Autor Tema: Protuzija diska L5 S1  (Posjeta: 5126 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

admiral

  • Newbie
  • *
  • Postova: 3
    • Profil
Protuzija diska L5 S1
« : Prosinac 24, 2014, 15:02:27 poslijepodne »
Pozdrav svima.Početkom 2014 me steglo u leđima,i nakon raznih masaža,baba,samozvanih stručnjaka i ostalih napokon sam došao pameti i uputio se u privatnu polikliniku i slika MR. Nalaz je sljedeći: U razini L5-S1 kralješka prikaže se dorzomedijalna i desnostrana mediolateralna protuzija i-v diska za 5 mm koja reducira periradikularni prostor korijena s1.doralna vreća je posljedično imprimirana. sve ostalo uredno.
Išao sam posli na najobičnije masaže s malo struje i ultrazvuka i cilo lito plivanje. već u 6 mjesecu bolova nije bilo uopće. Da napomenem da je bol uvik na istom mjestu i ne spušta se u nogu. E sad nedavno (ja sn kriv) znojnih leđa na promaju i ćutin laganu upalicu mišića koju sam zanemarija,nedugo zatim,dovoljan je bio jedan potez i eto ponovo uklještenja ali nije strašno.dva dana ležanja ketonal duo i normabel i za dva dana ko novi. I onda odlučin ić na fizikalnu kad je prošla upala. Nakon tri dana fizikalne stanje se pogoršalo. Nakon 7 terapija nisan više bio sposoban za vožnju i evo već dva tjedna ležin na injekcijama i tabletama. E sad više stvarno neznan ko je ovde lud. Noge mogu podizat i do glave ako triba,boli samo u jednom položaju,jednoj točki. isto posli svakog micanja triba mi bar 15-tak min i onda je opet sve ok. najgora je rotacija u zdjelici. e sad... Ležat stalno ili šetat,poć na fizikalnu negdi opet ili ne ić,neznan više šta da radin...

Henrik VIII

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 865
    • Profil
Odg: Protuzija diska L5 S1
« Odgovori #1 : Prosinac 25, 2014, 03:27:12 prijepodne »
Ja sam na fizikalnu terapiju krenuo već sa gadnim bolovima i pod utjecajem opijata, s obzirom da me bolila cijela kralježnica, posljedično i cijelo tijelo jer su se bolovi refleksno širili svuda. Već sam došao na terapiju sa upalom išijadičkog živca i kod vježbi za lumbalni dio kralježnice došlo je do takvog pogoršanja da nisam mogao ustati iz kreveta, a kada bih, šepao sam kao da su mi obje noge slomljene. Na kraju je upala većim dijelom riješena injekcijama ketonal + dexamethason + apaurin, s time da sam dobio apaurina i za kućnu upotrebu. No, morao sam stisnuti zube i nastaviti sa fizikalnim terapijama. Sada nakon 2 mjeseca je poboljšanje ipak veliko, jer pijem 2 puta manje analgetika, rijetko moram popiti sedative, ali zato moram na fizikalnoj (sada vježbe + plivanje) provoditi u prosjeku tri sata dnevno.

Pusti se baba i alternativaca; može se samo pogoršavati ako se ne ide liječniku. Konzultiraj se sa fizijatrom i po mogućnosti neurokirurgom, iako je operacija zadnja opcija tek kad se iskušaju sve druge metode. Te metode nisu lake, ne ide to preko noći, mukotrpno je i boli kao sam vrag, ali s vremenom može imati jako dobar učinak.

Krevet je nužnost kod akutnih bolova i nema druge opcije nekad da samo legneš i spavaš. No, dugoročno je to velika koma jer oslabljuju mišići, a time se omogućava da bolest kralježnice nastavi nesmetano svojim tijekom. Prema tome, čim prođu oni najteži bolovi, počni se kretati i vježbati prema uputama liječnika.

Drž' se i sretan Božić!
St. post spondylodilesis, Th10-Th11-Th12-L1-L2-L3-L4, 27.03.2019.
St. post vertebrosynthesis transpedicularis Th11-Th12-L1-L2 sec Expidium, Stabilization (10.5.2016.)
Scoliosis THL
Radiculopathia C6C7 bill, C8Th1 dec, L3L4 i L5S1 bill
Hemangioma Th8
Sy CC et CB
Sy thoracale
Sy LS chr


i još nešto?

Da, uznapredovala osteoporoza, osteohondroza, blaga protruzija diska u L3/L4 i suženje prostora u oba kuka sa početnom sklerozom te Hashimotova bolest. Jupi! :)

admiral

  • Newbie
  • *
  • Postova: 3
    • Profil
Odg: Protuzija diska L5 S1
« Odgovori #2 : Prosinac 26, 2014, 14:33:30 poslijepodne »
Još sam na ketunalu,normabelu i medriolu.I već je puno bolje. Na krivi pokret počinje užasna bol,ali se smiri već za 15-tak min mirovanja. Počinjem lagano sa kratkim šetnjama i ne smeta mi zasad. Iza nove godine iden kod neurokirurga. Znam dosta vjebi i sve ali strah me da nebi šta krivo pa da opet pogoršam stanje. Uglavnom znat ćemo više nakon posjeta pravome doktoru.Sretni blagdani svima u nadi da će nam uskoro bit bolje..

Kraljeznica.com forum

Odg: Protuzija diska L5 S1
« Odgovori #2 : Prosinac 26, 2014, 14:33:30 poslijepodne »

paketic

  • Newbie
  • *
  • Postova: 10
    • Profil
    • Email
Odg: Protuzija diska L5 S1
« Odgovori #3 : Prosinac 27, 2014, 00:28:45 prijepodne »
Bog!
Bas mi je zao da ti je tako :(
Moje misljenje je da fizikalna terapija nebi trebala boljeti, to je nekakvo nacelo fizioterapije.  sto nam ostaje je ojacati misice, kako ledjne tako I trbusne I pozdraviti se s
 nekim ponasanjima, odnosno cuvati se. I naravno operacija, al o tome ne zelim razmisljati.....
Tu puno ljudi pise o operacijama, di sto I kako, ja sam se prepala dok sam citala. Nemoj da I tebe prestrase.
 
Eto, toliko od mene,
Pozdrav!

Henrik VIII

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 865
    • Profil
Odg: Protuzija diska L5 S1
« Odgovori #4 : Prosinac 31, 2014, 14:28:29 poslijepodne »
Meni je nakon 3 mjeseca muke ipak prošla upala n. ishijaglicusa. Povukla se uslijed intenzivne fizikalne terapije, struje i topline. No, zadnjih par dana sam ležao doma radi upale grla i eto sada opet muke, čim nema vježbe i plivanja, kralježnica opet boli. Sad moram skočiti iz kreveta kako god znam i umijem, da opet ne dođe zlo sa upalom živca.

Fizikalna u pravilu ne bi trebala boljeti, tj. vježbe se rade do granice bola. No, ima ljudi (kao i ja) kojima je kralježnica tako "raštimana" da je nemoguće napraviti jednu vježbu bez da se pojavi neka vrsta boli negdje. Mene je bolila cijela kralježnica, po dužini i refleksno u svim smjerovima - s vrata u ramena i ruke, iz torakalnog dijela u srce i želudac, iz lumbalnog u zdjelicu i noge. Početak fizikalne je bio "strava i užas", jer je pored bolova bilo i brdo neuroloških problema. Vrtoglavice i nesvjestice od vrata, tremor u rukama i nogama kod kretanja i manjeg fizičkog napora, kondicija 0 bodova. A sad ipak odradim u 2-3 sata i dosta vježbe i plivanja, makar moram popiti jedan Zaldiar. No jedan je ipak puno manje nego tri dnevno. Vrtoglavica i nesvjestica gotovo da više i nema, nema niti refleksnih bolova ni drugih muka.

I mene su isto tu prestrašili sa pričama o operacijama, no to je u redu. Straše me i razni liječnici već godinama. No, ipak, nož je zadnja opcija i to bih vjerojatno iskušao kada se bol nikako ne bi mogla suzbiti i ako bi mi prijetio krevet doživotno. Na prvo loptu nisam baš vjerovao da te vježbe imaju nekog smisla, a kad me liječnica zastrašila sa prognozom mislio sam da je to psihološki trik. Dok nije u relativno kratkom vremenskom roku nastalo takvo pogoršanje da sam shvatio da nije nikakav trik. :D Na kraju se ipak pokazalo da se trud s vježbama isplatio, no paralelno koristim i TENS koji mi puno pomaže, i grijem se na sve načine. To liječenje je dobilo apsolutni prioritet, no podosta je utjecalo na privatni život i posao, jer uzima puno vremena. Ali i to je bolje nego se baciti pod vlak radi neizdržjivih bolova. :)
St. post spondylodilesis, Th10-Th11-Th12-L1-L2-L3-L4, 27.03.2019.
St. post vertebrosynthesis transpedicularis Th11-Th12-L1-L2 sec Expidium, Stabilization (10.5.2016.)
Scoliosis THL
Radiculopathia C6C7 bill, C8Th1 dec, L3L4 i L5S1 bill
Hemangioma Th8
Sy CC et CB
Sy thoracale
Sy LS chr


i još nešto?

Da, uznapredovala osteoporoza, osteohondroza, blaga protruzija diska u L3/L4 i suženje prostora u oba kuka sa početnom sklerozom te Hashimotova bolest. Jupi! :)

paketic

  • Newbie
  • *
  • Postova: 10
    • Profil
    • Email
Odg: Protuzija diska L5 S1
« Odgovori #5 : Siječanj 01, 2015, 12:21:22 poslijepodne »
Haj Henrik!
Skroz te razumjem o čemu pričaš. Sigurno do sada točno znaš koje vježbe smiješ raditi a koje ne, kako i na koji način. I baš je super što nisi neka ljenčina kao ja npr. ;D Kad se kralježnica istroši i sve se razdrma nekako se čini da se nema puno za učiniti. Fizikalna terapija ima puno metoda i može puno pomoći. Ja nikako da se pomirim s time da neke radnje jednostavno više nisu za mene, trčanje, skakanje, plesanje, bilo kakvi nagli pokreti i to. Za sada sam sretna što hodam, iako ne baš onako lipo spontano, ponekad kao da sam robot. grozno je to sve, a operacije se užasno bojim. I sretna dam da ne pijem puno lijekova, jer bilo je jedno vrijeme kad mi ogromne količine uopće nisu pomagale. Da ne pilim više....

Sretna Nova godina!

Kraljeznica.com forum

Odg: Protuzija diska L5 S1
« Odgovori #5 : Siječanj 01, 2015, 12:21:22 poslijepodne »

 

Nagradne igre                   Shoppingiranje.com