Autor Tema: Operacijsko lijecenje u Dubrovniku  (Posjeta: 201887 )

0 Članova i 3 Gostiju pregledava ovu temu.

Dario

• Full Member
Odg: Operacijsko lijecenje u Dubrovniku
« Odgovori #90 : Rujan 30, 2008, 21:35:30 poslijepodne »
Pozdrav.
Htio bih komentirati tekstove određenih sudionika ove rasprave.
Vjerujem da je ovaj web forum zamišljen tako da pomogne ljudima koji imaju zdravstvene probleme s kralježnicom. Također vjerujem da ljudi koji aktivno ili pasivno sudjeluju u ovoj raspravi to čine iz jednog od dva razloga: a) da procitaju iskustva drugih ili zatraze savjete kako se izliječiti od bolesti koja ih mori  b) da vlastitim iskustvom ili znanjem  pomognu ljudima kojima je to potrebno. Pročitavši kompletnu dosadašnju raspravu smatram da su određeni sudionici ove rasprave ipak malo zastranili sa svojim tekstovima u kojima se razglaba (da ne kažem „prepucava“) o tematikama koje su predmet nekih drugih foruma.
Jasno mi je i slažem se da hrvatski liječnici i medicinsko osoblje zaslužuju „više i bolje“ u svakom pogledu. Spreman sam iste i poduprijeti svojim glasom, tekstom ili sl. Međutim smatram da  komentari na ovom forumu trebaju biti fokusirani isključivo na pomaganje ljudima koji imaju probleme s kralježnicom.

Ipak, smatram da je sudjelovanje relevantnih eksperata (neurokirurzi, fizijatri,..) u ovoj raspravi od velikog značaja te ih pozdravljam, zahvaljujem se na uloženome trudu i nadam se će i ubuduće aktivno sudjelovati u raspravama.

Jasna

• Hero Member
« Odgovori #91 : Rujan 30, 2008, 22:52:11 poslijepodne »
Pročitavši kompletnu dosadašnju raspravu smatram da su određeni sudionici ove rasprave ipak malo zastranili sa svojim tekstovima u kojima se razglaba (da ne kažem „prepucava“) o tematikama koje su predmet nekih drugih foruma.
Jasno mi je i slažem se da hrvatski liječnici i medicinsko osoblje zaslužuju „više i bolje“ u svakom pogledu. Spreman sam iste i poduprijeti svojim glasom, tekstom ili sl. Međutim smatram da  komentari na ovom forumu trebaju biti fokusirani isključivo na pomaganje ljudima koji imaju probleme s kralježnicom.

Ipak, smatram da je sudjelovanje relevantnih eksperata (neurokirurzi, fizijatri,..) u ovoj raspravi od velikog značaja te ih pozdravljam, zahvaljujem se na uloženome trudu i nadam se će i ubuduće aktivno sudjelovati u raspravama.

Dario, u načelu se slažem sa svime što si napisao, ali mislim da ne bi trebalo zamjerati liječnicima kada malo "zastrane" u svojim raspravama, jer i oni su samo ljudi koji imaju pravo na to da ih puno toga "boli" u sustavu. Ako budu morali paziti na svaku riječ koju pišu, onda to više nije to. Bilo bi dobro kada bi se i neki drugi liječnici priključili i pomogli kolegama jer nije lako svakodnevno odgovarati na mnoga pitanja. Na ovim bi se stranicama trebali dobro osjećati i pacijenti i liječnici, mislim da je Bojan to tako zamislio. I ja sam za to, jer drukčije ovo neće biti dugo održivo.
Operacija L4/L5 2007. godine

bojan

• Hero Member
    • Bojan - zdravstveni status
« Odgovori #92 : Rujan 30, 2008, 23:09:34 poslijepodne »
Ja sam vec bio napisao jednu poruku na dosadasnju raspravu ali taman je bio puknuo forum. Nije toliko bitno kako sam ja zamislio forum. Stvari ce se razvijati u smjeru kako to vec treba ici. Ili nece ici.

Mislim da je vec dovoljno receno na temu rasprava (bilo je i tezih rijeci). Ipak jos jednom ponavljam. Nema teme o kojoj se ne moze raspravljati. Smatram da je sasvim uredu da lijecnici ali i svi clanovi foruma daju misljenja i kritiziraju jedni druge (profesionalna i osobna misljenja) ali zna se kako se to radi. Meni se cak cini dobro da lijecnici raspravljaju o strucnim stvarima, a da mi to mozemo pratiti.

Mislim da pacijente zanimaju sve stvari vezane za zdravstvo. Pogotovo u podrucju koje se bavi kraljeznicom. Mene osobno zanima.
Nema razloga da se na forumu ne prica o politici, stanju u zdravstvu opcenito i slicno. U odgovarajucim grupama i odgovarajucim tonom.
Operacija protruzije L5-S1 1992 u Vinogradskoj

Dario

• Full Member
« Odgovori #93 : Listopad 01, 2008, 10:11:36 prijepodne »
Nisam htio zvučati previše kritično jer nema razloga za to......
No, imao bih par konkretnih pitanja (jedan po postu :) ).

Za g. "Zidova":
Koje su sve dijagnoze odnosno problemi s kralježnicom kandidati za minimalno invazivan kirurški zahvat koji se obavlja u bolnici DU?

Pitam (ovdje ću navesti simptome a stručnu dijagnozu mogu posati po potrebi) iz razloga što već 10 mjeseci imam bolove u križima koji se spuštaju u obje noge. Bolovi su konstantni i javljaju se u svim položajima osim kada spavam na boku. Bol je većinom "oštra" a u nogama osjetim "trnce" i grčenje. Na MRI slikama se vide 2 blaže protruzije i.v. diska (između L1-L2 i L3-L4) kao i Schmorlova hernija L3/L4. Po mišljenju par relevatnih stručnjaka ne postoje indikacije za operaciju već se preporučaju konzervativne metode. Problem je što sam prošao par tih terapija, doma radim vježbe a rezultata nema. Bol se nije promjenila ni u intenzitetu ni u karakteristikama.
Imam 28 godina i s ovakvim leđima ne baš blistavu budućnost.

Hvala.                             

davor

• Hero Member
    • Email
« Odgovori #94 : Listopad 01, 2008, 10:28:23 prijepodne »
Dario,

Pogledaj postove negdje na forumu gdje sam opisivao svoj slučaj, i ti si jedan od rijetkih koji je sličan meni. Meni su bolovi parali i srce i dušu, ali ekipa doktora, apsolutno svaki je rekao da ja nisam slučaj za operaciju jer nemam teške indikacija poput smetnje mokrenja itd. Mene je Stanislav Peharec vratio u život u Puli na 20 dnevnoj terapiji, i naučio sam tamo da kada imam tegobe (1 put godišnje) da odem negdje na seriju masaža jer moje tijelo najbolje reagira na to. To bi i tebi preporučio da probaš jer ne možeš ništa izgubiti, a terapije u bolnicama zaboravi jer su jednostavno - zaostali. Pronađi pod mojim postovima, imaš sve detaljno objašnjeno. Ja jedino ne mogu otkloniti smetnju pregiba koja mi brani igrati nogomet i sl. i iz tog razloga razmišljam o jednoj operaciji, a to bi svakako bio Dubrovnik na 1. mjestu ili Alphaklinik Munchen na 2. mjestu, ovisi u prognozi rezultata operacije. Onaj tko mi da više šanse da ću poslije operacije moći napraviti pregib normalno i potrčati i malo zaigrati nogomet tamo ću otići. Jest da ći za Alphaklinik iskrcati jedno 8 somova ojra i biti će se teško odlučiti, ali valjda će se isplatiti. Druge opcije ne dolaze u obzir jer dugačko izbivanje sa posla mi može ugroziti cijelu karijeru, a samim time i egzistenciju, jer drugi dan idem doma i nema višetjednog bolovanja, gore mi ne može biti nego što je, a novac je ionako irelevantan u cijeloj priči oko kralježnice.
2 godine tegoba L5/S1. Ekstruzija od 7mm.
Operiran 01/2009 u Vinogradskoj, Zagreb
Do dan danas se osjećam kao da nikad ništa nije bilo.
Igram nogomet i košarku i sve ostale sportove.

Dario

• Full Member
« Odgovori #95 : Listopad 01, 2008, 10:43:14 prijepodne »
Davork,

mislim da sam negdje pročitao tvoj tekst o rehabilitaciju kod Peharca i čak sam dijelove teksta sebi zabilježio u notes. Na terapijama sam bio i privatno i u bolnici. Trenutno sam u poliklinici Ligament.
Paradoks je što sam inače iz Pule (gdje "ordinira" Peharec) ali već 8 godina živim u Zagrebu pa će mi biti malo teže otići na terapije.

P.S  Moje prethodno pitanje bilo je naslovljeno na  "Zidova" ali svakako bih zamolio i ostale za savjet ili bilo kakav komentar.

pantaghana

• Sr. Member
« Odgovori #96 : Listopad 01, 2008, 10:46:44 prijepodne »
Dario,

ja bih ti preporucila Reaktivu...s Ligamentom nisam imala bas neka dobra iskustva, tj. nije mi previse pomoglo.
Reaktiva je mozda skuplja, ali su rezultati vrlo dobri.
Bojan je isto tako pisao i na ovom forumu,a i na stranici kraljeznica.com o svom iskustvu kod njih.
Pozdrav
Hemilaminectomia L4/L5 - srpanj 2008.

zidov

• Jr. Member
  • **
    • Email
« Odgovori #97 : Listopad 01, 2008, 12:14:10 poslijepodne »
Nisam htio zvučati previše kritično jer nema razloga za to......
No, imao bih par konkretnih pitanja (jedan po postu :) ).

Za g. "Zidova":
Koje su sve dijagnoze odnosno problemi s kralježnicom kandidati za minimalno invazivan kirurški zahvat koji se obavlja u bolnici DU?

Pitam (ovdje ću navesti simptome a stručnu dijagnozu mogu posati po potrebi) iz razloga što već 10 mjeseci imam bolove u križima koji se spuštaju u obje noge. Bolovi su konstantni i javljaju se u svim položajima osim kada spavam na boku. Bol je većinom "oštra" a u nogama osjetim "trnce" i grčenje. Na MRI slikama se vide 2 blaže protruzije i.v. diska (između L1-L2 i L3-L4) kao i Schmorlova hernija L3/L4. Po mišljenju par relevatnih stručnjaka ne postoje indikacije za operaciju već se preporučaju konzervativne metode. Problem je što sam prošao par tih terapija, doma radim vježbe a rezultata nema. Bol se nije promjenila ni u intenzitetu ni u karakteristikama.
Imam 28 godina i s ovakvim leđima ne baš blistavu budućnost.

Hvala.                             
Dragi Dario evo da ti odgovorim, dakle kandidati za zahvat u Dubrovniku jesu svi oni koji imaju slične probleme kao i ti, dakle svi oni čije stanje kralježnice nije toliko uznapredovalo da bi bili kandidati za otvorenu operaciju ali moraju imati bar neke izražene simptome kao npr. bol koja ne prolazi na konzervativne metode. Tvoj slučaj sigurno zahtjeva osim uvida u slike MR i klinički pregled koji obuhvaća i tvoje subjektivne tegobe jer samo uvidom u tvoje slike vjerovatno bi ti odgovor u Dubrovniku bio isti kao i od neurokirurga kod kojeg si bio.
Dakle osim zahvata tkz. koblacije ili nukleoplastike koji imaju za cilj da minimalno invazivnim metodama ( laser, koblacija, ozon ) "vrate" disk na mjesto gdje se i nalazio uz minimalne rizike(infekcija, ožiljci i sl.). Uz ovaj zahvat kod degenerativnih promjena obično na malim zglobovima kralježnice ( fasetni zglobovi ) može se indicirati zahvat radiofrekvencije koji ne riješava uzrok problema ali uklanja u slučaju uspješnosti simptom (bol). Treći zahvat koji se izvodi u više varijanti je implantacija trajnog implantata između trnastih nastavaka kralježnice (Superion) a indikacija za ovakav zahvat je pomak kralježaka i suženje spinalnog kanala zbog toga.
Moram odmah reći da je ovo veoma uprošćeno objašnjenje indikacija te se slažem sa neurokirurgom da se na ovom mjestu niti ne mogu objasniti svi faktori koji će dovesti do postavljanja indikacije za zahvat od strane operatera koji će isti postaviti tek nakon pregleda i razgovara sa svakim pacijentom jer moja iskustva sa tim je takva da otprilike 50% pacijenata nisu kandidati niti za ovakve zahvate jer se kod njih ne očekuje dobar ili ikakav učinak. 
Nadam se da ti je sad bar malo jasnije što se kod nas radi te da ne nudimo nikakav "čudotvorni" postupak nego samo pokrivamo jednu veliku prazninu koja postoji između apsolutno konzervativnog pristupa te otvorenog operativnog zahvata koji nije indiciran u većine ljudi koji boluju od Sindroma bolnih leđa, ne umanjujući vrijednost niti jednog niti drugog postupka te potrebu za njima i ubuduće.
Pozdrav, židov

bojan

• Hero Member
« Odgovori #98 : Listopad 01, 2008, 12:39:23 poslijepodne »
Problem je što sam prošao par tih terapija, doma radim vježbe a rezultata nema. Bol se nije promjenila ni u intenzitetu ni u karakteristikama.

Pozdrav,

Mozete li reci gdje se bili na terapijama (mjesta, koliko puta i kada) i sto su Vam rekli na tim mjestima?
Nije bilo bas nikakvih poboljsanja? Barem za vrijeme trajanja tretmana.

Trebali bi svi skupa po meni sherati sto vise informacija na forumu i o tim stvarima.

Dario

• Full Member
« Odgovori #99 : Listopad 01, 2008, 23:08:43 poslijepodne »
Bojane,

Zbog križobolje sam bio kod sljedećih liječnika i u sljedećim ustanovama:

•   Dr. Mato Žugaj, Poliklinika za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju
•   Dr. Michael Šantek, Centar za kiropraktiku
•   Stjepko Bućan, Poliklinika Ligament
•   Fizikalna terapija na Rebru

denis 68

• Hero Member
    • Email
« Odgovori #100 : Listopad 01, 2008, 23:15:02 poslijepodne »
 Bojane bok!
 Ja sam osobno bio prošle godine u Makarskoj što se tiće fizioterapeuta asm zadovoljan al što se tiće recimo bazena nisam radi samo ujutro za vrijeme terapija ima jedan mali bazen s toplom vodom u kojem nemožeš plivat i veliki olimpiski al mi je voda bila 25 meni osobno ledeno za kičmu druge usluge tako srednje  čuo sam da su dobre  tolpice Topusko Tuheljske Varaždinske Krapinske neznam volio bi ćuti od nekog mišljenje za iste samo znam da se puno čeka po 1 godinu-
Pozdrav !!

bojan

• Hero Member
« Odgovori #101 : Listopad 01, 2008, 23:33:57 poslijepodne »

Zbog križobolje sam bio kod sljedećih liječnika i u sljedećim ustanovama:

•   Dr. Mato Žugaj, Poliklinika za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju
•   Dr. Michael Šantek, Centar za kiropraktiku
•   Stjepko Bućan, Poliklinika Ligament
•   Fizikalna terapija na Rebru

Zavidan broj ustanova. Ne moze se reci da niste ulozili truda, vremena i novaca da rijesite problem.
I sto kazu strucnjaci u tim ustanovama? Ne pitam to da bi se omalovizavao njihov radi i strucnost ali zanimljivo je da neurokirurzi kazu da nije za operaciju, a konzervativno se nije rijesilo. Valjda i oni imaju neko misljenje.

Mislim da bi bilo dobro i zanimljivo da posjetite Reaktivu pa da vidimo svi zajedno koliko su dobri.    ;)
Vjerujem da Vam je vec dosta tretmana i svega ali ako neurokirurzi kazu da nije za operaciju treba isprobati sve raspolozivo.

Dario

• Full Member
« Odgovori #102 : Listopad 02, 2008, 13:22:46 poslijepodne »
Zavidan broj ustanova. Ne moze se reci da niste ulozili truda, vremena i novaca da rijesite problem.
I sto kazu strucnjaci u tim ustanovama? Ne pitam to da bi se omalovizavao njihov radi i strucnost ali zanimljivo je da neurokirurzi kazu da nije za operaciju, a konzervativno se nije rijesilo. Valjda i oni imaju neko misljenje.

Pozdrav,

Moram ovdje istaknuti da sve ustanove kod kojih sam bio uglavnom svoj posao rade profesionalno. Činjenica da meni nisu pomogli ili su djelomično pomogli ne znači da drugi neće imati više sreće. Uzroci i manifestacije križobolje su individualne a isto tako je individualna reakcija pojedinca na fizikalnu terapiju (ovo je moje mišljenje koje nema znanstveno pokriće). Do spomenutih ustanova sam inicijalno i došao preko savjeta prijatelja, poznanika ili ljudi s foruma. Primjerice kod dr. Žugaja sam došao potaknut sljedećim naslovom na forumu: "dr. Žugaj mi je izliječio discus herniju". Tada nisam znao puno o križobolji i mislio sam da je hernija diska jedna od najtežih uzroka križobolje. Također sam mislio da ako čovjek može izliječiti herniju onda može izliječiti i moje probleme (tada nisam imao MRI nalaz i nisam znao kakvo mi je stanje kralježnice). No očito je dr. Žugaj pomogao tom čovjeku. Kod dr. Šanteka sam došao na prijedlog prijatelja i svog direktora kojima je dr. Šantek pomogao. Za polikliniku Ligament sam također negdje pročitao na forumu (iz ovog se vidi da su tematski forumi od velikog značaja). U Ligament idu hrvatski sportaši (ako nekoga zanima).

Terapije kod svih ustanova kod kojih sam bio imaju neke točke presjeka - tipa svi nude struju (Rebro nudi osim TENS-a i Interferentne struje) i kod svih se rade vježbe. Neki nude magnet, laser, masaže i kiropraktiku (neki to zovu manipulacija).

Ne mogu tvrditi da sam u pojedinim ustanovama proveo po mjesec-dva-tri. Polazio bih od 5 do 10 terapija. Nažalost nisam primjećivao nikakve promjene pa bih odustao.

Dario

• Full Member
« Odgovori #103 : Listopad 02, 2008, 13:31:27 poslijepodne »
Da se nadovežem na prethodni post...

Vidjevši moje MRI nalaze u svim ustanovama su tvrdili da moja situacija nije za operaciju i da treba ići s konzervativnim metodama. Ja se slažem s tim mišljenjem ali blizu sam situacije da sam iscrpio sve konzervativne metode.

I na kraju ova konstantna križobolja mi ide na Živce (doslovno - jer mi očito nešto pritišće živac).  :)

davor

• Hero Member
    • Email
« Odgovori #104 : Listopad 02, 2008, 13:35:39 poslijepodne »
Dario,

Mislim da si najsličniji meni potom pitanju jer se i ja identično osjećam. I ja sam prolazio svakakve terapije, ali mogu ti reći da jedino kvalitetan rad sa fizioterapeutom koji će te prvo dobro izmasirati pa onda istegnuti...i to ponoviti jedno 20 dana za redom, to je recimo formula koja kod mene pali, jedino što, ponavljam, nitko mi ne može izliječiti pregib pa stoga razmišljam o zahvatu.
2 godine tegoba L5/S1. Ekstruzija od 7mm.
Operiran 01/2009 u Vinogradskoj, Zagreb
Do dan danas se osjećam kao da nikad ništa nije bilo.
Igram nogomet i košarku i sve ostale sportove.

Dario

• Full Member
« Odgovori #105 : Listopad 02, 2008, 13:44:18 poslijepodne »
Za sve stručnjake na ovome forumu imao bih dva pitanja:

1) Da li postoji metoda kojom se sa velikom sigurnošću može utvrditi uzrok križobolje? MRI daje precizne podatke ukoliko je riječ o velikoj herniji ili sl. (po mome laičkom mišljenju). Što ako osoba ima 2 ili više hernija, degenerativne promjene na više diskova ili nešto što nije vidljivo na slici. Da li tu može pomoći metoda koja se zove "diskografija" (engl. Discography)?

2)Hernija diska je, po meni, mehanički problem kod kojeg dio diska, koji je "izašao" iz svog prirodnog prostora, pritišće živac/živce u spinalnom kanalu. Kako se konzervativnim metodama može riješiti taj mehanički problem? Na pamet mi pada da će vježbanjem (fleksijom i kontrakcijom) tijelo samo potisnuti taj dio nazad u prirodan položaj (sad kad sam ovo napisao vidim da zvuči naivno). Međutim određeni stručnjaci su mi rekli da to baš i nije tako.

Hvala.

Jopan

• Sr. Member
    • Email
« Odgovori #106 : Listopad 02, 2008, 13:45:33 poslijepodne »
Pitanje za gospodina Lenca. Kada cete mi vratiti novac za -PRODAJU JAJA POD BUBREGE- minimalno invazivni zahvat= radio frekvencija = ubrizgavanje kortikosteroida u zglobove. Niko me nije pitao je li mi vec to radjeno. -Nove tehnologije su ustvari varanje i zaradjivanje na tudjoj muci. HOCU PARE NAZAD LOPOVI !!!

Sta je ovo administrator opet reklama za SVJETSKE PREVARANTE. objavljuj ovo . Gdje su ljudi kojima su pomogli,  sem sto su pomogli da imaju laksi novcanik.
Svi problemi sa kralježnicom leže u -atlasu C1, prvi vratni kralježak.
Ne dozvolite da vam liječnici (bezuspješno) liječe posljedicu a ne uzrok. Uzrok je u pomjerenom prvom kralješku (atlasu).

Dario

• Full Member
« Odgovori #107 : Listopad 02, 2008, 13:52:26 poslijepodne »
Davork,

kao što sam i prije naveo negdje sam i nekad čitao tvoj post o tvojoj terapiji kod Peharca.
Ima smisla jer se radi o kontinuiranim, fokusiranim, cjelodnevnom tretmanima u trajanju od 20 dana. Čitao sam i o tome kako ti je liječnik istezao nogu do granice boli kako bi se oslobodio živac. Zvučalo mi je smisleno pa sam probao par puta u kućnoj radinosti :)

Sve u svemu, odlazak u Pulu svakako ću imati na umu.