Autor Tema: Druga operacija u Vinogradskoj  (Posjeta: 6365 )

0 Članova i 78 Gostiju pregledava ovu temu.

ktihomir

  • Newbie
  • *
  • Postova: 1
    • Profil
Druga operacija u Vinogradskoj
« : Listopad 28, 2010, 13:45:15 poslijepodne »
Evo nakon ponešto čitanja tuđih iskustava, red je da napišem nešto i svom slučaju. Prvi put sam operiran prije 4g, u kolovozu 2006.g u Vinogradskoj bolnici. Iako nisam iz Zg (već Osijek) primili su me odmah nakon što sam telefonski pročitao nalaz docentu Gnjidiću. predoperativno mi je preporučio redukciju težine te odlazak na fizikalnu terapiju kako bi se dodatno učvrstila muskulatura. Operacija je rađena ne 3  nivoa, a problem je bio i L5/S1 ali nije se smjelo raditi 4 nivoa odjedanput...
Interlaminectomia L2/L3 L3/L4 L4/L5
Ablatio discorum L2/L3 L3/L4 L4/L5
Foraminotomia L3, L4 L5
Moram reći da prije zahvata nisam imao neke velike teškoće, imao sam par puta veće ishialgije ali većinu i par godina prij operacije. No nakon večih napora imao sam titranje potkoljeničnih mišića, i lake bolove tj zatezanja u nogama. Imao sam i česte podražaje na mokrenje. Sve je to odmah nakon operacije netalo, jedino je titranje mišića još jedno vrijeme potrajalo. Fizikalnu su mi dogovorili u Varažd. toplicama. Sve je bilo u granicama normale, ništa spektakularno, ništa katastrofalno loše... Nakon svega brzo sam se oporavljao. Međutim želja mi je bila nastaviti fizikalne terapije ambulantno na području Osijeka. No tu kreću problemi, naime na tzv OFMIR (odjel fizikalne medicine i rehabilitacije) za pregled se čeka 1,5 mjesec, a onda još barem 3 tjedna da dođeš na red za terapije, nakon toga opet 3-4 tjedna čekanja na pregled..tako da sam ja obavio 1 turnus vježbi dok je moj cimer iz sobe u Kutini obavio 3 turnusa.. Nakon toga, poslodavac je izvršio pritisak za povratak na posao, ja popustio iako mi neurokirurg preporučio da još se bavim sobom.I tako neka 4,5 mjeseca nakon op ja na poslu. I onda žrvanj života, najmanje vrijeme za sebe..I otprilike 2,5 nakon op prva išijalgija..Neočekivano, obuvajući cipele... Bol je bila strašna, problem se razgibati, ali malo pomalo popusti. I tako 1,5g česte sve češće ishialgije, 2 puta palo lijevo stopalo koje se vratilo..I onda MR EMNG. Dijagnoza:
dorzomedijalna i lijevostrana lateralna hernia diska u visini i.v. prostora L5/S1 uz izrazito komprimiran duralni sakus i korijen s lijeve strane
Dorzomedijalna i lijevostrana hernia diska u visini i.v. prostora L4/L5
U ostalim nivoima vidljiv bulging diska..vidljive brojne Scmorlove hernije duž cijelog lumbalnog dijela..

Eto to je bilo dijagnosticirano u travnju 2010. Zbog bolesti u obitelji odgađam op za jesen. Naručivanje ide lako, ne čeka se dugo, ljudi su profesionalci. Svaka čast. Usput zbog nekih problema sa srcem ugrađuju mi svaki put privremeni pejsmejker, ne žele rizik komplikacija tijekom operacije.. ma sve 5. Sestre su super. I onda dolazak u ponedjeljak 18.10.2010, pregled kod kardiologa, dogovor ugradnja privremenog pejsa u utorak ujutro 19.10.2010, već u 7 sam bio kod interniste, u 8 već sve spremno i natrag na odjelu neurokirurgije. Operacija u 11, vratili me iza 13h. Ajme koja me hladnoća držala, kaže cimer iz sobe tresao sam se kao prut..svaki mišić..Ali prošlo.
Prema otpusnom pismu rađeni su zahvati drukčije nego prvi put i to:
Hemilaminectomia L5 lat.sin
Extirpatio disci i.v L5/S1 et L4/L5
Adhesiolisis radicis n. L5 sin
Prva dva dana su malo teža, pejs su vadili tek u srijedu, malo je smetao,ali prošlo je. Malo bolova ležeći na leđima, manje dok ležim na boku. 2 dana ketonal u infuziju, 3 dan još 1 tableta. Injekcije Dexametizona za smanjenje otoka i to je sve..plus tablete za spavanje jer po cijeli dan ležiš i navečer teško zaspiš. Drugi dan, srijeda ustajanje, e tu je jedini propust koji sam vidio. Došao fizijatar totalno nezainteresiran, ustaješ se bez njegove asistencije, sve nekako neorganizirano. Sva sreća da sam tjelesno jak pa nije bilo problema. Pitam se dal tako moraju i oni koji su slabiji,ako da onda je to opasno...
I tako, trnjenje još imam u lijevoj nozi, osjetim da popušta ali jako sporo. Pitao sam dokad, kaže do iza fizikalne se može protegnuti. I tako klinika je ok, ljudi dobri, prate nove metode, ali ak hočeš više informacija najbolje ti je pričati s mladim doktorima, specijalizantima, susretljiviji su i pojašnjavaju i daju naputke. Oni stariji drže se malo visoko, ulete i izlete iz sobe , u viziti provedu 15-20 sekundi po pacijentu..Osječaš se kao na pokretnoj traci.. kao kakva industrija..
No evo, 6 dana nakon op išao kući, kod kuće sam evo 4 dana, danas mi vadila osobna liječnica konce. Išao bih kući i prije već nakon 4 dana ali nije vozilo sanitetsko vozilo vikendom. I tako, na mom mjestu u bolnici već je netko drugi, operiran, i prolazi ovo što sam ja prošao...
A sječam se mamine operacije prije 29g. 3 tjedna nakon operacije nije smjela na noge. Opravak 10struko dulji. I da, na invalidskoj komisiji prije 4g su mi rekli da nemam nikakvu invalidnost, da sam savršeno zdrav..A onda opet isto..idem opet na komisiju, pa da im ponudim svoje zdravlje.. Ne trebam i ne želim u mirovinu, želim priznanje ograničenosti za neke poslove kako bih se mogao zaštititi.. Ali naš sustav pogoduje samo onima koji plate ili su podobni..
Ma mogao bih ja još dugo, dugo ovako, ali evo pokušao sam ukratko opisati svoj slučaj..
Pozdrav

melica

  • Full Member
  • ***
  • Postova: 86
    • Profil
Odg: Druga operacija u Vinogradskoj
« Odgovori #1 : Studeni 12, 2010, 17:41:26 poslijepodne »
A..joooj,
zainteresirao me je ovaj dio sa srcem jer i ja sam najviše iz straha od takvih problema odustala od operacije kralježnice.

U svakom slučaju, želim ti puno puno sreće i zdravlja.........te brz oporavak.
30.08.2007. stvaranje Schmorlove hernije donje pokrovne plohe trupa L5 kralješka, uz diskretno reduciran i.v.prostor L5 S1, masivniji poprečni nastavak na L5 kralješku desno uz suspektno stvaranje pseudoartroze
MR 11.02.2010 diskopatija i dorzomedijalna protruzija i.v.diska L4-L5, L5-S1 ekstruzija i.v.diska prema spinalnom kanalu, u visini kralješka S1 perineuralna Tarlowljeva cista.

 

Nagradne igre