Autor Tema: RTG kralježnice - molim tumacenje  (Posjeta: 7067 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Miro H

  • Newbie
  • *
  • Postova: 2
    • Profil
RTG kralježnice - molim tumacenje
« : Ožujak 17, 2011, 13:15:37 poslijepodne »
Pozdrav svima.

Imam neko vrijeme probleme s leđima. Nije strašno, ali smeta.
Ovo je nalaz prve RTG snimke.

"Na standardnim sn. LS kralježnice reducirana je lumbalna lordoza. Diskretna dorzopozicija L5 u odnosu na S1. Obzirom da je snimka asimetrična preporuča se učiniti ciljanu profilnu snimku spomenutog segmenta. Početna hondroza u istom nivou. Punktioformne lateralne paravertebralne kalcifikacije u nivou TH12-L1."

Nakon toga sam išao na fizikalnu terapiju (magnet, sollux, vježbe). To je bilo prije cca. 5 mjeseci. Nije bilo nekakvih osjetljivijih pomaka. Nastavio sam vježbat doma (opet nema većih pomaka) i dobio novu kuru fizikalne terapije (isto ko i prije) i ponovno slikanje, ovaj puta funkcijske snimke. Ovo je drugi nalaz od prije par dana.

"Funkcijske sn LS kralježnice u maksimalnoj ante i retrofleskiji pokazuju gubitak ante fleksije L4L5 i L5S1 segmenata zbog osteohondroze eminentne diskopatije. Retrofleksija svih segmenata očuvana. Instabiliteta se ne nalazi"

Što je "osteohondroza eminentna diskopatija"? Molio bih nekoga ako mi može protumačiti ove nalaze.

Hvala.

davor

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 706
    • Profil
    • Email
Odg: RTG kralježnice - molim tumacenje
« Odgovori #1 : Ožujak 18, 2011, 09:03:06 prijepodne »
Gle...RTG prikazuje samo tvrda tkiva odnosno kosti, a tebe zanima u kakvom su ti stanju i.v. diskovi, a to možeš vidjeti samo na MRI, a što se tiče tvog očitanja RTG sada mislim da nije ništa posebno u nalazu, ali opet, nisam stručnjak pa će onda netko stručniji na forumu pojasniti malo bolje neg ja....
2 godine tegoba L5/S1. Ekstruzija od 7mm.
Operiran 01/2009 u Vinogradskoj, Zagreb
Do dan danas se osjećam kao da nikad ništa nije bilo.
Igram nogomet i košarku i sve ostale sportove.

Miro H

  • Newbie
  • *
  • Postova: 2
    • Profil
Odg: RTG kralježnice - molim tumacenje
« Odgovori #2 : Ožujak 31, 2011, 10:58:00 prijepodne »
Hm, kad su me poslali na RTG, a ne na MRI. Ne znam da li ja mogu sam tražit fizioterapeuta da me pošalje na MRI? A privatno mi se neda plaćati.
Ne znam da li je nešto posebno u nalazu, ali ja osjećam bol. Opisao bi to kao bol u križima i to malo pomaknuto desno i recimo da se širi prema dole...

Kraljeznica.com forum

Odg: RTG kralježnice - molim tumacenje
« Odgovori #2 : Ožujak 31, 2011, 10:58:00 prijepodne »

 

Nagradne igre                   Shoppingiranje.com