Autor Tema: Išijas  (Posjeta: 23957 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

tikvic

  • Newbie
  • *
  • Postova: 6
    • Profil
Išijas
« : Svibanj 08, 2013, 16:13:11 poslijepodne »
Pozdrav svima. Imam 37 godina i prije 12 dana me uhvatio išijas. Problema s leđima nisam imao (pogotovo kad sam bio mlađi i bavio se tenisom, nogometom i teretanom) sve do unazad 2 godine kad me usliejd nepravilnog sjedenja na poslu i doma (i neredovitog bavljenja sportom, pogotovo zimi) znala boljeti leđa u donje dijelu (i trtica ponekad). Ponekad je bol znala biti dosta jaka (ne bi se mogoa sagnuti bez boli) ali bi brzo prošlo. Prošli četvrtak me dosta jako zabolilo dole a ja sam reagirao najgore moguće (iz nekog revolta). Krenuo sam trčati  ;D. Tada me snažno probolo u donjem dijelu leđa i desna noga mi je počela trnuti. Bol se kasnije prenijela na tu desnu nogu s tim da me samo par dana ujutro znalo jače boljeti (ponekad od zadnjice do stopala a nekad samo ispod zadnjice do stopala). Utrnuli su mi mali prsti noge (zadnja dva) i desni dio pete. U biti desna strana stopala po cijeloj dužini. Danas, 12 dana nakon toga mi je bolje, bol u leđima gotovo da i ne osjetim ali noga i dalje boli, pogotovo ujutro do negdje podneva, nakon čega je nema ili je jedva osjetna. Ali trnci su tu, nekad jači nekad slabiji. Stopalo desne noge mogu odignuti do potkoljenice, više manje normalno hodam, pogotovo kad mi intenzitet utrnulosti padne. Spavam i obavljam nuždu normalno. Bio sam kod doktora opće prakse koji mi je lupkao onim "čekićem". Kod desne noge reakcija je na koljenu ok ali dole kod stopala je nema. Doktor je rekao da to upućuje na uklještenje živca na najnižem dijelu kralježnice (L5?). Svoju kralježnicu zlostavljam godinama lošim sjedenjem pa me doktro na osnovu te informacije poslao na radiologiju (rengen) lumbalnog (donjeg) dijela kralježnice (snimam ovaj petak). Ja se sada samo mogu nadati da će utrnulost i bol sasvim prestati, da nemam ozbiljnijih komplikacija i da mogu lagano krenuti s vježbanjem leđnih mišića. Koliko je meni poznato do uklještenja dolazi kada je leđni mišić nedovoljno jak pa se zgrči i pritisne najveći živac u tijelu (koji ide od trtice do stopala). Moram priznati da sam se prilično uplašio i naljutio na samog sebe jer sam do 30 godine svog života dosta vodio računa o svom tijelu (i tada sam nepravilno sjedio ali sam se više kretao).
Ima li netko slično iskustvo i možete li sada dati neke prognoze ili da čekamo nalaz RTG-a. NA magnetnu nisam išao jer mi je rečeno da se dugo čeka. Rengen može pokazati indirektno gdje je došlo do suženja i tko ga uzrokuje. U mojoj okolini iskustva su različita pa tako i savjeti. Neki su me panično već proglasili otpisanim a neki mi kažu da nemam ništa jako ozbiljno (ja strahujem o diskus herniji i sl.).

tikvic

  • Newbie
  • *
  • Postova: 6
    • Profil
Molim mišljenje
« Odgovori #1 : Svibanj 14, 2013, 11:03:14 prijepodne »
Nalaz radiologa:
LSK u dva smjera. Uredna forma i mineralizacija trupova i nastavaka. L5 kralješka diskretno anteponiran, ali bez znakova instabiliteta. Početno stražnje sužavanje i.v. prostora L4/5 u smislu diskopatije. dg.: M54.1 Radiculopathia lumbosacrale susp.
Liječnik kaže da nije drama ali me uputio fizijatru. Vaše mišljenje?
« Zadnja izmjena: Svibanj 14, 2013, 15:24:58 poslijepodne tikvic »

ANABELA

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 211
    • Profil
Odg: Išijas
« Odgovori #2 : Svibanj 15, 2013, 15:49:29 poslijepodne »
Ako se ima novca, na magnetnu.
laminectomia disci L5-S1 2008.
relaminectomia disci L5-S1 2009.
relaminectomia disci L5-S1 2011.
protrusio disci C5-C6

Kraljeznica.com forum

Odg: Išijas
« Odgovori #2 : Svibanj 15, 2013, 15:49:29 poslijepodne »

tikvic

  • Newbie
  • *
  • Postova: 6
    • Profil
Odg: Išijas
« Odgovori #3 : Svibanj 16, 2013, 10:37:33 prijepodne »
Odlično, a sad molim nekog sa sličnim iskustvom i dijagnozom da mi se javi.

ANABELA

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 211
    • Profil
Odg: Išijas
« Odgovori #4 : Svibanj 16, 2013, 11:21:19 prijepodne »
Gdje ćeš bolje iskustvo od mojeg...
laminectomia disci L5-S1 2008.
relaminectomia disci L5-S1 2009.
relaminectomia disci L5-S1 2011.
protrusio disci C5-C6

madagaskar

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 884
    • Profil
Odg: Išijas
« Odgovori #5 : Svibanj 21, 2013, 13:38:10 poslijepodne »
slažem se sa Anabelom.
Napraviti MRI jer rengen ne prikazuje meka tkiva (diskuse),
također napraviti i EMG kod neurologa (ne znam je li to već napravljeno, možda mi je promaklo u tekstu)

grga

  • Newbie
  • *
  • Postova: 2
    • Profil
Odg: Molim mišljenje
« Odgovori #6 : Svibanj 21, 2013, 22:35:49 poslijepodne »
Poštovanje,Grga je i kao novi da se uključim ,pošto nažalost imam bogato
iskustvo sa bolovima u kralježnici.
Kod mene su problemi počeli u 13 -oj godini,sada imam 49.
OD tada moj život je bol, ali da te ne uplašim, samo moraš svoje stanje shvatiti vrlo
ozbiljno i na taj način pristupiti rješavanju a to za početak znači odlazak fuzijatru i terapije.
Moraš se čuvati krivih pokreta i pomoli se bogu da ostane na tome.
Ja sam završija sa 8 hernija,od vrata 3, 1 torakalna i 4 lumbalne.
Iskreno se nadam da ti neće biti tako.
Ne znam sa čime se baviš,moju je vrag odnija od fizičkog rada,ali ni to ne mora biti uzrok
jednostavno je možda u pitanju genetika.
Eto toliko i ne boj se nije strašno.
LP.

tikvic

  • Newbie
  • *
  • Postova: 6
    • Profil
Odg: Išijas
« Odgovori #7 : Svibanj 29, 2013, 11:37:19 prijepodne »
Bio sam kod fizijatrice. Ipak nemam diskus heriju već "obični" išijas koji isto zna biti neugodan i trajati (riječi fizijatrice). Uglavnom ići ću na 10 terapija koje se sastoje od obrade strujom i magnetima plus vježbe. Noga i dalje zna boljeti (ali ne jako) posebno kad je ovako vani šugavo vrijeme. Ali recimo prošli tjedan me boljela samo ujutro pa kasnije skoro uopće ne. Trnci u desnom dijelu stopala su i dalje tu. Inače normalno se saginjem, hodan na prstima i petama. Nadam se da ću se izvući iz ovog problema. Stvarno je neugodno. Leđa znam nekad osjetiti kad se zaboravim pa dignem klinca nepravilno ili napravim neki nepravilniji pokret za kičmu.
Vrlo je važno odmah se javiti doktoru jer puno ljudi čeka da im stanje bude gore (ne bude uvijek gore ali...) i onda je liječenje dugotrajnije, skuplje a oporavak teži.

tikvic

  • Newbie
  • *
  • Postova: 6
    • Profil
Odg: Išijas
« Odgovori #8 : Srpanj 02, 2013, 11:48:28 prijepodne »
Update..prije nekih 15 dana je prestala bol u nozi. Sad ponekad osjetim u leđima ali minimalno. Samo jednom sam lagano osjetio živacu zadnjici. Trnci u stopalu su ostali i to ponekad zna preći u laganu bol ako duže hodam.
U međuvremenu sam bio kod kiropraktičara (i liječnik medicine s velikim iskustvom). Namjestio me i dao mi vježbe koje radim SVAKI DAN. Pazim kako sjedim itd.
Koja su vaša iskustva s trncima? Svi mi doktori kažu da ti trnci mogu još dugo potrajati, čak i nakon što nestane uzrok (pritisak na živac).

Fiumanka

  • Newbie
  • *
  • Postova: 19
    • Profil
Odg: Išijas
« Odgovori #9 : Srpanj 04, 2013, 09:24:12 prijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Update..prije nekih 15 dana je prestala bol u nozi. Sad ponekad osjetim u leđima ali minimalno. Samo jednom sam lagano osjetio živacu zadnjici. Trnci u stopalu su ostali i to ponekad zna preći u laganu bol ako duže hodam.
U međuvremenu sam bio kod kiropraktičara (i liječnik medicine s velikim iskustvom). Namjestio me i dao mi vježbe koje radim SVAKI DAN. Pazim kako sjedim itd.
Koja su vaša iskustva s trncima? Svi mi doktori kažu da ti trnci mogu još dugo potrajati, čak i nakon što nestane uzrok (pritisak na živac).

po mom iskustvu, živac se užasno sporo oporavlja od traume
(jedan fizijatar mi je rekao da on "pamti bol" i da mu puno treba za oporavak).

meni je utrnuto stopalo (desni dio, dva prsta i jastučić), ali primijećujem da mi slabi, polako, ali slabi.
doduše, prošlo je već 6 mjeseci od operacije, dakle od kada je uklonjen pritisak na živac.
tako da ide jako sporo, ali ide. točno osjetim da je manja utrnutost, blaža.

vježbam i nadam se da će sa ljetom, plivanjem, polako sve proći  :)
L5/S1, prosinac 2012.

tikvic

  • Newbie
  • *
  • Postova: 6
    • Profil
Odg: Išijas
« Odgovori #10 : Srpanj 04, 2013, 10:56:34 prijepodne »
Jučer sam napravio neku glupu pozu dok sam nešto radio. Jako sam raširio noge i skvrčio u koljenu maximalno. I tada sam osjetio kao neki lagani grč u zadnjem dijelu nadlaktice desne noge. OD tada mi je stopalo onako malo jače utrnulo i ne pušta. Nadam se da nisam opet vratio stvari na početak. Doduše, noga i dalje ne boli fala Bogu. Utrnuće je na području zadnja tri prsta i desne strane pete na stopalu desne noge. SAd je problem što je tako neugodno hodati a nakon dužeg pješačenja (imam auto srećom, pa nije često) počne i stopalo boluckati. Valjda će proći.

paketic

  • Newbie
  • *
  • Postova: 10
    • Profil
    • Email
Odg: Išijas
« Odgovori #11 : Studeni 29, 2014, 22:57:02 poslijepodne »
Haj!

Moj mali savjet, kad boli onda treba mirovati. Prošla sam slično. Nemoj vježbati, nego budi u onim položajima u kojima te ne boli i u kojima ti ništa ne trne. Dok naravno ne vidiš s doktorom. Nemoj niti sjediti ukoliko možeš.

Sretno!

Kraljeznica.com forum

Odg: Išijas
« Odgovori #11 : Studeni 29, 2014, 22:57:02 poslijepodne »

 

Nagradne igre                   Shoppingiranje.com