Autor Tema: RTG vratne kr. (gubitak osjeta u rukama)-molim vas za savjete i mišljenja  (Posjeta: 17044 )

0 Članova i 11 Gostiju pregledava ovu temu.

Mixxer

  • Newbie
  • *
  • Postova: 7
    • Profil
Pozdrav svima,
ovako, već par mjeseci ruke (posebice šake i prsti) su mi konstantno utrnute, odn. nemam osjeta u njima (0-24 h). Sve je počelo s desnom rukom, tj. između kažiprsta i srednjeg prsta mi se izgubio osjet i tada se proširilo na ostatak ruke te naposljetku i na lijevu ruku. Uz to, zna me boljet u vratu i ramenima, osobito kad sam u istom položaju određeno vrijeme ili kad se krećem. Obavio sam RTG vrata i EMNG ruku, s tim da sam svoju doktoricu tražio da mi da uputnicu i za MR, ali mi nije htjela dat  >:( ... Uglavnom, evo RTG nalaza: Na snimci vratne kralješnice vidljiva je održana lordoza. Formiran foramen arcuare atlantis. Tek naznačena spondiloza, spondilartroza i unkovertebralna artroza. Na funkcionalnim snimkama vratne kralješnice vidljiva je ograničena antefleksija. Instabilitet segmeta C4-C5.
Imam 21 godinu (tek toliko da napomenem).
Naručen sam za terapije, ali tek krajem 9. mjeseca... Je li moguće da mi je to s rukama od nečeg drugog ili zbog vratne kralješnice i ima li tko još kakav savjet što bih dalje mogao učiniti po ovom pitanju??
Hvala!
« Zadnja izmjena: Kolovoz 30, 2010, 00:24:44 prijepodne Mixxer »

pantaghana

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 359
    • Profil
Odg: RTG vratne kr. (gubitak osjeta u rukama)-molim vas za savjete i mišljenja
« Odgovori #1 : Kolovoz 30, 2010, 09:22:02 prijepodne »
Ja imam slican problem trenutno i idem u Reaktivu i dosta mi se stanje popravilo...kod mene su najveci problemi bili nocu, kada me budila uzasna bol (uz trnjenje) i ne bi mogla spavati...po danu trnjenje...pokazali su mi polozaje u kojima da spavam (uz pomoc 5-6 jastuka  :D) i sad mi je vec puno bolje.
Hemilaminectomia L4/L5 - srpanj 2008.

kokolino

  • Guru
  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 823
    • Profil
Odg: RTG vratne kr. (gubitak osjeta u rukama)-molim vas za savjete i mišljenja
« Odgovori #2 : Kolovoz 30, 2010, 11:50:15 prijepodne »
Kakav je nalaz EMNG?

Mixxer

  • Newbie
  • *
  • Postova: 7
    • Profil
Odg: RTG vratne kr. (gubitak osjeta u rukama)-molim vas za savjete i mišljenja
« Odgovori #3 : Kolovoz 30, 2010, 14:06:30 poslijepodne »
Evo šta piše na EMNG nalazu:
Elektromioneurografski se na gornjim ekstremitetima registriraju lakše do srednje teške kronične neurogene promjene u razinama C8-Th1 obostrano, više lijevo, te lakše istovrsne promjene i C(5)6 obostrano, više lijevo. Neurografski i refleksološki nalaz su uredni na svim ispitivanim živcima. Nalaz govori u prilog radikulopatske geneze promjena.

I da još napomenem, imam susjeda koji je fizijatar pa mi je on radio nekoliko terapija. Masirao me po leđima i rukama sa ručnim masažerom, puštao mi infracrvene zrake u leđa s nekim uređajem, puštao mi laganu struju u ruke isto iz nekog uređaja. Ali to mi nije baš nije previše pomoglo, jedino mi je malo smanjilo bol u vratu i ramenima i to je to...

Mixxer

  • Newbie
  • *
  • Postova: 7
    • Profil
Odg: RTG vratne kr. (gubitak osjeta u rukama)-molim vas za savjete i mišljenja
« Odgovori #4 : Rujan 01, 2010, 12:37:40 poslijepodne »
kokolino, šta ti kažeš na sve ovo? imaš kakav savjet, prijedlog, bilo šta?

kokolino

  • Guru
  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 823
    • Profil
Odg: RTG vratne kr. (gubitak osjeta u rukama)-molim vas za savjete i mišljenja
« Odgovori #5 : Rujan 01, 2010, 15:38:56 poslijepodne »
Rtg je malo u raskoraku sa EMNG, ali to je boljka tko i kako radi EMNG. No fizikalnu terapiju odradite potom kontrola neurologa ako ne bude bolje. Ne nosite i ne dižite teret u rukama

Mixxer

  • Newbie
  • *
  • Postova: 7
    • Profil
Odg: RTG vratne kr. (gubitak osjeta u rukama)-molim vas za savjete i mišljenja
« Odgovori #6 : Rujan 01, 2010, 18:25:06 poslijepodne »
hvala na odgovoru

mikitomic

  • Newbie
  • *
  • Postova: 1
    • Profil
    • Email
Odg: RTG vratne kr. (gubitak osjeta u rukama)-molim vas za savjete i mišljenja
« Odgovori #7 : Prosinac 01, 2010, 11:55:47 prijepodne »
Bolovi mi traju već godinama i to u predjelu C1 vratne kralježnice a koji su uzrok navodno po riječima neurokirurga dr.Vukića sa Rebra zbog oštećenja kralježaka C5,C6 i C7.
Godinama mi pomažu samo brufeni i normabeli.
Bolovi se manifestiraju jakim ukočenjem čitave vratne kralježnice te zadnjih mjeseci u trnjenju desne ruke i prstiju te navodno početne mijelopatije.
Nalazi EMNG-a i MRI za sada nisu katastrofalni tako da mi neki doktori ne preporučuju brzu operaciju a za razliku od njih dr.Vukić mi preporučuje operaciju.
Operaciju koju mi dr.Vukić savjetuje je načinom artroplastike i načinom duocagea.
Artroplastiku treba čekati i do godinu dana zbog navodno skupih spinalnih implantanata a način duocagea može biti brži ali se nakon takvog zahvata treba čuvati najmanje godinu dana.
Da li netko ima sličnih problema i ima li netko da je bio na operaciji kod dr.Vukića na Rebru i kakva su mu iskustva prije,tokom i nakon operacije?
Kakva je bila rehabilitacija i kako se sada osjećate,da li vam je operacija pomogla i da li ste radno sposobni?

shelle

  • Newbie
  • *
  • Postova: 3
    • Profil
    • Email
Odg: RTG vratne kr. (gubitak osjeta u rukama)-molim vas za savjete i mišljenja
« Odgovori #8 : Prosinac 12, 2010, 14:47:47 poslijepodne »
Pozdrav svima!Vidim da imamo slične zdravstvene probleme, vrstne kralježnice.Već nekoliko godina imam problema a počelo je s jakim glavoboljama i to jedne (desne) strane glave i nikakve tablete nebi pomogle ma koliko ih uzeo, nastavilo se se "pucketanje" u vratu prilikom pokreta, a neki pokreti vratom su mi izazivali trenutnu glavobolju.Na prvim snimcima pojavio se problem sa C4-C5 da bi sada (7-8god. kasnije) bilo C3-C4; C4-C5; C5-C6; C6-C7,isti simptomi sami jače izraženi,ruke trnu da nisam siguran za okrugla predmete(boca, čaša)hiće li mi ostati u ruci ako je drugom ne držim ispod.Imam problem sa vidom, neko vrijeme nejasnim vidio, mutno, sad morsm imati očale za čitanje,sad u vratu, prilikom pokreta glavom lijevo-desno, kao kamenčiće da miješate u šaci, "krcka", stalna utrnjenost šaka, pomalo bolnan prestanak jakog utrnjenja ruku. Dobio preporuku za kiruškim zahvatom, ali kad se stanje još pogorša jer još kralježnica nije "dovoljno propala" ze operaciju.Imali koga da je operirao vr.kralježnicu, ili znate neka iskustva od operiranih, i kod koga u ZG.napraviti operaciju,javite mi!!! 



Mixxer

  • Newbie
  • *
  • Postova: 7
    • Profil
Odg: RTG vratne kr. (gubitak osjeta u rukama)-molim vas za savjete i mišljenja
« Odgovori #9 : Prosinac 13, 2010, 03:03:07 prijepodne »
shelle, znam kako ti je! imamo skoro iste simptome- trnjenje ruku i pucketanje u vratu prilikom pokreta. sad za par dana idem na kontrolu kod neurologa pa ću vidjet šta će mi on reć... ja nisam bio na operaciji vr. kralježnice niti ne znam nikoga tko je bio na takvoj vrsti operacije, tak da ti po tom pitanju nemrem pomoć. želim ti što brže ozdravljenje i sretno!

Neurokirurg

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 330
    • Profil
Odg: RTG vratne kr. (gubitak osjeta u rukama)-molim vas za savjete i mišljenja
« Odgovori #10 : Prosinac 13, 2010, 08:52:31 prijepodne »
..vratna kralježnica za razliku od lumbalne nije predmet hitnog operacijskog liječenja u većini slučajeva ( postoje apsolutne indikacije no ovo sto ste naveli ne spada tu). Postoji niz metoda kojima se problemi s vratnom kralježnicom mogu uspješno sanirati.
LP
dr. Saftić
quote author=Mixxer link=topic=816.msg15697#msg15697 date=1292205787]
shelle, znam kako ti je! imamo skoro iste simptome- trnjenje ruku i pucketanje u vratu prilikom pokreta. sad za par dana idem na kontrolu kod neurologa pa ću vidjet šta će mi on reć... ja nisam bio na operaciji vr. kralježnice niti ne znam nikoga tko je bio na takvoj vrsti operacije, tak da ti po tom pitanju nemrem pomoć. želim ti što brže ozdravljenje i sretno!
[/quote]

 

Nagradne igre