Tretmani > Injekcije i druge medicinske metode

epiduralna blokada

(1/4) > >>

nenad:
Može li mi neko dati svoja iskustva s tom procedurom na koju me šalje moj NK?Hvala

davor:
Vjerovatno oblik analgezije koji se izvodi na način da ti zapiči iglu direktno u bolno mjesto i prestane te boliti na nekoliko mjeseci. Daj malo pojasni tegobe, dijagnozu itd.

zidov:
Nenad, epiduralna analgezija je procedura kojom se daje obično mješavina lokalnog anestetika sa kortikosteroidima u epiduralni prostor najčešće u lumbalnom dijelu kralježnice. Epiduralni prostor je uski prostor između dva lista tvrde ovojnice (dura mater) ispod koje se nalazi likvor s jedne strane a kosti s druge strane. Ispunjen je malim venama. Ono zašto se taj prostor koristi za blokade živaca jer kroz taj prostor prolaze živci kada izlaze i ulaze u spinalni kanal.
Sama procedura nije ni previše bolna niti opasna ali kao i svaka druga procedura može imati svoje komplikacije od kojih je najčešća glavobolja koja nastaje ako se slučajno probode tvrda ovojnica pa iscuri malo likvora a također se nikako ne bi smjela izvoditi kod ljudi koji su alergični na bilo koji lijek koji se namjerava dati, ako je pacijent sklon krvarenju (zbog velikog broja vena može nastati krvarenje koje kod zdravih ljudi obično brzo stane pa nema posljedica) te ukoliko postoji infekcija na koži na mjestu gdje se namjerava proći sa epiduralnom iglom zbog rizika unosa infekcije u spinalni kanal.
Obično se izvodi u sjedećem stavu te se pacijentu nakon davanja lokalne anestezije ide sa malo večom i dužom iglom kroz žuti ligament do epiduralnog prostora. Nakon što se liječnik uvjeri da je na pravom mjestu aplicira se lijek koji ima praktično trenutačno djelovanje (ako se daje lokalni anestetik) te i nešto dulje djelovanje kada se daje kortikosteroid (Depo Medrol) čije djelovanje može potrajati i par mjeseci.

nenad:
Hvala Zidovu na zaista jednostavnom ali i stručnom objašnjenju

kokolino:
Opisanu tehniku svakako raditi pod kontrolom fluoroskopa.

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju