Autor Tema: Operacija vratnog dijela kralježnice - ekstruzija c4c5 dorzolateralno  (Posjeta: 10542 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

deatwin

  • Newbie
  • *
  • Postova: 3
    • Profil
Operacija vratnog dijela kralježnice - ekstruzija c4c5 dorzolateralno
« : Travanj 29, 2013, 12:42:44 poslijepodne »
Na ovolikom broju Forumaša sigrno je netko bio na operaciji vratnog dijela kralježnice sa odstranivanjem diska. Lijepo bih molila iskustva, preporuke, mišljenja...

Na operaciju sam naručena u Vinogradskoj, 9.5.

Sve je započelo saobraćajkom u ožujku prošle godine (stajala sam na semaforu, auto se zaletio odostraga). Tada su učinjene sve pretrage, uključivo i MR koji je pokazao protruziju diskova c4-c5 i c5-c6, a koji su reducirali širiu desnog lateranog recessa i neuranog otvora. Uslijedio je niz fizikanih terapija (5 x 10 terapija; vježbe, struja, ultrazvuk). Uz nastavak vježbanja svako jutro (dok šetam pesicu ). I osim povremenih bolova u vratu, bilo je OK.

No prije 4 tjedna, nakon gripe koja me doslovce pomela i nakon koje se razvila i upala bronhija uz divljačko kašljanje koje je trajalo tjedan dana, počelo me prvo malo, a onda divljački boljeti desno rame. Bol koju nikada prije u takvom intenzitetu nisam osjetila u ove svoje mlade 47 godine. Preko dana pila sam Brufen 600 granule, predvečer tramal (Zaldiar), a tijekom noći hitna i inekcija (tramal, ketonal...kako bi se tko odlučio)..i tako 3 tjedna. Ruku desnu mogu pomicati samo od lakta na dolje. U ramenom dijelu potpuna nemoć.

Prvo su sumnjali na kalcifikat - otklonejna sumnja nako RTG-a.
Nakon toga sumnjali su da je tetiva pukla - otklonjeno UZV.
Pregled neurologa i EMNG ruku pokazao je da desna ruka ima minimalnu motoriku, te leziju n.axilaris dex -veći gubitak motoneurona u desnom m.deltoideusu.
Došao je red na MR koji je pokazao da je na segmentu c3-c4 dorzalno ispupčenje diska, u segmentu c4-c5 širokobazna protruzia diska sa ekstrudiranim tkivom diska u sponalnom kanalu koji komprimira prednji likvorski prostor i desni c5 spinani korjen. U segmentu c5-c6 takoer dorzolateralna desostrana protruzija diska sa kompresijom desnog c6 spinalnog korijena. Upućena sam hitno neurokirurgu.

Neurokirurg me naručio na hitnu operaciju, sa "vanjskim ulazom, od napred".
Dobih termin 9.5.

I jasno mi je da moram na operaciju, no strah me, S T R A H me jako
Ne bojim se bolova, jer od ovih jače en vjerujem da mogu imati. Tri tjedna nisam legla, spavam na sjedećki, budim se u ljepljivom, smrdljivom znoju od bolova. Može mi biti samo bolje.
No bojim se da ne bi nešto krenulo po zlu. Bojim se nomoći. Bojim se dugogo oporavka.

Pliz, napišite mi svoja iskustva.
KOliko traje operacija, kakvo je buđenje, bolovi...
Da li ležite cijelo vrijeme ili možete ustati? Za koliko se ide doma? Koji je režim kada sam doma, a prije toplica? Kada se ide u toplice i da li tu nešto ja moram moliti, tražiti, ili to ide samo od sebe...
Kada sam ponovno na nogama i na poslu?

Milijun slova u postu, znam ali molim vas za stpljenje i ohrabrenje.... Također i za upozorenje ukoliko na nešto posebno moram paziti. Neki savjet.... Sve je dobrodošlo.

ANABELA

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 211
    • Profil
Odg: Operacija vratnog dijela kralježnice - ekstruzija c4c5 dorzolateralno
« Odgovori #1 : Travanj 29, 2013, 19:07:36 poslijepodne »
Znam da na Rebru idu drugi dan nakon operacije doma.Osobno poznam ženu koja se vratila na posao nakon tjedan dana od operacije.Obično ostaje još neko vrijeme neugodno zatezanje između lopatica, ali za nekih 6 mjeseci trebala bi biti ko nova. Sretno.
laminectomia disci L5-S1 2008.
relaminectomia disci L5-S1 2009.
relaminectomia disci L5-S1 2011.
protrusio disci C5-C6

madagaskar

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 884
    • Profil
Odg: Operacija vratnog dijela kralježnice - ekstruzija c4c5 dorzolateralno
« Odgovori #2 : Travanj 29, 2013, 19:38:50 poslijepodne »
Ja i kolegica smo oko dva ili tri tjedna nakon operacije ležale doma.
Ja sam tjedan dana imala povišenu temperaturu.
No poznajem osobe koje su bile dobro već za dva dana, sve je to individualno

Kraljeznica.com forum

Odg: Operacija vratnog dijela kralježnice - ekstruzija c4c5 dorzolateralno
« Odgovori #2 : Travanj 29, 2013, 19:38:50 poslijepodne »

deatwin

  • Newbie
  • *
  • Postova: 3
    • Profil
Odg: Operacija vratnog dijela kralježnice - ekstruzija c4c5 dorzolateralno
« Odgovori #3 : Travanj 30, 2013, 13:47:56 poslijepodne »
Hvala vam puno na javljanju!  :)

Madagaskar, a da li se zna zašto ste dobile temperaturu, odnosno zašto je oporavak trajao duže? To je do kvalitete obavljenog operacijskog zahvata ili jednostavno do organizma? I da li vam je liječnik rekao da morate ležati ili jednostavno niste mogli hodati zbog temperature/bolova....
I da li se leži na ravnome ili na onom anatomskom jastuku? Sa šancem ili ne?

Operirat će me u Vinogradskoj, zahvatom "s prijeda". No ne znam da li stavljaju "zamjenski disk" ili imaju neki drugi pristup...
Znadete li možda?

Pretpostavljam da sam vam silno dosadna s ovim pitanjima... Ali kaj da radim kad me frka  8) A za razgovor sa neurokirurgom nije da nije bilo vremena, nego sam ja bila toliko šokirana da mi sva ova pitanja uopće nisu padala na pamet  ;D

Kraljeznica.com forum

Odg: Operacija vratnog dijela kralježnice - ekstruzija c4c5 dorzolateralno
« Odgovori #3 : Travanj 30, 2013, 13:47:56 poslijepodne »

 

Nagradne igre                   Shoppingiranje.com