Autor Tema: molim pomoć u razumijevanju nalaza radiologa  (Posjeta: 17940 )

0 Članova i 11 Gostiju pregledava ovu temu.

RENCHI

  • Newbie
  • *
  • Postova: 1
    • Profil
    • Email
molim pomoć u razumijevanju nalaza radiologa
« : Travanj 12, 2010, 15:14:52 poslijepodne »
danas sam podigla nalaz radiologa - rtg ls kraljeznice u 2 projekcije u kojem pise:

na snimkama LS kraljeznice u 2 projekcije vidljiva primjerena struktura i mineralizacija prikazanog dijela skeleta.
Vidljiva naglasen fiz.lordoza uz S skoliozu s blažom rotacijom trupova kralježaka.
Očuvana visina trupova kralježaka uz reduciran iv.prostor L4-L5 dorzalno, te L5-S1 u cijelosti.
Vidljiva sakralizacija L5 segmenta, kao varijanta razvoja.
Znakova instabiliteta se ne vidi.

napominjem da sam uopće do radiologa i neurokirurga dosla "obilaznim" putem jer sam prije dva tjedna zavrsila na hitnoj radi nesnosnih bolova sprijeda od koljena (desno koljeno s izrazenijom boli) do kraja torza, s posebno naglasenom boli u preponama, te sa straznje strane s bolovima od kriza do polovice ledja. prije toga sam lijecena od navodne upale mjehura, koja to uopce nije bila jer su nalazi urina i krvi pokazali da nema nikakve bakterijske infekcije ili upale.
bolove u preponama, s vremena na vrijeme cak i u trbusnoj supljini (je li to normalno kod problema s kraljeznicom????) imam i sad, također i u predjelu križa, kod nekih polozaja sjedenja, pri hodanju, saginjanju i slicno, a za vrijeme lezanja u krevetu kad sam potpuno ispravljena i lezim na ledjima osjecam bolove i u kukovima i duz cijelih prepona koji ponekad nisu stalni, vec imam osjecaj kao da mi misice oko prepona i trbusne supljine netko "vuce" i "premjesta" - to se narocito osjeti kad tek legnem u krevet i ispravim se lezeci na ledjima.
neurokirurg mi je, dok mu ne donesem rtg snimku i nalaz koji sam danas podigla, preporucio da protiv bolova uzimam ibuprofen, ukoliko su jaci onda zaldiar. zaldiar, sasvim iskreno govoreci, izbjegavam koliko god mogu jer mi izaziva omamljenost i pospanost i u globalu od njega sasvim lose funkcioniram u svakodnevnom zivotu.

osim pojasnjenja nalaza, zanima me je li ova dijagnoza nesto sto bi ukazivalo na operativni zahvat ili se to moze do neke mjere sanirati fizikalnom ili nekom drugom terapijom koja bi eliminirala ili umanjila bolove u preponama i trbusnoj supljini barem, ako ne one u krizima (jer na njih sam vec navikla - tegobe "kocenja" i "uklijestenja" imala sam unatrag dvije - tri godine nekoliko puta, ali ta bol nikada nije prelazila na kukove i prepone, do prije 20-ak dana).

unaprijed hvala svima koji bi eventualno imali koristan savjet, preporuku, slicno iskustvo ili pojasnjenje ovog rtg nalaza.


pantaghana

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 359
    • Profil
Odg: molim pomoć u razumijevanju nalaza radiologa
« Odgovori #1 : Travanj 12, 2010, 16:00:19 poslijepodne »
bol u preponama i kukovima ti je sasvim normalna kod problema s kraljeznicom...ja sam cak i nakon operacije godinu dana imala jake bolove u kuku...snimali su mi kukove, ali s njima je sve bilo ok, tako da je od kraljeznice.

na osnovu RTG snimke se bas ne moze donijeti sud o tome da li je potreban operacija ili ne.

Hemilaminectomia L4/L5 - srpanj 2008.

Bais

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 113
    • Profil
Odg: molim pomoć u razumijevanju nalaza radiologa
« Odgovori #2 : Travanj 12, 2010, 18:24:16 poslijepodne »
Za početak dobrodošla i skuliraj se. Dobar ti je ovaj izraz "obilaznim putem"  :o :o . Umjesto da preskačeš obilaznicom radije kreni "kroz grad". Možda će ovaj citat koristiti..


Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Iako nisam fizijatar mislim da ne bi bilo lose da napisem par opservacija u cinjenicama:
1. 90 % lumbalgickih, ishialgickih i lumboishialgickih ( to su tri jako suprotna termina) lijeci se fizikalnom th.
2. u akutnom bolnom sindromu ( akutno mislim do dva ili ev tri tjedna) NEMA FIZIKALNE TH
3. u ovoj fazi lijeci se BOL, tj terapija boli
4. kada bolni sindrom regredira, ne nestane, nego regredira, smanji se, zapcinje se fizikalnom th.
5. ne zapocinje se vjezbama nego analgetskim fizikalnim postupcima
6. ako ide ok, zapocinje se kombinacija vjezbi istezanja i analgetskih postupaka( TENS, LASER, MR, UZV, EKSTENZOMAT)
7. tijekom slijedecih dva do tri mjeseca vjezbe se individualno prilagode i poveca intenzitet uz vjezbe snage.
8. AKO TIJEKOM CETIRI(4) MJESECA NE DODJE DO ZNACAJNOG POBOLJSANJA - NEUROKIRURG




dolores

  • Newbie
  • *
  • Postova: 8
    • AOL Instant Messenger - dolores
    • Profil
    • Email
molim pomoć u razumijevanju nalaza radiologa
« Odgovori #3 : Svibanj 11, 2010, 18:11:10 poslijepodne »
Pozdrav svima!
Danas sam dobila nalaz MR lumbalne kraljeznice koji glasi:
Na transaksijalnim i sagitalnim presjecima lumbalnog segmenta kraljeznice visina korpusa lumbalnih kraljezaka odrzana, odrzana dorzalna interkorporalna crta.
U visini L1-L2 nije nadeno diskus hernije, uredni dijametri vertebralnog kanala.
U visini L2-L3 plitka dorzomedijalna DH siroke baze koja protudira oko 3 mm u vertebralni kanal, izravnava dorzalnu ventrokonveksnu konturu korpusa i blago imprimira duralnu vrecu, uz odrzane dijametre vertebralnog kanala.
U visini L3-L4 nema diskus hernije, uredni dijametri vertebralnog kanala.
U visini L4-L5 plitka difuzna dorzalna DH koja protudira oko 3 mm u vertebralni kanal, blago imprimira duralnu vrecu, lateralni recesusi i i.v. forameni slobodni.
U visni L5-S1 dorzomedijalna-dorzolateralna desna DH koja protudira oko 6 mm u vertebralni kanal i imprimira sa desne strane duralnu vrecu, blaza stenoza desnog lateralnog recesusa. (snimano 27. 04. 2010.)

Moji bolovi nisu novi, ali su zato intezivni. Cetiri godine nisam ih ni osjetila dok prije 2 mjeseca nije doslo do takvih bolova da sam bila nepokretna 5 dana. Uz injekcije sam se podignula i prohodala. Jos uvijek osjecam da ne mogu dugo sjediti (dulje od 20 min), stajati na jednom mjestu, najbolje je dok hodam. 
Zbog cudnih reakcija u kukovima (kao da su mi mravi u njima) isla sam na RTG zdjelice s kukovima (jucer) i nalaz glasi:

Snimka zdj. s kukovima pokazuje urednu strukturu i min. prikazanih kostiju bez znakova traumatskih ili drugih patoloskih promjena. Umjerene osteartrotske promjene sakroiljakalnih
zglobova. Koksofemoralni zglobovi ne pokazuju degenerativnih promjena. Koliko je moguce analizirati sinistrokonveksna skolioza lumbalne kraljeznice.

Za iduci tjedan sam narucena neurologu.
Molim vasa misljenja, vec se mjesec ipo setam po ovim stranicama i vjerujem vasim iskustvima i prosudbama.
« Zadnja izmjena: Svibanj 11, 2010, 19:13:15 poslijepodne dolores »
28.06.2010.  Operacija PLDD na nivou  L5-S1

Denis

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 781
    • Profil
Odg: molim pomoć u razumijevanju nalaza radiologa
« Odgovori #4 : Svibanj 11, 2010, 20:37:14 poslijepodne »
Dolores dobro došla!
Vidim da je protruzija jako malo izražena u mm,ali po mom osobnom sudu milimetri nisu pravi parametri da li je to za operaciju ili ne.Najbolje će ti naš Neuro na to odgovoriti kad vidi tvoje nlaze MR.Cijeli život sam slušao ispod 5mm se ne operira,a ja kažem da je to glupost jer osobno meni je u 3 MR prikazano različito mjerenje,pa sad ti prosudi koliko je parametar mm mjerodavan za operaciju ;)

bojan

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 692
    • Profil
    • Bojan - zdravstveni status
Odg: molim pomoć u razumijevanju nalaza radiologa
« Odgovori #5 : Svibanj 11, 2010, 21:58:46 poslijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se

bolove u preponama, s vremena na vrijeme cak i u trbusnoj supljini (je li to normalno kod problema s kraljeznicom????) imam i sad, također i u predjelu križa, kod nekih polozaja sjedenja, pri hodanju, saginjanju i slicno, a za vrijeme lezanja u krevetu kad sam potpuno ispravljena i lezim na ledjima osjecam bolove i u kukovima i duz cijelih prepona koji ponekad nisu stalni, vec imam osjecaj kao da mi misice oko prepona i trbusne supljine netko "vuce" i "premjesta" - to se narocito osjeti kad tek legnem u krevet i ispravim se lezeci na ledjima.

Pozdrav,

Prvo dobrodosla na forum. Samo sam htio reci vezano za bolove u trbuhu (jos je netko to spomneuo prije neki dan). Ja sam imao neugodne senzacije u trbuhu par godina nakon operacije. Naravno neurokirurg je samo odmahivao rukom i pricao da to ne moze biti od kraljeznice. Prepone su na zalost klasika. Mene su ubijale jedno vrijeme.
Operacija protruzije L5-S1 1992 u Vinogradskoj

Dario

  • Full Member
  • ***
  • Postova: 68
    • Profil
Odg: molim pomoć u razumijevanju nalaza radiologa
« Odgovori #6 : Svibanj 12, 2010, 11:46:01 prijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
cak i u trbusnoj supljini (je li to normalno kod problema s kraljeznicom????) im

Ja također imam probleme s trbuhom. Pretrage vezane uz trbuh nisu pokazale ništa. Isto tako lijekovi za "probavni trakt" ne pomažu.

Kad sam pričao s jednim stranim stručnjakom za kralježnicu isti mi je rekao da kralježnica može izazvati tegobe s trbuhom pogotovo ako su problemi u višim lumbalnim segmentima.

 

Nagradne igre