Autor Tema: Pomoć oko tumačenja MR LS nalaza!  (Posjeta: 10821 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

tetrac5

  • Newbie
  • *
  • Postova: 3
    • Profil
Pomoć oko tumačenja MR LS nalaza!
« : Srpanj 22, 2011, 10:43:12 prijepodne »
Poštovani molim pomoć oko dijagnoze,
Osoba sam s visokim stupnjem invaliditeta (tetraplegija-lom vratne kralježnice-kompletno)
Već duže vrijeme imam jake bolove desne noge koji se kreću od predjela gluteusa pa sve do pete. Npr. Kao udari struje popraćeni s trncima te pravim bolovima. (pretpostavljam da je išijas ali..?). , počeli su se pojavljivati I u desnoj nozi.
EMG je nemoguće učiniti jer nema motorike u donjim ekstremitetima.  RDG sam učinio I nalaz je sljedeći:

Dekstrokonveksno torziono skoliotična lunbalna kralježnica reduciranog fiziološkog zavoja.
Visina trupova kralježaka je održana , a diskalni prostori su blaze asimetrično reducirani na mjestu skoliotičnog prijevoja.
Dorzalna interkorporalna linija prati se u kontinuitetu.
Masivni ventralni spondilofiti u razini L4-S1.
Osteoarthritis apofizarnih zglobova užeg L/S prijelaza.

Je li moguće iz ovoga iščitati uzrok boli (I u kolicima I krevetu).
Hvala puno na pomoći!!!!!
 
« Zadnja izmjena: Srpanj 22, 2011, 10:50:35 prijepodne tetrac5 »

senainter

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 499
    • Profil
    • Email
Odg: Pomoć oko tumačenja MR LS nalaza!
« Odgovori #1 : Srpanj 22, 2011, 11:34:35 prijepodne »
Kao prvo treba ti Mri tj. magnet cijele kicme. Ja ne znam kakve to budale vise salju na rentgen. Tu se dztaljno nista me moze vidjeti. Vjerovatno ce trebati neka operacija da ti se bol ublazi jer ovaj nalaz nije bas bajan. Ja sam samo laik al znam da moras napraviti Mri pa onda neurohirurgu i ortopedu. Sretno!
L4-L5, L5-S1-diskus hernija
Siringomijelija
Skolioza 43 stepena torakalna, 20 stepeni lumbalno
Operacija u Vertebrisu 2011
Stanje: neureklo se :)

alyna

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 203
    • Profil
Odg: Pomoć oko tumačenja MR LS nalaza!
« Odgovori #2 : Srpanj 22, 2011, 13:49:58 poslijepodne »
Hm,ne bi se htjela igrat doktora,al mislim da su ti spondilofiti neka okoštenja il tako nešto  ??? To može uzrokovat bol,al napravi ti MR.Jel radi inače netko s tobom vježbe il ideš na kakve fizikalne?Znam da ovog mog frenda koji je isto tetraplegičar razgibavaju fizioterapeuti.
interlaminectomia L5/S1 dex.
ablacija diska
bulging L4/L5

Kraljeznica.com forum

Odg: Pomoć oko tumačenja MR LS nalaza!
« Odgovori #2 : Srpanj 22, 2011, 13:49:58 poslijepodne »

tetrac5

  • Newbie
  • *
  • Postova: 3
    • Profil
Odg: Pomoć oko tumačenja MR LS nalaza!
« Odgovori #3 : Srpanj 25, 2011, 11:18:46 prijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Hm,ne bi se htjela igrat doktora,al mislim da su ti spondilofiti neka okoštenja il tako nešto  ??? To može uzrokovat bol,al napravi ti MR.Jel radi inače netko s tobom vježbe il ideš na kakve fizikalne?Znam da ovog mog frenda koji je isto tetraplegičar razgibavaju fizioterapeuti.
da razgibavaju me redoviti, čak 2 fizioterapeuta..
hoće li MR pokazati ako je upala..npr da sam samo "uštipnuo" živac i sad dok se ne smiri ful boli...

a MR , je li moguće unijeti u taj tunel nešto mekano za podmetnuti pod leđa(strah od dekubitusa)??
hvala

alyna

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 203
    • Profil
Odg: Pomoć oko tumačenja MR LS nalaza!
« Odgovori #4 : Srpanj 25, 2011, 12:38:43 poslijepodne »
Eh,sad ti bome za upalu nisam sigurna,meni se bila smirila kad sam obavljala MR jer sam dobivala blokade prije,al pokaže ako je pritisnut i di je pritisnut.Jastučić su mi stavili ispod nogu,mislim da baš ispod križa ne bi išlo jer to snimaju,al to ti je nekih 20ak minuta,pa mislim da ne bi trebalo bit problema.Nadam se da bude ti neko znao bolje odgovorit. :(
interlaminectomia L5/S1 dex.
ablacija diska
bulging L4/L5

tetrac5

  • Newbie
  • *
  • Postova: 3
    • Profil
Odg: Pomoć oko tumačenja MR LS nalaza!
« Odgovori #5 : Kolovoz 09, 2011, 13:58:41 poslijepodne »

MR LS KRALJEŽNICE
Na seriji sagitalnih I aksijalnih presjeka kroz lumbosakralni segment kanala prikažu se korpusi kralježaka održane visine I stukture. U području korpusa kralješaka L1 zamjetan je veći dobro ograničeni areal višeg signala u svim mjerenim slikama koji bi odgovarao hemangiomu. U području desnog pedunkula kralješka Th12 prisutan je areal istih slikovnih karakteristika koje bi također odgovarao hemangiomu.
Prikazana je medula urednog signala.
Material diska svih prikazanih segmenata je urednog signala.
Material diska  segmenata od L4 do S1 pokazuje znakove bulginga.
Koštani spinalni kanal je urednog promjera.
Kao nus nalaz spominjem u području desnog bubrega cističnu formaciju višeg signala u T2 mjernoj slici koja bi najvjerovatnije odgovarala jednostavnoj cisti promjera cca 30 mm.
ZAKLJUČAK.
MR LS kralježnice pokazuje bulging diska segmenta od L4 do S1. Veći hemangiom korpusa kralješka L1.
Je li moguće iz ovoga iščitati uzrok boli (I u kolicima I krevetu).
Hvala puno na pomoći!!!!!
« Zadnja izmjena: Kolovoz 17, 2011, 13:33:11 poslijepodne bojan »

alyna

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 203
    • Profil
Odg: Pomoć oko tumačenja MR LS nalaza!
« Odgovori #6 : Kolovoz 17, 2011, 12:27:50 poslijepodne »
Hej.Ne mogu ti baš puno pomoći,samo sam htjela pitat dal si odnio nalaz neurokirurgu?Ovaj bulging ti i ja imam na L4-L5,to ne stvara probleme,bar ne meni,al ovo ostalo ne znam šta je.
interlaminectomia L5/S1 dex.
ablacija diska
bulging L4/L5

Kraljeznica.com forum

Odg: Pomoć oko tumačenja MR LS nalaza!
« Odgovori #6 : Kolovoz 17, 2011, 12:27:50 poslijepodne »

 

Nagradne igre                   Shoppingiranje.com