Anketa

Koliko ste zadovoljni operacijom?

Nikad nisam požalio/la zbog operacije
13 (56.5%)
Zadovoljan/sam operacijom, no nisam postoperativnim oporavkom
7 (30.4%)
Žao mi je što sam pristao/la na operaciju
3 (13%)

Ukupno Glasova: 22

Autor Tema: Uspješne operacije  (Posjeta: 38069 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

uriel

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 254
  • ko drugom jamu kopa fizicki je radnik
    • Profil
Odg: Uspješne operacije
« Odgovori #18 : Svibanj 27, 2009, 15:59:36 poslijepodne »
Hvala Brinetka,
jedan od razloga zbog kojih sam se brzo odlučio za operaciju(naravno i zbog toga što su isto rekli svi lječnici koji su vidjeli moj MR) je i taj što ide dugo toplo ljeto.Da je bila zima kad me uhvatilo vjerojatno bih zavlačio.Ovako neće mi biti problem 24 sata biti na toplom,a uz more će brže doći moj red za toplice.Tako da čim skinem konce ,lagano na plažu.
Dijagnoza prije operacije proturzija L4-L5 i ekstruzija L5-S1 diska
19.5.2009 operirao ekstruziju diska L5-S1
Rehabilitacija i bolovanje od šest mjeseci.
Vratio se na posao 26.10.2009.
Još manje tegobe prisutne u vidu  povremenog trnjenja lijeve noge.Stvari polako idu na bolje.

Tesla

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 194
    • Profil
    • Moje predstavljanje i iskustvo
    • Email
Odg: Uspješne operacije
« Odgovori #19 : Svibanj 27, 2009, 16:07:33 poslijepodne »
Sto se tice ishrane, nista posebno, nego da reovno se hranis i unosis sto vise vitamina (voce i povrce).
Meni se vratio problem najvjerovatnije zbog komplikacija u toku operacije. Kada su mi dali anesteziju nisu mogli da mi ubace tubus u grlo zbog toga sto je previse usko, pa dugo nisam disao dok su uspjeli ubaciti. Nakon toga sam zavrsio nekoliko sati na intezivnoj njezi spojen na kisik. 7 dana sam primao infuzije. U tom periodu je nastala infekcija na disku (discitis), ali je brzo sanirana. Najvjerovatnije je ona prouzrokovala pogresan razvoj zarastanja od kojeg su nastale priraslice. Kasnije je oporavk i zarastanje rene islo nevjerovatnom brzinom. Prvi problemi su nastali nakon mjesec dana, koji su se kasnije povecavali. Priraslice nastaju u prvih 20 dana nakon op.
Za kupanje u moru se obavezno posavjetuj sa neurokirurgom, jer neznam dali je dobro u hladnoj vodi se kupati tako rano, posto misici budu trvrdji za razliku od toplije vode u toplicama.
02.2008. Povreda- Extruzija L5/S1, protuzija L4/L5
07.2008. Sarajevo Microdiscetomia, flavectomia, foramintomia L5/S1
09.2008. Post. op. Priraslice i hernija L5/S1, Protuzija L4/L5

2016. MRI torakalne kralježnice:
Kompresivni disk osteofiti na nivoima Th5-Th6, Th7-Th8,  i bulging disk Th11-Th12
U nivou Th4 diskretna siringomijelia...

uriel

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 254
  • ko drugom jamu kopa fizicki je radnik
    • Profil
Odg: Uspješne operacije
« Odgovori #20 : Svibanj 27, 2009, 21:01:42 poslijepodne »
Uf Tesla,
nisam znao da je se sve tako zakompliciralo kod tebe pri operaciji.Neznam što da kažem.
Valjda sam imao sreće što sam operiran u Traumatološkoj klinici u Zagrebu, jer imam samo rječi hvale za doktore i sestre.Meni su se sve fiziološke funkicije vratile odmah isti sat nakon operacije,a primio sam 3 litra infuzije prvi dan i to je bilo sve.Hvala na savjetima o prehrani,tako nekako se i pokušavam hraniti.
Dijagnoza prije operacije proturzija L4-L5 i ekstruzija L5-S1 diska
19.5.2009 operirao ekstruziju diska L5-S1
Rehabilitacija i bolovanje od šest mjeseci.
Vratio se na posao 26.10.2009.
Još manje tegobe prisutne u vidu  povremenog trnjenja lijeve noge.Stvari polako idu na bolje.

Kraljeznica.com forum

Odg: Uspješne operacije
« Odgovori #20 : Svibanj 27, 2009, 21:01:42 poslijepodne »

herni

  • Full Member
  • ***
  • Postova: 86
    • Profil
Odg: Uspješne operacije
« Odgovori #21 : Svibanj 28, 2009, 16:27:50 poslijepodne »
možeš nam reći tko te operirao?
buljat?

uriel

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 254
  • ko drugom jamu kopa fizicki je radnik
    • Profil
Odg: Uspješne operacije
« Odgovori #22 : Svibanj 28, 2009, 20:29:25 poslijepodne »
Da Buljat,
Nije bio od neke velike priče ,ali znam da sam imao odstranjivanje hernije i cijelog pulpoznog dijela diska-interlaminektomija LS-S1.Rekao je da je sve " fino ispolirao" i da je sve bilo rutinski.
Dijagnoza prije operacije proturzija L4-L5 i ekstruzija L5-S1 diska
19.5.2009 operirao ekstruziju diska L5-S1
Rehabilitacija i bolovanje od šest mjeseci.
Vratio se na posao 26.10.2009.
Još manje tegobe prisutne u vidu  povremenog trnjenja lijeve noge.Stvari polako idu na bolje.

uriel

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 254
  • ko drugom jamu kopa fizicki je radnik
    • Profil
Odg: Uspješne operacije
« Odgovori #23 : Lipanj 05, 2009, 08:55:15 prijepodne »
Pozdrav svima!
Opet ja, evo samo da javim da sam jučer povadio konce.Rana je zarasla.Malo povremene utrnulosti noge i povremeno sjevanje u stražnjici.Uglavnom ništa strašno.Hodanje mi godi ,pa pređem oko 3 km dnevno.Mogao bi i više ali kad osjetim lagano sjevanje u stražnjici prestanem.Još nisam dobio otpusno pismo iz bolnice pa mi je dosadno jer još nisam počeo sa fizikalnom.Uglavnom, još malo pa će proći  tri kritična tjedna,a nadam se da neću dobiti priraslice.Do tada ,dosađivanje , isčekivanje...
Dijagnoza prije operacije proturzija L4-L5 i ekstruzija L5-S1 diska
19.5.2009 operirao ekstruziju diska L5-S1
Rehabilitacija i bolovanje od šest mjeseci.
Vratio se na posao 26.10.2009.
Još manje tegobe prisutne u vidu  povremenog trnjenja lijeve noge.Stvari polako idu na bolje.

Tesla

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 194
    • Profil
    • Moje predstavljanje i iskustvo
    • Email
Odg: Uspješne operacije
« Odgovori #24 : Lipanj 05, 2009, 17:29:55 poslijepodne »
Uriel to setanje trebas obavljati  da bude sto krace, po nekih 5, 10 ili 15 minuta, zavisi od tvojih tegoba. Zarastanje treba da tece i u setajucem polozaju, jer veci dio zivota ces provesti uspravno. Meni je fizijatar rekao 15 minuta lezanje, pa kratka setnja i sve tako, ako nista prohodaj po sobi, pa lezi.
Otprilike 6 km dnevno (ovo sam negdje i procitao, mislim na "spineuniverse.com").
Sve najbolje u oporavku!
« Zadnja izmjena: Lipanj 05, 2009, 17:31:49 poslijepodne tesla_001 »
02.2008. Povreda- Extruzija L5/S1, protuzija L4/L5
07.2008. Sarajevo Microdiscetomia, flavectomia, foramintomia L5/S1
09.2008. Post. op. Priraslice i hernija L5/S1, Protuzija L4/L5

2016. MRI torakalne kralježnice:
Kompresivni disk osteofiti na nivoima Th5-Th6, Th7-Th8,  i bulging disk Th11-Th12
U nivou Th4 diskretna siringomijelia...

uriel

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 254
  • ko drugom jamu kopa fizicki je radnik
    • Profil
Odg: Uspješne operacije
« Odgovori #25 : Lipanj 05, 2009, 20:01:24 poslijepodne »
Hvala Tesla, korisna informacija.
Dijagnoza prije operacije proturzija L4-L5 i ekstruzija L5-S1 diska
19.5.2009 operirao ekstruziju diska L5-S1
Rehabilitacija i bolovanje od šest mjeseci.
Vratio se na posao 26.10.2009.
Još manje tegobe prisutne u vidu  povremenog trnjenja lijeve noge.Stvari polako idu na bolje.

Neurokirurg

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 330
    • Profil
Odg: Uspješne operacije
« Odgovori #26 : Lipanj 06, 2009, 08:44:40 prijepodne »
Nakon operacije kralješnice najbolja vježba je šetnja u prva dva do tri tjedna, ovisno o vrsti operacije. Postoje dvije, nazovimo to škole, metode u fizikalnoj medicini u svijetu. Jedni preporučuju agresivnu fizikalnu terapiju, strogo individualni pristup, a drugi umjerenu terapiju odrzavanja nakon inicijalnog procesa zarastanja rane. Ja sam educiran da bolesnike odmah šaljem na fizikalnu th no rezultati nakon toga bili su poražavajući te sam stoga odustao. Sada, nakon operacije preporučam šetnju , koliko god pacijent želi dnevno, tj- moze a istovremeno program vježbi snage  a potom i istezanja tijekom mjesec dana. Na administrativni posao bolesnici se mogu vratiti za tri tjedna a fizički za 6 tjedana.

uriel

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 254
  • ko drugom jamu kopa fizicki je radnik
    • Profil
Odg: Uspješne operacije
« Odgovori #27 : Lipanj 06, 2009, 09:26:17 prijepodne »
Problem je što još nisam dobio otpusno pismo, pa se ne usudim išta raditi sem šetnje.Jedino ujutro radim postoperativne vježbe u ležećem položaju koje mi je pokazao fizioterapeut u bolnici.Već je prošlo 19 dana od operacije ,a idući tjedan bi trebao dobiti otpusno pismo sa preporukom o rehabilitaciji.
Uglavnom, ja se pridržavam do tada savjeta operiranih forumaša,ne vozim se u autu, izbjegavam sjedenje, pješačim i zdravo se hranim.
Od kirurga sam dobio naputak bez  naglih pokreta ,što više kretanja i bez saginjanja prvih mjesec dana.I to je to.
Sada sam zbunjen.Vi ste dosada dali najoptimističniji pogled na postoperativni oporavak.Ako oporavak bude tako brz,kako vi navodite,hoću li to sam osjetiti?Hoće li se trnjenje i sjevanje u nozi povući?
Zanima me što mislite koliko vremena treba proći da se utvrdi jesam li izbjegao  rizik pojave priraslica i kako se one manifestiraju?
Nemam većih problema osim povremenog trnjenja "bolesne" noge i povremeno  blaže "sjevanje" u stražnjici.
Unaprjed zahvaljujem.
Dijagnoza prije operacije proturzija L4-L5 i ekstruzija L5-S1 diska
19.5.2009 operirao ekstruziju diska L5-S1
Rehabilitacija i bolovanje od šest mjeseci.
Vratio se na posao 26.10.2009.
Još manje tegobe prisutne u vidu  povremenog trnjenja lijeve noge.Stvari polako idu na bolje.

Neurokirurg

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 330
    • Profil
Odg: Uspješne operacije
« Odgovori #28 : Lipanj 06, 2009, 10:48:26 prijepodne »
što se tiče preporuke tvoga kirurga tu se slažemo. ostali dio moga posta se odnosi na bolesnike koje sam ja operirao jer u našoj klinici radi se kirurgija kralješnice po minimalno invazivnim principima gdje onda vrijede ove procjene oporavka i dinamike vjezbanja. za ostale ne bih mogao dati procjenu ali u grubo kod mikrodiskektomije povratak na administrativni posao očekuje se tijekom 3 do 6 meseci a na fizički posao 6 mjeseci do godinu dana ukoliko nema problema.

Tesla

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 194
    • Profil
    • Moje predstavljanje i iskustvo
    • Email
Odg: Uspješne operacije
« Odgovori #29 : Lipanj 06, 2009, 15:21:27 poslijepodne »
Što se tice priraslica ja sam prvo pogorsanje osjetio nakon 25 dana, znaci islo je sve idealno, pa je stalo i polako krenulo prema losijem. 30. dan poceo sjediti, 35. poceo sa fizikalnim i bolovi su se pojacavali, 45. prekinuo fizkalne. Nakon toga bila su jaka presjecanja u ledjima, i veliki strah da me neko ne dohvati. Protezanje i rukama rasterecnje kraljeznice su bili bolni.
02.2008. Povreda- Extruzija L5/S1, protuzija L4/L5
07.2008. Sarajevo Microdiscetomia, flavectomia, foramintomia L5/S1
09.2008. Post. op. Priraslice i hernija L5/S1, Protuzija L4/L5

2016. MRI torakalne kralježnice:
Kompresivni disk osteofiti na nivoima Th5-Th6, Th7-Th8,  i bulging disk Th11-Th12
U nivou Th4 diskretna siringomijelia...

uriel

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 254
  • ko drugom jamu kopa fizicki je radnik
    • Profil
Odg: Uspješne operacije
« Odgovori #30 : Lipanj 06, 2009, 18:45:29 poslijepodne »
Meni niko nije rekao da nesmjem sjediti, jedino je rečeno izbjegavati nepotrebno dugo sjedenje.Ja sjednem tu i tamo petnestak minuta, popijem na brzake piće s prijateljima.Dok sjedim uopće nemam bolova. A ako se ne varam na forumu su iznesena  pojedina mišljenja od ljudi u struci da je čak i potrebno  povremeno sjediti.E sad, valjda i oni nisu načisto...
Dijagnoza prije operacije proturzija L4-L5 i ekstruzija L5-S1 diska
19.5.2009 operirao ekstruziju diska L5-S1
Rehabilitacija i bolovanje od šest mjeseci.
Vratio se na posao 26.10.2009.
Još manje tegobe prisutne u vidu  povremenog trnjenja lijeve noge.Stvari polako idu na bolje.

davor

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 706
    • Profil
    • Email
Odg: Uspješne operacije
« Odgovori #31 : Lipanj 06, 2009, 23:04:52 poslijepodne »
Dakle, što se tiče sjedenja, moj operater je da vrlo jasne upute koje definiraju postoperativni oporavak kao dosta aktivan, a to je značilo:

1. šetanje do granica boli ili umora (bolova evo dosada ni u kojoj varijanti ( kuc kuc))
2. sjedenje 4 ili 5 puta dnevno po 15 minuta.
3. Svaki pokret izvoditi razmišljajući da li je to rasteretni položaj za kralježnicu...
4. Spavanje na boku ili leđima
5. Ustajanje iz kreveta prvo noge pa trup pa ustajanje.

I tako sam ja dosađivajući svom operateru u fazi oporavka dobio nekakvu sliku cijele te priče oko kralježnice, tj. uspio mi je na nekakav način približiti svoj "feeling" kralježnice itd. Recimo, ako ti sjediš po dvadeset minuta ili pola sata, ti sjedi, ali nemoj sad tri sata ili sl. Ako je preporuka šetati 3 km, ti možeš i 4 ali nemoj 10. Kada sumiram sve razgovore nalaze, informacije sa neta iz prve ruke dolazim do toga da se svaki oporavak vrti samo oko jedne činjenice, a to je da samo treba paziti da se kralježnica drži u rasteretnom položaju i ništa više....
2 godine tegoba L5/S1. Ekstruzija od 7mm.
Operiran 01/2009 u Vinogradskoj, Zagreb
Do dan danas se osjećam kao da nikad ništa nije bilo.
Igram nogomet i košarku i sve ostale sportove.

uriel

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 254
  • ko drugom jamu kopa fizicki je radnik
    • Profil
Odg: Uspješne operacije
« Odgovori #32 : Lipanj 08, 2009, 09:24:30 prijepodne »
Davore hvala na pojašnjenju.
Tako sam nekako i ja postavio stvari.Jedino mi to za šetanje do boli stvara upitnike iznad glave.Jer ako se udaljim tri kilometra od kreveta,a bol krene... ,kuda dalje ???No,  ja nekako rutu za šetanje pravim tako da imam "postaje" sa visokim šankovima pa se preventivno naslonim  ;).
Malo me brine što svaki dan imam faze  utrnulosti cijele "bolesne noge",iako bol nije stašna.
Možeš li reći tvaoja iskustva ,ako si imao  iste simptome.Kad je utrnolost kod tebe prošla, ako je?
Dijagnoza prije operacije proturzija L4-L5 i ekstruzija L5-S1 diska
19.5.2009 operirao ekstruziju diska L5-S1
Rehabilitacija i bolovanje od šest mjeseci.
Vratio se na posao 26.10.2009.
Još manje tegobe prisutne u vidu  povremenog trnjenja lijeve noge.Stvari polako idu na bolje.

Tesla

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 194
    • Profil
    • Moje predstavljanje i iskustvo
    • Email
Odg: Uspješne operacije
« Odgovori #33 : Lipanj 08, 2009, 11:18:11 prijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Nakon operacije desi se jedna varka, a to je da nista ne boli, tako da nemoj slijediti svoje osjecaje, nego postuj pravila discipline.

Ovo sam naveo iz svog iskustva, jer sam ja mogao sat (5 km) u komadu setati, a nism osjetio bol. Teoretski i ovo je previse, a sta da sam jos i dalje isao. I meni su isto rekli setnja do granice bola, ali sad u to nevjerujem. Bolje krace, a cesce.
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Tako sam nekako i ja postavio stvari.Jedino mi to za šetanje do boli stvara upitnike iznad glave.Jer ako se udaljim tri kilometra od kreveta,a bol krene... ,kuda dalje ???No,  ja nekako rutu za šetanje pravim tako da imam "postaje" sa visokim šankovima pa se preventivno naslonim  ;).
Malo me brine što svaki dan imam faze  utrnulosti cijele "bolesne noge",iako bol nije stašna.
Možeš li reći tvaoja iskustva ,ako si imao  iste simptome.Kad je utrnolost kod tebe prošla, ako je?
Pazi da se ne zapijes na tim "postajama"  :D
Za utrnulost ne brini, meni je neuro prije prve operacije rekao da ce  trnjenje nestati nakon par godina.
02.2008. Povreda- Extruzija L5/S1, protuzija L4/L5
07.2008. Sarajevo Microdiscetomia, flavectomia, foramintomia L5/S1
09.2008. Post. op. Priraslice i hernija L5/S1, Protuzija L4/L5

2016. MRI torakalne kralježnice:
Kompresivni disk osteofiti na nivoima Th5-Th6, Th7-Th8,  i bulging disk Th11-Th12
U nivou Th4 diskretna siringomijelia...

uriel

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 254
  • ko drugom jamu kopa fizicki je radnik
    • Profil
Odg: Uspješne operacije
« Odgovori #34 : Lipanj 08, 2009, 15:09:27 poslijepodne »
Par godina...ajde preživjet ću.
Sretno Tesla u srijedu kod neura!
Dijagnoza prije operacije proturzija L4-L5 i ekstruzija L5-S1 diska
19.5.2009 operirao ekstruziju diska L5-S1
Rehabilitacija i bolovanje od šest mjeseci.
Vratio se na posao 26.10.2009.
Još manje tegobe prisutne u vidu  povremenog trnjenja lijeve noge.Stvari polako idu na bolje.

davor

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 706
    • Profil
    • Email
Odg: Uspješne operacije
« Odgovori #35 : Lipanj 08, 2009, 19:49:05 poslijepodne »
Dakle, moji simptomi nisu bili:

 - bolni
 - utrnutost
 - neurološki deficit.

Moj simptom je bila mehanička blokada noge u kuku, odnosno tzv. Laseguev znak na razini od jedno 99 % i tijelo mi je govorilo da ne bu išlo bez noža, i tako sam ja legao na stol. Sve ovo što sam naveo je nestalo nakon operacije. Jedina nuspojava koja sada polako prolazi jest da noga nije slušala kad se trebalo propeti na prste i sl. To je došlo kao posljedica manipulacije živca tijekom operacije, ali i to je već skoro nestalo sada, prošlo je 5 mjeseci od operacije....
Već sam u nekoliko navrata čuo za utrnulost ili drvenilo nakon operacije, ali mislim da je u 100% slučajeva nestajalo ili nakon nekoliko mjeseci ili godina, tako da se ne bih brinuo na tvom mjestu, samo slijedi upute operatera...
2 godine tegoba L5/S1. Ekstruzija od 7mm.
Operiran 01/2009 u Vinogradskoj, Zagreb
Do dan danas se osjećam kao da nikad ništa nije bilo.
Igram nogomet i košarku i sve ostale sportove.

Kraljeznica.com forum

Odg: Uspješne operacije
« Odgovori #35 : Lipanj 08, 2009, 19:49:05 poslijepodne »

 

Nagradne igre                   Shoppingiranje.com