Autor Tema: Stetnosti fizickog rada na doljnji dio ledja  (Posjeta: 7560 )

0 Članova i 33 Gostiju pregledava ovu temu.

Mango

  • Newbie
  • *
  • Postova: 3
    • Profil
Stetnosti fizickog rada na doljnji dio ledja
« : Rujan 12, 2011, 14:23:56 poslijepodne »
Pozdrav svima!
Bolovi u doljnjem dijelu ledja kod mene u zadnjih nekoliko godina uvelike pocinju igrat ulogu u odabiru poslova i tijeku moje radnicke karijere.
Do svoje 21godine radio sam fizicke poslove ne precesto i nisam imao nikakve bolove u ledjima.Tada radeci preko student servisa natjecali smo se ja i jedan decko da dignemo kameni stup od poda,bol nisam osjetio isti dan,ali iduci imao sam znacajne bolove u doljem dijelu ledja.Od tada u pojedinim periodima kod fizickog rada sa dosta saginjanja poceli su se javljat bolovi,koji su bili obicno prisutni u pocetku kod zagrijavanja,ne prevelikog inteziteta.Radio sam fizikalije u nonstop sagnutom polozaju 4godine kasnije i obavljo sam to bez nekih vecih problema uz slabe bolove u doljnjem dijelu ledja,mnogi drugi decki imali su puno vecih problema sa kicmom.
Sa svojih 26 godina dok sam trznuo naglo na lopticu igrajuci stolni tenis zabolilo me naglo i kratko u doljnjem dijelu ledja i bol se nastavila pri pokretima,nakon rashladjivanja iducih nekoliko dana jedva sam se kreto i ustajo iz kreveta,ipak poslje 2-3tjedna bol se povukla kao da nista nije bilo.I bas kad se bol povukla vrseci radove na kuci htio sam dignut vrecu cementa od poda i ukocilo me opet pa opet oporavak od nekoliko tjedana iznova.
Doktoru nisam iso jel u to vrijeme nisam bio zdravstveno osiguran posto sam bio nezaposlen,a osiguranje je tada islo preko burze.Tada sam se poceo bavit atletikom i poslje nekoliko mjeseci opet sam radio radove na kuci susjeda,dizao sam zbilja tesko i nisam imo nikakvih problema sa ledjima.Tada sam nasao posao na brodu,sto je bio fizicki posao sa stalnim saginjanjem i spuštanjem i dizanjem tereta.U pocetku nisam imao nikakve bolove,onda nakon sto sam pretjero sa dizanjem teskog,javljali su se slabiji bolovi koji bi se povlacili nakon par dana i tako 4mjeseca do konacne nove ozljede ledja,kad sam digo i spustio veliki teret vrlo naglo.Brodski doktori nisu imali dijagnosticke uredjaje i poslje tjedan dana dosao sam kuci,osim bolova ovog puta sam nakon ozljede primjetio znatno bjezanje tijela u ljevu stranu,ali to se normaliziralo kasnije.Doktoru sam isao par tjedana kasnije kad sam se oporavio i snimio ledja,misljenje radiologa i strucnjaka na traumatologiji se potpuno razlikovalo i na koncu nisam saznao nista.
Uglavnom misljenje radiologa je bila primjerena lordoza i umjerena desnostrana skolioza,diskopatia segmenta l4-l5 uz umjereno sužen i.v prostor i znakove hondroze,manja anteropozicija korpusa l4-l5 oko 3.4mm vjerojatno u smislu stres frakture neuralnog luka.
Sa istom snimkom isao sam na traumatologiju i prvo sto je doktor reko gledajuci snimku "nema tu nikakve skolioze",pito sam ga za suzen i.v prostor i kako je moguce da je radiolog pronasao toliko toga,on je rekao da doktor to pretjeruje i da je snimka u redu.Na kraju smo razgovor zavrsili pricom doktora da se stari i da gotovo da nema covjeka kojeg nikad ne bole ledja i da njega isto bole ledja.Uz to jedva sam se narucio na pregled u Draskovicevoj preko reda,mislili su me stavit na cekanje jedno 4mjeseca,al sam uvjerio doktora da mi hitno treba nalaz zbog posla i dokumentacije za brod.
Nisam radio i ledja su bila ok,ponekad sam osjetio lakse bolove sjedeci i otprilike godinu kasnije od dugog nepravilnog sjedenja savijene kicme sa nogama na drugom stolcu,osjetio nakon ustajanja bol i slabost u ledjima,nakon cega se iducih tjedan dana moje stanje sa ledjima bitno pogorsalo,bolilo je cesto pri saginjanju,pri pocetku kretnja,pri tehniciranju sa loptom,nisam se posve oporavio i vec sam isao na novi brod sa fizikalijom gdje se ne dize veci teret,mislio sam da ako nema tereta da moja kicma to moze izdrzat posto sam i prije radio poslove saginjanja bez tereta i nije bilo vecih problema.Prvi mjesec sam imao nekakav trening i nije bilo nista previse zahtjevno za kicmu,bilo je saginjanja,cucanja,ali ne predugo i nepreintezivno,stanje sa kicmom od onog incidenta sa sjedenjem se popravilo u tih mjesec dana i osjeco sam se ko nov.Nakon cega mi se mjenja radna pozicija u cistaca kabinskih wc-a,trebalo je brisat i ribat pod i skoljku i sagnut se dic kantu,dic dva mala kontejnera za smece,isusit gumeni tepih na podu i postojalo je oko 15ak saginjanja,spustanja,cucanja po kabini,a bilo ih je 28 kabina za ciscenje,uz to drugi dio radnog vremena trebalo se obavit jos otprilike slican broj saginjanja cisteci javne dijelove broda,uklanjajuci papirice,case,olovke sa poda.U pocetku nisam imao  bolove,a onda poslje nekoliko tjedana je krenulo,rad bez dana slobodnog 12sati na dan poceo je nacimat ledja,bolovi su se krenuli javljat nakon sto sam sjeo pa se digo,a onda i pri pokretima,saginjanjima.proslo je otprilike 1.5mjesec i tada nakon duljeg sjedenja poslje intezivnog posla primjetio sam da boli dok hodam,dok pokusam trcat,nakon odmora u sobi opet sam primjetio da mi tijelo bijezi na ljevu stranu i znao sam da slijedi oporavak od nekoliko tjedana,nesto kasnije jedva sam ustajo iz kreveta.Mislio sam da to ukratko znaci odlazak kuci i okoncavanje karijere.Ipak doktori na brodu tamo mi rekose da je moguca promjena pozicije nakon prvog ugovora koji mora bit 5mjeseci,a meni je vec tada proslo 2.5mjeseca,rekose mi da imam spasam misica,naravno nisam povjerovo,jer nemaju oni nikakvu dijagnosticku opremu i tamo je samo doktor opce prakse.Tjerala me doktorica 3dana kasnije da se vratim na posao,rekose da nemogu bit bolestan dulje od 72sata,da treba kompaniji tada poslat izvjesce i da ako kompanija dozna da me nece vise uzet da radim,ja rekoh "al ja jedva hodam kako ocekujete da radim takav",ona "ovdje rade ljudi
sa temperaturom 40 i teskom groznicom,a ti imas samo splasam misica i da si moje dijete isto bi ti rekla",ja rekoh "nemogu se vratit na posao,neosjecam se sposoban",ona "ajde mozda jos nece trazit izvjesce,dajte mu inekciju,uzmi tablete i dodji sutra".Nakon nove runde inekcija i tableta iduci dan sam se mogao kretat bez velikih bolova i vratio sam se na posao,imao sam postedu istovara kofera,tijelo mi je islo u ljevo,bolovi su bili prisutni,al sam uveo veliku promjenu nacina rada.Savijao sam tijelo u koljenima pri svakom doticanju poda,bol je slabila i za 3-4tjedna ledja su bila u odlicnom stanju,ali koljena su pocela bolit i cucanj je veci fizicki napor od saginjanja,tako da sam opet poceo koristit ledja,ali manje,na koncu nisu mi htjeli promijenit poziciju i posao je zivo *ranje i ponizavanje pa sam dao otkaz.
Nakon otkaza dva dana kasnije opet su ledja pocela bolit,obicno kad stanem pa krenem hodat,pri saginjanju,dobio sam osjecaj kao da mi je jedna noga dulja i na ogledalu je bilo lagano primjetno bijezanje tijela u ljevu stranu,ovisno o odmoru i trenutku.
Bio sam zabrinut,ali ipak sada nakon dva tjedna stanje sa ledjima je dobro.
Radeci te fizikalije primjetio sam da vrlo malo ljudi nema bolove u ledjima,od bijelaca neznam nijednog,dok filipinci i indonezani imaju drukciju fizicku gradju,njihovo sjedenje na mjestima gdje nama stolca ili klupe je nekakav embrio polozaj od cega bi se bijelac da to pokusa sav ukocio i nebi mogo ustat par minuta.
Ipak mislim da ja imam osjetljivija ledja od nekog prosjeka,jer sam bio primoran koristit koljena i radit fizicki zahtjevnije od drugih kako bi izbjegao ponovnu radnu nesposobnost i bolove,dok mnogi drugi rade i 10godina savijajuci samo u kicmi(tako je fizicki lakse,manje se umara).Naravno ovo je u usporedbi sa indonezanima i filipincima sa kojim sam radio,kod bijelaca mozda i nemam znatno losiju kicmu od prosjeka,uzeci u obzir da imam skoro 30godina i mnoge je nase ljude tamo kocilo i bolilo u ledjima,a radili su fizicki manje zahtjevne pozicije.
Zanima me misljenje o fizickom radu,da li fizicki rad trajno unistava ledja,mozda je bolje izbjegavat te poslove za moj slucaj?
Da li je moguce za moj slucaj moguce besplatno napravit detaljan pregled,magnetsku rezonancu uzeci u obzir da trenutno nemam nekih tegoba(ali neradim),tek tolko da znam kako poboljsat i sacuvat stanje ledja?
Malo sam zabrinut jer sa godinama su moja ledja losija,a imam 13godina starijeg bratica kojeg koci u ledjima nekoliko puta mjesecno i nakon toga prolazi oporavke,a nije fizicki radnik,dok je bio mojih godina nije imo takvih problema.


Mango

  • Newbie
  • *
  • Postova: 3
    • Profil
Odg: Stetnosti fizickog rada na doljnji dio ledja
« Odgovori #1 : Prosinac 11, 2011, 22:29:31 poslijepodne »
Evo me nakon 3mjeseca.
Stanje sa ledjima je dosta cudno,u ova zadnja 3mjeseca bilo je velikih varijacija sa ledjima.
U pocetku sam kod voznje auta imo blaze bolove u ledjima kad mijenjam polozaj noge,onda je to nestalo,imao sam dugu fazu sa vrlo otezanim opreznim saginjanjem,kako mi je susjed reko "saginjes se ko starac od 80godina",imao sam kao neka povremena zarecavanja pri saginjanju,bila je i kraca faza od otprilike 7dana kad me bolilo i pri hodanju.Zadnje teze stanje je bilo prije otprilike mjesec dana kad me bolilo u pocetku kad krenem hodat i imo sam vrlo otezan uz bolove sagibajuci rad.Da bi prije otprilike 3tjedna nestao svaki bol u ledjima,cijepo sam drva u dvorisu,saginjo se i kupio ih,bas nista od boli.Ipak jedan dan sam digo i nosio tezak akumulator,mozda zato sam iduce jutro otprilike pol sata nakon budjenja pri saginjanju opet imao zarecavanja,ali brzo se sve vratilo na normalu i sad je opet sve dobro.
Nadam se da ce tako i ostat,mada tesko.Zanimljivo je da se stanje sa ledjima moze tako poboljsat samo od sebe,a onda dodje faza bolova koja obicno krece potaknuta nekakvom fizikalijom.

ddario

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 205
    • Profil
Odg: Stetnosti fizickog rada na doljnji dio ledja
« Odgovori #2 : Prosinac 11, 2011, 23:48:01 poslijepodne »
Organizam ti pošalje toliko znakova da imaš slabe mišiće u donjem dijelu tjela,kaže ti da si olakšaš posao,a ti u inat po svom.Malo razmisli jer,vjeruj mi,nemaš još pojma šta znači rasklimat kičmu.Bez uvrede,ali ja sam mislio da sam tvrdoglav.Predomislio sam se. ::)Idi kod fiijarra da naučiš vježbe jačanja mišića,makar malo će ti pomoć.Hm,akomulator....
interlaminectomija L4,L5 i L5,S1 23.8.2010.,reoperacija L4,L5 15.3.2011.

Mango

  • Newbie
  • *
  • Postova: 3
    • Profil
Odg: Stetnosti fizickog rada na doljnji dio ledja
« Odgovori #3 : Prosinac 31, 2011, 00:41:55 prijepodne »
mislim najbolje je da neradim ništa fizički,ali kad nešto treba dovest ili prenest,ljudi neshvaćaju da imam problem,pošto hodam pa i trčim bez problema,misle da se izvlačim.Hvala bogu u zadnje vrijeme nemam nikakvih tegoba,istina neradim fizikalije osim kratkotrajno neki istovar nečeg na brzaka ili cijepanje i prijenos drva na 15ak minuta,kad malo čitam kakve drugi imaju probleme,mislim si,ma nije kod mene ništa strašno.Sada sve obavljam bez bolova,mada ima perioda da u nekim situacijama na tren malo osjetim bol u ledjima,što me ipak ponekad podsjeti da problem nije potpuno riješen,ali sumljam da će i bit.
Kod doktora sam bio,kako sam pisao,ako nepostoji ozbiljan problem nežele imat nikakvog posla sa takvim pacijentima.
Kako mi je rekao specijalist na traumatologiji "stari se,i mene nekad bole ledja".
« Zadnja izmjena: Prosinac 31, 2011, 00:45:35 prijepodne Mango »

ddario

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 205
    • Profil
Odg: Stetnosti fizickog rada na doljnji dio ledja
« Odgovori #4 : Prosinac 31, 2011, 11:07:08 prijepodne »
Moj savjet ti je da odeš neurokirurgu i objasniš šta ti se sve dogodilo,napravi magnet i onda će se vidjet kompletno stanje tvoje kralježnice.Neznam odakle si,ako si iz slavonije,mogu ti preporučit kod koga da ieš jer tvoje stanje nije obro.To ako te neko vrijme neboli neznači da je sve u redu,nego samo malo zatišje.Bolje bi ti bilo da prestaneš trčat,osim na pokretnij stazi,jer ako trčiš po betonu kralježnica trpi udarce i imaš više štete nego koristi,a ako trčiš po zemlji,tada možeš naletjet na neku neravninu i napravit nagli trzaj koji če ti opet uklještit živac.Ja sam isto radio fizičke poslove,uvijek iz čučnja,ali nije mi vrijedilo.Sad imam 28 godina,2 kćerke koje nemogu odvest ni na igralište,a nemam ni 2 diska jer su pukla i morali su se vadit van.Trenutno stanje KATASTROFALNO,jer su korjnovi živaca za noge toliko uništeni da jedva hodam sa štakom.Ovdje imaš previše primjera kako su ljudi prošli i puno toga možeš naučit,ali dao sam ti najkraće prijdloge šta bi zapravo trbao učiniti,i nemoj gledat šta će ti neka budala od doktora na traumi reći,jer jedno je vidjeti druge kako boluju na leđa,a drugo je osjetit tu bol u leđima i živit sa takvim tegobama.
interlaminectomija L4,L5 i L5,S1 23.8.2010.,reoperacija L4,L5 15.3.2011.

kicmenac

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 135
    • Profil
Odg: Stetnosti fizickog rada na doljnji dio ledja
« Odgovori #5 : Prosinac 31, 2011, 11:43:57 prijepodne »
Idi kod dokotra Saftica.
Mene su zahebavali pun klinac god, jos od kada sam 17 imao. Premlad si,plivaj,bla bla bla. nabijem ja sve te doktore!
Sve se to odugovlacilo dok mi diskografija nije pokazala degeneraciju diska. Tzv diskopatija,kako i tebi stoji u nalazu.
A neznam kako taj jadni doktor moze reci,preuvelicali su u nalazima. Ne slusaj nikog vec sebe!
Ako imas bilo kakvih pitanja pitaj!
P.S. ako stvarno imas tegoba,javi se doktoru Safticu. Ne zanima me ako ce pojedinci reci kako je ovo reklama,nego to je svjetski covjek,koji je prosao cijeli svijet i zna sve TOČNO o kraljeznici u malom prstu!
Prosao sam ja doktore i doktore,ali na kraju sam skuzio da znam vise ja o kicmi nego oni. Eto toliko o nasim doktorima.
DDD L3/L4 sa annular tearom...
Operacija 28.02.12,Selektivna endoskopska diskektomija sa anuloplastikom @ Vertebris
Hernija diska T6/T7. Kronicna upala druge rebrene hrskavice,paralalno tome tupa bol medju lopaticama

 

Nagradne igre