Autor Tema: Lječnička povjerenstva  (Posjeta: 53521 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

deziderio

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 173
  • Svi smo mi mali pa nam se smije i plače...
    • Profil
Odg: Lječnička povjerenstva
« Odgovori #18 : Rujan 25, 2008, 12:22:44 poslijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Liječničko povjerenstvo mi je produžilo bolovanje do 24.10. ali meni je već sve to dosadilo,mislim na povjerenstva,liječnike,terapije i silne beskorisne nalaze ;D  Odlučih vratit se na posao,pa ukolko bude išlo,ću gledat čim duže zdurat na poslu ;D  Doduše još čekam poziv za na invalidnu komisiju,ali ću još razmislit dal da se odazovem na njihov poziv?Koji bi bio vaš savjet,dal da odem na Invalidsku komisiju ili ne?Nekako me strah da me ne onesposobe za rad,pa da završim na burzi rada;D
Vorfe,ako se ne odazoveš na invalidsku komisiju ili liječničko povjerenstvo uputit će te na posao,to ti mora biti jasno.Ja ti savjetujem da ako ikako možeš da ideš raditi,pa malo radi pa malo bolovanja.Čovjek dok radi nešto vrijedi.Ako odeš u invalidsku mirovinu dobit ćeš "crkavicu" kao ja.Eto imao sam tu "sreću" da me je dobro nasanjkala mirovinska reforma (II stup).

darko09

  • Full Member
  • ***
  • Postova: 72
    • Profil
Odg: Lječnička povjerenstva
« Odgovori #19 : Rujan 25, 2008, 13:09:32 poslijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Liječničko povjerenstvo mi je produžilo bolovanje do 24.10. ali meni je već sve to dosadilo,mislim na povjerenstva,liječnike,terapije i silne beskorisne nalaze ;D  Odlučih vratit se na posao,pa ukolko bude išlo,ću gledat čim duže zdurat na poslu ;D  Doduše još čekam poziv za na invalidnu komisiju,ali ću još razmislit dal da se odazovem na njihov poziv?Koji bi bio vaš savjet,dal da odem na Invalidsku komisiju ili ne?Nekako me strah da me ne onesposobe za rad,pa da završim na burzi rada;D
Moj ti je savjet da odeš na komisiju . Sa svojom dijagnozom možeš dobit profesionalnu invalidnost , a ne opću , a sa njom možeš odabrati da li ćeš i dalje raditi i dobijati pola mirovine ili ideš u invalidsku mirovinu.

worf

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 598
    • Profil
Odg: Lječnička povjerenstva
« Odgovori #20 : Rujan 25, 2008, 13:19:06 poslijepodne »
Ne kužim se u zakone(osim ča znam da ne valjalju),al odlučio sam,idem radit,a na invalidsku komisiju ću se odazvati kad me pozovu,a pozvat će me sigurno,jer je moja liječnica poslala dokumentaciju ;D
Moramo graditi tvornice lijevom rukom,u desnoj ruci držati pušku,a s obje noge gaziti crve.
Ernesto Che Guevara

VENCEREMOS

Kraljeznica.com forum

Odg: Lječnička povjerenstva
« Odgovori #20 : Rujan 25, 2008, 13:19:06 poslijepodne »

deziderio

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 173
  • Svi smo mi mali pa nam se smije i plače...
    • Profil
Odg: Lječnička povjerenstva
« Odgovori #21 : Rujan 25, 2008, 17:48:07 poslijepodne »
Moj ti je savjet da odeš na komisiju . Sa svojom dijagnozom možeš dobit profesionalnu invalidnost , a ne opću , a sa njom možeš odabrati da li ćeš i dalje raditi i dobijati pola mirovine ili ideš u invalidsku mirovinu.
[/quote]
Prema Zakonu o listi profesionalnih bolesti,bolesti kralježnice ne spadaju u profesionalna oboljenja te stoga ne može dobiti invalidnost kao profesionalnu nesposobnost za rad.
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
« Zadnja izmjena: Rujan 25, 2008, 18:03:34 poslijepodne deziderio »

kokolino

  • Guru
  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 823
    • Profil
Odg: Lječnička povjerenstva
« Odgovori #22 : Rujan 25, 2008, 20:22:14 poslijepodne »
Moj ti je savjet (ako smijem) da ideš na IK-u. Ako ti je prvi odlazak dobit ćeš rješenje da liječenje nije završeno, ako si već bio koji put dobit ćeš opis poslova koje ne smiješ raditi a to ti znači barem prema poslodavcu bolju situaciju.

deziderio

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 173
  • Svi smo mi mali pa nam se smije i plače...
    • Profil
Odg: Lječnička povjerenstva
« Odgovori #23 : Rujan 25, 2008, 21:43:31 poslijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Moj ti je savjet (ako smijem) da ideš na IK-u. Ako ti je prvi odlazak dobit ćeš rješenje da liječenje nije završeno, ako si već bio koji put dobit ćeš opis poslova koje ne smiješ raditi a to ti znači barem prema poslodavcu bolju situaciju.
Svakako da Vorfu preporučam da ide na IK-u,ima tri opcije:
a) bolest u fazi lječenja pod kontrolom neurokirurga ili fizijatra (lječenje nije završeno).
b) uputiti ga na posao da je lječenje završeno
c) ili ga uputiti u invalidsku mirovinu
A ne slažem se sa Kokolinom, nema opisa poslova što se smije ili što se ne smije raditi na poslu,ili si zdrav ili nisi.Jedino ako je u pitanju profesionalno oboljenje onda ideš na profesionalnu rehabilitaciju.Napominjem da bolesti kralježnice ne spadaju u profesionalna oboljenja prema Zakonu o listi profesionalnih bolesti.

Jasna

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 654
    • Profil
Odg: Lječnička povjerenstva
« Odgovori #24 : Rujan 25, 2008, 23:12:11 poslijepodne »
Napominjem da bolesti kralježnice ne spadaju u profesionalna oboljenja prema Zakonu o listi profesionalnih bolesti.

[/quote]

Ovo je nažalost istina. To mi je nedavno potvrdila i ravnateljica onog Zavoda za zaštitu zdravlja na radu. Eto još jednog razloga zašto bi se trebala osnovati Udruga, preko koje bi se onda mogla mijenjati i ta nebuloza u zakonu. U vrijeme kada masu ljudi radi za računalom i kada ih sve više oboljeva od bolesti kralježnice, oni kažu da to ne spada u profesionalna oboljenja. A znamo svi da u većini hrvatskih ureda pravilne stolce za sjedenje imaju samo šefovi, dok ostala masa "običnih" radnika nema ni približno normalne uvjete za rad.
Operacija L4/L5 2007. godine

worf

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 598
    • Profil
Odg: Lječnička povjerenstva
« Odgovori #25 : Rujan 25, 2008, 23:22:36 poslijepodne »
Jasna,nešto nam je zamrla ta inicijativa s udrugom?
Nadam se da ćeš ti biti pokretač naše udruge ;D
Moramo graditi tvornice lijevom rukom,u desnoj ruci držati pušku,a s obje noge gaziti crve.
Ernesto Che Guevara

VENCEREMOS

darko09

  • Full Member
  • ***
  • Postova: 72
    • Profil
Odg: Lječnička povjerenstva
« Odgovori #26 : Rujan 26, 2008, 09:32:13 prijepodne »
deziderio i Jasna niste u potpunosti u pravu. Bolesti kralježnice ne spadaju u profesionalna oboljenja je točno , ali pročitajte čl. 34. st 1. Zakona o mirovinskom osiguranju , Narodne novine 102/98 . Taj članak se u praksi koristi .

(1) Invalidnost postoji kada je kod osiguranika, zbog promjena u zdravstvenom stanju koje se ne mogu otkloniti liječenjem, radna sposobnost trajno smanjena za više od polovice prema tjelesno i psihički zdravome osiguraniku iste ili slične naobrazbe i sposobnosti (profesionalna nesposobnost za rad). Poslovi prema kojima se ocjenjuje sposobnost za rad osiguranika obuhvaćaju sve poslove koji odgovaraju njegovim tjelesnim i psihičkim sposobnostima, a smatraju se odgovarajućim njegovim dosadašnjim poslovima.

Jasna

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 654
    • Profil
Odg: Lječnička povjerenstva
« Odgovori #27 : Rujan 26, 2008, 11:15:06 prijepodne »
Darko, jedno je opće priznanje invalidnosti, a sasvim nešto drugo - prof. oboljenje. Razlike su u primanjima za vrijeme bolovanja i u određivanju mirovine....
Ovo sam pronašla na netu...Stjepan Androić, dipl. pravnik

"U čemu je važnost utvrđivanja tih različitih uzroka invalidnosti?

Važnost utvrđivanja okolnosti prema kojima se utvrđuje je li invalidnost nastala zbog povreda ili bolesti ili zbog povreda na radu i profesionalnih bolesti često je odlučujuća za budućeg korisnika prava. Naime, ako je uzrok invalidnosti samo povreda ili bolest, tada se pravo na invalidsku mirovinu priznaje samo ako su ispunjeni i drugi zakonom propisani uvjeti kao što su minimalni mirovinski staž i njegovo odnos prema radnom vijeku, koji ovisi opet o godinama starosti a često vezano i uz stupanj naobrazbe, odnosno stručnu spremu.

Ako se kao uzrok invalidnosti utvrdi ozljeda na radu ili profesionalna bolest, tada je u pravilu mirovina veća jer se pravo priznaje neovisno o broju godina mirovinskog staža, tj. utvrđuje se kao da je ostvarena s punim stažem i neovisno o drugim uvjetima.

Vezano uz to, a u slučajevima kada se mirovina određuje prema prosječnim ili ispodprosječnim plaćama, zajamčuje se umjesto stvarne mirovine kao povoljnija posebna najniža mirovina, koja bi se za profesionalne bolesti i povrede na radu trebala priznavati u visinama pripadajućim za puni mirovinski staž od 40 godina."

Cijeli članak: Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se

Zanimljiv je i ovaj članak dr. Marije Zavalić, ravnateljice Hrvatskog zavoda za medicinu rada

Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se...

Operacija L4/L5 2007. godine

Jasna

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 654
    • Profil
Odg: Lječnička povjerenstva
« Odgovori #28 : Rujan 26, 2008, 11:18:08 prijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Jasna,nešto nam je zamrla ta inicijativa s udrugom?
Nadam se da ćeš ti biti pokretač naše udruge ;D

Kad bih imala prostor, odmah bi se bacila na posao. No, bit će nešto od nas, ne sumnjaj  :)
Operacija L4/L5 2007. godine

darko09

  • Full Member
  • ***
  • Postova: 72
    • Profil
Odg: Lječnička povjerenstva
« Odgovori #29 : Rujan 26, 2008, 11:27:58 prijepodne »
Jasna pažljivije pročitaj moj odgovor Worfu . Poruka je da se može nastaviti raditi i ako mu IK proglasi profesionalnu invalidnost . Naravno da postoji razlika u obračunu mirovine.

POSEBNOSTI IZRAČUNA INVALIDSKE MIROVINE

 

Izračun je isti kao i kod starosne mirovine s tim da mirovinski faktor za:

- invalidsku mirovinu zbog opće nesposobnosti za rad iznosi 1,0

- invalidsku mirovinu zbog profesionalne nesposobnosti za rad koja se isplaćuje osiguraniku za vrijeme zaposlenja, odnosno obavljanja samostalne djelatnosti iznosi 0,3333 - od 1. siječnja 2008. ovaj mirovinski faktor iznosi 0,5.

- invalidsku mirovinu zbog profesionalne nesposobnosti za rad uzrokovane ozljedom na radu ili profesionalnom bolešću koja se isplaćuje osiguraniku za vrijeme zaposlenja ili obavljanja samostalne djelatnosti iznosi 0,5 - od 1. siječnja 2008. ovaj mirovinski faktor iznosi 0,6667.

- invalidsku mirovinu zbog profesionalne  nesposobnosti za rad iznosi 0,8.

 

davor

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 706
    • Profil
    • Email
Odg: Lječnička povjerenstva
« Odgovori #30 : Rujan 26, 2008, 11:35:43 prijepodne »
A ovaj scenario:

Ja još mogu raditi uredski posao

Invalidska komisija me odlučiti baciti u invalidsku mirovinu (kreteni)

Na koji način ja mogu ipak raditi legalno? Jel mogu na ugovor o djelu poput "običnih" umirovljenika?
2 godine tegoba L5/S1. Ekstruzija od 7mm.
Operiran 01/2009 u Vinogradskoj, Zagreb
Do dan danas se osjećam kao da nikad ništa nije bilo.
Igram nogomet i košarku i sve ostale sportove.

Jasna

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 654
    • Profil
Odg: Lječnička povjerenstva
« Odgovori #31 : Rujan 26, 2008, 11:44:31 prijepodne »
Ne znam da li se može, ali i ako možda može - to je uvijek u nekakvoj crno-sivoj zoni. Rješenje bi bilo da nam se omogući rad barem na pola radnog vremena, ali to je po sadašnjem zakonu nemoguće.
Operacija L4/L5 2007. godine

worf

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 598
    • Profil
Odg: Lječnička povjerenstva
« Odgovori #32 : Rujan 26, 2008, 11:44:57 prijepodne »
Upravo se vratih od svog liječnika i prekinuh bolovanje ;D  kad sam joj rekao (svojoj doktorici) da prekidam bolovanje i idem radit,začuđeno me pogledala i upitala koliko mi je to pametno? Rekoh da mi je pun kufer svega i da će mi dobro doči malo više društvenog života i druženja,složila se sa mnom i rekla da se obavezno odazovem na IK kad mi stigne poziv,a da isto tako mogu opet otvorit bolovanje kad hoču,jer ionako mi je LP produžilo do 24.10.
Moramo graditi tvornice lijevom rukom,u desnoj ruci držati pušku,a s obje noge gaziti crve.
Ernesto Che Guevara

VENCEREMOS

Jasna

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 654
    • Profil
Odg: Lječnička povjerenstva
« Odgovori #33 : Rujan 26, 2008, 12:03:39 poslijepodne »
Darko, evo ti konkretan primjer o zbrci u zakonodavstvu. Ja sam se lani ukočila na poslu i završila na hitnoj operaciji te na bolovanju koje je trajalo 5,5 mjeseci. Da mi se to dogodilo ove godine, imala bi pravo na punu plaću jer mi se to dogodilo na radnom mjestu, ali ne bi imala pravo na profesionalno oboljenje jer bolesti kralježnice ne spadaju u takva oboljenja. Oni koji imaju profesionalno oboljenje po novom Zakonu o zaštiti zdravlja na radu koji je stupio na snagu početkom ove godine, više ne moraju ići na klasična bolovanja već ravno idu kod izabranog liječnika Medicine rada (taj izbor radi tvrtka),  koji onda rješava i pitanja onih famoznih liječničkih povjerenstava (doktor medicine rada je ujedno i povjerenstvo). Ljudi s profesionalnim oboljenjem imaju pravo na punu plaću za vrijeme bolovanja, dok mi ostali smrtnici gubimo 30 posto (mislim da je toliko, ne znam točan postotak, ali koliki god da je - puno je).
S druge strane, donesen je nekakav famozni pravilnik o zaštiti zdravlja pri radu s računalom, ali toga se nitko ne pridržava. Doktori medicine rada morali bi obići radna mjesta i utvrditi kakvi su zaista uvjeti rada i natjerati poslodavce da prilagode radna mjesta. Međutim, tih doktora nema dovoljno i u sljedeće 2-3 godine, sigurna sam - loši poslodavci mogu spavati mirnim snom. Ako se u međuvremenu netko na takvom radnom mjestu razboli, neće - kako sada stvari stoje - moći dobiti profesionalno oboljenje. A da bi to trebalo biti tako, govori i postojanje ovog famoznog pravilnika koji radno mjesto za računalom tretira kao mjesto s posebnim uvjetima rada.
Operacija L4/L5 2007. godine

darko09

  • Full Member
  • ***
  • Postova: 72
    • Profil
Odg: Lječnička povjerenstva
« Odgovori #34 : Rujan 26, 2008, 12:06:17 poslijepodne »
Daj čitajte šta sam vam napisao . Kakva crno-siva zona ? Legalno se radi i dobija 50 % mirovine.
- invalidsku mirovinu zbog profesionalne nesposobnosti za rad koja se isplaćuje osiguraniku za vrijeme zaposlenja, odnosno obavljanja samostalne djelatnosti iznosi 0,3333 - od 1. siječnja 2008. ovaj mirovinski faktor iznosi 0,5.

Jasna

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 654
    • Profil
Odg: Lječnička povjerenstva
« Odgovori #35 : Rujan 26, 2008, 12:09:49 poslijepodne »
OK, sorry, možda se može ići na pola mirovine, ali ne može na pola bolovanja.
Operacija L4/L5 2007. godine

Kraljeznica.com forum

Odg: Lječnička povjerenstva
« Odgovori #35 : Rujan 26, 2008, 12:09:49 poslijepodne »

 

Nagradne igre                   Shoppingiranje.com