Autor Tema: Moj put od alternative do dvije operacije  (Posjeta: 118880 )

0 Članova i 151 Gostiju pregledava ovu temu.

worf

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 598
    • Profil
Odg: Moj put od alternative do dvije operacije
« Odgovori #36 : Rujan 16, 2008, 23:20:31 poslijepodne »
Jasna,potpisujem sve šta si napisala ;D  mogu samo nadodati,da u mom troipo godišnjem druženju s diskus hernijom ;D  ambulantama,bolnicama i toplicama,upoznah "brdo" ljudi koji su operirali herniju diska,a među njima samo dvoje koji nemaju nikakvih tegoba nakon operacije,tj da je prošlo više godina od operacije,a da oni funkcioniraju kao i prije operacije,za mene osobno nepojmljivo?
Daleko od toga da operacija ne pomaže,ali sama operacija isto tako nije riješenje,mislim da mi nismo strojevi kojima se zamjeni ležaj na osovini,pa može da radi i dalje pod punim opterečenjem ;D
Moramo graditi tvornice lijevom rukom,u desnoj ruci držati pušku,a s obje noge gaziti crve.
Ernesto Che Guevara

VENCEREMOS

bojan

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 692
    • Profil
    • Bojan - zdravstveni status
Odg: Moj put od alternative do dvije operacije
« Odgovori #37 : Rujan 17, 2008, 00:08:58 prijepodne »
Aspolutno se slazem da je neprihvatljivo da vecina ljudi nakon operacije ima probleme. I treba raditi na tome da se to promjeni. Mi koji smo prosli kroz to trebamo za pocetak reci svoja iskustva, a onda raditi i na promjeni sustava.
Operacija protruzije L5-S1 1992 u Vinogradskoj

kokolino

  • Guru
  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 823
    • Profil
Odg: Moj put od alternative do dvije operacije
« Odgovori #38 : Rujan 18, 2008, 16:59:00 poslijepodne »
Mi se očito nismo razumjeli. Kad sam postala da veliki % bolesnika nakon op ima tegobe nisam mislila na 3 godine nakon operacije već prvih mjeseci išto i je razlog da nisu u stanju vratiti se poslu nakon 3 tjedna.

davor

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 706
    • Profil
    • Email
Odg: Moj put od alternative do dvije operacije
« Odgovori #39 : Rujan 18, 2008, 17:29:27 poslijepodne »
Kokolina,

Znači da se nakon 2 ili 3 mjeseca od operacije može očekivati znatna poboljšanja? Mislim, prema nekom iskustvu fizijatra? Ja sam bio na pregledu kod fizijatrice na Sv. Duhu. Pregledom je ustvrdila da sam ja još daleko od operacije jer mi nije ugrožen refleks niti mjehur niti išta ozbiljno, ali ja šepam i imam kronične bolove da mi ni Zaldiar ne pomaže. Malo tricky situacija. Ona me je i najviše odgovorila od operacije jer ona vidi da 50% operiranih se vraća sa recidivom, ali je isto tako rekla da se 90% od tih 50% nije pridržavalo osnovnih smjernica o promjeni načina života. Da li to možete malo prokomentirati?


2 godine tegoba L5/S1. Ekstruzija od 7mm.
Operiran 01/2009 u Vinogradskoj, Zagreb
Do dan danas se osjećam kao da nikad ništa nije bilo.
Igram nogomet i košarku i sve ostale sportove.

kokolino

  • Guru
  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 823
    • Profil
Odg: Moj put od alternative do dvije operacije
« Odgovori #40 : Rujan 18, 2008, 20:04:55 poslijepodne »
Kad je nakon operacije dobro nema razloga za ikakva velika ograničenja, većina ljudi se vrati svojim prijašnjim poslovima, osim ako su zanimanja neka teža građevina, brodomonteri i dizanje velikog tereta,rad med sestara u njezi i sl., tada je potrebna promjena radnog mjesta ali se i dalje radi do mirovine. Kada nije dobro nije dobro nikako . Nekih posebnih velikih zabrana nema. Jasno je da nećete dizati i nositi 30 kg tereta. Indikaciju za operaciju indicira neurokirurg a ne fizijatar i to  prema kliničkom nalazu i nalazima MRI, ev MSCT i EMNG. Dugotrajni bolovi, dulje od 3 mjeseca,neki autori čak navode i 6 tjedana, refrakterni na fizikalnu terapiju koji umanjuju kvalitetu vašeg života uz pozitivan nalaz dijagnostike svakako su za ozbiljno razmišljanje o operaciji a ne njeno kategorično isključivanje.

davor

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 706
    • Profil
    • Email
Odg: Moj put od alternative do dvije operacije
« Odgovori #41 : Rujan 18, 2008, 20:41:11 poslijepodne »
Kokolina,

Pazi, ja sam u velikoj nedoumici. Već dvije godine živim tako da mi rehabilitacije od 10-ak dana godišnje pomognu toliko da mogu apsolutno sve raditi...osim pregiba. Znači ako matematički pogledamo, ja se ne mogu pregibnuti više od 10 stupnjeva, jednostavno sam fizički blokiran, odnosno, kad ležim lijevu nogu ne mogu podići više od 5 cm. Što se mene tiče, ja tako mogu do kraja života. Ono što me JAKO zanima...Da li ja u takvom stanju ugrožavam nekako svoje zdravlje ili ne? Da li bih zbog toga mogao osjećati neke ozbiljne posljedice? Neurokirurg, fizijatar i ortoped...svaki od njih je vrlo decidirano rekao da JA NISAM SLUČAJ ZA OPERACIJU jer nemam one teške indikacije (noge i stopala kontroliram savršeno), kad počnu bolovi i zatezanje, ja odem na par masaža i sve sam riješio. Velim, ono što nikako ne mogu riješiti jest to pregibanje. Molim te da me nekako konstruktivno savjetuješ. Vježbe eliminarajte iz savjeta jer vježbam abnormalno. Inače, ja u ovakvom stanju trčim, vozim bic, i  u teretani radim sve osim onog što direktno opterećuje kralježnicu.


2 godine tegoba L5/S1. Ekstruzija od 7mm.
Operiran 01/2009 u Vinogradskoj, Zagreb
Do dan danas se osjećam kao da nikad ništa nije bilo.
Igram nogomet i košarku i sve ostale sportove.

kokolino

  • Guru
  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 823
    • Profil
Odg: Moj put od alternative do dvije operacije
« Odgovori #42 : Rujan 18, 2008, 21:13:47 poslijepodne »
Ako ti tako funkcioniraš i radiš, ako ti ne smeta što ne možeš dignuti nogu i prignuti se (što bi jednoj ženi s poslovima u kući bilo nemoguće?!), i ako ti tegobe ne umanjuju kvalitetu života a ti trpi. Pitanje je što kad ti prolabirani diskus potpuno ošteti vlakna za motoriku ili nedaj Bože za kontrolu stolice i mokrenja. Kod starijih bolesnika, 65 i više godina tolerira se ograničena pokretljivost, ispadi osjeta itd..,ali kod mlađih koji su radno aktivni i čeka ih još johoho godina već je druga priča no ... ,tvoj izbor.

atlas

  • Newbie
  • *
  • Postova: 5
    • Profil
Odg: Moj put od alternative do dvije operacije
« Odgovori #43 : Rujan 18, 2008, 21:50:28 poslijepodne »
koko voljela bih da prokomentirate moje stanje,tj kako i uslijed čega je došlo da mi se stopalo vratilo u normalu,mičem prstima i osjet noge je čist ok jedino kaj se nemrem pohvaliti je  sagibanje jer me tu onda uvijek štrcne u leđima tak da ja sve radim u čučnju sa ravnim leđima.ZANIMA ME JEL MOGUĆE DA SE DISK SAM OD SEBE RESORBIRA .Našla sam i  zaključak MR   dorzomedijalni prolaps  degeneriranog i.v. diska u segmentu L4-L5 sa širenjem paramedijalno lijevo i dolje.JEL SI MOGU JAKO NAŠTETI AKO NE ODEM NA OPERACIJU NA KOJU ME SVI TJERAJU.pozdrav

worf

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 598
    • Profil
Odg: Moj put od alternative do dvije operacije
« Odgovori #44 : Rujan 18, 2008, 22:47:17 poslijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Mi se očito nismo razumjeli. Kad sam postala da veliki % bolesnika nakon op ima tegobe nisam mislila na 3 godine nakon operacije već prvih mjeseci išto i je razlog da nisu u stanju vratiti se poslu nakon 3 tjedna.

Kokolina,kod mene je obrnutoproporcionalni problem ;D  i nakon prve,a i nakon druge operacije,ja sam se osječao super,ko da mi je netko skinuo ogroman teret s leđa ;D  ali problemi su počeli kasnije,nakon prve operacije baš tijekom rehabilitacije,a nakon druge operacije stopalo se nije vratilo u funkciju punih 9 mjeseci :'(  a tegobe su postepeno vračale nakon nekoliko mjeseci?
Moramo graditi tvornice lijevom rukom,u desnoj ruci držati pušku,a s obje noge gaziti crve.
Ernesto Che Guevara

VENCEREMOS

Neurokirurg

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 330
    • Profil
Odg: Moj put od alternative do dvije operacije
« Odgovori #45 : Rujan 19, 2008, 08:55:51 prijepodne »
Evo i par mojih komentara..
sto se tiče indikacije za operacijsko liječenje diskus hernije( sada govorim o diskus herniji u užem smislu te riječi jer diskus hernija u sklopu kroničnog spondilotskog procesa a pogotovo kod ljudi starije životne dobi a uz to udružena s bolovima u leđima je sasvim drugi entitet i ima druga pravila liječenja) smjernice su slijedeće: ako bol uz konzervativno i fizikalno liječenje ne prestane za 6 tjedana, ako je bol jaka, neizdrživa i ne može se kupirati lijekovima bez obzira koliko dugo traje, ako je došlo do razvoja neurološkog deficita ( motorička slabost, slabost kontrole sfinktera) te ako se razvio sindrom kaude ekvine( perianogenitalna utrnutost, motorički deficit i gubitak kontrole sfinktera). Ne prisanak na operaciju ako je pošteno indicirana iza sebe nosi moguće posljedice o kojima je kolegica fizijatar pisala. E sada postoje varijacije jer medicina nije bravarija pa da kada nešto zacrtate i odrežete onda znate da je to stvarno tako. Te varijacije su nešto što je individualno od pacijenta do pacijenta i o njima može jedino i isključivo odlučivati neurokirurg, u dogovoru s pacijentom,  kojeg se treba pitati da li je nešto za operaciju ili nije. Ja svojim pacijentima pojasnim šta im je, pokažem im slike sa to i vide i da vizualno budu svjesni svojih problema, ponudim im opcije liječenja i procjenu oporavka izraženu statističkom vjerojatnošću kratkoročnog i dugoročnog uspjeha operacijske i neoperacijske metode. Krajnja odluka je na pacijentu jer se radi o njegovom zdravlju a on će je donijeti temeljm ovih preporuka o kojima sam pisao.
Veliki pozdrav,
Neurokirurg

davor

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 706
    • Profil
    • Email
Odg: Moj put od alternative do dvije operacije
« Odgovori #46 : Rujan 19, 2008, 10:20:04 prijepodne »
Neurokirurg i Kokolino,

Dakle, ukratko, meni je dobro, osim što se uslijed DH ne mogu sagnuti ni pod razno a nekoliko terapija je ustvrdilo da baš nikako neće ići. Ja tako živim već dvije godine. Ponavljam, neurokirurg, ortoped i fizijatar su DECIDIRANO rekli da JA NISAM SLUČAJ ZA OPERACIJU, jer nemam ugrožene one funkcije mokrenja i sfinktera. Otkada su počele moje tegobe, ali baš nikad nisam osjetio nikakve trnce niti motoričku slabost u nijednom dijelu tijela. Jedanput godišnje me počne boliti noga i leđa, a ja to riješim serijom dobrih masaža kod fizioterapeuta. I miran sam. U teretani trčim na traci, vozim bicikl, veslam, radim sve vježbe osim onih što direktno opterećuju kralješnicu. S klincima igram nogomet ispred zgrade, jedino nisam u mogućnosti sprintati. Dakle, nekako živim i ne mogu reći da mi je loše. Medjutim apsolutno nijedna terapija mi ne može riješiti pregib. Znači, max 10 stupnjeva se mogu sagnuti. I to, kako da objasnim, ne sprečava me bol da se sganem, već potpuna fizička blokada. Da li trebam biti zabrinut ili ne? Da li se moram raditi na tome da to popravim? Ako da, onda jedino riješenje ostaje operacija, a to nije jednostavna odluka, naime, cijeli život si moram organizirati itd. Pitam to jer ako dobijem jasne odgovore da bih trebao to riješiti, onda odriješujem kesu i pičim za Minken. Alphaklinik ima stvarno j****e reference i rezultate po tom pitanju. Nije da ne vjerujem našim neurokirurzima, dapače, prije bih se dao nekome od naših u ruke, ali ni najpametniji neurokirurg ne može nadomjestiti nedostatak opreme sa svojim znanjem, a koliko sam shvatio, u Minkenu imaju neku opremu koja ne postoji ovdje u Hrvatskoj.
2 godine tegoba L5/S1. Ekstruzija od 7mm.
Operiran 01/2009 u Vinogradskoj, Zagreb
Do dan danas se osjećam kao da nikad ništa nije bilo.
Igram nogomet i košarku i sve ostale sportove.

ljupi

  • Newbie
  • *
  • Postova: 4
    • Profil
Odg: Moj put od alternative do dvije operacije
« Odgovori #47 : Rujan 19, 2008, 19:38:45 poslijepodne »
Pozdrav svima!
Prvi put sam na ovom forumu pa pošto vidim da ste svi u problemima sa kralježnicom a vrlo ste dobro informirani o svemu tome imao bih par pitanja jer sam sad i sam u istim problemima pa bih molio da mi odgovore svi koji nešto znaju o tome.
Prije otprilike tri mjeseca točnije 03.06.08g. počeli su mi bolovi u leđima pa sam počeo ići na terapije masažom, nakon tih par dana masaže stanje mi se pogoršava i počinje mi bol u lijevoj nozi. Fizijatar me šalje da napravim RTG snimak LS kralježnice i EMNG lijeve noge.Snimak kralježnice pokazuje da je intervertebralni prosto L5S1 u stražnjem dijelu sužen,nalaz EMNG ukazuje na lakše do srednje teško oštećenje spinalnog korijena S1 lijevo.Fizijatar me šalje na fizikalnu terapiju koja traje dva tjedna i tako nakon te terapije meni se stanje nije poboljšalo ali nakon otprilike desetak dana poslije stanje mi se popravilo i prestali su bolovi,da još napomenem da je to sve trajalo otprilike dva mjeseca.A sad ono najvažnije, danas sam išao napraviti CT i nalaz je slijedeći:Oba skenirana segmenta pokazuju izrazitije kr. deg. osteohondrotske i spondilartrotske promjene sa suženjem i.v. prostora,naročito L5S1 segmenta.U visini oba segmenta prikaže se obostrani dorzolateralni prolaps diska sa gotovo potpunom obliteracijom pripadajućih i.v. otvora.Zanima me šta to znači i šta napraviti s obzirom da ja od 01.08.08g. radim pretežno na fizičkim poslovima a od tog datuma više nemam nikakvih bolova.
Za nekoliko dana trebam ići nazad na brod pa me zbog toga najviše i zanima.
Zahvaljujem svima koji će mi pomoći svojim odgovorima! LP!

kokolino

  • Guru
  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 823
    • Profil
Odg: Moj put od alternative do dvije operacije
« Odgovori #48 : Rujan 20, 2008, 09:01:59 prijepodne »
Napravi MRI te potom pregled neurokirurga. Preporučam to obaviti prije odlaska na brod.

ljupi

  • Newbie
  • *
  • Postova: 4
    • Profil
Odg: Moj put od alternative do dvije operacije
« Odgovori #49 : Rujan 20, 2008, 09:26:19 prijepodne »
Kokolino hvala na savjetu ali stvari stoje tako da me neurokirug poslao napraviti CT i da je njemu dosta samo ta slika,
tako da cu ja prije broda ići svakako kod njega ali mislio sam da mi netko objasni taj nalaz od CT-a jer nije mi baš svejedno ako ne budem mogao ici raditi a po vašim primjerima malo me je i strah svega toga.
Hvala još jednom!
LP!

likma

  • Newbie
  • *
  • Postova: 1
    • Profil
    • Email
Odg: Moj put od alternative do dvije operacije
« Odgovori #50 : Rujan 20, 2008, 11:51:29 prijepodne »
pozdrav forumašima iz splita.ušao sam u 60-tu, 173/cca 90kg. igram mali balun u ligi veterana, plivam i s guštom trčim.skoro 20 godina nisam posjećivao doktora, da bih u posjeti ordinaciji radi začepljenja uha spomenuo trnce u tri prsta lijeve ruke,povremene bolove u u lumbalnom dijelu.normalno, dobio sam brdo uputnica. rtg vrata, rtg snimak l/s, radiološki nalaz me zabrinuo.jučerašnji posjet neurologu i pregled emg me još više zabrinuo.
"neurografijska analiza je pokazala usporenje brzine provodljivosti peronealnog živca."
u zaključku neurolog kaže: emng uz klinički neurologijski nalaz(...izražen redukcija i.v.prostora l5 s1 sa znacima interverebralne osteohondoze uz diskretnu ventropoziciju trupa l5 u odnosu na trup s1 segmenta za cca 5mm.pojačana sklerozacija...), ukazuje na srednje tešku do teže kronične radikularne lezije l5 i s1 i na postojanje senzomotorne neuropatije. preporučuje se dalje konzervativno, poglavito fizikalno liječenje".
ujutro trčim 1,5km , vježbam i igram balun dva puta tjedno.ono što me sada podsjeća na kralježnicu su trnci u ruci i nesto malo u palcu lijeve noge. dr-kaže da bi mogao biti slučaj za operaciju, ali mi to ne bi preporučio.
nadam se da mi bavljenjem sportom neće naškoditi...

kokolino

  • Guru
  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 823
    • Profil
Odg: Moj put od alternative do dvije operacije
« Odgovori #51 : Rujan 20, 2008, 14:10:59 poslijepodne »
Ljupiju MRI ,Likma uživaje u vašem aktivnom životu.

ari

  • Newbie
  • *
  • Postova: 2
    • Profil
Odg: Moj put od alternative do dvije operacije
« Odgovori #52 : Rujan 22, 2008, 11:55:14 prijepodne »
Pozdrav svim forumašima, ja sam nova na ovim stranicama pa me zanimaju neke stvari. Budući da imam jako čudnu liječnicu opće prakse koja će dati uputnicu za neki pregled samo ako ti ''cure crijeva'' uvijek se ''liječim'' na googlu ;D
Dakle, imam 40 g., 173/87 i imam problema sa bolovima u lumbalnom dijelu kralježnice, kad se gledam u ogledalo primjećujem da mi je pupak ''pomaknut'' u desnu stranu za cca 2 cm od nekog zamišljenog centra.
Često me bole zglobovi, a najviše ako malo duže stojim. Sve sam to opisala gore navedenoj čudakinji koja mi je rekla da prvo moram smršaviti najmanje 15 kg (slažem se  ;D) jer tako velika kilaža radi prevelik pritisak na moja stopala, a što se tiče kičme...da pijem voltarene, pa kada više neću moći trpiti bolove da će mi dati uputnicu za fizikalnu  >:(
Nedavno sam bila kod jednog fizioterapeuta koji me malo progledao i rekao da mi se kičma u predjelu lopatica iskrivila u desnu strenu što je uzrok svih mojih tegoba. Preporučio je vježbe istezanja i ortopedske uloške. Sad me zanima da li je to dovoljno ili treba napraviti malo ozbiljnije pretrage? Za uloške sam malo skeptična (on ih dila) jer mislim da bi trebalo pogledati kako ''gazim'' i na osnovu toga ih napraviti? Kad dugo hodam (npr. šoping heheh) ubijaju me bolovi u nogama (boli me ona kost ispod palca desne noge, a čini mi se da se i palac malo iskrivio prema unutra)  a ne mogu se niti sagnuti jer kičma puca. Eto, sad mi je lakše kad sam to podijelila sa vama, pa vas molim za savjet kako dalje.

kokolino

  • Guru
  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 823
    • Profil
Odg: Moj put od alternative do dvije operacije
« Odgovori #53 : Rujan 22, 2008, 21:16:43 poslijepodne »
Za početak detaljan laboratorij sa pokazateljima upale, CRP,SE,EFSP,RF..., RTg ThLS kralješnice i dobar klinički pregled.

 

SMF spam blocked by CleanTalk
Nagradne igre