Autor Tema: Iskustvo iz Sarajeva (Tesla_001)  (Posjeta: 136242 )

0 Članova i 12720 Gostiju pregledava ovu temu.

GSM

  • Gost
Odg: Iskustvo iz Sarajeva (Tesla_001)
« Odgovori #144 : Listopad 04, 2009, 18:29:54 poslijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
senainter, ima li tamo kod vas ambulanta za bol??

Pa sta da ti kazem GSM, mene je moja neuropsihijatrica kad me je uputila neurologu spominjala mi je da se ne sekiram i da ako treba ima Klinika za bol na neurologiji koliko sam uspjela razumjeti. A posto mene jos uvijek niko jos nije tamo nije poslao (trenutno pokusavam sa fizikalnim) onda ti ne mogu reci sa nekom sigurnoscu. Meni rekose da prvo probam sa fizikalnim pa ako mi to ne pomogne onda ce traziti nesto drugo tj. onda cu ja opet nastaviti po doktorima pa ko sta prepise. A i to da ti kazem da sam se lijecila u Francuskoj 2 godine, i doktori nisu znali sta mi je, pa sam se vratila u Sarajevo i nasli mi diskus herniju. U francuskoj su mi preporucivali infiltracije (znam samo da to ukljucuje kortikosteroide), pa ako to ne bi uspjelo onda na neku operaciju gdje bi mi rezali i palili taj neki zivac (ne znam detalje jer nisam uopste htjela da prihvatim to kao potencijalno rjesenje).
Eto puno pozdrava GSM

Da, infiltracija ti je jedna dijagnosticka/terapijska metoda koja doktorima pomaze da lociraju izvor boli i na osnovu tvoje reakcije i smanjenja bolova zatim odluce je li u tome problem (disk ili mali zglobovi ili nesto trece ili je bol mozda i kombinirana iz vise izvora).

Kod nas u RH se u Ambulantu za bol mozes naruciti neovisno o ostalim doktorima (fizijatri, neurolozi, neurokirurzi), potrebna je samo uputnica tvog doktora opce prakse. Oni onda smisljanju sto bi mogli s tobom, ima dosta opcija. Neke koje ja znam su infuzije (svakodnevno), akupunktura (svakih nekoliko dana), injekcije, te infiltracije koje spominjes takodjer oni mogu raditi.

Drzite se, pozdrav!
« Zadnja izmjena: Listopad 04, 2009, 18:34:34 poslijepodne GSM »

senainter

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 499
    • Profil
    • Email
Odg: Iskustvo iz Sarajeva (Tesla_001)
« Odgovori #145 : Listopad 04, 2009, 18:33:13 poslijepodne »
Hvala puno svima na informacijam puno ste mi pomogli i razjasnili neke stvari, a narocito GSM i Tesla hvala hiljadu puta  ;D
L4-L5, L5-S1-diskus hernija
Siringomijelija
Skolioza 43 stepena torakalna, 20 stepeni lumbalno
Operacija u Vertebrisu 2011
Stanje: neureklo se :)

Tesla

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 194
    • Profil
    • Moje predstavljanje i iskustvo
    • Email
Odg: Iskustvo iz Sarajeva (Tesla_001)
« Odgovori #146 : Listopad 11, 2009, 11:28:35 prijepodne »
Pozdrav svima!
Trenutno sam kuci na vikendu, poslijepodne idem nazad. Stanje je bez ikakvog napredka. Imam jace bolove, nocas je bila gadna noc. Nemogu mi puno ni tablete pomoci. Zalio sam se doktorici i rekla mi je ukljuciti od sutra infuzije Neodolphase protiv bolova kao terapiju.
Neznam dali je jos neko imao ovakih problema, cesto osjetim da mi pukne nesto u donjim prsljenovima. Ponekad kada hodam osjetim kao nekakvo skripanje u ledjima, ali to je rijetko. Bolovi su mi dosta razliciti i kada ustajem iz kreveta nikada neznam gdje ce me boliti i kako cu klecati.

Moj otac se bolje osjeca nakon sto je dobio terapije od centra za bol. Sada je dosta komunikativniji i veseliji. Jos i dalje povraca sve sto pojede. Receno nam je da se mora hitno oporaviti, tj. popraviti ishranu, dobiti kilazu i ojacati kako bi poceo sa kemoterapijama, jer se ova bolest siri i napada druge kosti.
02.2008. Povreda- Extruzija L5/S1, protuzija L4/L5
07.2008. Sarajevo Microdiscetomia, flavectomia, foramintomia L5/S1
09.2008. Post. op. Priraslice i hernija L5/S1, Protuzija L4/L5

2016. MRI torakalne kralježnice:
Kompresivni disk osteofiti na nivoima Th5-Th6, Th7-Th8,  i bulging disk Th11-Th12
U nivou Th4 diskretna siringomijelia...

senainter

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 499
    • Profil
    • Email
Odg: Iskustvo iz Sarajeva (Tesla_001)
« Odgovori #147 : Listopad 11, 2009, 15:25:00 poslijepodne »
Cao Tesla,

Pa nedaj se sta da ti kazem. Najjace se drzis na forumu  8). Drago mi je sto ti se tata osjeca bolje. Sta ti je sa tom operacijom hoce li vise ponovo operisati ili sta. Meni su terapije pomogle, mogu da hodam i da sjedim a da me ne presejca (hvala bogu). Boli me jos uvijek unutra al sta cu nek mogu hodati i sjediti i to mi je extra.  Htjela sam te pitati nesto nevezano za bolest: kako si uspjeo prebaciti MRI na kompjuter i da se onako super vidi. Htjela bih i ja poslati neurohirurgu, al sa mojilm skenerom ne vidi se bas tako jasno, a oni sto sam kod njih snimala vele nemaju to na kompjuteru (ma mos misliti). Uglavnom, javi ako poznajes sistem. Hvala ti puno i update nas o tvom stanju.
Puno pozdrava i najljepsih zelja za zdravlje  :)
L4-L5, L5-S1-diskus hernija
Siringomijelija
Skolioza 43 stepena torakalna, 20 stepeni lumbalno
Operacija u Vertebrisu 2011
Stanje: neureklo se :)

Neurokirurg

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 330
    • Profil
Odg: Iskustvo iz Sarajeva (Tesla_001)
« Odgovori #148 : Listopad 11, 2009, 15:53:32 poslijepodne »
....gledajuci ponovo tvoje snimke, vidi se da su ti izuzetno atroficni paravertebralni misici. naglasi svojoj fizijatrici da obrati najvecu paznju na jacanje paravertebralne muskulature kao cimbenika stabilnosti kraljesnice....

GSM

  • Gost
Odg: Iskustvo iz Sarajeva (Tesla_001)
« Odgovori #149 : Listopad 11, 2009, 16:11:25 poslijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Htjela bih i ja poslati neurohirurgu, al sa mojilm skenerom ne vidi se bas tako jasno, a oni sto sam kod njih snimala vele nemaju to na kompjuteru (ma mos misliti).

Najlakse ti je slike odnijeti u neku ambulantu i zamoliti da ih stavis na ono njihovo osvjetljenje. Zatim ih uslikas digitalnim fotoaparatom i preneses na racunalo. Tako je moguce napraviti jako dobre fotografije koje su gotovo iste kao originali.

Tesla

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 194
    • Profil
    • Moje predstavljanje i iskustvo
    • Email
Odg: Iskustvo iz Sarajeva (Tesla_001)
« Odgovori #150 : Listopad 11, 2009, 16:39:06 poslijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Cao Tesla,

Pa nedaj se sta da ti kazem. Najjace se drzis na forumu  8). Drago mi je sto ti se tata osjeca bolje. Sta ti je sa tom operacijom hoce li vise ponovo operisati ili sta. Meni su terapije pomogle, mogu da hodam i da sjedim a da me ne presejca (hvala bogu). Boli me jos uvijek unutra al sta cu nek mogu hodati i sjediti i to mi je extra.  Htjela sam te pitati nesto nevezano za bolest: kako si uspjeo prebaciti MRI na kompjuter i da se onako super vidi. Htjela bih i ja poslati neurohirurgu, al sa mojilm skenerom ne vidi se bas tako jasno, a oni sto sam kod njih snimala vele nemaju to na kompjuteru (ma mos misliti). Uglavnom, javi ako poznajes sistem. Hvala ti puno i update nas o tvom stanju.
Puno pozdrava i najljepsih zelja za zdravlje  :)
Cao Sena. Sacekati cu do kraja da vidim sta ce biti sa ovim, pa onda idem kod svog neurokirurga da razgovaramo o daljim mogucnostima.
E za slike je malo veca procedura, (meni je trebalo 2 sata). Ubacis sijalicu halogenku (od fara za auto) u bijeli kanister za vodu, tako ces dobiti veliku svjetlecu povrsinu. Moras imati kvalitetan aparat, a ako nemas onda slikas jednu po jednu sliku, tj. pomjeras snimak. Meni je to dosta lakse jer imam radionicu za elektroniku, pa je lakse izvodljivo. Zagledaj se pa ces viditi da je svaka slika sastavljena.
Ja sam na rdiologiji (MR) vidio da nekim pacijentima daju CD-ove, pa mozes se raspitati za to ako imas nekoga.

Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
....gledajuci ponovo tvoje snimke, vidi se da su ti izuzetno atroficni paravertebralni misici. naglasi svojoj fizijatrici da obrati najvecu paznju na jacanje paravertebralne muskulature kao cimbenika stabilnosti kraljesnice....
Neurokirurg hvala na savjetu i popricat cu sa doktoricom vezano za to dali je obratila paznju. Mozda i jest i odredila mi vjezbe, jer me je dugo i detaljno pregledavala. Neke od ovih vjezbi su bas drugacije od klasicnih koje sam ranije vidjao.
02.2008. Povreda- Extruzija L5/S1, protuzija L4/L5
07.2008. Sarajevo Microdiscetomia, flavectomia, foramintomia L5/S1
09.2008. Post. op. Priraslice i hernija L5/S1, Protuzija L4/L5

2016. MRI torakalne kralježnice:
Kompresivni disk osteofiti na nivoima Th5-Th6, Th7-Th8,  i bulging disk Th11-Th12
U nivou Th4 diskretna siringomijelia...

senainter

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 499
    • Profil
    • Email
Odg: Iskustvo iz Sarajeva (Tesla_001)
« Odgovori #151 : Listopad 12, 2009, 22:07:26 poslijepodne »
 ;D Cao

Super sam se nasmijala na ovo tvoje objasnjenje. E ovako da vidim jesam li shvatila: ti si ubacio halogenku u bijeli kanister i onda to prislonio na snimak. A potom si taj snimak takav osvjetljen prislonio na sta : skener ? i skenirao slicicu po slicicu (jer je MRI sastavljen iz onih malih slicica). Mogu ja i naci naci radnju za elektroniku (smo mi objasni kojeg tipa) ako tamo imaju neki bolji apart.
Izvini na peglanju i hvala ti jos jednom  :)
L4-L5, L5-S1-diskus hernija
Siringomijelija
Skolioza 43 stepena torakalna, 20 stepeni lumbalno
Operacija u Vertebrisu 2011
Stanje: neureklo se :)

Tesla

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 194
    • Profil
    • Moje predstavljanje i iskustvo
    • Email
Odg: Iskustvo iz Sarajeva (Tesla_001)
« Odgovori #152 : Listopad 17, 2009, 16:55:25 poslijepodne »
Dragi forumasi! Jucer sam otpusten iz bolnice. Tokom ove sedmice sam primao infuzije protiv bolova. Nakon prve infuzije odmah je bilo dosta dobro, prestao sam klecati i nisam imao nikakvih bolova osim ako duze od 20 minuta hodam ili stojim. Nakon trece su se pocela vracati presjecanja i bolovi, tako da sam se obratio doktorici. Ona je odlucila da ipak prekinemo, jer ide na losije. Posavjetovala mi je da sacekam 20 dana, radim vjezbe za jacanje paravertebralne muskulture i setam. Ako mi ne bude bolje da se javim neurokirurgu i dogovorim za dalje. Propisala mi je tablete protiv bolova po potrebi. Sinoc nakon isteka djelovanja infuzije javila mi se jaca  bol u nozi, tako da sam popio apaurin i voltaren i to nekako smirio. Danas tesko hodam i cim predjem 50-ak metara dolaze jaci bolovi zbog kojih nemogu dalje. Sada dok lezim ne boli me nesto, ali zareci bolovi mi dolaze u vecernjim satima pa cu viditi. Ja se ipak nadam da je reakcija od galavanizacije. Prestao sam i sa vjezbama, da vidim dali ce se sta smiriti, pa cu za par dana nastaviti. Ako se ubrzo ne smire zvat cu neurokirurga telefonom.
Sto se tice tretmana zadovoljan sam i smatram da nije bilo nikakvih propusta. Vjezbe sam radio po 20 minuta u jutru i nisu nista povecavali dok ne vide napredak.
02.2008. Povreda- Extruzija L5/S1, protuzija L4/L5
07.2008. Sarajevo Microdiscetomia, flavectomia, foramintomia L5/S1
09.2008. Post. op. Priraslice i hernija L5/S1, Protuzija L4/L5

2016. MRI torakalne kralježnice:
Kompresivni disk osteofiti na nivoima Th5-Th6, Th7-Th8,  i bulging disk Th11-Th12
U nivou Th4 diskretna siringomijelia...

madagaskar

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 884
    • Profil
Odg: Iskustvo iz Sarajeva (Tesla_001)
« Odgovori #153 : Listopad 17, 2009, 20:25:06 poslijepodne »
Tesla drži se :-*

Tesla

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 194
    • Profil
    • Moje predstavljanje i iskustvo
    • Email
Odg: Iskustvo iz Sarajeva (Tesla_001)
« Odgovori #154 : Listopad 17, 2009, 20:53:41 poslijepodne »
Za Senainter odgovor i objasnenje na PP.
Madagaskar hvala na podrsci!!
02.2008. Povreda- Extruzija L5/S1, protuzija L4/L5
07.2008. Sarajevo Microdiscetomia, flavectomia, foramintomia L5/S1
09.2008. Post. op. Priraslice i hernija L5/S1, Protuzija L4/L5

2016. MRI torakalne kralježnice:
Kompresivni disk osteofiti na nivoima Th5-Th6, Th7-Th8,  i bulging disk Th11-Th12
U nivou Th4 diskretna siringomijelia...

brinetka

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 215
    • Profil
Odg: Iskustvo iz Sarajeva (Tesla_001)
« Odgovori #155 : Studeni 02, 2009, 16:22:20 poslijepodne »
veliki pozdrav od mene, mislim na tebe i na ostale, al bila sam svagdje malo, malo mi je bolje oko kicme, slabije oko bubrega.....Tesla cuvaj se...pozdrav svima
Discus hernia L4-L5 ljevo maj 93
discus hernia L5-S1 ljevo jan 94
neurogen mjehur + infekcije mjehura, bubrega
neuropatoloski bolovi (ponavljajuci ishiasi)
Rhizolys L4-L5 i L5-S1
Disk-artroza 2009

madagaskar

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 884
    • Profil
Odg: Iskustvo iz Sarajeva (Tesla_001)
« Odgovori #156 : Studeni 02, 2009, 17:23:47 poslijepodne »
Brinetka i ti se čuvaj.A našem Tesli samo poručujem da bude hrabar u teškim trenucima s ocem :-*

Tesla

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 194
    • Profil
    • Moje predstavljanje i iskustvo
    • Email
Odg: Iskustvo iz Sarajeva (Tesla_001)
« Odgovori #157 : Studeni 03, 2009, 12:15:47 poslijepodne »
Brinetka, drago mi je da si se javila i da znam sta je s tobom. Hvala ti na podrsci.
Madagaskar i tebi hvala i drzim se hrabro.
Kratki izvjestaj za sve: otac mi je skroz lose, danima nista ne jede, sve povraca i svoju krv. Bori se za zivot, male su mu sanse, ja sve pokusavam da ga vratim i dajem mu nadu da ce preziviti. Ako nista barem da ga zadrzim da doceka svoje prvo unuce koje ce se roditi za nekih 7 dana.
Kod mene je stanje bez ikakvih poboljsanja i za sada ne idem neurohirurgu, jer sam puno potreban svom ocu i majki, nemogu ih ostaviti.
Veliki pozdrav za sve!!!
02.2008. Povreda- Extruzija L5/S1, protuzija L4/L5
07.2008. Sarajevo Microdiscetomia, flavectomia, foramintomia L5/S1
09.2008. Post. op. Priraslice i hernija L5/S1, Protuzija L4/L5

2016. MRI torakalne kralježnice:
Kompresivni disk osteofiti na nivoima Th5-Th6, Th7-Th8,  i bulging disk Th11-Th12
U nivou Th4 diskretna siringomijelia...

pantaghana

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 359
    • Profil
Odg: Iskustvo iz Sarajeva (Tesla_001)
« Odgovori #158 : Studeni 03, 2009, 12:20:10 poslijepodne »
Tesla, bas mi je zao sto je tako lose stanje tvog oca. Evo, od srca se nadam da ce vidjeti svoje prvo unuce! To ce mu sigurno dati malo snage.
I tebi zelim da to sve izdrzis i psihicki i fizicki!!!

Veliki veliki pozdrav!
Hemilaminectomia L4/L5 - srpanj 2008.

trucker

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 181
    • MSN Messenger - trucker070@hotmail.com
    • Profil
    • Email
Odg: Iskustvo iz Sarajeva (Tesla_001)
« Odgovori #159 : Studeni 03, 2009, 14:47:26 poslijepodne »
Tesla...žao mi je da te sve to snašlo,želim ti sve najbolje...i ne smiješ klonuti!
2005-2009 problemi s kralježnicom,bolovi u križima i niz desnu nogu
22.05.2009. INTERLAMINECTOMIA L V/S I LAT.DEX.   ABLATIO DISCI I.V.DRAINAGE
Od operacije na ovamo manje/više bez bolova...

uriel

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 254
  • ko drugom jamu kopa fizicki je radnik
    • Profil
Odg: Iskustvo iz Sarajeva (Tesla_001)
« Odgovori #160 : Studeni 03, 2009, 17:17:25 poslijepodne »
Tesla,žao mi je zbog tvog oca.
Nadam se da će se stvari popraviti.Drži se.
Dijagnoza prije operacije proturzija L4-L5 i ekstruzija L5-S1 diska
19.5.2009 operirao ekstruziju diska L5-S1
Rehabilitacija i bolovanje od šest mjeseci.
Vratio se na posao 26.10.2009.
Još manje tegobe prisutne u vidu  povremenog trnjenja lijeve noge.Stvari polako idu na bolje.

Mile50

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 221
    • Profil
    • Email
Odg: Iskustvo iz Sarajeva (Tesla_001)
« Odgovori #161 : Studeni 03, 2009, 17:20:58 poslijepodne »
Žao mi je Tesla, svima vam želim puno snage.

 

SMF spam blocked by CleanTalk
Nagradne igre