Autor Tema: Nacin plivanja  (Posjeta: 52378 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

herni

  • Full Member
  • ***
  • Postova: 86
    • Profil
Nacin plivanja
« : Kolovoz 03, 2009, 09:55:56 prijepodne »
da li nam netko s iskustvom iz toplica i razgovora s doktorima i fizijatrima može reći kako je najbolje plivati leđno?
kada bi se leđno plivalo prema knjigama, rotacije kralježnice su poprilične, rekao bih i veće nego kod kraula, ali naravno nema ekstenzije, dapače.
inače, svi pričaju o "leđnom", a iz razgovora s ljudima shvatim da to svatko tumači na svoj način i pliva se sve i svašta pod tim nazivom.


također, da li je kod kraula problem samo kod ljudi koji plivaju s glavom iznad vode ili je općenito nepoželjno i za one koji imaju ispravnu tehniku (glava pod vodom, bez ekstenzije i velikih rotacija, s uzimanjem zraka bez velikog naprezanja i trzanja glave)?

znam da su osobni dojmovi različiti  pa bih volio čuti nekoga ko je o tome porazgovarao sa stručnjakom.

GSM

  • Gost
Odg: Nacin plivanja
« Odgovori #1 : Kolovoz 03, 2009, 11:17:36 prijepodne »
Ako znas Engleski: Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se

herni

  • Full Member
  • ***
  • Postova: 86
    • Profil
Odg: Nacin plivanja
« Odgovori #2 : Kolovoz 03, 2009, 12:19:44 poslijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Ako znas Engleski: Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se

članak je ok ali mi se čini da je površan....
hvala svakako

Kraljeznica.com forum

Odg: Nacin plivanja
« Odgovori #2 : Kolovoz 03, 2009, 12:19:44 poslijepodne »

davor

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 706
    • Profil
    • Email
Odg: Nacin plivanja
« Odgovori #3 : Kolovoz 03, 2009, 20:08:19 poslijepodne »
Ja zbog određenih problema plivam sa glavom iznad vode što mi nakon nekog vremena počinje uzrokovati bolove u vratu tako da to otpada. Određeni problemi su da ne mogu nikako spriječiti vodu da mi kroz nos ulazi dalje, pa dok mi je glava pod vodom pošteno se mogu nagutati...

Ovdje gdje sam sada nađem vremena za plivanje, pa sam se opskrbio onim očalinkama i neko kvačicom za nos, tako da sad ide puno bolje...kad god mogu odem na plivanje....
2 godine tegoba L5/S1. Ekstruzija od 7mm.
Operiran 01/2009 u Vinogradskoj, Zagreb
Do dan danas se osjećam kao da nikad ništa nije bilo.
Igram nogomet i košarku i sve ostale sportove.

Joško

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 176
    • Profil
    • Email
Odg: Nacin plivanja
« Odgovori #4 : Kolovoz 03, 2009, 21:48:59 poslijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
kada bi se leđno plivalo prema knjigama, rotacije kralježnice su poprilične, rekao bih i veće nego kod kraula, ali naravno nema ekstenzije, dapače.

herni, mislim da je poanta u tome da plivači s ispravnom tehnikom kad rade rotaciju bilo u leđnom ili kraul stilu, onda tu rotaciju oko uzdužne osi rade cijelim tijelom,  događa  se istovremena mala rotacija i trupom i kukovima. Plivači koji nemaju izgrađenu ispravnu tehniku plivanja uglavnom rade rotaciju samo trupom.
Ja sam u kraulu loš, pa ga i ne plivam sada, al sam zato leđni stil prilično savladao. Moglo bi se reći onako po knjizi. I mogu ga plivati bez rotacija. A i skupilo se tu kolimetara u zadnjih 11 mjeseci / 2-3 puta tjedno.
Savjet, kad plivaš leđno nastoj da su ti noge što bliže površini vode, gotovo da stopala izbacuješ na površinu.
« Zadnja izmjena: Rujan 08, 2009, 17:01:59 poslijepodne Joško »
2007. povremena bol u desnom boku
01/2008. dijagnoza: protruzija L5/S1   01-07/2008. širenje boli u desnu nogu
07/2008. mikrodiscektomija u Vinogradskoj   Zadovoljan oporavkom. Bez bolovova.

herni

  • Full Member
  • ***
  • Postova: 86
    • Profil
Odg: Nacin plivanja
« Odgovori #5 : Kolovoz 04, 2009, 09:14:08 prijepodne »


herni, mislim da je poanta u tome da plivači s ispravnom tehnikom kad rade rotaciju bilo u leđnom ili kraul stilu, onda tu rotaciju oko uzdužne osi rade cijelim tijelom, istovremeno se događa mala rotacija i trupom i kukovima. Plivači koji nemaju izgrađenu ispravnu tehniku plivanja uglavnom rade rotaciju samo trupom.
Ja sam u kraulu loš, pa ga i ne plivam sada, al sam zato leđni stil prilično savladao. Moglo bi se reći onako po knjizi. I mogu ga plivati bez rotacija. A i skupilo se tu kolimetara u zadnjih 11 mjeseci / 2-3 puta tjedno.
Savjet, kad plivaš leđno nastoj da su ti noge što bliže površini vode, gotovo da stopala izbacuješ na površinu.
[/quote]

hvala joško, ima smisla.
kod mene je obrnuto. kraul ide odlično, potvrdili su mi i bivši plivači, a leđno mi izgleda više kao utapanje....

uriel

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 254
  • ko drugom jamu kopa fizicki je radnik
    • Profil
Odg: Nacin plivanja
« Odgovori #6 : Kolovoz 04, 2009, 10:56:36 prijepodne »
Meni je doktor rekao da kod leđnog plivanja je najbitnije ispružiti glavu tada da možeš staviti čašu na čelo.
A to je zapravo gledanje u nebo.
Samo to je moguće samo u jutro kad je bonaca,u protivnom se dobro nagucam mora.
Tako ja ujutro napravim dva puta po tisuću zamaha i poslje kući.
Dijagnoza prije operacije proturzija L4-L5 i ekstruzija L5-S1 diska
19.5.2009 operirao ekstruziju diska L5-S1
Rehabilitacija i bolovanje od šest mjeseci.
Vratio se na posao 26.10.2009.
Još manje tegobe prisutne u vidu  povremenog trnjenja lijeve noge.Stvari polako idu na bolje.

NISAM Pegula

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 462
    • Profil
Odg: Nacin plivanja
« Odgovori #7 : Kolovoz 15, 2009, 17:03:22 poslijepodne »
Moj savjet kako naucit plivat leđno...
Jako je važno da se kod leđnog plivanja doslovno leži na površni vodi, dakle da je tijelo skroz ispruženo i da nije savijeno u ni jednom smijeru.
Preporuka je da se uči u slanoj vodi jer je tamo puno lakše (poslije se naravno može i u slatkoj)

Za početak je dobro samo naučit potpuno ispružen i opušten ležati na površni mora (mogućnost opuštenog ležanja na površini vode je užasno važna za ispravno plivanje leđnog).

Kad se to savlada može se polagano ubaciti pokretanje nogu.
Iako je u sportskom plivanju različito po meni je kod nas križoboljaca poželjno lagano (ali lagano, a ne kao većina ljudi pod pravim kutem) savijanja noge u koljenu, a svi pokreti trebaju počinjati iz kuka. Dakle nogu pokretati iz kuka sa lagano savijenim koljenom.

U to vrijeme ruke se mogu držati uz tijelo opuštene ili ispružene iznad glave i lagano ih istezat.

Kad dobro savladate mirno ležanje na površini sa laganim pokretanjem nogu i rukama u spomenutim položajima, tek onda uključiti paralelno pokretanje ruku i nogu.

Ruke se pokreću jedna po jedna paralelno uz tijelo (dakle ne ih zabacivat pola metra dalje od tijela nego uz tijelo) do površine mora i što dalje kao da pokušavate dohvatiti nesto rukom iza leđa tako da osjetite istezanje u struku. Kad zahvatite more rukom vratite je ispod površine mora do butine. Nakon toga slijedi druga ruka.
Pokrete ruku je u pocetku poželjno vjezbat bez pokreta nogu, ali tijelo MORA biti polegnuto na površini mora (dakle bez slamanja u struku-UŽASNO VAŽNO).
Nadam se da ste nešto od ovoga razumijeli, dosta sam dobar plivač, šta talent šta nešto malo trenirala u djetinjstvu i neko vrijeme sam učila terapeutsko plivanje tako da mogu reci da prilično znam o tome samo ne znam bas objašnjavat ovako preko neta, da smo u moru ili bazenu bez frke.
A ovima u Zg preporučam Pantaghanu, ona je još i bolja na tom polju.

Zaboravila napomenit i da je jako važan položaj glave.
Glavu nikada zabacivat prema nazad, vrat ravan a brada LAGANO prema prsima,al lagano!!!!

« Zadnja izmjena: Rujan 08, 2009, 15:29:08 poslijepodne Pegula »
od 2000 g.    povremeni bolovi u kralježnici
27.10.2009.  endoskopska diskektomija-protruzija L4-L5
14.10.2010.  metrx s anuloplastikom-ekstruzija L5-S1

Joško

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 176
    • Profil
    • Email
Odg: Nacin plivanja
« Odgovori #8 : Kolovoz 18, 2009, 10:15:23 prijepodne »
Evo jedan koristan link kao koji će upotpuniti Pegulin post
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se

Mislim da je za nas križoboljce važno da se koristimo ispravnom tehnikom...  a brzina i kilometraža će doći s vremenom ;D
2007. povremena bol u desnom boku
01/2008. dijagnoza: protruzija L5/S1   01-07/2008. širenje boli u desnu nogu
07/2008. mikrodiscektomija u Vinogradskoj   Zadovoljan oporavkom. Bez bolovova.

NISAM Pegula

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 462
    • Profil
Odg: Nacin plivanja
« Odgovori #9 : Rujan 08, 2009, 15:33:21 poslijepodne »
Nekako mi se cini da ovaj na ovom linku ima preveliku rotaciju cijelog tijela (ne znam mozda i ja tako radim, obratit cu pažnju na to slijedeći put kad budem plivala).
A drugi problem je šta on po meni diže glavu previše van vode.
Nekako mi cili jadan izgleda ko da se premorija od prevelike aktivnosti :) hehe
A što se tiče rada nogu, eto to je taman nekako kako i ja smatram da je ok.

E da i Joško ovo što se tiče toga da je tehnika važna, a da će kilometri doć s vremenom, u potpunosti se slažem.
Samo ima jedna stvar, smatram da tehnika onog pravog natjecateljskog plivanja nije ista kao ova križoboljska tako da se o toj tehnici ni ne može previše nać na netu.
A naravno da o plivanju kao terapiji malo tko išta zna, a kamo li da nas netko može još i educirat o tome.

« Zadnja izmjena: Rujan 08, 2009, 15:46:45 poslijepodne Pegula »
od 2000 g.    povremeni bolovi u kralježnici
27.10.2009.  endoskopska diskektomija-protruzija L4-L5
14.10.2010.  metrx s anuloplastikom-ekstruzija L5-S1

jadra79

  • Jr. Member
  • **
  • Postova: 22
    • Profil
    • Email
Odg: Nacin plivanja
« Odgovori #10 : Rujan 08, 2009, 17:47:40 poslijepodne »

Ja bi samo dodala da je sa perajama puno lakše ostati na površini kod leđnog plivanja. Ja sam cijelo ljeto plivala 2 puta dnevno (imam sreće šta sam iz dalmacije) i mogu reći da me to spasilo. Uglavnom sam plivala leđni delfin, i isti pokreti kao kod prsnog plivanja, samo na leđima.
Nije da se nisam par puta napila mora, ali to je zdravo...
A di ću sad plivati?

NISAM Pegula

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 462
    • Profil
Odg: Nacin plivanja
« Odgovori #11 : Rujan 08, 2009, 18:24:11 poslijepodne »
S perajama je jako dobro plivat jer je puno bolja aktivnost noge i kuka al su problem ove današnje tvrde plastične ili silikonske peraje koje više štete nego koriste.
A onih starih gumenih peraja nema nogdi za kupit osim na netu a ne dopremaju ih u hr.

Pa ako imas neki bazen u blizini? Odakle si iz dalmacije?
od 2000 g.    povremeni bolovi u kralježnici
27.10.2009.  endoskopska diskektomija-protruzija L4-L5
14.10.2010.  metrx s anuloplastikom-ekstruzija L5-S1

Denis.

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 184
    • Profil
Odg: Nacin plivanja
« Odgovori #12 : Rujan 08, 2009, 21:07:14 poslijepodne »
pegulice imaju baš kratke peraje za plivanje sve ove druge Mares:Spora Sub itd nisu za plivanje one su za ronjenje, i vrši se preveliko opterećenje kičme,a ove su zgodne jer puno manji otpor pravu priloikom plivanja,a isto djeluju na kralješnicu i mišiće
Za operaciju nikad nije kasno jer se tamo ne ljubi slasno ;))

Atleticar

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 155
    • Profil
Odg: Nacin plivanja
« Odgovori #13 : Rujan 08, 2009, 22:04:45 poslijepodne »
Meni je nedugo neurokirurg prije nego napravim MR reko da trebam plivati i to ledno,reko je da kraul kao sto ja plivam nije dobro,ali sam ga zaboravio pitati zasto nije dobro kraul ??

ljudi...bas sam danas pokusao malo ledno plivati,a cudan je efekt...recimo kod kraula me nista ne boli,ali je efekt takav da me boli poslije,a kad plivam ledno,onda me boli tokom plivanja u vodi,a kad izadem van onda me boli manje  ???  :-\

hm skeptican sam ja prema svemu tome...ps,ne plivam ledno samostalno,kraul plivam ko Felps,ali ledno tek ucim,tako da ga plivam sljedecim putem koji bi preporucio drugima...uzmite si nesto sto moze stajati na vodi,ne znam sad strucni naziv kako se to zove,onu plastiku jel sto koriste klinci kad uce plivati,stavite to iza glave,ispruzite ruke stavite ih na tu plastiku,i kreci...pa onda prvo samo jednom rukom raditi a drugom se drzati za tu plastiku i tako polako...

NISAM Pegula

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 462
    • Profil
Odg: Nacin plivanja
« Odgovori #14 : Rujan 08, 2009, 23:24:56 poslijepodne »
Ma ne valjaju ni te kratke peraje po meni.
One stare duge gumene su najbolje...Al eto nazalost nemos ih vise nigdi kupit
od 2000 g.    povremeni bolovi u kralježnici
27.10.2009.  endoskopska diskektomija-protruzija L4-L5
14.10.2010.  metrx s anuloplastikom-ekstruzija L5-S1

Denis.

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 184
    • Profil
Odg: Nacin plivanja
« Odgovori #15 : Rujan 08, 2009, 23:34:14 poslijepodne »
Ćuj znam ja da je tebi ono bolje jer ti je lakše u njima plivati,jer je guma fleksibilna i onda ti je manji otpor imao sam ih ja i kad sam stavio one i ove nove za ronjenje ,vjeruj mi ima razlike,meni kad bi ronio bile su puno brže ove nove jer jednim zamahajom si na po puta do dna,sa onima nikad jer su se lako prelamale,al zato su sad stavili kratke al od silikona koje bi trebale bit elastićne .
Ne znam da li me razumiš sa onima se puno lakše pliva i manje zamara,sa novima je ajme ti ga meni za plivati pogotovo za one koji nemaju nožne listove ojaćane.Meni nove ne pravu problem već mi pravi problem pritiska živca, te mi se pravu grćevi u nozi,a to mi je bolna točka koju nemogu preboliti i nikad se neću moći pomiriti sa tim da ne mogu više onako roniti. :'(
Za operaciju nikad nije kasno jer se tamo ne ljubi slasno ;))

NISAM Pegula

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 462
    • Profil
Odg: Nacin plivanja
« Odgovori #16 : Rujan 08, 2009, 23:38:09 poslijepodne »
Pa ne prican ja o rekordu ronjenja na dah nego o plivanju ljudi satravene kralježnice ;)
od 2000 g.    povremeni bolovi u kralježnici
27.10.2009.  endoskopska diskektomija-protruzija L4-L5
14.10.2010.  metrx s anuloplastikom-ekstruzija L5-S1

trucker

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 181
    • MSN Messenger - trucker070@hotmail.com
    • Profil
    • Email
Odg: Nacin plivanja
« Odgovori #17 : Rujan 08, 2009, 23:45:31 poslijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Meni je nedugo neurokirurg prije nego napravim MR reko da trebam plivati i to ledno,reko je da kraul kao sto ja plivam nije dobro,ali sam ga zaboravio pitati zasto nije dobro kraul ??

ljudi...bas sam danas pokusao malo ledno plivati,a cudan je efekt...recimo kod kraula me nista ne boli,ali je efekt takav da me boli poslije,a kad plivam ledno,onda me boli tokom plivanja u vodi,a kad izadem van onda me boli manje  ???  :-\

hm skeptican sam ja prema svemu tome...ps,ne plivam ledno samostalno,kraul plivam ko Felps,ali ledno tek ucim,tako da ga plivam sljedecim putem koji bi preporucio drugima...uzmite si nesto sto moze stajati na vodi,ne znam sad strucni naziv kako se to zove,onu plastiku jel sto koriste klinci kad uce plivati,stavite to iza glave,ispruzite ruke stavite ih na tu plastiku,i kreci...pa onda prvo samo jednom rukom raditi a drugom se drzati za tu plastiku i tako polako...

kakav kraul jesi ti pri sebi??? kad plivaš kraul tijelo se uvija (torzija)a to nije dobro za one koji imaju probleme s kralježnicom.za nas se preporuča leđno plivanje i to sa što manje pokreta nogama,jerbo je cilj ojačati leđne mišiće i ne znam čemu ovolika rasprava o tome...kakve li peraje i koješta,šta je vama???legne se na leđa i ruke služe kao vesla,s tim da ih uopće ne vadite iz vode...koordinacija udisaja,izdisaja i pokreta ruku-to je sva matematika u tome  >:(
2005-2009 problemi s kralježnicom,bolovi u križima i niz desnu nogu
22.05.2009. INTERLAMINECTOMIA L V/S I LAT.DEX.   ABLATIO DISCI I.V.DRAINAGE
Od operacije na ovamo manje/više bez bolova...

Kraljeznica.com forum

Odg: Nacin plivanja
« Odgovori #17 : Rujan 08, 2009, 23:45:31 poslijepodne »

 

Nagradne igre                   Shoppingiranje.com