Autor Tema: kako mi je neurokirurg sugerirao operaciju?  (Posjeta: 7150 )

0 Članova i 12 Gostiju pregledava ovu temu.

herni

  • Full Member
  • ***
  • Postova: 86
    • Profil
kako mi je neurokirurg sugerirao operaciju?
« : Siječanj 08, 2009, 09:53:18 prijepodne »
U srpnju sam jako malo znao o svemu ovome osim svoje dijagnoze L4-L5, L5-S1, protruzije. Neurokirurg u vinogradskoj me pitao u čemu je problem. Objasnio sam mu u 3 minute ukratko svoje tegobe (pokretan, izdržljivi bolovi, ne udara u petu, nakon ekscesa se oporavim za 7-8 dana uz par injekcija).
Pogledao je MR i kao iz topa odvali da mu se javim za termin ! Mislio sam da govori o nekim terapijama ili ne znam čemu. Kad sam ga upitao o kakvom terminu on govori, hladno mi je odvalio "pa operativni zahvat, da to riješimo...". E, onda se raspričao o tome kolika je to rutina, koliko ih napravi dnevno, da je uspjeh 95%, da je gubitak nakon operacije samo 2-3% na elastičnosti i 2-3% na stabilnosti (ovo mu ne vjerujem nikako) i na kraju mi je rekao da nema reazloga da ja nakon rehabilitacije ne igram opet nogomet...
Izašao sam zbunjen i par dana mi je trebalo da mi sjedne sve što je rekao. U međuvremenu sam shvatio da je lik postupio katastrofalno. Nije na meni napravio niti jedan jedini test. Slušao me 3 minute. Pouzdao se samo u MR. Osim toga, toliko je pojednostavnio rehabilitaciju da ispada kao da se radi o nošenju gipsa nakon loma noge).
Nije ovo neko pitanje, samo iznosim svoje iskustvo koje je suprotno svemu onome što pišu stručnjaci na ovom forumu..

Jasna

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 654
    • Profil
Odg: kako mi je neurokirurg sugerirao operaciju?
« Odgovori #1 : Siječanj 08, 2009, 10:35:00 prijepodne »
Herni, ja nisam liječnik ali iz osobnog ti iskustva mogu reći da je snimak MR toliko pouzdan da neurokirurg doista nije imao potrebe ni za kakvim novim pretragama ili nekakvim testiranjem pokreta. Što se tiče igranja nogometa poslije operacije, ja u to vjerujem. Prije operacije nisam mogla prohodati ni 50 metara, a jutros sam (godinu i pol nakon operacije)   bez problema trčala do autobusa (nekih 200-njak metara). Zato, ne vidim ništa katastrofalno u tome što je rekao. U svakom slučaju, uvijek možeš tražiti drugo mišljenje.
Operacija L4/L5 2007. godine

herni

  • Full Member
  • ***
  • Postova: 86
    • Profil
Odg: kako mi je neurokirurg sugerirao operaciju?
« Odgovori #2 : Siječanj 08, 2009, 16:24:27 poslijepodne »
jasna, kad bi znala kako mi navre adrenalin pri samoj pomisli na to........iz tvojih usta....
makar, bio bih presretan da mogu normalno živjeti i poigrati se s dječicom i odmah bih potpisao da ne potrčim u životu....
malo me čudi tvoj stav kad sam na nekoliko mjesta pročitao da MR ne mora značiti sve. neko ima veći prolaps a manje tegobe i obrnuto. neki s istim prolapsom prožive godine i godine. išao sam na drugo mišljenje kod jednog razvikanijeg ortopeda i on me je ipak testirao, potrošio 20 minuta, i rekao da nije indikacija za operaciju, štoviše, pokazatelji testa puno bolji od slike. ne kažem da ću se izvuć od operacije ali mislim da su svi oni dužni pacijenta promatrati kao čovjeka a ne kao MR, o kičmi se radi majku mu....

denis 68

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 897
    • Profil
    • Email
Odg: kako mi je neurokirurg sugerirao operaciju?
« Odgovori #3 : Siječanj 08, 2009, 18:04:53 poslijepodne »
Herni prika pomirit ćeš se s tim polako, ja sam sad ko led prema pojedinim doktorima, oni u kupe ja u špade,ma virujen ja njima al nek viruju i oni meni dok tog nebude ja ču po svom,jesam odvratan al iskreno kod kojeg god dr došao neidem dok mi se to ne napravi ,prilikom rada UZ vratne isti neurolog stažista mi je rekao  prilikom pregleda da se smirim, ja sam mu odgovorio da mi se vrti i da nemogu radi lumbalnog djela sjedit,na što mi je on reko neman ja živaca za vas ??? ???,pogledao sam ga i reko mu da nemam ni ja za njega i da neću izać iz ordinacije jel je drzak i neuljudan i da  može slobodno zvat ravnatelja bolnice,isti je izašao van te poslao svog kolegu koji mi je napravio pregled bez problema,te mi rekao onako prijateljski pustite ga on je takav inače po prirodi,ma more on bit sritan da ja njega nisam uvatija pregledavat :D :D jel bi mu nalaz prikaza bržu cirkulaciju neg što je u granicama normale :D :D,al ne ne neće denis više tako samo ću se izvalit ka prase i leć na stol za pregled i nikud neće ić  pa nek se okupi lječnički konzilij :D :D :D

Jopan

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 388
    • Profil
    • Email
Odg: kako mi je neurokirurg sugerirao operaciju?
« Odgovori #4 : Siječanj 08, 2009, 18:40:13 poslijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
malo me čudi tvoj stav kad sam na nekoliko mjesta pročitao da MR ne mora značiti sve. neko ima veći prolaps a manje tegobe i obrnuto. neki s istim prolapsom prožive godine i godine. išao sam na drugo mišljenje kod jednog razvikanijeg ortopeda i on me je ipak testirao, potrošio 20 minuta, i rekao da nije indikacija za operaciju, štoviše, pokazatelji testa puno bolji od slike. ne kažem da ću se izvuć od operacije ali mislim da su svi oni dužni pacijenta promatrati kao čovjeka a ne kao MR, o kičmi se radi majku mu....
Potpisujem ovo.
Ja sam čuo da ima dosta ljudi koji imaju DH koja se na snimku vidi a nikada nisu imali simptome niti bolove.
Ja primjerice imam dosta mali "nalaz" a velike probleme, tako da mislim da je kompletan pregled od raznih specijalista neophodan, neurolog, ortopet, fizijatar, neurokirurg, čak i psihijatar.
Mada je to u nekim slučajevima začarani krug.
Svi problemi sa kralježnicom leže u -atlasu C1, prvi vratni kralježak.
Ne dozvolite da vam liječnici (bezuspješno) liječe posljedicu a ne uzrok. Uzrok je u pomjerenom prvom kralješku (atlasu).

denis 68

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 897
    • Profil
    • Email
Odg: kako mi je neurokirurg sugerirao operaciju?
« Odgovori #5 : Siječanj 08, 2009, 19:16:49 poslijepodne »
Da začarn krug moj Jopi to je rupa bez dna ;)

Jasna

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 654
    • Profil
Odg: kako mi je neurokirurg sugerirao operaciju?
« Odgovori #6 : Siječanj 08, 2009, 19:25:28 poslijepodne »
Znam da je i sami spomen na operaciju mnogima strašan. Jednako sam se i sama osjećala prije operacije. Uvijek sam mislila da bih svako drugo rezanje podnijela, samo da mi se ne dira kralježnica. Ali eto, život je donio sasvim nešto drugo i sada mogu reći da sam neizmjerno sretna što je sve prošlo kako treba i što mogu normalno živjeti. Što se, pak, tiče MR-a, meni je tek on pokazao pravo stanje. Prethodno su me svi otkantavali kao da mi nije ništa (RTG gotovo ništa nije pokazao), a ja sam mjesecima doslovce umirala od bolova. Neurokirurg mi je rekao da sam stigla samo dva mjeseca kasnije, da on ne zna bi li ja danas uopće hodala.
Hoću reći da nekomu i nečemu moramo vjerovati. Ako sumnjate u jednog neurokiruga, odite onda kod drugoga. I jednoga i drugoga treba pitati da slikovito objasne što vam se događa s kralježnicom, što će napraviti na operaciji i što vas čeka nakon operacije. Kada sve to doznate, onda treba donijeti odluku.
Ne znači da je ovo jedini ispravan put, ali ja jednostavno ne vidim neki drugi, pogotovo u situacijama kada se zbog bolova ne može normalno živjeti.  
Operacija L4/L5 2007. godine

denis 68

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 897
    • Profil
    • Email
Odg: kako mi je neurokirurg sugerirao operaciju?
« Odgovori #7 : Siječanj 08, 2009, 20:00:30 poslijepodne »
Jasna manje više svi kažu da ako kasno dođeš može bit ovo il ono al eto meni fala bogu isto tako rekli al ja guram već 5 godina jednom ču morat ić, kad neznam ni ja ,može bit i kasno al ko to može znati,znam jedno da su mi u početku svi govorili pod hitno ,odma nemoj čekat počevši od neurokirurga,ortopeda,fizijatara,neurologa,a bogami sad svi govore drugo pa znate nije to baš dobro ko zna kako če to proč oče li vam bit bolje itd....,zato rekoh sebi neidem do prve akutne boli pa što bude bude

worf

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 598
    • Profil
Odg: kako mi je neurokirurg sugerirao operaciju?
« Odgovori #8 : Siječanj 08, 2009, 22:35:30 poslijepodne »
Potvrđujem ovo šta je Jasna rekla,a i citiram našeg Neura "mana MR-a je da se na njemu sve vidi",dakle ono od čega bolujemo i ono od čega ne bolujemo,ali neki obole i psihički od onog šta se vidi,a ne boli ;D
Ja sam duboko zahvalan svom neurokirurgu,koji me je riješio velikih patnji,ali mu zamjeram šta nije uočio ono šta sam ja sam uočio,tj tegobe mi nisu prestajale ni godinu i po nakon druge operacije,a perzistirale su usprkos lijekovima ???  Tu sam ja zaključio da je možda u pitanju neka upala u tom operiranom djelu i u dogovoru sa svojom liječnicom opče prakse počeo uzimat kortikosteroide (medrol) i od osmog mjeseca kad sam ih prestao uzimat pa do danas,hvala dragom Bogu,živim kao preporođen ;D  S moje strane bezobrazno da se još nisam javio svom neurokirurgu ;D
Moramo graditi tvornice lijevom rukom,u desnoj ruci držati pušku,a s obje noge gaziti crve.
Ernesto Che Guevara

VENCEREMOS

denis 68

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 897
    • Profil
    • Email
Odg: kako mi je neurokirurg sugerirao operaciju?
« Odgovori #9 : Siječanj 09, 2009, 12:13:48 poslijepodne »
Worf ima li koga da nije obolio psihićki prolazeči te troture :D ;)

kokolino

  • Guru
  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 823
    • Profil
Odg: kako mi je neurokirurg sugerirao operaciju?
« Odgovori #10 : Siječanj 10, 2009, 20:39:14 poslijepodne »
Mene su na specki učili da se ne operira slika nego bolesnik, što hoće reći ako imaš velik nalaz na MRI a nemaš tegoba stoj s mirom i vodi računa (ako možeš).

worf

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 598
    • Profil
Odg: kako mi je neurokirurg sugerirao operaciju?
« Odgovori #11 : Siječanj 11, 2009, 07:52:46 prijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Worf ima li koga da nije obolio psihićki prolazeči te troture :D ;)

Kao šta sam negdje več napisa,bol jako mjenja našu psihu,pogotovo kad to traje mjesecima,a kod nekih i godinama,kad ne možeš normalno funkcionirati,kad polako postaješ ovisan o drugima i o lijekovima,
Tad postaneš stranac sam sebi,padaš u depresiju,misliš da je tvoje stanje beznadno,a k tome prolaziš razno razne komisijske torture,gdje te smatraju folirantom i prema tebi se postavljaju kao prema društvenom otpadu,tad nije čudo da čovijek digne ruku na samog sebe ??? 
Jedno takvo samoubojstvo se desilo u jednom selu nedaleko od mene,čovjek je imao negdje oko 40 godina i trebao je ići na drugu operaciju kičme,nije htio na drugu operaciju jer je smatrao da će biti bezuspješna kao i prva,a Liječničko povjerenstvo ga je poslalo radit (po njima folirant) i jednostavno je izabrao samoubojstvo vješanjem kao izlaz?
To se je desilo,mislim 2006,uglavnom u vrijeme kad sam ja trebao ići na svoju prvu operaciju ;D
Moramo graditi tvornice lijevom rukom,u desnoj ruci držati pušku,a s obje noge gaziti crve.
Ernesto Che Guevara

VENCEREMOS

denis 68

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 897
    • Profil
    • Email
Odg: kako mi je neurokirurg sugerirao operaciju?
« Odgovori #12 : Siječanj 11, 2009, 18:12:41 poslijepodne »
Worf ma evo bome ja godinama nisam popija ni jedne tablete jel kad me boli ja odo leć moj neuro je mene tio prije pet godina operirat i prognozirao mi svašat nije rećeno da nikad neću otić na operaciju al nije sve jedno ić mlađi il stariji a ujedno i situacija nije kod svakog ista ja sam umirovljen zbog istog pada na terenu i zbog te nesritne kralješnice i mogu ležat po cili dan radit fizičke aktivnosti koje meni odgovaraju i funkcionirat bez tableta ,al jadna majko onom ko je u radnom odnosu nije mu lako ,još ako je u privatnoj firmi more se ko što ti kažeš za tog ćovjeka odma ubit,jel što istoj toj osobi preostaje neg operacija da bi dalje mogla funkcionirat ,a ujedno koliko ja znam i koliko sam upućen ni jedan neuro neće više od 3 puta dirat isto mjesto pa sad uzmimo ako mlada osoba sa svojih 25 godina il manje a ima ih koliko oćeš ,ode na operaciju pa nakon 5 godina opet ,pa opet i što dalje da radi ta mlda osoba kad napuni svojih 40 ,45, 50 i dalje godina što onda koje je onda rješenje opet znači dolazi na sam početak cile zakulisne igre al se onad pomiri da izlječenja nema a kralješnica počme mirovat,ko što kokolina rekla u glavi je sve,samo jaka volja snaga za životom,iskrenoWorf ja godinama ovako trpim al sad i da se idem odlućit puno bi mi lakše bilo jel ipak imam koju godinu više dica su velika pa nedo bog bilo čeg opet lakše nego onda kad je meni sugeriro neuro,nije mi reko da će se brinit za dicu on bi mene odma pod nož brrrrr i još kad se sitim čina kad je ušo u sobu sa vizitom i ravnatelju bolnice govori ovim rjećima OVAJ MI JE PRVI OVAJ DRUGI OVAJ TREĆI SESTRO PRIPREMAJTE IH bljakkkkkk ko ovce za klanje heben ja njega i negovu školu kad pristupa nema,i znaš Worfi što njemu denis onako pod inekcijama reko e moj dr oni će bit prvi i drugi a ja odo ća dalje svojim putem,i evo godine prolazile stanje isto,a ujedno još kad se sitim kako mi je ženi rekohahahah nemogu virovat ,kad ga je upitala ma što mu je zašto radi ćeg se treba operirat isti joj reko GOSPOÐO NISMO MI NA PIJACI DA SE CJENKAMO AKO OČE POD NOŽ MOŽE U BOLNICU AKO NEMOŽE VODITE GA DOMA ma strašno,i eto ode on pomalo u mirovinu a denis još fala bogu dragom na nogama i nadam se da će potrajat još koju godinu a posli nek mi ugrađuju i dinosaurusevu kračlješnicu :D :D :D :D

 

Nagradne igre