Autor Tema: Što vježbati i gdje - Zgibovi, teretana i sli?  (Posjeta: 18357 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Hedera

  • Newbie
  • *
  • Postova: 9
    • Profil
Što vježbati i gdje - Zgibovi, teretana i sli?
« : Siječanj 03, 2012, 00:29:16 prijepodne »
Pozdrav svima,

Imam protrurziju diska L4-L5 6mm i veće bolove i kronicni umor kod dugotrajnog sjedenja.
Do sada sam visio po fizikalnoj i u bazenu.

Htio bi intenzivnije vježbati, ali ne znam što i kako.

Koja su Vaša iskustva? Teretana? Zgibovi? Nešto treće?

Hvala na pomoci.

Pozz,
Hedera

mat2be

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 142
    • Profil
Odg: Što vježbati i gdje - Zgibovi, teretana i sli?
« Odgovori #1 : Siječanj 10, 2012, 21:29:10 poslijepodne »
Ne trebaš nikakve extremne ( za križobokhce) sportove
jaćanje trupa (leđne i trbušne), bez utega i bez rotacije kukovi ramena pogotovo sijedeći ili s teretom u ruci.

ukratko moje mišljenje
statičke viježbe za kralježnicu svako jutro, zatim istezanje, ako imaš slabe glutealne-nožne mišiće ubaciti svaki drugi dan par viježbi i za to.
Sve viježbe izvoditi ležeći tj kad je najmanji pritisak na kralježnicu, te viježbe jačanja gluteusa ili nogu raditi na principu težine tijela - bez utega
Zadnje i najvažnije minimum 3 puta tjedno leđno plivanje (naglašavam PRAVILNO) s promijenom ritma cca 45 min.

Probaj sjediti što manje ili bar prošetati svako malo ako smiješ (vjerovatno posao u pitanju). Inače ubaci šetnju u svakodnevicu tj. zamijeni auto šetnjomkad god možeš.

Evo jedan link za jačanje mišića ali gledaj vježbe samo body weight
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se

Sretno

interlaminectomia L4-L5 03/2011

Marin Vž

  • Newbie
  • *
  • Postova: 6
    • Profil
    • Email
Odg: Što vježbati i gdje - Zgibovi, teretana i sli?
« Odgovori #2 : Travanj 24, 2015, 12:19:19 poslijepodne »
Hej. Evo i mene sa par pitanja. Imam tj. radim vježebe na suhom doma (ležečki na ledjima, trbuhu, pažljivo sklekove i plank tj. izdržaj visoki i niski), vježbe na trbuhu, dvije vježbe stoječki, plivam ledjno i pažljivo kraul (bio vaterpolist), i radim vježbe u bazenu.
Htio bih neke vježbe iz tj.za teretanu -zgibovi, deadlift. Ima tko iskustva,saznanja koje vježbe smijemo i slično, osobito me zanima za deadlift.
Lp.

Kraljeznica.com forum

Odg: Što vježbati i gdje - Zgibovi, teretana i sli?
« Odgovori #2 : Travanj 24, 2015, 12:19:19 poslijepodne »

Henrik VIII

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 865
    • Profil
Odg: Što vježbati i gdje - Zgibovi, teretana i sli?
« Odgovori #3 : Travanj 24, 2015, 14:29:10 poslijepodne »
Medicinske vježbe koje smo svi naučili na fizikalnoj su OK, a sa svime ostalime treba veliki oprez. Meni je sasvim OK na med. vježbe za jačanje mišića u vratnom i torakalnom dijelu kralježnice dodati teret do 5 kg, a granica je neurološka izdržljivost (npr. dok ne osjetim da u ruci više ne mogu držati uteg) i svakako bol. Mogu za jačanje mišića ruku i prsa raditi vježbe na spravama uz otpor do 10 kg. E sad, lumbalni dio je malo teža priča radi lumboišijalgije i tu čak i medicinske vježbe mogu dovesti do jakih bolova. Tu treba veći oprez, svakako paziti na to što Ti tijelo kaže, ako te boli prekineš odmah s vježbom jer to nije ista vrsta boli kao kod body-buildera koji imaju bolove u mišićima iz razloga što žele biti sexy. ;)

Plivanje je jako dobro za vježbanje, neke vježbe se radi smanjenja otpora, pogotovo one koje uključuju noge, mogu odraditi u vodi. Ako su bolovi na vježbama "na suhom" prisutni, onoliko vremena koliko bi se potrošilo na te vježbe ja potrošim u bazenu samo plivajući. U bazenu je jedino mjesto gdje me uopće ne boli ništa, no uz uvjet da sam prethodno uzeo propisane narkotike, jer je bol kronična i neizdržljiva bez tableta.

Dugotrajno sjedenje treba izbjegavati kad god je moguće jer to je katastrofa. Ja ne mogu sjediti dulje od 2 sata bez da počnu grozni bolovi, a da ne pričam o umoru. Preporuka mojeg fizijatra je 15 min odmora na svaki sat sjedenja, što je koma u odnosu na posao i radno vrijeme, ali s druge strane radnik s bolovima nije za niš.

Ako ideš u teretanu kod nekog trenera vodi računa da ima znanja o kineziterapiji i da Ti vodiš priču. Mene već znaju u teretani i ne diraju me jer je to previše opasno. :) Jedno su zdravi mladi dečki koji bildaju, srednjovječne debele žene i pokoja nadobudna bakica, drugo smo mi kičmoboljci koji možemo jako nastradati ako se nešto radi pogrešno.
St. post spondylodilesis, Th10-Th11-Th12-L1-L2-L3-L4, 27.03.2019.
St. post vertebrosynthesis transpedicularis Th11-Th12-L1-L2 sec Expidium, Stabilization (10.5.2016.)
Scoliosis THL
Radiculopathia C6C7 bill, C8Th1 dec, L3L4 i L5S1 bill
Hemangioma Th8
Sy CC et CB
Sy thoracale
Sy LS chr


i još nešto?

Da, uznapredovala osteoporoza, osteohondroza, blaga protruzija diska u L3/L4 i suženje prostora u oba kuka sa početnom sklerozom te Hashimotova bolest. Jupi! :)

Marin Vž

  • Newbie
  • *
  • Postova: 6
    • Profil
    • Email
Odg: Što vježbati i gdje - Zgibovi, teretana i sli?
« Odgovori #4 : Travanj 24, 2015, 17:03:23 poslijepodne »
Thnx....sve jasno.
ja bi sada htio očajat taj lubalni dio, jer kako mi rekla fizijatra gornji dio ledja sam kamen, donji spužva.Sad je već puno bolje, ali nekako se osječam da stagniram.
A sjedenje, tako sam zadnje ravno sjedio u 1.razredu osnovne!

Henrik VIII

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 865
    • Profil
Odg: Što vježbati i gdje - Zgibovi, teretana i sli?
« Odgovori #5 : Travanj 25, 2015, 11:43:17 prijepodne »
Ovako izgleda moj dnevni plan vježbi i tjelesne aktivnosti, s time da jedan dan u tjednu samo odmaram. Nekada smanjim intenzitet radi pojačanih bolova, posebice ako je vrijeme nepogodno i tad sam u "koma stanju".

Vratna kralježnica i torakalni dio:

8 medicinskih vježbi, x15 svaka.
Medicinska vježba za jačanje mišića na ramenima sa 10 kg utega, 3x10.
Jačanje mišića ruku sa 7 kg utega, 5x20.

Lumbalni dio:

5 medicinskih vježbi za jačanje trbušnih mišića, x15 svaka.
6 medicnskih vježbi za jačanje leđnih mišića, x15 svaka.
1 medicinska vježba za jačanje tetiva nogu, x15 (boli jako, jer utječe na n. ishijalgicus).

Vježbe na spravama u serijama, otpor do 10-12 kg, samo za jačanje torakalne muskulature, 4x60.

I to sve traje oko 1,5 do 2 sata, ovisno o umoru i bolovima. Zatim plivanje 1 sat, mogu samo prsno jer se zbog deformacije kralježnice ne mogu stabilizirati na leđima. Neke vježbe s nogama mogu izvesti u bazenu bez bolova.

I nakon toga 30 minuta saune, s prekidima, radi grijanja mišića i kralježnice. I čišćenja organizma od narkotika. :)

Uz to primjenjujem TENS i u krevetu odmaram noge pod pravim kutom na pilates lopti.

Nakon 6 mjeseci vide se pomaci u smislu da sam počeo sa 1 kg otpora, a sad sam ipak na 12 bez tremora ruku i da mi se čak vide mišići, haha, što je svojevrstan medicinski fenomen s obzirom na neurološki status na početku. Nemam neurološke simptome bolesti vratne kralježnice, mogu bolje disati nego prije i nemam refleksne bolove u prsni koš, ali u lumbalnom dijelu je nekad dobro, a nekad je katastrofa. Od propisane doze od tri narkotika ipak sam se uspio svesti na samo jedan dnevno i uzimam znatno manje sedativa. Općenito se osjećam i psihički bolje od tjelesne aktivnosti, ali to sve zahtjeva jako veliku disciplinu i teško se nekad natjerati, no čini mi se to bolja opcija nego kirurgija.

St. post spondylodilesis, Th10-Th11-Th12-L1-L2-L3-L4, 27.03.2019.
St. post vertebrosynthesis transpedicularis Th11-Th12-L1-L2 sec Expidium, Stabilization (10.5.2016.)
Scoliosis THL
Radiculopathia C6C7 bill, C8Th1 dec, L3L4 i L5S1 bill
Hemangioma Th8
Sy CC et CB
Sy thoracale
Sy LS chr


i još nešto?

Da, uznapredovala osteoporoza, osteohondroza, blaga protruzija diska u L3/L4 i suženje prostora u oba kuka sa početnom sklerozom te Hashimotova bolest. Jupi! :)

richie79

  • Newbie
  • *
  • Postova: 8
    • Profil
Odg: Što vježbati i gdje - Zgibovi, teretana i sli?
« Odgovori #6 : Srpanj 08, 2016, 08:27:15 prijepodne »
Odi na internet upiši u google videoreha com i kupi program za protruziju diska. Nakon toga ti ništa ne treba više za održavanje ledjnih i trbušnih mišića. A šta se tiče teretane, javi mi se u inbox i reći ću ti šta smiješ raditi tj koje sprave možeš a koje ne možeš. Pozz

Dragance

  • Newbie
  • *
  • Postova: 1
    • Profil
    • Email
Odg: Što vježbati i gdje - Zgibovi, teretana i sli?
« Odgovori #7 : Travanj 01, 2017, 16:17:21 poslijepodne »
Imam protruziji diska l5 s1  oko 8mm koje vjezbe mogu radit u teretanu idem vec mjesec dana al radim vjezbe napametod koih nemam bolova

ddario

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 205
    • Profil
Odg: Što vježbati i gdje - Zgibovi, teretana i sli?
« Odgovori #8 : Travanj 02, 2017, 22:54:20 poslijepodne »
Vjerovatno bi ti fizijatar bolje odgovorio na to pitanje!Također radim neke vježbe i stvari koje fizijatri vjerovatno nebi preporučili,ali ako neboli znači da je dobro,u mom slučaju..
interlaminectomija L4,L5 i L5,S1 23.8.2010.,reoperacija L4,L5 15.3.2011.

Kraljeznica.com forum

Odg: Što vježbati i gdje - Zgibovi, teretana i sli?
« Odgovori #8 : Travanj 02, 2017, 22:54:20 poslijepodne »

 

Nagradne igre                   Shoppingiranje.com