti,a to jaaako boli,tako je barem kod mene.Na tebi je da odlučiš,a mi koji smo to prošli ti možemo samo dati savjet.SRETNO!!!

POmalo uopćen komentara....ja samo velim da je sve individualno i da svaki pacijent drugačije reagira...moje iskustvo je takvo da sam bio skoro nepokretan dvije godine.....i onda sam nakon operacije bez ikakvih toplica i nekakvih posebnih vježbi odmah bio bez bolova...isti dan....
2 godine tegoba L5/S1. Ekstruzija od 7mm.
Operiran 01/2009 u Vinogradskoj, Zagreb
Do dan danas se osjećam kao da nikad ništa nije bilo.
Igram nogomet i košarku i sve ostale sportove.

ddario

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 205
    • Profil
Odg: Eksturzija L5/S1 12mm !!!!
« Odgovori #14 : Ožujak 16, 2012, 14:41:18 poslijepodne »
Davore,to je odlično što si se tako dobro oporavio,ali kako i sam kažeš,sve ovisi od osobe do osobe.Meni nemože pomoći ni 1000 Kćira jer sam sklon priraslica i tako me se može operirati 2 puta godišnje,priraslice će se vratiti.Ja se nadam da će sa Gogyjem biti sve u redu,i ako sa tolikim problemom izdržava bolove sa pretpostavljam 1 brufenom na dan,vjerovatno će također vrlo lako se oporavit i nakon operacije,jer ona će kad tad doći.Još jednom puno sreće sa daljnim ljećejem,i iskreno se nadam da neće biti nikakvih posljedica.
interlaminectomija L4,L5 i L5,S1 23.8.2010.,reoperacija L4,L5 15.3.2011.

ceba38

  • Newbie
  • *
  • Postova: 5
    • Profil
Odg: Eksturzija L5/S1 12mm !!!!
« Odgovori #15 : Travanj 20, 2012, 00:32:03 prijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
... Ja bih pokušao sa ekstenzijama tijekom deset puta. Ako bude bolje još deset ..
LP
Dr. Saftić

Pitanje za našeg neura ili nekoga tko zna odgovor. Obzirom da je u dijagnozi napisano da je došlo do manjeg "razdora anulusa fibrosusa", da li je to IDD? Ako jeste, da li je kod dijagnoze IDD-a ( i HIZ-a), ekstenzija preporučljiva?
Hvala unaprijed !

Istr

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 322
    • Profil
Odg: Eksturzija L5/S1 12mm !!!!
« Odgovori #16 : Travanj 20, 2012, 20:13:42 poslijepodne »
Bok, razdor anulusa fibrosusa znaci da je zapravo doslo do ekstruzije diska (curenje unutrasnjosti diska kroz rupu u anulusu). IDD je unutrasnji poremecaj diska, ponekad popracen i bulgingom diska.
Primum non nocere - razmotrite minimalno-invazivno liječnje kralješnice

ceba38

  • Newbie
  • *
  • Postova: 5
    • Profil
Odg: Eksturzija L5/S1 12mm !!!!
« Odgovori #17 : Travanj 20, 2012, 23:21:48 poslijepodne »
Hvala na info.
A koja bi bila razlika između "annular tear" i "curenja unutrašnjosti diska" koje spominješ kod ekstruzije?
Laiku je zbunjujuće...

 

Nagradne igre