Autor Tema: Invaliditet nakon operacije  (Posjeta: 18763 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Henrik VIII

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 865
    • Profil
Invaliditet nakon operacije
« : Listopad 19, 2016, 14:45:37 poslijepodne »
Dragi moji, eto još jedna tema. Kako se privikavate na invaliditet, ako je nastao, poslije operacije? Koliko dugo vam je trebalo da se priviknete da neke stvari više ne možete. Meni je postojao određeni invaliditet i prije, ali sam se mogao sagnuti i svašta napraviti po kući, sad više nema nikakve šanse. Jedino što mogu napraviti može biti u visini prsa, tj. najmanje u visini Th10. Sve ostalo, od kupanja, pranja posuđa, pranja veša pa do nabavke i pripremanja hrane je postalo dosta zahtjevnija aktivnost. Obično se pod invaliditet uzima nemogućnost hodanja, ja to sada mogu znatno više nego prije operacije, ali zato ne mogu npr. stajati dulje od par minuta da ne počnu bolovi, voziti se autobusom u javnom prijevozu jer više kičma ne amortizira stres, vrlo mi je teško sjesti u većinu automobila i k tome se još voziti po cesti iz istog razloga kao i bus, itd. Malo mi se psihički teško priviknuti na tu situaciju, a trebao bi mi sigurno asistent da mi jednom tjednom pomogne u pospremanju stana, pranju rublja i nabavci hrane. No, kod nas je nestašica takve pomoći i za ljude u kolicima. Povremeno me uhvati užasna depresija samo zbog nemogućnosti da bude kao prije, a štoviše, prognoze su da neće biti lako niti ubuduće. Kaže mi bliska osoba da se moram pomiriti s time. Znam da moram, samo ne znam kako.  :-\
St. post spondylodilesis, Th10-Th11-Th12-L1-L2-L3-L4, 27.03.2019.
St. post vertebrosynthesis transpedicularis Th11-Th12-L1-L2 sec Expidium, Stabilization (10.5.2016.)
Scoliosis THL
Radiculopathia C6C7 bill, C8Th1 dec, L3L4 i L5S1 bill
Hemangioma Th8
Sy CC et CB
Sy thoracale
Sy LS chr


i još nešto?

Da, uznapredovala osteoporoza, osteohondroza, blaga protruzija diska u L3/L4 i suženje prostora u oba kuka sa početnom sklerozom te Hashimotova bolest. Jupi! :)

Kreso B

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 256
    • Profil
    • Email
Odg: Invaliditet nakon operacije
« Odgovori #1 : Listopad 19, 2016, 22:24:07 poslijepodne »
covjek ima sposobnost iznimno brzog prilagođavanja svakoj situaciji, pogotovo u relativno normalnom društvu. Kažem relativno jer postoji puno boljih, ali i puno gorih od našega. Ja sam se osobno privikao u pola dana, ali se ukućani i opcenito ljudi koji me okružuju još uvijek privikavaju i nakon 3-4 mjeseca (od kad me boli) na mene i moje logične prohtjeve ;D


daxdax

  • Full Member
  • ***
  • Postova: 97
    • Profil
Odg: Invaliditet nakon operacije
« Odgovori #2 : Listopad 20, 2016, 09:57:39 prijepodne »
Iskreno mislim da bi trebao preurediti stambeni prostor (kuhinja,kupaona) za invalidnu osobu da olakšaš sebi i ukučanima.
A kaj se tiće psihičkog  prihvaćanja stanja u kojem se odjednom nađeš to je dosta individualno. Većinom ljudi zviznu u depresiju,pa apatiju,a neki ne.Osobno znam jednu koju je operater uništio sa 26 godina i htjela se nekoliko puta ubiti i jako je teško to podnosila.Ja sam sam i ne znam kaj bi napravio da odjednom trebam pomoć a nemam nikog oko sebe.Čak i dok me teški išijas prije operacije lovio,ja sam onako šepav nogu pred nogu u dućan,doktora i javni prijevoz i padao u nesvjest od bolova i sve to preživio.

Kraljeznica.com forum

Odg: Invaliditet nakon operacije
« Odgovori #2 : Listopad 20, 2016, 09:57:39 prijepodne »

buhtlica

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 136
    • Profil
Odg: Invaliditet nakon operacije
« Odgovori #3 : Listopad 20, 2016, 10:11:18 prijepodne »
Dragi moji nepoznanci:) predivno je da ovakav forum postoji bas iz razloga sto je netko uvijek tu da te utjesi..barem saslusa kad je najteze...

Henrik VIII

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 865
    • Profil
Odg: Invaliditet nakon operacije
« Odgovori #4 : Listopad 20, 2016, 11:39:31 prijepodne »
Ja odlazim u Njemačku, da li ću tamo trajno ostati ili se preseliti negdje drugdje ne znam, ali znam da se nemam namjeru vraćati niti u Hrvatsku. Tražio sam partnera da nađe stan koji je u zgradi s liftom, ako nema lifta da je najviše do 2. kata, da ima nisku kadu, ili visoku sa rukohvatom, ali najpoželjnije tuš. I imat ćemo cimericu, nećemo biti sami, ali se bojim očekivanja drugih da budem jednako učinkovit kao i oni. Ako sve prilagodim, nemam bolove koji su neizdrživi, ali tada ne živim kao uobičajeni čovjek. Depresija i apatija su kod mene za dobar dan, a znam da to pogoršava bol. Danas mi dolazi vjenčana kumčad, pa ću nastojati skuhati jedan pošteni ručak. Onako, za stara dobra vremena. To kaj bum sutra crko, ah, sutra je novi dan! :)
St. post spondylodilesis, Th10-Th11-Th12-L1-L2-L3-L4, 27.03.2019.
St. post vertebrosynthesis transpedicularis Th11-Th12-L1-L2 sec Expidium, Stabilization (10.5.2016.)
Scoliosis THL
Radiculopathia C6C7 bill, C8Th1 dec, L3L4 i L5S1 bill
Hemangioma Th8
Sy CC et CB
Sy thoracale
Sy LS chr


i još nešto?

Da, uznapredovala osteoporoza, osteohondroza, blaga protruzija diska u L3/L4 i suženje prostora u oba kuka sa početnom sklerozom te Hashimotova bolest. Jupi! :)

buhtlica

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 136
    • Profil
Odg: Invaliditet nakon operacije
« Odgovori #5 : Listopad 20, 2016, 13:36:05 poslijepodne »
Nema predaje..i obavezno tus kada:)!!  Kod mene je stanje slijedece..u svrhu samoodrzanja svima oko sebe nastojim pokazat koliko puno mogu..zato sam i zavrsila na operaciji..hmm..valjda cu svatit da koliko se budem sama volila i pazila na sebe toliko ce me pazit i drugi!! Nadam se da ce vasi ukucani biti svjesni da vam treba realna pomoc..a i da cete se vi borit sa svojim osjecajima!!sta vise se budete bavili sobom..vjezbali...setali...sto vec mozete...mislim da ce glava percipirat pozitivno...a s glavom i tijelo:)a ja nakon moje filozofije:))drzim fige da sve bude bas onako kako ste zamislili!!!

Natali34

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 369
    • Profil
    • Email
Odg: Invaliditet nakon operacije
« Odgovori #6 : Listopad 20, 2016, 14:04:27 poslijepodne »
Buhtlice svi smo mi pozitivni I vjerujemo da ce sve dobro zavrsiti, i onda se opet u manje od 6 mjeseci nadjes na oper. stolu di te raskopaju ko pajceka I ugrade ti sve I svasta, pa ti budi pozitivan.... I kad sa 34 godine shvatis da vise nikad nece biti ko prije... Ali idemo dalje, nema predaje.....i mislimo pozitivno....  :) :) :)

Kreso B

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 256
    • Profil
    • Email
Odg: Invaliditet nakon operacije
« Odgovori #7 : Listopad 20, 2016, 15:56:04 poslijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Nema predaje..i obavezno tus kada:)!!  Kod mene je stanje slijedece..u svrhu samoodrzanja svima oko sebe nastojim pokazat koliko puno mogu..zato sam i zavrsila na operaciji..hmm..valjda cu svatit da koliko se budem sama volila i pazila na sebe toliko ce me pazit i drugi!! Nadam se da ce vasi ukucani biti svjesni da vam treba realna pomoc..a i da cete se vi borit sa svojim osjecajima!!sta vise se budete bavili sobom..vjezbali...setali...sto vec mozete...mislim da ce glava percipirat pozitivno...a s glavom i tijelo:)a ja nakon moje filozofije:))drzim fige da sve bude bas onako kako ste zamislili!!!

teško, al ok, nakon velikih očekivanja dolaze i velika razočaranja, ma kolko ti bio pozitivan.... ;)

daxdax

  • Full Member
  • ***
  • Postova: 97
    • Profil
Odg: Invaliditet nakon operacije
« Odgovori #8 : Listopad 20, 2016, 16:11:28 poslijepodne »
Problemi kralježnice su širok pojam i spektar stanja,isto tako i očekivanja prema stanju variraju.
Ali ono kaj je recimo mene oduševilo dok sam bio u toplicama moj cimer ima prijateljicu koja mu dolazila u posjetu cca 50 godina žena.Žena nema obje ruke i umjesto jedne ruke ima samo jedan prst.Takva je od rođenja.Žena je podigla dijete,kuha,pere,vozi bicikl,crta i to sve sa nogama. Eto mene je oduševila,a jednostavno mogu misliti kaj je sve prolazila i izuzetno je vedra i vesela!

Henrik VIII

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 865
    • Profil
Odg: Invaliditet nakon operacije
« Odgovori #9 : Listopad 21, 2016, 00:10:22 prijepodne »
Mene je npr. 2014. kad sam bio u Siegenu oduševila prof. Theresia Degener, međunarodna stručnjakinja za prava osoba s invaliditetom, koja je znanstvenica i potpredsjednica UN-ovog odbora za prava osoba s invaliditetom. Sve žena uspijeva s nogama, pa i raditi na kompjuteru, ali naravno da ima i asistenticu. Ove godine u travnju smo se sreli u Irskoj jer smo zajedno mentori na jednom znanstvenom projektu i rekao sam joj da mi je čast s njom surađivati. Ne samo zato što je uspjela sve to kao osoba s invaliditetom nego i zato što je zbilja vrhunska stručnjakinja u tom području, daleko neusporedivo sa mnogima na svjetskoj razini. Vedra i vesela zna biti itekako i Pravobraniteljica za osobe s invaliditetom u RH, gđa. Anka Slonjšak, koja je u prometnoj nesreći slomila vrat i završila oduzeta od glave pa na dolje. Ona se nije rodila s tim invaliditetom, tako da je imala svoju muku prilagodbe, a ima je i dalje.

Kičma pak ima iznenađenja svakakva, i stalno boli na ovaj ili onaj način i većina ponovljenih kirurških intervencija, osim kod šarafa i šipki kad je dovoljna jedna op., ima rezultate da ograničava život. Taman se naviknem na jedno ograničenje, kad eto drugog. I tak dokle?
St. post spondylodilesis, Th10-Th11-Th12-L1-L2-L3-L4, 27.03.2019.
St. post vertebrosynthesis transpedicularis Th11-Th12-L1-L2 sec Expidium, Stabilization (10.5.2016.)
Scoliosis THL
Radiculopathia C6C7 bill, C8Th1 dec, L3L4 i L5S1 bill
Hemangioma Th8
Sy CC et CB
Sy thoracale
Sy LS chr


i još nešto?

Da, uznapredovala osteoporoza, osteohondroza, blaga protruzija diska u L3/L4 i suženje prostora u oba kuka sa početnom sklerozom te Hashimotova bolest. Jupi! :)

Ovčica

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 109
    • Profil
Odg: Invaliditet nakon operacije
« Odgovori #10 : Listopad 21, 2016, 08:29:25 prijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Buhtlice svi smo mi pozitivni I vjerujemo da ce sve dobro zavrsiti, i onda se opet u manje od 6 mjeseci nadjes na oper. stolu di te raskopaju ko pajceka I ugrade ti sve I svasta, pa ti budi pozitivan.... I kad sa 34 godine shvatis da vise nikad nece biti ko prije... Ali idemo dalje, nema predaje.....i mislimo pozitivno....  :) :) :)
;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D Natali, tak si me slatko nasmijala sada s ovom usporedbom kak te raskopaju ko pajceka, da će mi čitav dan biti pozitivan!  :D
Henrik, imala sam priliku slušati i vidjeti uživo gđu.Slošnjak; naklon do poda toj ženi!
8.7. 2016. Flavektomija L5-S1
                Mikrodiscektomija
Ekstruzija diska L5-S1
Protruzija diska L4-L5
Hipolordoza cervikalne kralježnice
Thorakalna kifoza
Lumbalna alordoza

Kraljeznica.com forum

Odg: Invaliditet nakon operacije
« Odgovori #10 : Listopad 21, 2016, 08:29:25 prijepodne »

 

Nagradne igre                   Shoppingiranje.com