Autor Tema: Siringomijelija a ne diskus hernija  (Posjeta: 6910 )

0 Članova i 65 Gostiju pregledava ovu temu.

senainter

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 499
    • Profil
    • Email
Siringomijelija a ne diskus hernija
« : Prosinac 27, 2009, 21:39:13 poslijepodne »
U svijetlu najnovijih nalaza zadnjeg MRI pokazano je da uopste nemam diskus herniju vec siringomijeliju u lumbalnom dijelu tacnije u podrucju konus medulare. Siringomijelija je supljina u kicmenoj mozdini koju sam prema doktoru oduvijek imala (jer se vidi na MRI-u od prije 7 godina) a eto ta prokleta supljina je odlucila da se aktivira. Takodjer imam i skoliozu dugotrajnu, tako da izmedju ta dva problema postoji vjerovatno uzrocno-posljedicna veza. Voljela bih vise inputa od bilo koga ko ima iskustvo sa ovom bolesti da se javi, misljenje fizijatra ili neura je jako cijenjeno.
Trenutno sam na Neurontinu koji mi je zaista dosta ublazio bol, al najgore mi je ustvari bolan i neugodan seksualni odnos, pa eto ako neko ima bilo kakvo iskustvo, korisnu informaciju sve je dobrodoslo. Ove sedmice zakazujem privatno kod Ismeta Gavrankapetanovica, jer ortoped koji je vodio moj slucaj je takoreci izgubio interesovanje i sve se svelo na to da ga ja moram ganjati po bolnici za savjet ili misljenje. Potvrdu da simptomi dolaze od ove bolesti sam dobila od dva Turska hirurga koji zive i rade u Americi a ovih dana su bili u Sarajevu na nekakvoj razmjeni. Ovih dana se trebam vratiti i u francusku pa i tamo mislim opet pokusati pitati za misljenje ili savjet, ali prema mom razumijevanju stvari ova bolest je prilicno rijetka i operacija je indicirana samo ako postoji opanost od kolapsa kicmene mozdine.

Unaprijed hvala na svim informacijama i sretni blagdani svima koji ih slave
L4-L5, L5-S1-diskus hernija
Siringomijelija
Skolioza 43 stepena torakalna, 20 stepeni lumbalno
Operacija u Vertebrisu 2011
Stanje: neureklo se :)

madagaskar

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 884
    • Profil
Odg: Siringomijelija a ne diskus hernija
« Odgovori #1 : Prosinac 27, 2009, 22:36:06 poslijepodne »
Draga sena dijagnoza baš ne zvuči dobro, ali naš neuro če reći zadnju o tome. Ja sam ovo našla na netu. Lokalizacija siringomijelije: najčešće u vratnom i gornjem dijelu kralježnice. Siringomijelija u donjem dijelu leđa je izuzetno rijetka. Simptomi bolesti: započinju u srednjoj životnoj dobi. Nastanak Siringomijelije: nastaje mehaničkim oštećenjem ili zbog prijeloma kralješka. Dijagnostika: SSEP (evocirani potencijali), Mijelografija, CT, MRI.  Ako je tebi urađen samo MRI i ta bolest izuzetno rijetko zahvaća donji dio kralježnice zar ne sumnjaš ni najmanje u dijagnozu? Traži da odradiš dodatne pretrage

Denis

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 781
    • Profil
Odg: Siringomijelija a ne diskus hernija
« Odgovori #2 : Prosinac 28, 2009, 11:03:36 prijepodne »
Sena evo jedan link di opisuje o tom
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se

Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se

Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se

senainter

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 499
    • Profil
    • Email
Odg: Siringomijelija a ne diskus hernija
« Odgovori #3 : Prosinac 28, 2009, 23:17:25 poslijepodne »
Evo novosti,

Do Gavrankapetanovica je izgleda tesko doci ovih dana pa sam uganjala svog ortopeda za nedelju da vidim sta mi ima reci jer vise ne znam ni kako ni sta da radim.
Da ja imam 28 godina znaci prava dob za aktiviranje, ne cudi me sto se rijetko nalazi u donjem dijelu ledja jer jos nikog pretrazivajuci po americkim forumima nisam nasla da je ima u donjem dijelu. I moja skolioza je rijetka jer ima prsljen koji se zove hemivertebra, tj. nije se dobro razvio a i to je pravo rijetko. Nisam li ja prava sretnica, dvije rijetke bolesti.  :-\
Madagaskar vjeruj mi da sam u zadnje dvije godine uradila sve moguce nalaze koji postoje i svi su negativni osim MRI koji je svakom godinom sve gori. Izgleda da sam se ipak prevarila, nasla sam stare nalaze MRI i na njima je snimana samo cervikalna i torakalna kicma znaci nemam pojma od kad je ta cista tu. Ona se tacno nalazi u podrucju koje kontrolise seksualne funkcije; mokracni mjehur, sfinktere i takve stvari. Ne sumnjam uopste u dijagnozu jer sam se ziva polomila ove dvije godine radeci sve moguce nalaze koji postoje a koji bi se mogli povezati sa ovakvim simptomima. Zakazat cu i sastanak (novi ) i kod neurohirurga. Da li iko zna postoji li ikakav relativno bezbjedan nacin da se ta supljina smanji, odnosno da se tecnost isusi. Jer trenutno ne znam sta mi je gore: sto sam u bolovima svaki dan svog zivota vec dvije i po godine ili sto postoji mogucnos paraplegije poslije operacije. Stvarno ne znam sta je gore, eto.
Colt hvala ti na informacijama, procesljala sam sve sto se dalo procesljati na internetu na engleskom i francuskom i opet nemam pojma o ovoj temi, ne mogu biti pametna, samo znam da je zajebana stvar dirati u kicmenu mozdinu eto.
Izvinite na ovakvim rijecima, u crnjaku sam odkako sam saznala o cemu se radi
Hvala svima na odgovoru, a neuro ako ste tu javite se molim vas jer nikako ne znam sto mi je ciniti............... :'(
L4-L5, L5-S1-diskus hernija
Siringomijelija
Skolioza 43 stepena torakalna, 20 stepeni lumbalno
Operacija u Vertebrisu 2011
Stanje: neureklo se :)

senainter

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 499
    • Profil
    • Email
Odg: Siringomijelija a ne diskus hernija
« Odgovori #4 : Siječanj 02, 2010, 23:11:12 poslijepodne »
Evo zadnji update iz moje dugotrajne potrage za dijagnozom ......
A prije svega SRETNA NOVA GODINA i sve najbolje sa kicmom u novoj godini  ;D

Bila sam kod Gavrankapetanovica (za one koji ne znaju ekvivalent dr. Kovacu u Hrvatskoj) privatno jedva izmolila da me prime. On mi je rekao otprilike sto mi i svi govore zadnje dvije godine da ne zna da nije siguran jedino sto zna je da je problem neuroloske prirode jer mi tamo neki regleks nije normalan. Gledao je MRI slike rekao da ponovim EMNG, te da ce me kad se vrati s puta hospitalizirati na ortopediji da radim pod kontrolom vjezbe valjda i u kombinaciji sa nekim lijekovima. Nije bio specifican ali ce probati razne stvari na meni ne bi li sta upalilo da mi smanji bol sto bi moglo dovesti i do konacne dijagnoze. Ja sad ne znam sta doktori vide odnosno ne vide na mojim MRI slikama, on mi je samo spomenuo bulging diska dakle definitivno NEMA hernije diska (jedino sam u to sigurna) a sad ta cista nju nije ni spomenuo ili je to nesto toliko malo da je zanemarljivo. Ja pojma nemam sad, jedva cekam da idem u bolnicu ako cete mi vjerovati jer to osjecam kao zadnju sansu za postavljanje nekakve dijagnoze i ublazivanje boli. E sad sto se tice boli vec sam se navikla, kupit cu TENS pijem Neuronotin sta je da je samo ove dvije stvari su do sad pomogle. Samo mi je krivo sto je seksualna disfunkcija jos uvijek tu (u smislu bola), a opet valjda nije svima ni sudjeno da imaju seks do kraja zivota .......... :) Sta je tu je, ako doktori ne znaju sta je (jedan neurohirurg, dva ortopeda hirurga i masu jos drugih) onda se ja predajem, mogu jedino da cekam nove simptome ili u idealnom svijetu povlacenje ovih......
Nadam se da ste mi svi zdravo, i jos jednom sve najbolje u novoj 2010 godini
L4-L5, L5-S1-diskus hernija
Siringomijelija
Skolioza 43 stepena torakalna, 20 stepeni lumbalno
Operacija u Vertebrisu 2011
Stanje: neureklo se :)

 

Nagradne igre