Autor Tema: L5-S1 i izokinetičke vježbe kod dr. Kuvalje  (Posjeta: 49707 )

0 Članova i 65 Gostiju pregledava ovu temu.

Veronika

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 116
    • Profil
Odg: L5-S1 i izokinetičke vježbe kod dr. Kuvalje
« Odgovori #18 : Svibanj 18, 2011, 07:21:50 prijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Gledam onaj stroj na slici na stranici za kralježnicu i nekako mi to cudno izgleda. Nisam bas siguran da netko tko je imao operaciju ili ima bolove moze u tome raditi vjezbe. .

iz mojeg iskustva ne može..jedva sam test izdržala, s time da ti prilagode opseg pokreta. Dakle kreneš u pregib i gdje osjetiš bol tu ti zaustavi pokret i vježbaš samo do tud do kuda "možeš", ali već nakon dva tri pregiba pod opterećenjem disk vrišti, imala sam osjećaj da će mi se raspast do kraja..slažem se da su sportaši druga pjesma, čak i operirani ljudi bez bolova mogu bolje.. ali ja sam očito fulala vrijeme..došla sam tamo s ekstruzijom diska i s ovim svojim svakodnevnim bolovima pa sad ti to radi?!
početkom 2012. dijagnosticiran HLA B-27 pozitivni spondiloartritis

19.10.2011. SED s RF anuloplastikom L5-S1, Vertebris
2009. PLDD L5-S1 Vinogradska
..........................................................................
MR: DDD L5-S1, annular tear, ekstruzija diska
diskogena bol
EMNG: kronična neuralna lezija radiksa S1 obostrano
skolioza

teoantun

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 472
  • In Te, Domine, speravi!
    • Profil
    • Email
Odg: L5-S1 i izokinetičke vježbe kod dr. Kuvalje
« Odgovori #19 : Svibanj 18, 2011, 13:42:09 poslijepodne »
Ma neka meni netko objasni kako to taj dr. Kuvalja može biti pametniji od neurokirurga koji je pacijenta operirao? Npr, ako je meni neurokirurg najstrože zabranio bilo kakvo pregibanje i savijanje, a jednako u Splitu svi neurokirurzi to kažu svima koji su operirali ekstruziju, kao onda može taj dr.Kuvalja ijednom takvom pacijentu testirati bilo kakav pregib?
Ono što sam ja dobro naučio od svog neura, to je da svakom liječniku koji tako što predloži, odlučno kažem: NE.
V.R.S.N.S.M.V.   S.M.Q.L.I.V.B.  Crux Santa Sit Mihi Lux, Non Draco Sit Mihi Dux! Per Mariam ad Iesum! Zajedno u Kristu!

III 2011.g.  INTERLAMINECTOMIA L5 - S1 L.DEX.; ADHESIOLISIS; ABLATIO DISCI I.V. L5 - S1

davor

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 706
    • Profil
    • Email
Odg: L5-S1 i izokinetičke vježbe kod dr. Kuvalje
« Odgovori #20 : Svibanj 18, 2011, 13:46:26 poslijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Ma neka meni netko objasni kako to taj dr. Kuvalja može biti pametniji od neurokirurga koji je pacijenta operirao? Npr, ako je meni neurokirurg najstrože zabranio bilo kakvo pregibanje i savijanje, a jednako u Splitu svi neurokirurzi to kažu svima koji su operirali ekstruziju, kao onda može taj dr.Kuvalja ijednom takvom pacijentu testirati bilo kakav pregib?
Ono što sam ja dobro naučio od svog neura, to je da svakom liječniku koji tako što predloži, odlučno kažem: NE.

I opet se moram složiti.......sve teže tipkam ovakve stvari.....
2 godine tegoba L5/S1. Ekstruzija od 7mm.
Operiran 01/2009 u Vinogradskoj, Zagreb
Do dan danas se osjećam kao da nikad ništa nije bilo.
Igram nogomet i košarku i sve ostale sportove.

Neurokirurg

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 330
    • Profil
Odg: L5-S1 i izokinetičke vježbe kod dr. Kuvalje
« Odgovori #21 : Svibanj 18, 2011, 20:45:09 poslijepodne »
Naprosto je nevjerojatna smisao moga postojanja na ovom forumu. Ja drumom a svi vi sumom...
Kao prvo, onaj neurokirurg koji pacijentu zabrani sjedenje NE ZNA O BIOMEHANICI NIŠTA ali lako za to sto o biomehanici ne zna, on ne zna ništa niti o zarastanju rane niti o sprijecavanju priraslica i tako dalje. Meni to u principu odgovara jer će vise pacijenata završiti u mojoj klinici....

teoantun

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 472
  • In Te, Domine, speravi!
    • Profil
    • Email
Odg: L5-S1 i izokinetičke vježbe kod dr. Kuvalje
« Odgovori #22 : Svibanj 18, 2011, 20:54:58 poslijepodne »
A ne znam onda gdje su ti uopće diplomirali medicinu, pogotovo gdje su specijalizirali neurokirurgiju? Onda ispada uopće upitno tko nas operira. Također onda postaje i upitno zašto uopće i idemo na operaciju?
Također ej onda upitno da li smo i trebali ići na operaciju? Kako vjerovati onda liječnicima, ako jedni za druge tvrde kako ovaj drugi ništa ne zna....
Meni osobno je onaj koji u Splitu ima najveći broj operacija i svi trče i traže vezu kod dotičnog, zabranio sjediti, sagibati se i stajati. Doslovno inzistira pod zapovijed na stalnom hodanju, kako ne bi došle priraslice! Ne meni, negi i drugim pacijentima, i ne samo on na odjelu....
Kome uopće vjerovati?
V.R.S.N.S.M.V.   S.M.Q.L.I.V.B.  Crux Santa Sit Mihi Lux, Non Draco Sit Mihi Dux! Per Mariam ad Iesum! Zajedno u Kristu!

III 2011.g.  INTERLAMINECTOMIA L5 - S1 L.DEX.; ADHESIOLISIS; ABLATIO DISCI I.V. L5 - S1

Istr

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 322
    • Profil
Odg: L5-S1 i izokinetičke vježbe kod dr. Kuvalje
« Odgovori #23 : Svibanj 18, 2011, 21:09:08 poslijepodne »
Tko valja a tko ne valja (da tako kazem) se najlakse vidi po postotku zadovoljnij pacijenata
Primum non nocere - razmotrite minimalno-invazivno liječnje kralješnice

bojan

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 692
    • Profil
    • Bojan - zdravstveni status
Odg: L5-S1 i izokinetičke vježbe kod dr. Kuvalje
« Odgovori #24 : Svibanj 18, 2011, 21:58:03 poslijepodne »
Pustite ovdje sjedenje. Mene zanima Cybex i slicne metode. To me zanima zbog mene jer sam zainteresiran i za druga misljenja i mogucnost ali po do sada napisanom to mi se cini dosta agresivnom metodom. A i uglavnom su negativna iskustva.
Operacija protruzije L5-S1 1992 u Vinogradskoj

madagaskar

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 884
    • Profil
Odg: L5-S1 i izokinetičke vježbe kod dr. Kuvalje
« Odgovori #25 : Svibanj 18, 2011, 22:03:09 poslijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Tko valja a tko ne valja (da tako kazem) se najlakse vidi po postotku zadovoljnij pacijenata

Potpuno se slažem s tobom Istr.
Prema ovome što si izjavio možemo zaključiti da je Kuvalja vrlo LOŠ

kokolino

  • Guru
  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 823
    • Profil
Odg: L5-S1 i izokinetičke vježbe kod dr. Kuvalje
« Odgovori #26 : Svibanj 18, 2011, 22:04:58 poslijepodne »
Sjedenje nije apsolutno zabranjeno nego je dozirano  nekoliko puta dnevno po 15-tak minuta, pregibanje uz rotacije trupom se izbjegava prvih 8-12 tjedana  nakon interlaminektomije, foraminektomije i laminektomije.
Što se tiče Gorana moje pitanje je :" Koliko dugo ste imali tegobe prije nego ste počeli izokinetičke vj?"
Cybex je vrlo zahtjevna metoda, edukacija je vrlo skupa i provodi se većinom u Njemačkoj, USA.., aparatura je takođe jako skupa.U RH ima  priučenih stručnjaka koji su učili u Hrvatskoj od onih koji su učili od drugih.. itd  što bi moglo biti i razlog za određene greške u probiru bolesnika i interpretiranju nalaza. Osobno sam imala nekoliko bolesnika koji su nakon operacije u Varaždinskim Toplicama bili na Cybexu i vratili se kući u pogoršanom stanju ležeći sanitetom. Interesantni bi bili rezultati dr Kuvalje na nekom reprezentativnom uzorku bolesnika koji su operirani od HD.

teoantun

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 472
  • In Te, Domine, speravi!
    • Profil
    • Email
Odg: L5-S1 i izokinetičke vježbe kod dr. Kuvalje
« Odgovori #27 : Svibanj 18, 2011, 22:09:13 poslijepodne »
Kokolino, hvala za info o sjedenju i pregibanju.
V.R.S.N.S.M.V.   S.M.Q.L.I.V.B.  Crux Santa Sit Mihi Lux, Non Draco Sit Mihi Dux! Per Mariam ad Iesum! Zajedno u Kristu!

III 2011.g.  INTERLAMINECTOMIA L5 - S1 L.DEX.; ADHESIOLISIS; ABLATIO DISCI I.V. L5 - S1

davor

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 706
    • Profil
    • Email
Odg: L5-S1 i izokinetičke vježbe kod dr. Kuvalje
« Odgovori #28 : Svibanj 18, 2011, 22:31:13 poslijepodne »
S obzirom da sam i sam neki inženjer i znam nešto o mehanici i to dosta općenito, mogu si pretpostaviti zašto sjedenje nije zabranjeno, već strogo dozirano....razlog je taj što se u prvoj fazi nakon operacije mora stvoriti nešto što se zove stabilni ožiljak na disku, odnosno svako tkivo koje se reže nastaje nekakav ožiljak nakon toga. Ukoliko se u fazi zarastanja dozirano sjedi 4 x 15 minuta dnevno (WC, ručak) onda to ima smisla jer se ožiljak formira prema svim vrstama opterećenja, a sjedenje je jedno od tih....

E sad, ovo što sam napisao ne mora biti 100% točno, ako nešto nisam u pravu neka me neuro ili netko drugi demantira.....Ja sam imao gore opisani vrstu oporavka i sad sa tu gdje jesam, odnosno igram nogomet....dok sam imao prilike vidjeti pacijente sa Rebra kojima je najstrože bilo zabranjeno sjedenje pa nisu baš najbolje prošli...odnosno reoperacija ih je stigla zbog priraslica.....
2 godine tegoba L5/S1. Ekstruzija od 7mm.
Operiran 01/2009 u Vinogradskoj, Zagreb
Do dan danas se osjećam kao da nikad ništa nije bilo.
Igram nogomet i košarku i sve ostale sportove.

Neurokirurg

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 330
    • Profil
Odg: L5-S1 i izokinetičke vježbe kod dr. Kuvalje
« Odgovori #29 : Svibanj 19, 2011, 02:36:52 prijepodne »
Sto se sjedenja tiče, uzmite stolicu, postavite je ispred ogledala, bocno. Ispravite ledja, primaknite se nogama do ruba stolice i sjednite. Pitanje, koji dio tijela se savio kako biste sjeli, ledja ili kuk ???da li ste svoje tijelo doveli u sjede i položaj radi kretnje u kuku ili kretnje u ledjima??? Kada ste to učinili o jasnite mi kakve veze ima sjedenje sa operacijom na ledjima? Možda ima veze sa operacijom na kuku ili možda ja ne razumijem biomehaniku pokreta sjedenja pa mi vi pojasnite.....
Sto se cybexa tiče, ....nadam se da ću i ja jednoga dana u svojoj klinici uz fizikalnu terapiju koju sada imam imati i nekoga tko razumije izokinetiku kao Dr. Kuvalja pa da mogu kupiti sve one strojeve na kojima se to radi i time zaokruziti preventivni i poslijeoperacijski tretman bolesnika sa problemima sustava za kretanje..

teoantun

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 472
  • In Te, Domine, speravi!
    • Profil
    • Email
Odg: L5-S1 i izokinetičke vježbe kod dr. Kuvalje
« Odgovori #30 : Svibanj 19, 2011, 14:02:55 poslijepodne »
Ja bih sad rado pitao, ako ležim i zatežem stopala, odnosno vrtim stopala u krug u jednu pa u drugu stranu, zbog čega to osjećam u leđima? I kakve veze imaju stopala s leđima? Pa zar se nervus ishiaticus ne grana od nervnog stupa duž nogu. Jednako tako onda, kod sjedenja se valjda taj nerv i zatiže. Moj neurokirurg tvrdi, kako su moje predoperativne priraslice rezultat upala nerva koji je iritirao okolinu na stvaranje priraslica. Ovo pišem, en jer ne znam hrvatski pa nisam razumio prethodni post, već zbog svih ostalih pacijenata. I jednako tako me zanima, smijem li doći kod svog neurokirurga i kazati mu da ne zna proces nastajanja priraslica? Što tada mogu očekivati? I d ali će me uopće htjeti nastaviti liječiti? Ovo su vrlo bitna pitanja za pacijenta, jer nama nije jednostavno docirati speciajlistu u ordinaciji.
V.R.S.N.S.M.V.   S.M.Q.L.I.V.B.  Crux Santa Sit Mihi Lux, Non Draco Sit Mihi Dux! Per Mariam ad Iesum! Zajedno u Kristu!

III 2011.g.  INTERLAMINECTOMIA L5 - S1 L.DEX.; ADHESIOLISIS; ABLATIO DISCI I.V. L5 - S1

ANABELA

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 211
    • Profil
Odg: L5-S1 i izokinetičke vježbe kod dr. Kuvalje
« Odgovori #31 : Svibanj 19, 2011, 19:07:42 poslijepodne »
Malo u vezi oporavka.Kći moje susjede /operirane L5S1/ radi na fizikalnoj terapiji i inzistirala je da mama ide godinu dana na terapije. Ženi nikako nije bilo dobro i posvađala se s kćerkom, odustala od fizikalnih terapija i krenula u vrt, potom na njivu s rečenicom "ja ću koliko mogu".Danas radi po sedam osam sati na njivi, ništa ju ne boli,samo se smije, od operacije prošlo pet šest godina.Poanta-ne znači uzeti motiku u ruke, ali očito je da smo svi individualci, da je kod svakog situacija drugačija i da u ovom gore napisanom ima jedna važna stvar-osluškivati organizam i postupiti po načelu "ja ću kolko mogu", tj. sami ćete najbolje znati što smeta i u ničemu ne pretjerivati.A drugo jedva čekam nekakav simpozij na kojemu će se uskladiti stav fizijatara i neurokirurga vezano uz rehabilitaciju operiranih jer me sada već lagano trbuh boli od smjeha što sve čujem...
laminectomia disci L5-S1 2008.
relaminectomia disci L5-S1 2009.
relaminectomia disci L5-S1 2011.
protrusio disci C5-C6

kokolino

  • Guru
  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 823
    • Profil
Odg: L5-S1 i izokinetičke vježbe kod dr. Kuvalje
« Odgovori #32 : Svibanj 19, 2011, 20:59:19 poslijepodne »
Pri sjedenju nije upitno savijanje nego pritisak na disk pri položaju sjedenja na stolici , to se ne odnosi na sjedenje na rub stolice,hm kako to uopće izvesti u trajanju duljem od 1-2 min a da vas ne zaboli dotični dio?! ::) Sjedenje na punom dijelu stolice, naslonjen na naslon stolice, na to se misli.
Pitanje za NK na kojoj adresi u Zg je sada  Poliklinika Vertebralis i da li je počela sa radom?

Plavuša

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 657
  • ponekad sama sebi doktor
    • Profil
Odg: L5-S1 i izokinetičke vježbe kod dr. Kuvalje
« Odgovori #33 : Svibanj 19, 2011, 21:34:40 poslijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Malo u vezi oporavka.Kći moje susjede /operirane L5S1/ radi na fizikalnoj terapiji i inzistirala je da mama ide godinu dana na terapije. Ženi nikako nije bilo dobro i posvađala se s kćerkom, odustala od fizikalnih terapija i krenula u vrt, potom na njivu s rečenicom "ja ću koliko mogu".Danas radi po sedam osam sati na njivi, ništa ju ne boli,samo se smije, od operacije prošlo pet šest godina.Poanta-ne znači uzeti motiku u ruke, ali očito je da smo svi individualci, da je kod svakog situacija drugačija i da u ovom gore napisanom ima jedna važna stvar-osluškivati organizam i postupiti po načelu "ja ću kolko mogu", tj. sami ćete najbolje znati što smeta i u ničemu ne pretjerivati.A drugo jedva čekam nekakav simpozij na kojemu će se uskladiti stav fizijatara i neurokirurga vezano uz rehabilitaciju operiranih jer me sada već lagano trbuh boli od smjeha što sve čujem...

Draga Anabela, moj naklon na tvoj post   :-*, pogotovo na dio "očito je da smo svi individualci... osluškivati organizam". Ja sam očiti dokaz, a svi vidite po mojim postovima što sam prošla, a uskoro će navršiti godinu dana od kada sam  ;D  ;D !
2006. interlaminectomia L4-L5

teoantun

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 472
  • In Te, Domine, speravi!
    • Profil
    • Email
Odg: L5-S1 i izokinetičke vježbe kod dr. Kuvalje
« Odgovori #34 : Svibanj 20, 2011, 01:11:28 prijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
V.R.S.N.S.M.V.   S.M.Q.L.I.V.B.  Crux Santa Sit Mihi Lux, Non Draco Sit Mihi Dux! Per Mariam ad Iesum! Zajedno u Kristu!

III 2011.g.  INTERLAMINECTOMIA L5 - S1 L.DEX.; ADHESIOLISIS; ABLATIO DISCI I.V. L5 - S1

ANABELA

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 211
    • Profil
Odg: L5-S1 i izokinetičke vježbe kod dr. Kuvalje
« Odgovori #35 : Svibanj 20, 2011, 18:32:17 poslijepodne »
Imam ja iskustva s oporavkom, samo me uvijek skrše drugi...aaa, neće više...
laminectomia disci L5-S1 2008.
relaminectomia disci L5-S1 2009.
relaminectomia disci L5-S1 2011.
protrusio disci C5-C6

 

Nagradne igre